Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3501 replies to this topic

#1117
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
io numa' ce ma laudasem ca incepe sa-mi placa trifoiul... se pare ca al meu e pitic... si mai are o calitate:
-daca il las sa creasca mai maricel (sa zicem 10 cm), dupa ce trec cu masina de tuns peste el (la 4 cm sa zicem) - am surpriza frumoasa ca dedesubt sa fie alte frunzulite mai mici si nu numai tulpini!!! :P

pt cel cu gazonul nou: mai baga seminte, dar acopera-le cu un strat subtire de pamant - sa nu ti le spele jetul de apa sau furnicile :)

#1118
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Caz cu necaz:
-peluza de trifoi alb pitic infintata in pimavara dupa doua ierbicidari la interval 2 saptamani una de alta,(400mp)
-pamant de umplutura bun, negru adus, dintr-o vie desfintata
- a rasarit o frumusetem des, uniform, udat temeinic, ajutat si de primavara ploioasa.
- de o luna a inceput sa rasara costrei si paius asa de des ca zici ca am semanat.
- nu fac fata cu jumulitul manual si unde insist sunt zone unde nu mai ramane nimic, practic e buruiana langa buruiana, se incurca una cu alta.
   Si intrebarea:
-exista un ierbicid care sa mearga dat in trifoi?
   Multam celor care ma pot ajuta.

#1119
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Eu am dat cu Erbicid Pantera 40 EC, trifoiul nu a fost afectat.

#1120
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Sa traiesti Cataline, am citit, pare OK

#1121
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 16.04.2007

View Postgushpi, on 07 iulie 2016 - 10:21, said:

pai:
1.n-ai mai pus poze
2.n-ai intrebat concret nimic!
Intrebarea e ce pasi trebuie sa urmez pentru a avea un gazon de calitate ?! Posted Image

O sa postez si pozele . Uitasem ...

Edited by ciprianned, 20 July 2016 - 01:08.


#1122
prizainel

prizainel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2007
Gazonul, aseara!

Attached Files



#1123
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postprizainel, on 26 iulie 2016 - 08:22, said:

Gazonul, aseara!
frumos!
ce varianta de adobe photoshop utilizezi? :P

#1124
prizainel

prizainel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2007
Posted Image  

Salut! Ai cuvantul meu ca poza este stock. Stativ am folosit o galeata, setari manuale pe un Canon 1100D, vechi de 4 ani!

LE: 2 pics

Attached Files


Edited by prizainel, 26 July 2016 - 11:56.


#1125
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Am dat acum o saptamana cu Pantera, costreiul parca s-a mai inviorat putinPosted Image Am dat doza recomandata,1L/ ha, sambata incerc 1,5L/ha.

#1126
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Revin cu petecul meu de gradina (cam 100 mp, aprox. 10x10) unde la toamna voi semana gazon.
In prima faza am rezolvat problema apei in exces, din coltul cel mai inalt. Am sapat un sant lat de ~25 cm si adanc de 25-30, din zona cu pricina si pana la drenul din partea opusa. Am pus geotextil, putin pietris, tub de dren (teava riftata de 63 mm), am umplut cu pietris, am inchis geotextilul, am pus un pic de pamant deaspura si gata.
Sigur ca urmeaza inca 10-12 mc de pamant de lunca (spalatura de la balastiera), dar partea mai interesanta e irigatia.
M-am gandit cam asa:
- 4 aspersoare Hunter PGP, in cele 4 colturi
- trasee cu PEHD de 20 mm (3/4) cu racordurile aferente si probabil doua valve de golire, plasate strategic.
- programator pentru udat flexcontrol de la Gardena
Aveti idee cam ce debit minim e necesar pentru functionarea celor 4 aspersoare in acelasi timp? In specificatiile aspersoarelor gasesc doar informatii usor evazive: "Debit de la 0.1 pana la 3.22mc/h; 1.7 pana la 53.7l/min". Am nevoie de o raza de stropire cam de 8-9 metri, pentru fiecare aspersor.

#1127
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdan20c, on 27 iulie 2016 - 11:01, said:


Aveti idee cam ce debit minim e necesar pentru functionarea celor 4 aspersoare in acelasi timp?

debitul nu ti-l va spune nimeni
tu tre sa afli presiunea minima de care au nevoie acele aspersoare (unele functioneaza bine si la 1,5 bar, altele au voie de cel putin 2 bari)
eu am probleme cu presiunea in retea - uneori pot utiliza doar 2 aspersoare, alteori merg cu 6... Posted Image
asa ca alerg sa ma descurc...

sfat: nu te zgarci (oricum diferenta e mititica) si baga trasee in pamant cat mai mari (de 1", poate de 1,5") intre aspersoare, astfel ai o rezerva de apa importanta in momentele de restriste

Edited by gushpi, 28 July 2016 - 10:38.


#1128
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postdan20c, on 27 iulie 2016 - 11:01, said:

- 4 aspersoare Hunter PGP, in cele 4 colturi
- trasee cu PEHD de 20 mm (3/4) cu racordurile aferente si probabil doua valve de golire, plasate strategic.
- programator pentru udat flexcontrol de la Gardena
Aveti idee cam ce debit minim e necesar pentru functionarea celor 4 aspersoare in acelasi timp? In specificatiile aspersoarelor gasesc doar informatii usor evazive: "Debit de la 0.1 pana la 3.22mc/h; 1.7 pana la 53.7l/min". Am nevoie de o raza de stropire cam de 8-9 metri, pentru fiecare aspersor.

Imi pare ca esti abia la inceput. Cateva recomandari:
- atentie la PEHD. Sigur se transporta usor, insa inainte de a fi pus in sant trebuie sa il tii la indreptat cateva zile. Altfel e greu de lucrat cu el; se suceste si te trezesti ca face zone de baltire a apei. Daca golesti toamna instalatia cu compresorul nu e problema, daca il golesti gravitational este.
- nu lucra cu PEHD mai gros de 1 tol decat daca te stii fortos sau realmente ai nevoie. Trebuie calculate pierderile de presiune si debit prin el; in general nu ai nevoie. E din ce in ce mai greu de indreptat, sucit si de strans fittingurile.
- teava principala (dintre punctul de alimentare si electrovane) e bine sa fie cat mai groasa intrucat va sta sub presiune non stop. Pe piata gasesti cel mai adesea 6 bar si 10 bar p.max. Pui de 10 bar.
- mergi pe situl producatorului si ia specificatiile tehnice de acolo. Ca regula generala tot ce e specificatie tehnica gasita online in limba romana e tradusa de acolo, de prea multe ori cu greseli.
- pentru proiectare si executie recomand irrigationtutorials.com. Atentie, necesita timp, nu e treaba usoara.
- ai grija in zone in care ai dubii cu privire la viitoarea insorire sau actualul tip de sol; lasa niste loc extra in caminul de electrovane si toata tevatura o concepi astfel incat oricand sa mai poti baga o electrovana si trecut o portiune dintr'un circuit pe aceasta noua electrovana. Lucru nu tocmai usor de realizat. Mai simplu daca ai astfel de dubii, poti intercala un robinet drept in circuitul respectiv pentru a intrerupe udarea la anumite aspersoare / picuratori.

Daca nu ai mai lucrat proiecte de acest gen, sa stii la ce sa te astepti: mie mi'a luat 2 saptamani proiectarea si o luna jumate executia (nu am stat chiar zilnic dar nici nu am avut serviciu in perioada cu pricina).
Am produs si ceva material (lung): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v_GqPyC3KjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - 7 zone (circuite) cu loc pentru a 8-a, vreo 45 - 50 de apersoare, 70-80 picuratoare, 6 puncte de golire, doua camine din care unul sub nivelul solului.

Succes!

Edited by george90, 28 July 2016 - 15:23.


#1129
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013

View Postgushpi, on 28 iulie 2016 - 10:34, said:

debitul nu ti-l va spune nimeni
Cine cauta gaseste. Posted Image
Am gasit un tabel pentru PGP-uri, cu toate combinatiile posibile de diuze, distante si presiuni. La 4 bari si distanta 9 metri si ceva, ia undeva intre 0.5 si 0.6 mc pe ora. Rezonabil.
Sunt curios daca programatorul binevoieste sa lase prin el macar 2.5 mc/h la 4 bari.


George, multumesc pentru sfaturi, majoritatea sunt bune. Dar sa nu exageram, am un proiect extrem de simplu, 4 aspersoare pe o singura zona, fara picurare sau alte alea. In plus, sunt eliminate posibilitatile de a gasi radacini de copaci sau cine stie ce betoane ingropate.

#1130
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postdan20c, on 28 iulie 2016 - 22:12, said:

Cine cauta gaseste. Posted Image
George, multumesc pentru sfaturi, majoritatea sunt bune. Dar sa nu exageram, am un proiect extrem de simplu, 4 aspersoare pe o singura zona, fara picurare sau alte alea. In plus, sunt eliminate posibilitatile de a gasi radacini de copaci sau cine stie ce betoane ingropate.

norocul tau!
Acuma vad eu ce face jucaria aceea dela Gardena. Da, ai un proiect mult mai simplu, iar programatorul ar trebui sa aibe datele tehnice pe undeva. Cauta-le online, scrie-le celor dela Gardena daca nu gasesti.

#1131
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdan20c, on 28 iulie 2016 - 22:12, said:

Cine cauta gaseste. Posted Image

Sunt curios daca programatorul binevoieste sa lase prin el macar 2.5 mc/h la 4 bari.


ai tu 4 bari in retea??? Posted Image

View Postgeorge90, on 28 iulie 2016 - 15:22, said:

- nu lucra cu PEHD mai gros de 1 tol decat daca ...Trebuie calculate pierderile de presiune si debit prin el;...


cu cat teava e mai mare cu atat permite debite mai mari...

Attached Files



#1132
dan20c

dan20c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.12.2013
Personal nu am masurat, dar stiu din mai multe surse (instalator, doi vecini) ca avem 6 bari in retea - masurat. Iar din cauza asta, apar probleme pe la imbinarile instalatiilor din case. Din fericire eu am avut una singura, anul trecut. De aceea vreau sa pun in caminul de la  intrare, imediat dupa apometru, un regulator de presiune, sa reduc la 4 bari.

In alta ordine de idei sunt foarte tentat sa las prostiile si sa trec la chestii serioase: programator si electrovane.
Programtor gen: http://www.emag.ro/p...i/pd/D1Q5D2BBM/
Elecrovane http://www.emag.ro/e...e/pd/DZQ5D2BBM/ sau http://www.emag.ro/e...b/pd/DFXTDYBBM/ doua bucati, astfel incat cate doua aspersoare sa formeze o zona. Asa elimin orice posibilitate legata de deficit de debit. Daca debitul va fi suficient, programez cele doua zone sa ude in acelasi timp. Daca nu, le decalez.
In plus, pot sa las loc pentru a 3-a electrovana, in caz ca va fi nevoie (la un moment dat) de instalatiile de picurare pentru plantele de pe margine.

Studiind un pic problema tuburilor, cred ca am de ales intre PPR si PEHD. Vad ca la exterior se utilizeaza masiv PEHD, care are avantajul unor imbinari rapide, ieftine si simplu de montat.
Merg cu 1 pana la electrovane, iar de acolo cu 3/4 pana la aspersoare. La aspersoare nu vad alternativa viabila la Hunter PGP.
Intrebare: oare trebuie sa pun racord felxibil la fiecare aspersor? http://www.emag.ro/l...2/pd/DQH7RBBBM/ E necesar, ajuta la ceva sau pur si simplu conectez aspersoarele direct pe instalatie?

Edited by dan20c, 01 August 2016 - 22:19.


#1133
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postdan20c, on 01 august 2016 - 22:18, said:

Intrebare: oare trebuie sa pun racord felxibil la fiecare aspersor? http://www.emag.ro/l...2/pd/DQH7RBBBM/ E necesar, ajuta la ceva sau pur si simplu conectez aspersoarele direct pe instalatie?

Racord flexibil daca nu vrei batai de cap. Am pus 6 aspersoare direct pe teava si dupa aia chinuiala sa stea toate drept.
Despre PPR vs PEHD nu stiu. Vad ca si PPR vine tot pe colaci, deci necesita indreptare. Altfel, trebuie studiata problema fittingurilor; personal imi par mai sanatoase cele de PPR. Prefer sudura PPR oringurilor PEHD. Parerea mea  nu prea avizata e ca vor tine mai mult, insa nu stiu... Apoi mai e  si vorba de pret, desi zici ca ai nevoi nu prea mari.

Edited by george90, 01 August 2016 - 23:03.


#1134
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

View Postforisc, on 08 iulie 2016 - 15:57, said:

Salut,

Am nevoie de sfatul vostru... Am semanat pe 20 iunie (acum 18 zile gazonul din imagini). A rasarit dupa 4 zile si a evoluat dupa o regula pe care nu o pot intelege...
- a fost semanat cu masina de imprastiat Gardena
- udat uniform manual plus un oscilant pe care il pun cand si cand (cel putin o data pe zi 30 de min/sesiune)
- pamantul este un argilos curatat si afanat peste care am pus un strat de cca. 20 cm pamant negru de padure.
- semintele au fost Starsem (gazon rustic) din acelasi sac - 5kg

De ce sunt goluri? Se vor mai umple?
Lungimea variaza intre 4 cm si 12 cm... sa il tund? sa il mai las?

Multumesc anticipat!
Salut,

Ai rezolvat cu gazonul? Cum?

Thx,
Dan

View PostClovis, on 21 iunie 2013 - 08:15, said:

In general gazonul simplu arata urat in lunile calduroase. Adica se usuca si arata ca o pasla groasa. Eu am pus gazon cu trifoi pitic si nu am probleme de genul asta. La mine e verde si la 40 de grade in timp ce la vecini , care au doar gazon, e o pasla maronie si uscata.

Salut,
De unde ai luat gazonul cu trifoi? Ca eu acum am ca la vecinii tai .... "o pasla maronie si uscata."Posted Image
Stiu ca ai scris acu' 3 ani.... :)

Edited by manead, 03 August 2016 - 14:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate