Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#883
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 batiz, on 03 aprilie 2015 - 13:24, said:

Va salut ... pe toata lumea de pe acest forum !Trec la subiect sa nu devin plictisitor : am doua plante (lamai)de 4 ani si as dori sa-i altoiesc. m-am informat cum, cand, dar n-am cu ce - adica altoi. Daca este cineva dispus sa ma ajute cu vreo 4 crengute mici . Eu stau in Reghin (jud. Mures) si v-as multumi tare de tot daca cineva din zona sau daca cineva stie vreun magazin unde pot gasi. Multumesc anticipat ! O primavara frumoasa tuturor !

Cu mare drag iti trimit eu cativa altoi din soiuri superioare, doar sa-mi spui ce vrei - lamai, pergamonto .... sau ai prefeinta pentru un anumit soi?
Oricum esti limitat doar de portaltoiul tau pentru ca altoiul de la mine nu e de la un lamai maidanez, ci provine din soiuri de cea mai buna calitate, evident libere de boli.
De obicei nu vorbesc tampenii si nu dau explicatii, dar atasez cateva foto facute de mine saptamana asta in pepiniera ca sa intelegi ce calitate are altoiul (ultima poza sunt portocali de 3 ani, plini de flori si fructe).
Imi dai PM cand te hotarasti.

Attached Files

  • Attached File  10.JPG   308.87K   119 downloads
  • Attached File  3.JPG   287.23K   114 downloads
  • Attached File  8.JPG   296.91K   110 downloads
  • Attached File  3.JPG   287.23K   111 downloads
  • Attached File  1.JPG   292.53K   122 downloads
  • Attached File  2.JPG   322.74K   122 downloads

Edited by miki74, 05 April 2015 - 00:39.


#884
ionbeschieru

ionbeschieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.11.2014
Progres: zilele trecute am postat poze cu grapefructul inflorit. Dupa ce au cazut florile, au ramas trei viitoare fructe. Pentru ca planta este tinara, am rupt inca una, am lasat 2, deocamdata.

Attached Files



#885
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Cred ca elimina si pomisorul singur surplusul.
Miki frumoasa colectie, exista in Romania astfel de sere?
Si eu dau cu tunul dupa un altoi, pana la urma am cumparat, calamondin, kumquat, dar dupa ce au stat toata iarna la racoare, cum a dat caldura le-au si picat frunzele si au inceput sa regrseze, se vad acum incercari firave de noi ramurele.
Am constatat ca pentru apartament sunt mai potrivite citricele cu frunze mici, am pierdut un altoi de... limoncino, lemonelo nu stiu exact cum se numeste hibridul, si-mi para rau dupa el, nici prin magazine nu prea apare, ai asa ceva sau nu e ceva deosebit?
Miki cum scapi de paianjenii rosii definitiv? Eu am incercat cu leacuri babesti ca chimicalele n-au avut efect sau n-am stiut eu sa le aplic, dar rezista cu incapatanare si-mi decimeaza plantele.

#886
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Se mai intampla si minuni. Prima floare la un lamai din saminta de 1 an.

Attached Files



#887
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 zeusis, on 06 aprilie 2015 - 08:25, said:

Miki frumoasa colectie, exista in Romania astfel de sere?
Si eu dau cu tunul dupa un altoi (...) Miki cum scapi de paianjenii rosii definitiv?

Sere de productie citrice....in Romania nu am auzit. Dar de crestere si intretinere (mai mici) sunt cu siguranta.
Am aruncat o gramada de altoi de lamai.....se pare ca nu citesti topicul de "altoiri pomi fructiferi", acolo am postat de multe ori ca trimit la cine are nevoie. Imi dai PM, acum mai am doar lamai si portocali.
De paianjenul rosu scapi cu Milbeknock + Silwet.

 ionbeschieru, on 05 aprilie 2015 - 19:54, said:

Progres: zilele trecute am postat poze cu grapefructul inflorit. Dupa ce au cazut florile, au ramas trei viitoare fructe. Pentru ca planta este tinara, am rupt inca una, am lasat 2, deocamdata.

Daca planta e foarte tanara....rupei-le pe toate, fara regrete. Planta o sa-ti multumeasca, las-o sa creasca mare intai !
Daca tii neaparat, poti sa te duci cu 5 lei la magazin si sa cumperi un Kg de grapefruit.

#888
ionbeschieru

ionbeschieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.11.2014

 miki74, on 01 mai 2015 - 21:41, said:

Daca planta e foarte tanara....rupei-le pe toate, fara regrete. Planta o sa-ti multumeasca, las-o sa creasca mare intai !
Daca tii neaparat, poti sa te duci cu 5 lei la magazin si sa cumperi un Kg de grapefruit.
Multumesc pentru sfat. Asa o sa fac pe viitor. Acum deja a ramas un fruct si e destul de mare, nu ma lasa inima sa-l rup. Iti dai seama ca nu le-am lasat pentru ca nu mai pot de dorul fructelor, in fiecare zi pot sa cumpar cite mi-i pofta.... asta e, pasiunea de a le vedea crescind... Posted Image Apropo, planta are cam 2,5 ani.

Edited by ionbeschieru, 01 May 2015 - 22:01.


#889
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008

 chisti21, on 12 decembrie 2014 - 21:43, said:

Salut as vrea sa stiu si eu cum se planteaza mandarini din samburi, adica vreau sa stiu ce se face pas cu pas de cand gasesti samburele pana il pui in pamant, am vazut aici pe forum ca sunt mai multe posibilitati de plantare as vrea sa stiu care este ce-a mai eficienta sau macar care da roade...astept raspuns ms anticipat

 danero2004, on 12 decembrie 2014 - 22:21, said:

ti am raspuns pe PM
As dori si eu detaliile despre semantul semintelor de citrice, daca se poate :D

#890
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Salutare tuturor, as dori sa cumpar si eu un lamai la ghiveci, am gasit unul in iasi, dar din poze pare a avea ceva albicios pe frunze.Rog pe cei cu experienta sa-mi spuna despre ce e vorba. merita achizitionarea sau nu. [ http://img01.olx.ro/images_mercadorro/59412962_3_1000x700_lamai-si-portocali-fructe-pomi-fructiferi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#891
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 ionut_mystic, on 11 mai 2015 - 19:54, said:

As dori si eu detaliile despre semantul semintelor de citrice, daca se poate Posted Image

Am incercat si eu sa aflu asta, dar danero2004 este mult prea secretos pentru a posta direct pe forum.

#892
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Eu am pus semințe de citrice si întotdeauna au răsărit foarte bine fără să le fac ceva deosebit


#893
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Auzisem ca ar trebui indepatata coaja pentru a incolti mai repede. Poate mai sunt si alte astfel de secrete.

#894
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si eu le-am pus in pamant pur si simplu si le-am udat. Ba chiar dintr-o samanta mi-au rasarit gemeni :D

#895
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Am pus si eu acum o saptamana. Eram curios de anumite metode "profi" :)

#896
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 ionut_mystic, on 12 mai 2015 - 19:04, said:

Am pus si eu acum o saptamana. Eram curios de anumite metode "profi" Posted Image

"Profi" se face in pepiniere, cu portaltoi hibrizi, zeci de mii de plante.
Si aia tot in pamant pun semintele :)

Edited by miki74, 12 May 2015 - 23:17.


#897
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Mai putin si ajung si acolo :lol:
Am impartit semintele in doua, unele intregi altele desfacute de coaja, voi vedea cu cat mai repede vor germina unele fata de celelalte.

#898
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Nu trebuie îndepărtata coaja ,astea rasar ca buruienile

#899
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Am cumparat din carrefour un " Meyer Lemon" , care avea in ghiveci niste suporturi de plastic pe care erau prinse ramurile. Am dat jos acest suport si am constatat ca e cam ciudat crescut copacelul, banuiesc ca trebuie taiat pentru a creste uniform.Nu ma pricep, asa ca rog pe cei mai priceputi sa-mi spuna ce trebuie sa-i fac.
[ http://s9.postimg.org/6qz0ra0p7/P50517_111107.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s9.postimg.org/6s8ykp2iz/P50517_111111.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s12.postimg.org/rghcfewfd/P50517_111118.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#900
sorin100000

sorin100000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2013

 firestaff, on 29 aprilie 2007 - 21:53, said:

Acum ceva timp ( nu mai stiu exact cat a trecut..oricum cred ca mai mult de un an ) m-am hotarat sa imi fac o limonada Posted Image si semintele le-am pus intr-un ghiveci  (langa o floare)..dupa ceva timp a iesit un micut lamai pe care l-am lasat sa creasca. Acum are aproximativ 60 de centimetri si l-am mutat intr-un alt ghiveci. Tot am intrebat in stanga si in dreapta dar nu am reusit sa aflu mare lucru..ce trebuie sa fac pentru ca lamaiul sa se ramifice? sau cum se altoieste? cand? ..pana acum cateva saptamani am crezut ca incet incet va muri..insa de cateva zile a inceput sa creasca cu o viteza uimitoare si sa ii apara mai multe frunzulite Posted Image voi pune si cateva poze cu el ca sa va faceti o idee si poate imi veti putea da cateva sfaturi privind altoirea..
PS: probabil ca din poze nu se vede asa bine.. are 60 de cm ..tulpina este de grosimea unui creion si este deja semi-lemnificata. Multumesc anticipat
da-mi o adresa de email si iti trimit o carte despre citrice...si stii ce ai de facut

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate