Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Limba Rusa

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#217
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Îmi poate recomanda cineva un profesor pentru pentru limba rusă?
Am căutat pe net anunțuri pentru meditații însă am găsit aceleași anunțuri care se repetă mereu, lunar, anual.
Vă rog, recomandați-mi pe cineva sau un curs bun.Trimiteți PM.
Eu sunt la nivel începător-intermediar.
Mulțumesc.

Edited by dobrotescunicol, 10 April 2012 - 18:28.


#218
furtunescu

furtunescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.12.2009

 dobrotescunicol, on 10th April 2012, 19:26, said:

Îmi poate recomanda cineva un profesor pentru pentru limba rusă?
Am căutat pe net anun?uri pentru medita?ii însă am găsit acelea?i anun?uri care se repetă mereu, lunar, anual.
Vă rog, recomanda?i-mi pe cineva sau un curs bun.Trimite?i PM.
Eu sunt la nivel începător-intermediar.
Mul?umesc.
unul din cei mai buni profesori e practica: scris, vorbit, vizionat filme, ascultat muzica.

Edited by furtunescu, 21 April 2012 - 06:44.


#219
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Da, practica, dar rusa după ureche e greu. Nu mi-a recomandat nimeni niciun profesor pînă acum.

Are cineva cartea "Învățați limba rusă fără profesor"? Nu gratuit, desigur.

#220
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 dobrotescunicol, on 22nd April 2012, 04:04, said:

Da, practica, dar rusa după ureche e greu.
Asa e, gramatica e aproape imposibil de invatat fara profesor sau vreun manual.
Dar e usoara, deoarece e logica (cu exceptia nenumaratelor exceptii).

 dobrotescunicol, on 22nd April 2012, 04:04, said:

Nu mi-a recomandat nimeni niciun profesor pînă acum.
Am un amic care lua meditatii de la o profesoara din Bucuresti. Am sa incerc sa dau de el.

 dobrotescunicol, on 22nd April 2012, 04:04, said:

Are cineva cartea "Învă?a?i limba rusă fără profesor"? Nu gratuit, desigur.
O am eu. Daca te referi la cea a lui Bolocan si Voronțova.
Am si "Teach Yourself Russian."
O sa te contactez prin pm.

Edited by JoAnneVanHeff, 22 April 2012 - 09:37.


#221
furtunescu

furtunescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 19.12.2009

 dobrotescunicol, on 10th April 2012, 19:26, said:

Îmi poate recomanda cineva un profesor pentru pentru limba rusă?
Am căutat pe net anunțuri pentru meditații însă am găsit aceleași anunțuri care se repetă mereu, lunar, anual.
Vă rog, recomandați-mi pe cineva sau un curs bun.Trimiteți PM.
Eu sunt la nivel începător-intermediar.
Mulțumesc.
daca te pot ajuta cu ceva incearca pe PM...pana la proba contrarie, consider ca stiu ceva gramatica

#222
Serghei_Kivi

Serghei_Kivi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2014
Salut! e cineva interesat sa invete limba rusa? am o serie de manuale romanesti pentru invatarea limbii, cateva carti dupa care am studiat in Moldova si cateva carti rusesti de gramatica si proza scurta, plus un alfabet A2 si le dau pe toate la pachet la un pret foarte mic. daca e cineva interesat, astept un raspuns

#223
anoano

anoano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2009

 Serghei_Kivi, on 19 februarie 2014 - 12:22, said:

Salut! e cineva interesat sa invete limba rusa? am o serie de manuale romanesti pentru invatarea limbii, cateva carti dupa care am studiat in Moldova si cateva carti rusesti de gramatica si proza scurta, plus un alfabet A2 si le dau pe toate la pachet la un pret foarte mic. daca e cineva interesat, astept un raspuns
Trimite-mi te rog pe privat un preț. Mă interesează.

#224
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Credeti ca pot invata singura limba rusa, bineinteles cu resurse audio, folosind net-ul? Trebuie sa ma pun la punct cu alfabetul, si sa invat macar niste expresii uzuale, sa vorbesc minimul in situatii de genul la magazin, la gara, la autobuz, la taxi, la hotel, si mai ales sa pricep ce vorbeste cineva. Sau mai bine sa ma inscriu la un curs cu profesor? Ce resurse bune de limba rusa stiti pe net??

#225
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 Sarah_N, on 23 august 2014 - 17:41, said:

Credeti ca pot invata singura limba rusa, bineinteles cu resurse audio, folosind net-ul? Trebuie sa ma pun la punct cu alfabetul, si sa invat macar niste expresii uzuale, sa vorbesc minimul in situatii de genul la magazin, la gara, la autobuz, la taxi, la hotel, si mai ales sa pricep ce vorbeste cineva. Sau mai bine sa ma inscriu la un curs cu profesor? Ce resurse bune de limba rusa stiti pe net??
Bună, Sarah
Bineînțeles că poți învăța singură limba rusă. Sunt o mulțime de resurse pe internet. De exemplu, cauta pe google russianpod.

Pentru a învăța corect limba rusă, e foarte important SĂ ÎNȚELEGI GRAMATICA. La început poate părea foarte dificilă, dar în realitate este foarte logică. Dacă nu înțelegi gramatica de la început, vei face mereu greșeli. În acest scop îți recomand cărți care tratează gramatica pas cu pas, pe înțelesul tuturor. Dacă știi engleză bine, am un manual foarte bun în pdf. Trimite-mi un mesaj privat dacă te interesează.
După ce ai stăpânit bazele gramaticii, poți trece la filme, muzică, radio etc., care sunt din belșug pe net.
Iată câteva exemple:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P9A1-fxd-hI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UpgbVPZwc40?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://russianinternet.com

Traducerea multor melodii se gaseste pe lyricstranslate.

Vad ca te intereseaza sa te descurci la magazin, in autobuz etc. Vrei sa mergi in Rusia? Atunci e bine ca inainte de a pleca, sa pui bazele limbii, altfel sederea acolo nu iti va ajuta foarte mult.

Succes!

#226
herr83

herr83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.04.2015
Buna ziua.

Prin anii 90 erau difuzate la tvr 1, parca, o serie de emisiuni in care erau prezentate ceva  cursuri de limbi straine, printre care si limba rusa. Stie cineva vre-o sursa pe net unde pot fi gasite aceste cursuri?. Multumesc!

#227
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Attached File  f2e70af8eaf780144a26e9b7d6a832a4.gif   4.49K   9 downloads Poate cineva să-mi traducă numărul de aici ?

#228
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 gabitu73, on 19 iunie 2015 - 17:04, said:

f2e70af8eaf780144a26e9b7d6a832a4.gif Poate cineva să-mi traducă numărul de aici ?

1159
Posted Image

#229
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eZux0FFZjvc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#230
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iSIWRTcd-MQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreilesan, 27 June 2015 - 22:14.


#231
Stoica67

Stoica67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 01.04.2013

 gabitu73, on 19 iunie 2015 - 17:04, said:

f2e70af8eaf780144a26e9b7d6a832a4.gif Poate cineva să-mi traducă numărul de aici ?

Ha, ha, ai cont pe 4pda si a trebuit sa te loghezi din nou, asa am patit si eu zilele astea, m-a mincat in cur sa-mi schimb windowsul, si acum reiau parolele, si acum ma lovesc si eu de aceeasi problema ! vad ca ti s-a raspuns dupa o saptamina, nu poti astepta atit, tb. in timp util, altfel iti genereaza alte parascovenii din astea rusesti ! Stie careva cum le pot traduce, unde gasesc online numerele rusesti ?

#232
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Mă poate ajuta cineva cu materiale informaționale de pe Internet (site-uri) care tratează gramatica limbii ruse în antiteză cu cea a limbii engleze? Mă interesează sub ce unghi este analizat verbul.
Până acum am găsit câteva site-uri care le abordează separat, dar aș vrea ceva mai specific, chiar comparația în sine... cu abuz de detalii. Oricum, orice sursă avizată pe care aș primi-o pe această cale mi-ar calma stresul academic. Posted Image

#233
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011
Poate te ajută Gramatica Limbii Ruse de pe situl Universității Cornell.

#234
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

 JoAnneVanHeff, on 14 septembrie 2014 - 13:14, said:

Bună, Sarah
Bineînțeles că poți învăța singură limba rusă. Sunt o mulțime de resurse pe internet. De exemplu, cauta pe google russianpod.

Pentru a învăța corect limba rusă, e foarte important SĂ ÎNȚELEGI GRAMATICA. La început poate părea foarte dificilă, dar în realitate este foarte logică. Dacă nu înțelegi gramatica de la început, vei face mereu greșeli. În acest scop îți recomand cărți care tratează gramatica pas cu pas, pe înțelesul tuturor. Dacă știi engleză bine, am un manual foarte bun în pdf. Trimite-mi un mesaj privat dacă te interesează.
După ce ai stăpânit bazele gramaticii, poți trece la filme, muzică, radio etc., care sunt din belșug pe net.
Iată câteva exemple:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P9A1-fxd-hI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UpgbVPZwc40?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://russianinternet.com

Traducerea multor melodii se gaseste pe lyricstranslate.

Vad ca te intereseaza sa te descurci la magazin, in autobuz etc. Vrei sa mergi in Rusia? Atunci e bine ca inainte de a pleca, sa pui bazele limbii, altfel sederea acolo nu iti va ajuta foarte mult.

Succes!

Nu am reusit atunci sa invat asa de repede limba, dar poate mai merg in viitor. Am reusit sa invat alfabetul, si de pe net, dar si din cursurile Eurocor, acum mai invat in plus din resursele de pe net si sper sa ma descurc cu o conversatie cat de cat acceptabila si mai ales sa inteleg ce se vorbeste in jurul meu in Rusia. Am citit ca rusii apreciaza sa le stii cat de cat limba, mai ales ca engleza nu prea e stiuta si nici prea populara pe acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate