Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1099
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postscintion, on 30 iunie 2016 - 12:41, said:

...Ideal va treziti cu 30 minute mai devreme dimineata sa udati inainte de a pleca la serviciu si ...

hai nu va zgarciti! cumparati un programator (chiar si mecanic), il puneti sa ude 1(una) ora la 5 dimineata si gata!

#1100
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Nu am montate sprinklere asa ca folosesc un aspersor pe care il mut din loc in loc. Le voi monta, dar in toamna sau la anul. Deocamdata ma descurc cu ce am. Azotul nu l-am dat pe canicula, a fost racoare si a plouat bine de tot dupa ce l-am dat.

Dimineata nu am asa mare presiune la apa (casa e pe un deal), la fel si seara cand vin de acasa, asa ca trebuie sa ies la 15 minute sa mut aspersorul intr-o pozitie noua. Nu pot face asta dimineata. Doar pe la 11 seara am destula presiune incat sa mut de vreo 2-3 ori pe toata suprafata gradinii.

Cutitul a fost ascutit cu flex-ul. Nu l-am ascutit personal, dar stiu ca a avut grija de el. O sa il mai ascut o data, astfel incat sa se incinga cat mai putin. Multumesc de sfaturi.

#1101
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Acum ~ 3 ani
Se dau :
1. Sol argisol ( atunci cand ploua se facea namol  ) peste care am venit cu pamant de padure .
2. Afanare minutioasa teren
3. Semanat gazon pe ~ 300 mp
4. Udat in fiecare zi timp de o saptamana
Rezultatul : iarba Posted Image) . Doar unde a fost umiditatea mai ridicata ( pe cativa mp ) acolo a crescut o tentativa de gazon .

Acum 3 luni
1. Afanare teren
2. Semanat
3. Udat in primele 2,3 zile
Rezultatul : un gazon exceptional .
Mentiune aici : Mediul rural .

O sa seman cativa mp cu gazon pe care l-am folosit acum 3 luni . Poate , poate ...
Ce parere aveti ? Voi posta si cateva poze zilele astea .

Edited by ciprianned, 01 July 2016 - 21:23.


#1102
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Nu ma poate ajuta nimeni ?

#1103
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postciprianned, on 06 iulie 2016 - 12:05, said:

Nu ma poate ajuta nimeni ?

pai:
1.n-ai mai pus poze
2.n-ai intrebat concret nimic!

#1104
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005
Salut,

Am nevoie de sfatul vostru... Am semanat pe 20 iunie (acum 18 zile gazonul din imagini). A rasarit dupa 4 zile si a evoluat dupa o regula pe care nu o pot intelege...
- a fost semanat cu masina de imprastiat Gardena
- udat uniform manual plus un oscilant pe care il pun cand si cand (cel putin o data pe zi 30 de min/sesiune)
- pamantul este un argilos curatat si afanat peste care am pus un strat de cca. 20 cm pamant negru de padure.
- semintele au fost Starsem (gazon rustic) din acelasi sac - 5kg

De ce sunt goluri? Se vor mai umple?
Lungimea variaza intre 4 cm si 12 cm... sa il tund? sa il mai las?

Multumesc anticipat!

Attached Files



#1105
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Ce ai acolo arata a mlastina. Pentru incoltit se uda des si putin, sa zicem acuma pe calduri de 3 ori pe zi cate vreo 3 minute. Dupa prima tundere il uzi cam 2-3 cm (adancime) pe saptamana. Asta inseamna in mare cam cate 20-30 minute de 2-3 ori pe saptamana.

#1106
ioanas007

ioanas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2014
Buna,

Va solicit si eu ajutorul. In luna mai am semanat gazon. Dupa 3 saptamani parea cam firav si l-am fertilizat cu bobite (azot, fosfor). L-am udat, a si plouat.  Acum gazonul prezinta cateva cercuri galbui...cred ca s-a uscat....sa fie o ciuperca sau s-a ars de la azot?

#1107
ioanas007

ioanas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2014
https://drive.google...ew?usp=drivesdk
Multumesc

#1108
prizainel

prizainel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2007
Buna ziua,

Treaba asta cu gazonul e o discutie vesnica si fara sfarsit.
Eu l-am semanat la inceputul lui martie(seminte la punga de 10lei), pe un pamant din zona, deci nu pamant negru.

Ce pot spune eu vis-a-vis de buruieni: ignorati-le, udati zilnic din abundenta gazonul si tundeti-l la 3 zile! Veti reusi astfel sa nu mai vedeti buruienile, le veti impiedica sa faca seminte, iar gazonul incet, incet, o sa creasca si o impiedice buruienile in mod natural, sufocandu-le!

Eu petrec zilnic cu aceste portiuni in jur de 1.5 ore (aprox 170m), iar acum il tund de 2 ori pe saptamana, si obligatoriu strang resturile lasate de masina, dar o fac a doua zi, sa se mai usuce ele, sa poata fi stranse mai usor! Este o grebla reglabila, de 15 lei!

Pozele sunt din aprilie (cele fara prea mult gazon) si de astazi!

Attached Files


Edited by prizainel, 11 July 2016 - 09:07.


#1109
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgeorge90, on 08 iulie 2016 - 19:19, said:

Ce ai acolo arata a mlastina. Pentru incoltit se uda des si putin, sa zicem acuma pe calduri de 3 ori pe zi cate vreo 3 minute. Dupa prima tundere il uzi cam 2-3 cm (adancime) pe saptamana. Asta inseamna in mare cam cate 20-30 minute de 2-3 ori pe saptamana.
Pamantul se dreneaza foarte bine (nu balteste nici daca il ud 2 ore cu aspersor oscilant). de ce zici ca este mlastina?

#1110
prizainel

prizainel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2007

View Postforisc, on 11 iulie 2016 - 09:13, said:

Pamantul se dreneaza foarte bine (nu balteste nici daca il ud 2 ore cu aspersor oscilant). de ce zici ca este mlastina?
Stai linistit, da-i apa pana balteste (e cald acum) si tunde-l la 3 zile, chiar daca tu ai impresia ca nu e nevoie! La inaltimea cea mai de sus, sa nu il iei chiar de la baza!
Cu rabdare, apa si soare, in 2 luni vei avea un covor perfect! Nu ii da ingrasamant, il vei distruge pe canicula asta!

Usor, usor, si portiunile goale vor fi acoperite! Daca ti se pare ca nu se indeseste, mai da-i inca o data seminte, prin portiunile goale! Si musai acelasi tip de seminte, sa nu le amesteci!

#1111
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005

View Postprizainel, on 11 iulie 2016 - 09:18, said:

Stai linistit, da-i apa pana balteste (e cald acum) si tunde-l la 3 zile, chiar daca tu ai impresia ca nu e nevoie! La inaltimea cea mai de sus, sa nu il iei chiar de la baza!
Cu rabdare, apa si soare, in 2 luni vei avea un covor perfect! Nu ii da ingrasamant, il vei distruge pe canicula asta!

Usor, usor, si portiunile goale vor fi acoperite! Daca ti se pare ca nu se indeseste, mai da-i inca o data seminte, prin portiunile goale! Si musai acelasi tip de seminte, sa nu le amesteci!
Multumesc pentru incurajare!!! :) Il fac prima tundere saptamana asta (la 7 cm) si revin cu rezultatele...

#1112
prizainel

prizainel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2007
Poti merge pe 4.5 fara grija! Eu asa am la al meu! Si ca sa fii si mai incurajat, tunde-l des, nu vei vedea pirul sau balariile!
O sa te uiti la el cum creste, precum Fat Frumos!

#1113
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

View Postioanas007, on 10 iulie 2016 - 19:45, said:

Buna,

Va solicit si eu ajutorul. In luna mai am semanat gazon. Dupa 3 saptamani parea cam firav si l-am fertilizat cu bobite (azot, fosfor). L-am udat, a si plouat.  Acum gazonul prezinta cateva cercuri galbui...cred ca s-a uscat....sa fie o ciuperca sau s-a ars de la azot?
Gazonului ii ajunge azotul(nu are nevoie de alte elemente chimice,ca nu face flori,fructe etc.).
Ai cumva un caine mai pi...ios?!Ca extraterestrii fac cercuri de-astea doar in lanurile de grau!

#1114
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postprizainel, on 11 iulie 2016 - 09:06, said:

Buna ziua,

Treaba asta cu gazonul e o discutie vesnica si fara sfarsit.
Eu l-am semanat la inceputul lui martie(seminte la punga de 10lei), pe un pamant din zona, deci nu pamant negru.

Ce pot spune eu vis-a-vis de buruieni: ignorati-le, udati zilnic din abundenta gazonul si tundeti-l la 3 zile! Veti reusi astfel sa nu mai vedeti buruienile, le veti impiedica sa faca seminte, iar gazonul incet, incet, o sa creasca si o impiedice buruienile in mod natural, sufocandu-le!

Eu petrec zilnic cu aceste portiuni in jur de 1.5 ore (aprox 170m), iar acum il tund de 2 ori pe saptamana, si obligatoriu strang resturile lasate de masina, dar o fac a doua zi, sa se mai usuce ele, sa poata fi stranse mai usor! Este o grebla reglabila, de 15 lei!

Pozele sunt din aprilie (cele fara prea mult gazon) si de astazi!
Dar trifoiul alb pitic nu este ok pentru voi?

#1115
ioanas007

ioanas007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.12.2014
@Romikatm - nu, nu am caine...

#1116
prizainel

prizainel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.06.2007

View Postxmanyacs77, on 11 iulie 2016 - 17:25, said:

Dar trifoiul alb pitic nu este ok pentru voi?
Da, eu am luat in calcul si varianta asta. Problema e ca daca vrei sa cumperi, nu stii peste ce seminte dai, asa a patit un vecin - in loc de pitic, e cam inalt si face frunze dupa 4-5 cm de tulpina, in varf. Cand il taie, ramane asa, precum niste cuie si e golas!
Dar mai am alt vecin, care l-a nimerit bun (pitic, des, flori multe) - il tunde doar 1 data la 1-2 saptamani, ii da apa la 3-4 zile si arata super! O sa fac cateva poze cu ambele tipuri!

LE: Vesnic si fara sfarsit e un fel de dublu infinit Posted Image

Edited by prizainel, 12 July 2016 - 08:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate