Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Minori la granita

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#325
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
eu plec in cateva ore in Turcia(cu masina), dimineata am avut ceva emotii cand am citit pe net ca trebuie pasapoarte cu cel putin 6 luni de valabilitate(ale copiilor expira peste 1 luna). am sunat la ambasada turca din B si mi s-a spus ca masura intra in vigoare de la 1 ian 2015 !

#326
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
vreau sa ies spre Grecia, prin Bulgaria, cu masina, iau si copilul. E vreo problema daca copilul e cu pasaport si noi, parintii, doar cu buletinele? Tre sa fim si noi cu pasaport? Multam!

#327
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Nu trebuie sa aveti si voi pasaport, CI e de ajuns.

#328
kokaina

kokaina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.12.2005
buna,
daca suntem deja cu familia in afara tarii, si mama se intoarce ptr o saptamana in Romania, unde putem face procura aceea?
se poate face la un notar in Engleza ?
la vama in Romania au nevoie tradusa ?

multumesc

#329
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Salut.
Am si eu o intrebare.
Vreau sa plec cu soția si copilul de 13 ani intr-o vacanța la bulgari.
Întrebarea e daca am nevoie de pașaport pentru copil.Ce acte sunt necesare la vama?
MULTUMESC

#330
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Da.

Adica:
- pentru copilul de 13 ani trebuie sa aveti pasaport+certificat de nastere;
- pentru dumneavoastra, CI sau pasaport.

#331
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
De ce e nevoie si de certificatul de nastere al copilului? Eu plec cu copiii de 12 si 14 ani peste 2 luni in Franta si stiu ca cea mica are nevoie de pasaport, iar cea mare de CI, iar sotul imi da procuri pentru amandoua.

#332
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu e nevoie de certificat de nastere al copilului, doar pasaport. Sau CI, daca are.

#333
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostAlidalicris, on 27 august 2016 - 17:20, said:

De ce e nevoie si de certificatul de nastere al copilului? Eu plec cu copiii de 12 si 14 ani peste 2 luni in Franta si stiu ca cea mica are nevoie de pasaport, iar cea mare de CI, iar sotul imi da procuri pentru amandoua.

Este copilul dumneavoastra? Chiar daca cineva v-a dat o procura nu inseamna ca dumneavoastra sunteti celalalt parinte. Nici in CI, nici in pasaport nu sunt trecuti parintii.


Asta ca o explicatie. Pentru mine ar fi suficient daca cineva mi-arfi relatat propria experienta la trecerea cu copiii, asa cum am facut eu. O trecere fara discutii. Bineinteles ca dumneavoastra veti alege varianta care vi se pare mai ... placuta.

#334
Alidalicris

Alidalicris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2015
In procura pe care o da tatal copilului/copiilor la notar sunt trecute si aceste date din certificatul de nastere. A se vedea modelul de procura.
Dar, in principiu, exista un adevar in treaba aceasta: un copil numit Popescu poate fi trecut la vama de un domn Popescu si o doamna Popescu, care poate si-au schimbat numele de familie sau au fost platiti...

#335
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Tocmai s-a schimbat legislatia pe acest subiect, vedeti aici

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate