Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

ce decoders decodeaza mp3 si/sau ac3 la 24-bit ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
cei care avem placa sunet pe 24-bit, cu ce decodere (sau codecuri) putem decoda mp3, ac3 si flac la 24 biti ?
de exemplu, la Windows Media Player Classic, merge sa setezi prioritatile la codecuri, si folosesc fraunhofer pt decodare mp3, dar problema e ca la setarile decoderului fraunhofer nu merge setat pe mai mult de 16 biti. Daca la prioritate ii dau block, atunci are media player classic are un codec pt decodare mp3, Mpeg-1 Audio Decoder, care merge setat pe 24 biti, dar se aude cam nasol (sigur din cauza decoderului), mai bine se aude cu fraunhoferul pe 16 biti.
pentru ac3, ac3 filteru merge setat nr de canale si 24 biti, dar rar se aude ceva surround, fata de CiberLink Audio Decoder al powerdvd-ului, cu care se simte surroundu mai bine, dar nu are vreo setare pt biti.
pentru flac, stiu decat decoderul pe kre il are winamp integrat, kre nu merge setat pe 24 biti, si la "DirectSound output" la output format zice: 16 bits per sample, si nici asta nu are nici o setare pt 24 biti

deci m-ar interesa cum pot sa fac ca decodarea sunetului din filme (ac3, mp3) si muzica (mp3, flac) sa se realizeze pe 24 biti.

Edited by CTU99, 12 April 2007 - 01:06.


#2
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Vad ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda asa ca o sa incerc eu sa lamuresc problema:

In majoritate muzica provine din surse precum CD-ul adica format 16bit 44kHz si e transformata in .flac pentru a reduce dimensiunea wav-ului original sau in mp3 cu pierderi din original (in mod sigur frecventele inalte sunt taiate cu brio, respectiv tocmai acele armonici care dau "culoare"). E clar pina aici ca daca am hard capabil peste aceste valori nu voi face decat sa inrautatesc (un fenomen care nu stiu daca nu se cheama deecimare) semnalul initial. Creative a introdus un asa-zis cristalyzer care sa imbunatateasca ceva din semnalul pierdut la mp3 dar fara succes (testele blind nu au aratat o auditie mai buna).
La DVD se schimba putin datele tehnice in sensul ca ofera un surround adevarat pe 5.1 (6.1)canale fata de stereo=2 canale audio si incearca sa imbunatateasca auditia peste clasicul CD in principiu reusind acest lucru
Totusi singurele formate cu adevarat revolutionare si peste ce eram obisnuiti (CD-uri) sunt SACD si DVD-Audio. Sunt totusi greu de sesizat ca valoare fata de un CD bine tras si masterizat, pe un sistem de auditie Hi-End, as spune doar de cei care au urechea formata si se ocupa in special de muzica.
Ceva gasesti la http://en.wikipedia....#DTS_as_a_codec

Concluzie: din ceva prost nu iese ceva mai bun indiferent ce soft, hard folosesti insa, urechea umana nefiind un instrument atat de perfect pentru marea majoritate nu se vor sesiza diferentele de calitate :)

#3
georgemoeciu

georgemoeciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.04.2006
eu am 2 placi de sunet la laptop una intregata si un creative -in setarile de la placa integrata am setat la sunet output 24 de biti la 48000 de hz si am pus la winamp wawe output si imi arata 24 biti per sample la 41000 hz si la filme mergea cu 24 cu 48000 ..no la creative nu am reusit sa mearga pe 24 si imi arata doar 16

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate