Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Thailanda

- - - - -
  • Please log in to reply
3394 replies to this topic

#1
crissuca

crissuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.03.2005
Voi pleca urmatoarea sapt in Thailanda. As fi recunoscatoare sa primesc recoamandari legate de ceea ce as putea vizita, in special in partea de Nord.
De ex: Chiang Mai merita vazut?
Voi sta acolo 22 de zile si prefer stilul 'backpack' pentru astfel de calatorii.

#2
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
cine vrea informatii despre zona de sud in special zona phuket ii stau la dispozitie!!!

#3
helen

helen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2006
buna,

as vrea sa merg in thailanda la iarna si m-am interesat deja de bilet de avion - costa o avere, chiar si daca e rezervat de pe acum (cam 1200euro). ce parere ai despre excursiile organizate? stiu ca pretul unei excursii organizate in perioada de iarna este aprox. 1000 euro..de obicei organizez singura iesirile din tara si prefer genul "backpacking", dar se pare ca in thailanda e mai greu..

#4
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
in primul rand bine ca ai facut rezervare la avion de acuma,in perioada de iarna nu prea sunt locuri pe destinatia  thai!!!

eu sunt fun thai si am incercat  mai toate companiile, pretul este unul corect daca zbori cu emirates sau lauda air, parca acum si astia fac parte din five aliance daca nu ma insel....

am incercat acum trei ani cu maleevul si mi-am blestemat zilele!!!!

unde schimbi avionul????

cea mai buna smecherie este prin istambul si dubai....

#5
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View Posthelen, on Jul 24 2006, 18:47, said:

buna,

as vrea sa merg in thailanda la iarna si m-am interesat deja de bilet de avion - costa o avere, chiar si daca e rezervat de pe acum (cam 1200euro). ce parere ai despre excursiile organizate? stiu ca pretul unei excursii organizate in perioada de iarna este aprox. 1000 euro..de obicei organizez singura iesirile din tara si prefer genul "backpacking", dar se pare ca in thailanda e mai greu..


Nicidecum: Thailand este probabil cea mai usoara destinatie din acest punct de vedere. Nu are rost sa organizezi nimic in prealabil, foarte usor de descurcat la fata locului. In acest fel mergi unde si cind vrei, nu depinzi de altii. Milioane de oameni fac acolo acest lucru in fiecare an, poteca e batatorita, nu vei avea probleme. In plus, cu un tur organizat s-ar putea sa ajungi sa vizitezi cine stie ce locuri care nu te-ar interesa deloc, de ex Pattaya: o destinatie folosita des pentru grupurile organizate desi este un loc in care doar cei in cautare de femei au ce face. Daca te simti singura sau nesigura te poti oricind da pe linga un grup de alti turisti de virsta ta pt a calatori impreuna, este ceva uzual.

#6
sarsaila

sarsaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.08.2006
Va rog frumos daca puteti sa-mi dati cat mai multe informatii despre Thailanda si prin ce agentie recomandati sa plec ???? Va multumesc anticipat :worthy:

#7
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View Postsarsaila, on Oct 3 2006, 12:02, said:

Va rog frumos daca puteti sa-mi dati cat mai multe informatii despre Thailanda si prin ce agentie recomandati sa plec ???? Va multumesc anticipat :worthy:
Nu spui ce te intereseaza (plaje, orase, istorie, temple, jungla, trekking, femei, barbati, locuri de munca, vize, costuri) si nici cit timp ai la dispozitie, citi bani etc. Oricum, chiar si daca ai fi mai specific, nu cred ca trebuie sa incepi cu forumul acesta - sint atitea site-uri cu info detaliate despre Thailand pe net incit poti foarte usor sa-ti raspunzi la toate intrebarile pe care le ai daca faci un search si citesti o parte din ce gasesti.

#8
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

View Postnewrazvan, on Jul 24 2006, 06:25, said:

cine vrea informatii despre zona de sud in special zona phuket ii stau la dispozitie!!!

Eu vroiam, dar degeaba, am fost la agentie sa fac rezervare pentru Phuket-Resort,  nu mai au locuri si nici bilete de avion incepind cu 27 Decembrie pina pe 5, 6 ianuarie. Dupa aceea am vrut Guam, nici acolo nu mai au, singurul loc in care am gasit pe data 27 este Saipan , doar unul singur pentru ca oamenii cu cap au facut rezervarile din august nu pe ultima suta de metrii ca mine, de-aia e bine ca ceea ce gindesti/planui sa  faci  repede.
Maine ma duc sa vad  daca mai au in Hawaii, dar nu cred.. :console:
Aici preturile sint cam asa, nici foarte ieftin dar nici  foarte scump, 2000 -2500$in care este inclus biletul de avion, hotelul (4, 5 stele-camera cu pat dublu si  SPA) asta doar pe 5 zile.

#9
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View PostAyame, on Oct 29 2006, 16:19, said:

Phuket-Resort,  nu mai au locuri...  Guam, nici acolo nu mai au... Saipan , doar unul singur... Maine ma duc sa vad  daca mai au in Hawaii, dar nu cred...
Incearca si Perhentian Islands din Malaysia, cica sint foarte frumoase.

#10
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
Multumesc pentru sugestie dar deja e prea tarziu, azi am umblat de nebuna pe la 3 agentii si nu mai sint locuri pe niciunde, la avione me refer ca la hoteluri se mai gasesc. Am vrut Hawaii dar nu mai sint locuri nici acolo cu toate ca din Japonia zboara o gramada de companii, astia-s disperati dupa Hawaii, de abia acum inteleg eu de ce vorbesc hawaiienii bine japoneza...
Am gasit in Saipan  doar pe 28 Decembrie pina pe 1 Ianuarie la Hotelul  Saipan World Resort si am gasit camera la clasa superioara, sper sa fie frumos si  sa ma relaxez...

http://www.swr.jp/

Insa, cea mai mare problema este compania de avion, doar doua companii zboara din Tokyo-Narita , nwa si continental, ceva de genu, eu nu le stiu pentru ca nu am zburat niciodata cu ele, in schimb toti japonezii strimba din nas cind aud de nwa, dar nu am ce sa fac ca nici una din companiile japoneze nu zboara spre acea zona...

A zburat cineva cu nwa si va rog sa-mi spuneti ce parere aveti???

Multumesc..

#11
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Cu NWA a zburat prietena mea anu asta mai la inceput.
Nu prea a fost multumita de conditiile si serviciile de la economy.A zburat pe o ruta interna in SUA ,de la LA la Detroit cred.
A zis ca avionul era vechi de numa numa,mancarea naspa si stewardesele fara absolut nici un chef de viata.Si nici nu aveau TV personal,numa pe culoar.
Cam ca Alitalia daca ai zburat cu ei.
Parerea ei e ca Taromul e mai bun pe extern decat NWA,pe intern cel putin.
Nu stiu unde e Saipan-ul ala,dar daca zbori din Japonia atunci poate ai noroc de servicii mai bune,ca e ruta externa.
Vacanta placuta.

#12
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View PostAyame, on Oct 30 2006, 19:47, said:

...

Amindoua sint companii americane, am zburat odata cu NWA si de mai multe ori cu Continental (ptr ca asta e bazat in fostul "meu" oras) dar doar pe rute interne, cum zicea si herlino. Stai linistita, sint companii mari si isi fac datoria de a te duce la destinatie cu bine chiar daca nu in mod luxos si foarte zimbitor.
Resort-ul ala arata bine dar 4 zile nu stiu daca merita banii dati pe biletul de avion. Iar de relaxat... nici n-ajungi bine si trebuie sa si pleci.

#13
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

Quote

Resort-ul ala arata bine dar 4 zile nu stiu daca merita banii dati pe biletul de avion. Iar de relaxat... nici n-ajungi bine si trebuie sa si pleci.

Da, stiu, dar nu mai sint locuri la avioane decit pe data de 1 Ianuarie sau dupa 10, eu pe 6 trei' sa fiu la munca, nu am cum...
E putin 4 zile dar nu pot sa stau acasa de revelion cind stiu ca toata lumea pleaca si se distreaza... :console:

#14
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare,

In noiembrie am vrea sa mergem 10 zile la plaja in Thailanda.  Noi ne gandeam intre Phuket, Krabi si Phi Phi. Ce ziceti? Ne intereseaza mai mult plaje linistite si care sa nu fie aglomerate, cu peisaje de vis. A fost cineva pe aceste insule?
Multumesc

#15
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
Chiar nu a fost nimeni in Thailanda!?!?!?

#16
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclj, on Apr 24 2007, 13:59, said:

Chiar nu a fost nimeni in Thailanda!?!?!?

Am fost in Thailanda. Phuketul este mare, are si zone mai nelinistite (cum e Patong), sau foarte linistite cum e Karon sau Kuta. Krabi n-am fost nu stiu, Phi Phi este superb, dar nu sunt 100% convins ca s-a recuperat dupa tsunami - verifica.

#17
clj

clj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.04.2007
In sfarsit, un raspuns!  :thumbup: Multumesc!
Din cate am inteles eu Phi Phi si-ar fi revenit, dar cazarea este destul de scumpa fata de Phuket si nu stim daca se merita sa luam cazare acolo sau sa mergem mai bine zilnic cu barca din Krabi.
Crezi ca merita sa ne cazam in Phuket in zona Patong si sa facem naveta zilnic spre Kata si Karon, sau sa ne cazam direct in Kata/Karon. Noi vrem o zona mai linistita pentru plaja, sa nu fie aglmeratie, dar totusi, pentru plimbare am vrea sa avem si magazine, restaurante si altele asemenea prin apropiere. Cat de scump este sa ajungem pana la Kata/Karon din Patong?

Avem 10 nopti la dispozitie si am rezervat deja 3 pentru Krabi la Ao Nang Villa ( http://www.phuket-ph...onang-villa.htm ). Si acum nu stim cum sa le impartim pe celelalte 7 ramase. Ideea este ca in Phuket clar trebuie sa ajungem, pentru ca de acolo ne-am luat biletele de intoarcere spre Bangkok.

#18
davao

davao

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 06.09.2006

View Postclj, on May 2 2007, 09:41, said:

Phuket ... Krabi...
Uite un "raport" recent despre chiar zona care te intereseaza, aici

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate