Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

a construit cineva cu sistemul ecodomo?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
miha-p

miha-p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.02.2007
ma tenteaza acest sistem din multe puncte de vedere. a construit cineva?
a auzit cineva de acest sistem? are traditie in austria, dar cat de raspandit e acolo?
multumesc

#2
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
de auzit am auzit, am si purtat o convorbire telefonica cu importatorul.
pe mine m-a convins, pe sotul meu, ba

#3
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
In ce consta acest sistem?

#4
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Eco Domo

Ar fi interesant de stiut daca a construit cineva cu asa ceva si daca, dp lui dv, se merita.
Eu stiu pe cineva caruia i s-a propus (zilele trecute) ridicarea casei aproape la cheie (el trebuie sa cumpere doar parchetul, gresia, faianta, obiectele sanitare si obiectele electrice), inclusiv tot proiectul (fara obtinerea avizelor), pentru un pret de 75,000 euro la o casa de 80+80 (parter + etaj) si acoperis. Asta inseamna cam 470 euro/mp.

I s-au promis coeficienti termici exceptionali, zic eu. Iata exemplul: afara minus 20 de grade celsius, faci caldura in casa (+20 de grade), apoi stingi centrala si pleci de acasa pentru o saptamana. La intoarcere, spui ei, vei avea 18 grade in casa! La cutremur, cica, rezista pana la 8,4 grade (Richter). Nu stiu ce sa zic, ar fi nevoie de o parere avizata...

Ce parere aveti despre acest sistem?

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,537
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca-s si scumpe si bagi si o gramada de beton in ele. Asa am inteles ca se utilizeaza, le pui una peste alta si torni beton ca la amvic cu polistirenul lor.
Zice ca-s portante da nu scrie rzistenta lor decat date despre rezistenta termica si fonica. Daca iti place sa te scarpini unde nu te mananca si cu mana opusa poti incerca sistemul.

#6
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Tocmai, Astra, nu-mi place sa ma scarpin unde nu ma mananca. Eram interesat mai mult pentru amicul meu...

#7
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
[I s-au promis coeficienti termici exceptionali, zic eu. Iata exemplul: afara minus 20 de grade celsius, faci caldura in casa (+20 de grade), apoi stingi centrala si pleci de acasa pentru o saptamana. La intoarcere, spui ei, vei avea 18 grade in casa! La cutremur, cica, rezista pana la 8,4 grade (Richter). Nu stiu ce sa zic, ar fi nevoie de o parere avizata...

Asta daca e facuta cu meseriasi austrieci.Daca e facuta cu meseriasi romani ai 10 grade dupa prima zi. :lol:

#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
ce sticla or baga in termopane? de lampa? prin sticla si pe la acoperis pierzi cea mai mult caldura. te pomenesti ca alea doua grade pierdere or fi calculata la o casa fara ferestre

#9
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
io mi as face casa, dar as platio doar dupa proba la care zic ei....aia cu temnperaturile lor.daca ar fi adevarat, as promite ca le dau si o prima de inca 20.000 de euro.
daca nu, primesc casa cadou.
merge?

#10
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Posteasy_rider, on Feb 13 2009, 19:54, said:

io mi as face casa, dar as platio doar dupa proba la care zic ei....aia cu temnperaturile lor.daca ar fi adevarat, as promite ca le dau si o prima de inca 20.000 de euro.
daca nu, primesc casa cadou.
merge?

vrei sa dai 20000 prima doar ca ai cald in casa ... eu stau la casa (250+mp) si nu platesc pe an mai mult de 1000e gaze, fara sa fie IZOLATA, e de pth 38, termopane etc, pai tu vrei sa le dai banii pe 20 ani... scump, scump...

#11
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
glumeam bre...

#12
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
deci nu se mai aude nimic de marele sistem...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate