Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

PISCINE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1391 replies to this topic

#1
bogdan_l

bogdan_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 23.05.2006
Vreau sa-mi fac o piscina de 4/7 m, in sistemul acela cu cofraje de polistiren si turnat beton intre ele. Piscina va avea sistem de recirculare si va fi exterioara. Poate cineva sa-mi spuna cam cat costa/luna intretinerea unei astfel de piscine (solutii, curatenie, etc.). In special as dori raspunsuri de la cei care au deja o astfel de piscina. Merci mult!

#2
bogdan_l

bogdan_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 23.05.2006
Chiar nu stie nimeni?

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
suntem oameni saraci...

#4
Parapluies

Parapluies

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 03.11.2006
Depinde ce folosesti.
Daca vrei sa o tratezi manual, iti iei pastile de clor cu dizolvare lenta si ph-.
Eu iti recomand triplex (clor, antialge si floculant) in jur de 50 Euro/5kg
pH- costa in jur de 25 Euro/8kg (granule)
La piscina pe care o ai, cred ca-ti ajung in jur de 3 luni. Depinde de zona, de soare, de sistemul de filtrare, etc
:)

#5
bogdan_l

bogdan_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 23.05.2006
Excelent, in sfarsit cineva care raspunde! Merci. La ce zici acolo, nici nu-i chiar asa de rau. Aproximativ 25 Euro / luna merge. Incurajator pentru a incepe lucrarile. Revin cu date mai precise pentru cine intereseaza dupa terminarea piscinei.

#6
mark19

mark19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.01.2005

View Postbogdan_l, on Apr 13 2007, 11:52, said:

Vreau sa-mi fac o piscina de 4/7 m, in sistemul acela cu cofraje de polistiren si turnat beton intre ele. Piscina va avea sistem de recirculare si va fi exterioara. Poate cineva sa-mi spuna cam cat costa/luna intretinerea unei astfel de piscine (solutii, curatenie, etc.). In special as dori raspunsuri de la cei care au deja o astfel de piscina. Merci mult!


Salut!

Ma tenteaza si pe mine ideea.
ai idee la cat te ajunge contructia unei astfel de piscine?

#7
stasy2009

stasy2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.11.2005
Salutare!

Daca nu te superi ai putea sa dai mai multe amanunte de unde se pot cumpara aceste substante?

Multumesc anticipat

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
La intretinere piscina nu mai intra si schimbare filtre? Iar la costurile astea as adauga si incalzirea apei, plus curentul consumat de pompe si filtre. Are cineva vreun calcul lunar? Si daca da, la ce piscina se refera (dimensiuni aproximative)?

Si mai am o intrebare: are cineva "robot" de curatat piscina? E eficient?

#9
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
Ai terminat piscina ? Ca se termina acu' vara si nu ai venit cu pozele si detaliile !!!

#10
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

View Postmark19, on Jun 20 2007, 16:15, said:

Salut!

Ma tenteaza si pe mine ideea.
ai idee la cat te ajunge contructia unei astfel de piscine?
O piscina de serioasa de 8m x 4m, cu predare la cheie, ajunge in jurul a 13500 Eur+TVA cu sistem de recirculare, iluminare, incinta tehnica, etc

View Poststasy2009, on Jul 4 2007, 08:52, said:

Salutare!

Daca nu te superi ai putea sa dai mai multe amanunte de unde se pot cumpara aceste substante?

Multumesc anticipat
Da-mi un PM, eu vand asa ceva :)

View Postabancor, on Aug 16 2007, 16:21, said:

La intretinere piscina nu mai intra si schimbare filtre? Iar la costurile astea as adauga si incalzirea apei, plus curentul consumat de pompe si filtre. Are cineva vreun calcul lunar? Si daca da, la ce piscina se refera (dimensiuni aproximative)?

Si mai am o intrebare: are cineva "robot" de curatat piscina? E eficient?
Filtrele se spala. Incalzirea apei se face ori prin schimbator de caldura conectat la o centrala termica ori prin incalzitor electric. Puterea la pompe si iluminare este mica. 600W, 1kW, 1,5kW etc...
Robotul de curatare este eficient. Depinde de piscina. Publica sau privata. Depinde de forma, finisare, tratare, etc

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Mersi!

Ma refer la una privata, forma de rinichi, finisata cu liner. Cu schimbator de caldura.

In concluzie, in afara de substante de aruncat in apa nu mai sunt alte consumabile?

Presupun ca pompele merg non-stop, ca sa recircule apa eficient.

Vinzatorul de piscine mi-a zis ca, cu tot cu robot, tot trebe sa pui mina pe aspiratorul manual o data pe saptamina. Adica cum ca robotul ala nu acopera calumea toata piscina.

#12
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003

View Postabancor, on Aug 16 2007, 19:08, said:

Mersi!

Ma refer la una privata, forma de rinichi, finisata cu liner. Cu schimbator de caldura.

In concluzie, in afara de substante de aruncat in apa nu mai sunt alte consumabile?

Presupun ca pompele merg non-stop, ca sa recircule apa eficient.

Vinzatorul de piscine mi-a zis ca, cu tot cu robot, tot trebe sa pui mina pe aspiratorul manual o data pe saptamina. Adica cum ca robotul ala nu acopera calumea toata piscina.

Cea cu forma de rinichi este putin mai scumpa. Din cauza panourilor.
Schimbatorul de caldura probabil ca este de 40kW. 900 Euro +TVA
Pompele merg dupa ceasul programator 6+2, 4+2, in functie de zi, noapte
Robotul acela nu reuseste sa patrunda in colturi. El spala fundul, peretii si linia de apa.
:)

#13
RaduCiolpan

RaduCiolpan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2007

View Postbogdan_l, on Apr 13 2007, 09:52, said:

Vreau sa-mi fac o piscina de 4/7 m, in sistemul acela cu cofraje de polistiren si turnat beton intre ele. Piscina va avea sistem de recirculare si va fi exterioara. Poate cineva sa-mi spuna cam cat costa/luna intretinerea unei astfel de piscine (solutii, curatenie, etc.). In special as dori raspunsuri de la cei care au deja o astfel de piscina. Merci mult!


Buna Bogdan,
Dupa cum sti deja, tratarea apei din piscina este mai mult decat necesara. Ti-as putea da niste sfaturi dar as dori mai multe informatii. De ex: tipul de piscina - cu skimmere sau luciu de apa; volumul exact de apa( sau dimensiunile piscinei- inclusiv adancimea; tipul de filtru; etc.

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006

View PostZazie, on Aug 19 2007, 07:38, said:

Cea cu forma de rinichi este putin mai scumpa. Din cauza panourilor.
Schimbatorul de caldura probabil ca este de 40kW. 900 Euro +TVA
Pompele merg dupa ceasul programator 6+2, 4+2, in functie de zi, noapte
Robotul acela nu reuseste sa patrunda in colturi. El spala fundul, peretii si linia de apa.
:)

Mersi de info! Am platit deja piscina, io ma gindeam la costuri de intretinere sau functionare pompe, schimbator etc. Da le aflu io direct, la anu pe vremea asta cel tirziu.

Ce e aia linia de apa?

#15
b16juv

b16juv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.03.2005

View PostZazie, on Aug 16 2007, 16:52, said:

Da-mi un PM, eu vand asa ceva :)

Da-mi si mie mai multe detalii... unde pot sa te gasesc, un showroom, ceva... ma intereseaza pt. anul viitor... dar e bine de stiut din timp :)
In principiu ma intereseaza o piscina (beton sau modulara) dar NU vreau cu bordura aceea pe margine, vreau ca luciul apei sa se imbine cu marginea piscinei... adica apa sa-si faca circuitul prin rigole de suprafata... nu stiu daca ai inteles ce vreau sa-ti spun... am atasat o fotografie...

Attached Files



#16
grig*

grig*

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2007
[quote name='b16juv' date='Aug 23 2007, 07:19' post='3272451']
Da-mi si mie mai multe detalii... unde pot sa te gasesc, un showroom, ceva... ma intereseaza pt. anul viitor... dar e bine de stiut din timp :)
In principiu ma intereseaza o piscina (beton sau modulara) dar NU vreau cu bordura aceea pe margine, vreau ca luciul apei sa se imbine cu marginea piscinei... adica apa sa-si faca circuitul prin rigole de suprafata... nu stiu daca ai inteles ce vreau sa-ti spun... am atasat o fotografie...
[/qu

se numeste canal perimetral si asigura devesarea apei de suprafata intr-un tanc de apa din care este preluata de pompe si trimisa mai departe prin filtre catre refularile piscinei. in acel tanc se aplica si o parte din tratamentul apei.
bordurile de pe margine, acelea pe care nu le vrei se numesc marjele.

#17
grig*

grig*

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.10.2007

View Postabancor, on Aug 21 2007, 01:38, said:

Mersi de info! Am platit deja piscina, io ma gindeam la costuri de intretinere sau functionare pompe, schimbator etc. Da le aflu io direct, la anu pe vremea asta cel tirziu.

Ce e aia linia de apa?

linia apei este suprafata apei la contactul cu peretii, adica acea linie care se formeaza pe marginea peretelui

#18
alinutzaaa

alinutzaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.02.2008
Eu acum imi construiesc piscina. Are 5 pe 4 metri.
M-ar interesa ce ați pus pe marginea piscinei. Marmura e oare alunecoasa?
Mi-ar placea sa pun ceva de lemn, dar n-am gasit...
Poate ma ajuta cineva.

O zi buna

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate