Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cresterea Lamaiului (sau alte citrice)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1401 replies to this topic

#1171
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
din primavara a stat numai pe balcon. Mai am un lamai care sta in aceleasi conditii si este ok. Din doua in doua saptamani le-am pus ingrasamant pentru citrice.
In dimineata asta i-am stropit cu score.Ce sa-i mai fac?Posted Image

#1172
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Uite poze cu lamai afectat de soare. Daca seamana cu al tau, inseamna ca trebuie sa nu-l mai pui in acel loc

Attached Files

  • Attached File  12.jpg   191.66K   46 downloads
  • Attached File  13.jpg   170.31K   47 downloads
  • Attached File  14.jpg   164.7K   44 downloads


#1173
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 serbant, on 18 septembrie 2016 - 21:02, said:

Uite poze cu lamai afectat de soare. Daca seamana cu al tau, inseamna ca trebuie sa nu-l mai pui in acel loc


Fiecare planta care a trecut toata viata cu lumina slaba nu se poate scoate deodata la soare. Chestie de obisnuire.  Trecerea la lumina soarelui trebuie facuta treptat cu muuuuuulta rabdare. La inceput sa fie expusa la soare numai 15 minute si dupa o saptamana-doua  la 30 minute sw a m d .

Din fire ,pomii citrici cresc la soare si caldura.    Alta problema esteb ca ingrasamintele   in surplus dacat ii trebuie la pom  il otravesc. Simplu.   Nu mai putin important este si aerisirea . Aer curat 24 ore pe zi.La fiecare 6 luni incepand din luna Martie  de dat Confidur in rata prescrisa.   La urma: Daca pomul creste in vas si nu in gradina, o data pe luna de dat apa in belsug pana apa iese din jos cel putin 15 minute. Aceasta procedura speciala are functia de a spala  sarea care selipeste de radacini si nu le permite de a functiona.    Iarna citricele in casa la caldura langa o fereastra care da la sud.

#1174
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 Gyselle, on 18 septembrie 2016 - 10:08, said:

din primavara a stat numai pe balcon. Mai am un lamai care sta in aceleasi conditii si este ok. Din doua in doua saptamani le-am pus ingrasamant pentru citrice.
In dimineata asta i-am stropit cu score.Ce sa-i mai fac?Posted Image


Nu draga. Tu ii otravesti cu ingrasaminte.Pomii nu pot sa se ingrase,ei mor de prea multa   "mancare"  Eu nu stiu care ingrasamant pui insa se pune ingrasaminte numai de doua -tri ori pe an.
Acuma ia pomul su punei mulllllta apa pana iese multa din gaura vasului din josca sper ca are gaura de irigatie. Apa o sa spele pamantul care este  prea plin cu ingrasaminte.

In general este recomandat ca o data la luna-2 luni sa se dea apa pana iese din jos cam 15 minute apa care spala radacinile care prea mult ingrasamant le astupa.

Este inca ceva despre care inca nu am scris: Secvestrin- un praf de fier solubil special pentru plantele la care  lpseste fier si sunt cam palide si arata ca bolnave. Se poate ca numele la voi este altul. Este vorba de un praf rosu care se pune o jumatate rasa de lingurita din el la o galeata de apa si se  uda pamantul la radacina pomului   .Ajunge la doi pomi.

#1175
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012
Buna seara la toata lumea.De vreo luna lamaiului meu au inceput sa-i cada frunzele.Ingalbenesc putin si cad ,si mai tinere si mai batrane.Sta in gradina din primavara,de udat l-am udat o data la 2 saptamani,i-am dat si ingrasamant cu fier radicular si foliar.Ce sa aiba?Multumesc.

#1176
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Buna seara.
Parcurgerea (macar a) ultimelor 5-6 pagini din forum ar trebui sa lamureasca problema dvs.
De asemenea, respectarea instructiunilor de intretinere primite de la vanzator (daca lamaiul e cumparat) ar trebui de asemenea sa rezolve situatia.

Daca ati parcurs cu atentie acesti pasi, puteti reveni cu detalii si foto pentru alte pareri.

#1177
smm marian

smm marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.03.2007
Buna ziua am un lamai in varsta de 15 ani l am udat prea mult in luna martie de atunci pierde frunze constant numai ca acum mai are doar cateva.frunzele se inegreau la varf se rasuceau si cadeau acum insa s au uscat si o parte din ramurile ramase goale frunzele se usuca pateaza se inegresc si din partile laterale.am dat cu topsin alliete dithane degeaba am colindat pe net am gasit pe un site american ca ciupercile criptogramice ar fi de vina.intentionez sa scimb o parte din pamantul din vas el a venit intr o galeata impanzita de radacini asa ca eu doar am adaugat in completare pamant de citrice.m ati putea ajuta cu vreun sfat?ce ar presupune spalarea radacinilor mai exact? spal si cu vreun fungicid  gen topsin radacinile ? am citit si am gasit si acest remediu dar nu stiu ce pasi ar presupune?  am dezgolit putin radacinile la suprafata si au culoare maro deschis . am cumparat pamant de la agro cu respect un profan in ale citricelor. mihai
https://sensei3.sunp...ro/lamai_bolnav am cateva poze la acest link nu prea ma descurc sa le pun pe forum

#1178
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Salut.
Radacinile spala-le complet si taie partile afectate de putregai. Planta o sa fie extrem de stresata si o sa sufere cateva saptamani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7BjpMc0XJic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pune intr-un ghiveci de marimea radacinilor bune (cu foarte multe gauri mari) un substrat de calitate si fereste-te de Agro http://www.morami.ro...rumi-p6010.html
Taie toate crengile afectate si pune planta in loc foarte luminos (de evitat camerele foarte incalzite sau pe calorifer) si asigura in aer umiditate mare (chiar stropire de 2-3 ori/zi)
Aplica 2-3 tratamente radiculare cu Topsin si stropiri cu Alliete. Udare rara si ingrasamant foliar, umiditate mare in aer. Dupa tratamentele cu Topsin si Alliete (min. 10 zile)  poti folosi preventiv Trichoderma atroviride + Glomus si bacterii de rizosfera (Elise). Daca planta isi revine, in primavara poti folosi si micoriza selectionata.

#1179
smm marian

smm marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 19.03.2007
multumesc mult mai am totusi o intrebare sunt mai greu de cap.apa cu care spal radacinile la ce temperatura sa fie.? curat tot pamantul de pe radacini ?la ce interval de timp topsinul radicular?alliete la ce interval timp si ce dozaj eu am folosit dozajul ptr mar iar pe prospect scria ca se foloseste o singura data. cand dau cu CONDOR pulbere micronizata?cu respect deosebit marian.daca mi ati putea raspunde si la aceste nelamuri ar fi grozav luni vreau sa demarez operatiunea.inca odata mii de scuze ptr logoree.
n

#1180
andreigatea

andreigatea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 05.11.2009
Bună ziua!
Vreau să întreb, nu are nimeni Citrus(Poncirus) trifoliata? M-ar interesa câteva semințe să pun unul în curte, doar așa ca o curiozitate și eventual să mai iau butași sau semințe pe care să altoiesc ceva citrice mai folositoare...Dacă are cineva, dau la schimb pentru ele semințe de roșii și ardei (am o grămadă de soiuri) sau bani, cum preferați :).
În altă ordine de idei..am și eu un kumquat și un 2 lămâi, unul dintre lămâi are 18 ani și e foarte mare și frumos, e din sămânță și oricât am încercat să-l țin la frig iarna, îngrășăminte, balegă de cal nu am reușit să-l fac să facă flori așa că am abandonat și am luat unul de la Auchan care era cu fructe pe el. Acesta însă după 3 luni(l-am luat acum 3 ani) i-au cam căzut toate frunzele și murit mare parte din crengi, a rămas numai chiar zona după punctul de altoire și o creangă. De atunci nu și-a revenit încă foarte bine..după cam un an i-am schimbat pământul, i-a mers relativ bine apoi iarna următoare l-am pus la rece și am cam uitat să-l ud, au venit -20 de grade și fiind într-o cameră neîncălzită cred că a înghețat bine, au degerat jumate din crengi. Anul acesta și-a revenit destul de bine, astăzi l-am băgat în interior și între timp am pus și un termometru la camera în care e pus să mai deschid ușa dacă e prea frig. Oricum, lămâiul tot nu arată foarte bine și aș vrea să știu cum îl pot ajuta, aș vrea la primăvară măcar câteva flori să facă, nu de alta dar la kumquat dintr-o grămadă de flori numai 2 fructe i-au rămas, și astea fără sâmburi deci cred că numai pentru că nu a avut cu ce să se polenizeze..
[ https://s13.postimg.org/n7b1bmc9j/IMG_20161113_161818_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Scuzați dezordinea, camera în care e e un fel de depozit...

#1181
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
Buna seara,
Am un lamai de vro 4 ani prins prin butas.
Pana in iarna asta i-a mers bine, dar acum a ajuns foarte rau( am atasat poza)
Iarna asta l-am tinut pe scara blocului langa geam unde temperatura nu scade sub 10 grade si este pe Nord.
Sa-i fi pus prea putina apa sau prea multa?
Frunzele sunt foarte palide.Unele au cazut cu tot cu lastari.
In aseara aceasta l-am udat mai mult si l-am pus intr-o debara mai rece in apartament.
Ce parere aveti?

Attached Files


Edited by andrei2186, 19 December 2016 - 20:46.


#1182
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Parerea mea:
1. Esti aproape de punctul sa-l termini definitiv.
2. N-ai vrut sa consumi 15 minute sa citesti macar ultimele 10 pagini din forum, in schimb te astepti ca altcineva sa consume 15 minute si sa-ti raspunda la problema.

Am atasat poze cu cativa lamai si portocali din solar (poze din 20 noiembrie si de ieri- ultimele doua)

Attached Files

  • Attached File  23.jpg   673.14K   59 downloads
  • Attached File  26.jpg   439.18K   56 downloads
  • Attached File  31.jpg   430.66K   54 downloads
  • Attached File  43.jpg   360.04K   54 downloads
  • Attached File  44.jpg   509.31K   50 downloads


#1183
andrei2186

andrei2186

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2006
Foarte frumosi. Am cerut doar o parere la cei care se pricep. Ce ii mai pot face in faza asta?

Edited by andrei2186, 19 December 2016 - 21:24.


#1184
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 andrei2186, on 19 decembrie 2016 - 21:22, said:

Foarte frumosi. Am cerut doar o parere la cei care se pricep. Ce ii mai pot face in faza asta?

Iti zic si eu ce m-a invatat si pe mine @danero si altii care se pricep... din cate se vede acolo pamantul e f ud, temperatura de la radacini e mult mai scazuta fata de frunze. Ia si usuca pamantul ala cat mai poti, daca sta apa la radacina, care la temperatura asta nu lucreaza, va putrezi. Acum ca e craciunul vezi ca gasesti furtun din ala luminos, ia si infasoara-l pe ghiveci si usuca pamantul.

#1185
ZukoAres

ZukoAres

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2017
Buna ziua! Clementinul din fotografii mai are vreo sansa de supravietuire? A stat doua saptamani fara apa, langa calorifer si s-a cam uscat. Are frunzele ingalbenite si rasucite, dar la atingere nu trosnesc, deci nu este complet uscat.
[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/15935971_1791751241091790_1270719441_n.jpg?oh=79d0a8860d07301b3290e2054e0d180f&oe=58743649 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/15936039_1791751247758456_1645068989_n.jpg?oh=29b0f5a3b0bc23c45119a67846fae2dd&oe=58749205 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/15942040_1791751257758455_781462037_n.jpg?oh=295c62cfacbf5b50990a961e33dd4843&oe=58743F88 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ZukoAres, 08 January 2017 - 14:01.


#1186
panaitepaul

panaitepaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 12.08.2009
Din ce am mai citit pe aici știu că nu le prinde bine statul lângă calorifer. Du-l intr-un loc cu temperatura moderata, 17 -18 grade de exemplu, lumină și nu exagera cu apa. Are șanse să scape.

#1187
Ionutz_S

Ionutz_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.06.2014
Salutare tuturor! Acum doua saptamani am cumparat un lamai,un portocal si un mandarin.Pomii sunt altoiti,adusi din grecia.Ei au fost cu fructe, care le-am si mancat (foarte gustoase).Le-am pus in ghiveci unde am pus pietre in interior pe fundul ghiveciului si am amestecat turba cu pamant de flori 50%-50% si i-am plantat cu pamantul lor.De cateva zile au inflorit dar,au inceput sa le cada frunzele.Mai nou acum le cad si bobocii de floare.Pe frunze apar ici colo picaturi cu un lichid lipicios.Nu le-am facut nimic pana acum. Nu i-am stropit cu nimic,doar i-am udat putin o data pe saptamana.In casa sunt la lumina si am o temperatura de 23-24 grade.Daca ma puteti indruma ce sa le fac?
Va multumesc!

Edited by Ionutz_S, 09 March 2017 - 09:44.


#1188
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
De unde i-ai luat ?
PS: - Lamaii si potocalii mei.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   343.2K   33 downloads
  • Attached File  9m.jpg   237.95K   32 downloads
  • Attached File  6.jpg   470.02K   33 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate