Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#793
flo1966

flo1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.05.2014
Anul trecut am dat cu NPK 15-15-15 dar cred ca nu am udat suficient si unde au cazut mai multe bobite a ars gazonul pe un diametru de aprox 15 cm......am pierdut din el cam 30-35%....arata numai gauri gauri ca dupa bombardament. Anul asta as vrea sa pun bobitele in apa sa le amestec bine pana se topesc si apoi sa-l dau foliar cu pompa.....CE parere aveti? A mai facut cineva asa ?

#794
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
cred ca daca respecti cantitatile prescrise de producator nu ar trebui sa fie probleme. de asemenea, ar trebui sa folosesti un carucior de imprastiat ingrasamant. asa te asiguri ca nu cade prea mult intr-un singur loc ...

#795
smitey88

smitey88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.01.2007
se poate face o insamantare in aceasta perioada, sau ar fi indicat sa mai astept ? Ce s-ar putea intampla daca mai apar temperaturi negative si apuc sa dau samanta de gazon ?

#796
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
nu se intampla nimic, doar ca germineaza mai greu.

in locul tau as astepta sa se mai incalzeasca un pic si sa vina ploile de aprilie

#797
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011
.

Edited by cvapailty, 17 March 2015 - 10:09.


#798
IslamGambit

IslamGambit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 21.03.2015
Aha, deci nu-i tarziu acum. Ma apuc sa arunc si eu ceva seminte prin curte...:)

#799
smitey88

smitey88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.01.2007

 IslamGambit, on 23 martie 2015 - 14:38, said:

Aha, deci nu-i tarziu acum. Ma apuc sa arunc si eu ceva seminte prin curte...Posted Image
Eu am aruncat de 10 zile, si inca nici un semn.

#800
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 smitey88, on 23 martie 2015 - 17:49, said:

Eu am aruncat de 10 zile, si inca nici un semn.


Gazonul germineaza atunci cand sunt cateva nopti consecutive cu temperatura de peste 6-8 grade, ba unele specii au nevoie chiar de 10 grade.
Cum la noi inca mai sunt temperaturi negative noaptea, slabe sanse sa rasara.

 IslamGambit, on 23 martie 2015 - 14:38, said:

Aha, deci nu-i tarziu acum. Ma apuc sa arunc si eu ceva seminte prin curte...Posted Image


Daca nu le-ai aruncat, mai asteapta pana dupa Paste si daca le-ai aruncat, mai da o mana dupa Paste.Posted Image

 flo1966, on 10 martie 2015 - 13:19, said:

Anul trecut am dat cu NPK 15-15-15 dar cred ca nu am udat suficient si unde au cazut mai multe bobite a ars gazonul pe un diametru de aprox 15 cm......am pierdut din el cam 30-35%....arata numai gauri gauri ca dupa bombardament. Anul asta as vrea sa pun bobitele in apa sa le amestec bine pana se topesc si apoi sa-l dau foliar cu pompa.....CE parere aveti? A mai facut cineva asa ?

Ingrasamantul se da  in functie de textura pamantului si de existenta sa inexistenta unui sistem de drenaj.
Se da 1 kg/25-30 m2 acolo unde e dranaj sau pamantul e nisipos si indiferent cat ploua sau se iriga apa nu balteste.
1 kg/35-40 m2 acolo unde pamantul e normal.
Dupa fertilizare se uda abundent in maxim 2-3 ore cu 7-10 litri/m2.
Fertilizarea nu se face cand pamantul e uscat ci la cateva zile dupa ploaie sau dupa o irigare sanatoasa.

#801
flo1966

flo1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.05.2014

 trestie-de-balta, on 23 martie 2015 - 19:26, said:

Gazonul germineaza atunci cand sunt cateva nopti consecutive cu temperatura de peste 6-8 grade, ba unele specii au nevoie chiar de 10 grade.
Cum la noi inca mai sunt temperaturi negative noaptea, slabe sanse sa rasara.




Daca nu le-ai aruncat, mai asteapta pana dupa Paste si daca le-ai aruncat, mai da o mana dupa Paste.Posted Image



Ingrasamantul se da  in functie de textura pamantului si de existenta sa inexistenta unui sistem de drenaj.
Se da 1 kg/25-30 m2 acolo unde e dranaj sau pamantul e nisipos si indiferent cat ploua sau se iriga apa nu balteste.
1 kg/35-40 m2 acolo unde pamantul e normal.
Dupa fertilizare se uda abundent in maxim 2-3 ore cu 7-10 litri/m2.
Fertilizarea nu se face cand pamantul e uscat ci la cateva zile dupa ploaie sau dupa o irigare sanatoasa.

Multumesc pt raspuns! Spune-mi te rog daca pot sa-l dizolv in apa si sa-l dau cu pompa...respectand cantitatile recomandate de tine!

Edited by flo1966, 24 March 2015 - 10:09.


#802
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 flo1966, on 24 martie 2015 - 10:10, said:

Multumesc pt raspuns! Spune-mi te rog daca pot sa-l dizolv in apa si sa-l dau cu pompa...respectand cantitatile recomandate de tine!
  

Da, il poti da si cu pompa dar tot trebuie sa irigi dupa.

#803
Akytoza

Akytoza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.10.2013
Buna seara!
Intrebare: gazonul arata foarte bine dupa iarna! Dat cu npk 15-15-15 pe timpul iernii, ultima data prin februarie.
Pot sa-l tund pentru prima data in primavara asta sau sa mai astept putin?

#804
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Akytoza, on 24 martie 2015 - 19:45, said:

Buna seara!
Intrebare: gazonul arata foarte bine dupa iarna! Dat cu npk 15-15-15 pe timpul iernii, ultima data prin februarie.
Pot sa-l tund pentru prima data in primavara asta sau sa mai astept putin?

Da, poate fi tuns oricand.
Nu conteaza cand, ci cat de inalt e gazonul.

#805
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Aerarea (scarificarea) cat de des se face? Sau cand se face? o recomandare de utilaj pentru aceasta sarcina?

#806
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 horean, on 25 martie 2015 - 21:03, said:

Aerarea (scarificarea) cat de des se face? Sau cand se face? o recomandare de utilaj pentru aceasta sarcina?

O data pe an, primavara devreme e suficient.
Se face cu scarificatorul electric sau cu motor pe benzina.
Cel electric e mai ieftin si e recomandat pentru folosinta proprie si imprumutatul prietenilor sau vecinilor, dar daca-l dai, sigur n-o sa-l ai prea multe sezoane.
Celalalt e pentru muncit la firme sau persoane care traiesc din gradinarit.

Aerarea se mai poate face si cu grebla de aerat gazonul, dar te rupe daca nu mergi de 2-3 ori pe saptamana la sala ca sa ai vlaga.
http://www.google.ro...6013238&cad=rja

#807
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Azi am tuns iarba. deja sunt portiuni cu muschi si in unele locuri multa iarba uscata. Am incercat cu grebla sa dau peste zonele cu probleme dar am abandonat repede. o sa caut sa iau unul electric dar prea curand nu cred ca o sa pot, in timpul verii as putea face aceasta operatiune de scarificare? Peste 2 luni sa zicem?

#808
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
atentie cu tunsul, daca ingheata noptea, nu e prea bine...

#809
smitey88

smitey88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.01.2007

 smitey88, on 23 martie 2015 - 17:49, said:

Eu am aruncat de 10 zile, si inca nici un semn.
La fix 14 zile de la insamantare, au parut primele semne Posted Image

Attached Files



#810
Kelu

Kelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2006

 trestie-de-balta, on 26 martie 2015 - 20:35, said:

O data pe an, primavara devreme e suficient.
Se face cu scarificatorul electric sau cu motor pe benzina.
Cel electric e mai ieftin si e recomandat pentru folosinta proprie si imprumutatul prietenilor sau vecinilor, dar daca-l dai, sigur n-o sa-l ai prea multe sezoane.
Celalalt e pentru muncit la firme sau persoane care traiesc din gradinarit.
Aerarea se mai poate face si cu grebla de aerat gazonul, dar te rupe daca nu mergi de 2-3 ori pe saptamana la sala ca sa ai vlaga.
http://www.google.ro...6013238&cad=rja
Cu tot respectul pentru nivelul de cunostinte si ajutorul oferit aici am cateva aspecte neclare:
1) Scarificarea inseamna "pieptanarea" ierbii pentru indepartarea acelor fire moarte sau mulcite de la baza gazonului si "zgarierea" suprafetei batatorile  a solului. Daca aceasta operatiune se efectueaza primavara devreme, in special cand iarba nu a inceput sa isi revina dupa iarna, nu exista riscul de a zmulge si multe fire sanatoase care sunt in general culcate si nefixate dupa iarna? Nu ar fi mai bine sa se faca operatiunea dupa cel putin 2-3 tunderi si inainte de re-insamantare?
Pentru o mai buna exeplificare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MDSLfzeiMk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vorbim de aceasta operatie, corect?

2) Din linkul postat, exceptand uneltele electrice si termice pentru ca nu se vad detaliile, unelte manuale par a fi de scarificare si nu de aerare cum sunt ele numite acolo?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate