Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#847
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
..si asta pentru niste "acrituri" :))

#848
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
:) merg cu zahar. Nu conteza gustul conteaza sa obtii ceva. Ai mei stau la 10 grade in balcon si parca a inghetat si timpul, melcul e rapid fata de evolutia lor; calamontinul are bobocii de floare de  2-3 saptamani si nu s-au mai deschis decat 1-2, in rest stau asa neclintiti, in rest fructele incep sa se coloreze chiar daca nu sunt mai mari decat unghi. In rest... ii ud rar - chiar si la 2 saptamani, nu foarte mult, si-i mai pulverizez la cateva zile asa... 50 ml la tot balconul. :)

#849
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 danero2004, on 16 decembrie 2014 - 22:20, said:

..si asta pentru niste "acrituri" Posted Image)

 zeusis, on 17 decembrie 2014 - 12:32, said:

Posted Image merg cu zahar. Nu conteza gustul conteaza sa obtii ceva.  Posted Image

Cu tot respectul, desi nu am gustat nimic din "recolta de iarna", fructele din vara erau ok, nu au nici o legatura cu "acriturile" de la supermarket.
Pastrand proportiile, e ca diferenta dintre rosiile coapte in TIR si cumparate din supermarket si rosiile din gradina coapte in septembrie.
Sunt curios si eu ce gust are si "recolta de decembrie" .... o sa va povestesc.

#850
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Ele ca specie sunt acrisoare , eu cel putin calamondinul l-am lasat pana era portocaliu si tot am inchis un ochi de acreala , insa coaja surprinzator de dulce , am insa un kumquat semidulce si 3 pui de Meiwa ,kumquat cu adevarat coaja si corp dulce

#851
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Eu am lasat un fruct in calamondin (o minimandarina) de cand am luat pomisorul, are multe luni de cand sta asa copt, il las pana pica, poate se mai indulceste caci ultimul recoltat era o acritura.
Chiar ma intreb de ce vand in magazine acriturile alea de kumkuat, probabil nelasate sa ajunga la maturitate...

#852
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Da stii ce imi zisese cucoana de acolo , "e o dulceata" - "am mancat eu si dulci , dulci , dulci" faza e ca daca ii dau sotiei careia ii plac acriturile nu o sa fie la fel de "critica" Posted Image

Edited by danero2004, 19 December 2014 - 10:53.


#853
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
:) si mie imi plac acriturile, dar totusi... cu limita. Acre acre, dar sa aiba o aroma si o tenta de dulce, ca asa... sunt mai bune lamaile.

#854
chisti21

chisti21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.12.2014
Primele poze cu primi mei mandarini...ms danero pentru sfaturi

Attached Files



#855
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Arata bine , spor cu ei ...cu placre!

#856
chisti21

chisti21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.12.2014
am observat ca la 2 pahare in care am pusi pomisori au viermisori de cativa milimetri albi si uni transparenti...stie cineva daca sunt daunatori si cum pot sa scap de ei?

#857
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

 danero2004, on 16 decembrie 2014 - 22:20, said:

..si asta pentru niste "acrituri" Posted Image)

Se pare ca la "recolta" de iarna fructele sunt mai aproape de "acrituri"....ceva intre lamaie si portocala. Dar merg foarte bine in ceai in loc de lamaie, dau un gust bun.
Nu se compara cu fructele coapte din vara din acelasi pom, n-au nici o legatura. Asta probabil ca vara se coc in soare direct iar iarna se coc ca rosiile pe raftul supermarketului.

In alta ordine de idei, majoritatea citricelor pe care le am sunt altoite pe diversi hibrizi. Din pacate la kumquat, desi se castiga la cresterea vegetativa si probabil la calitatea fructelor, se pierde toata rezistenta la frig.
Asta pentru ca as vrea sa plantez un kumquat intr-o mica sera neincalzita lipita de casa.
Cum nu cred ca are rost sa experimentez altoriea pe Poncirus trifoliata, ai idee de vreun hibrid pe care sa merite sa altoiesc kumquat si sa-l plantez in sera, fara sa pierd la rezistenta?

#858
zeusis

zeusis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 21.01.2008
Kumquatul meu, e altoit pe Poncirus trifoliata, stiu asta pentru ca crescuse la un moment dat o ramurica sub altoi si vad ca nu a intrat la iernat (nu a eliminat frunzele) la temperaturi undeva pe la 5 grade sau chiar 3.
In acea sera cat de jos coboara temperatura?

#859
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Am pus intr-o doara, un sambure in pamant.... acum 7-8 ani. Nu mai stiu exact ce dar ceva clementina/mineola. Acum arata asa: si are niste lastari sau ce-or fi aia. Ma intreb daca vrea sa infloreasca sau daca voi manca vreodata un fruct din el.

Attached Files



#860
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Nu,pentru ca trebuie altoit.Asa va face doar frunze Posted Image Am si eu unul de aproape 120 cm inaltime si il tin de decor.I-am tuns coroana si arata exact ca un pomisor.Posted Image

Edited by Adi blondu, 31 January 2015 - 11:59.


#861
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Rog un admin sa-mi mute postul la subiectul  Cresterea lamaiunul" si scuze ca nu l-am observat inainte.

#862
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Daaaaaaaaaaaa.Si citricele sunt lamii.
Am mai multe citrice in ghiveci si merg foarte bine.
Deasemenea am si  din simburi de 4 ani-lamii- si am incercat altoirea acum o saptamina.
Sunt curios de rezultat.Merg repede sa fac foto si postez.

Attached Files



#863
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
dc vreti sa-i altoiti, va duceti in magazine, rupeti pe ascuns o crenguta de la lamaii cu fructe, va documentati pe net cum se face altoirea si...bafta! ;)

#864
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Asta e instigare la infracțiunea de furt calificat.
Rata11 >> E un lucru atat de comun la tine in familie de iti permiti sa dai asemenea sfaturi pe un forum public ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate