Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

cum schimb un text word fara diacritice intr-unul cu diacritice?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
igu_oana

igu_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2007
salutare celor care imi vor raspunde ...sunt incepatoare :P...intr-ale forumurilor si multe altele...insa daca ar putea cineva sa ma ajute  ar fi perfect...
mi-a fost dat un articol de tradus din engleza in romana (destul de lung), si dupa ce l'am tradus mi s'a spus ca tre'  scris cu diacritice...lucru pe care nu l'am facut
intrebarea mea este urmatoare.. stie cineva cum pot transforma un text word redactat fara diacritice intr-un text word redactat cu diacritice...fara sa trebuiasca sa iau fiecare cuvantd si litera in parte sa o modific???
as fi recunoscatoare sa mi se dea cat mai multe variante si cat mai simple...avand in vedere ca sunt presata de timp  :D
multumesc anticipat...

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 25.01.2002
viziteaza situl acesta, descarca programul de acolo si nu uita sa multumesti autorilor :)

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,025
  • Înscris: 10.04.2006
Nu exista program bun care sa faca asta. Gandeste-te ca sunt multe cuvinte diferite scrise cu aceleasi litere din alfabetul englezesc. Programul respectiv cum poate alege sensul pe care il voiai tu ?

#4
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Dute la linkul respectiv citeste ce scrie si incearca-l, ai sa fi surprins ca merge mult mai bine decat sperai tu.

Succes.

#5
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
e probat de mine. face munca mult mai usoara. am fost foooaaaarte recunoscatoare celui care a facut programelul acum cand a trebuit sa-mi scriu lucrarea de licenta.

#6
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Recunostinta ta a fost acceptata. Spune-le si altora de ajutorul pe care il ai folosind programul.
Multumim.

#7
glavaf

glavaf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2007

 tEo, on Apr 18 2007, 21:40, said:

viziteaza situl acesta, descarca programul de acolo si nu uita sa multumesti autorilor :)



E SUUUUPPPPPEEEEEER, SUPER ! Multumeeeeeeeeeeeesc !

 Phoenix, on Jul 12 2007, 15:10, said:

Recunostinta ta a fost acceptata. Spune-le si altora de ajutorul pe care il ai folosind programul.
Multumim.
Thank you ! Thank you ! Thank you !

#8
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
http://srv.diacritice.com/

#9
sequential_one

sequential_one

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.02.2008
oho...de ce nu am dat si eu peste un program de genul asta acum o saptamana cand am stat sa corectez 20 de pagini de atestat din litere cu diacritice in fara. :D

#10
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Super program. Din cauza ca mi-e greu sa folosesc diacritice as fi dat lucrarea la tehnoredactat, asa am scapat de o cheltuiala :D

#11
vld_1221

vld_1221

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 24.07.2007
Multumesc pt program, m-a scutit de multa munca.

#12
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Mult mai simplu si mai convenabil decat orice program: diacritice integrate cu cap in tastatura, pentru Windows XP. Dupa cateva pagini scrise asa, n'o sa va mai faceti probleme niciodata in legatura cu diacriticele.

#13
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Multumim pentru linkul catre program!
Foarte bun pentru chestii importante si mai ales titrari!

#14
miirela

miirela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2008
Intrebare?????

Intr-adevar schimba textl dar raman cuvintele in casute cum fac sa dispara si cum il printez ca un text normal?

Sau programul doar sa iti arate unde trebuie sa pui diacriticele si apoi tu trebuie sa schimbi fiecare cuvant in parte?

Astept raspuns urgent, va rog.

Am de schimbat zilnic texte cu multe pagini.

#15
ZnSstr

ZnSstr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.12.2009
Ciudat...
Nu pot accesa linkul din cauza antivirusului.
"Category/categories: Malaware"
Poti pune te rog frumos un nou link?

#16
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,640
  • Înscris: 21.08.2008
Intimplator am gasit cautind pe net acest topic, exact cu problema care ma intereseaza. Primul link e mort iar la al doilea nu permite editatrea/conversia unui fisier care cuprinde subtitrarea unui film. Un program actual care sa faca asta exista?

#17
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Eu vreau opusul. Stie cineva vreo metoda sau vreun software prin care sa scap de diacritice?

#18
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 danghetau, on 25th January 2012, 09:35, said:

Intimplator am gasit cautind pe net acest topic, exact cu problema care ma intereseaza. Primul link e mort iar la al doilea nu permite editatrea/conversia unui fisier care cuprinde subtitrarea unui film. Un program actual care sa faca asta exista?
http://www.diacritice.com/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate