Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Limba Rusa

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#1
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Ieri am avut o disputa(cam off topic)cu userul Kassper.Folosesc transcrierea latina a rusei pentru ca nu am soft chirilic instalat.Pentru ca discutia sa nu ramana in ''plop'' am adus argumente
Problema mea era simpla : el a tradus Liubovi predaet = iubirea adauga.
  Verbul''Predat'' = a trada - conjugat la prezent :
Ia predaiu-eu tradez
Ty Predaesh'-tu tradezi
on/ona predaet -el ea tradeaza
my predaem -noi tradam
vy predaete -voi tradati
oni predaiut-ei tradeaza

Verbul ''a adauga''= Dobavit'. Tare mult ma bucur ca problema e lamurita.

Edited by ILoveMyBunny, 11 April 2007 - 10:11.


#2
MiniMe2

MiniMe2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2007
Buna.
As vrea sa invat limba rusa si as dori sa stiu daca imi puteti recomanda voi cateva dictionare bune, carti de gramatica sau orice altceva care considerati ca m-ar ajuta in procesul de invatare.

De asemenea, as vrea sa va rog daca se poate sa ma ajutati cu un lucru:

As vrea sa stiu cum se traduce "Aiuritul" (articulat) si daca se poate transcrierea cuvantului in alfabet chirilic.

Multumesc mult.

#3
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

 MiniMe2, on Jun 1 2007, 11:49, said:

Buna.
As vrea sa invat limba rusa si as dori sa stiu daca imi puteti recomanda voi cateva dictionare bune, carti de gramatica sau orice altceva care considerati ca m-ar ajuta in procesul de invatare.

De asemenea, as vrea sa va rog daca se poate sa ma ajutati cu un lucru:

As vrea sa stiu cum se traduce "Aiuritul" (articulat) si daca se poate transcrierea cuvantului in alfabet chirilic.

Multumesc mult.

  Chiar nu stiu ce sa-ti recomand,eu am invatat dupa manuale scolare si-am mai avut o culegere de gramatica tiparita la Moscova in 1992.

Nu exista articol in limba rusa. Depinde in ce sens ''aiurit'' ,poate fi si беспечный si дурак(in limbaj curent)

#4
xgabriel

xgabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2006
Salutare!
Ma bucur ca inca mai sunt oameni interesati de studierea limbii ruse.

Acum cateva luni cineva intreba cum se traduce cuvantul "aiurit".
De la bun inceput doresc sa precizez ca in limba rusa nu exista categoria gramaticala numita articol. Acesta se deduce din context.
Exemplu :
Я купил карандаш. (Eu am cumparat un creion)
Карандаш стоит пять рублей. ( Creionul costa 5 lei)


AIURIT = чудак

Cuvantul "дурак" inseamna "prost, nerod" si mai putzin "aiurit".

Чудак подоиди ко мне! (Aiuritule vino aici!)

Edited by xgabriel, 08 November 2007 - 09:49.


#5
vatrai

vatrai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.09.2006
Am si eu o rugaminte . E cineva care stie limba rusa si are ceva timp sa ma inregistreze si pe mine pe un forum rusesc .
@@@@@@@?

Multumesc anticipat

Edited by vatrai, 16 January 2008 - 01:31.


#6
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Lasati-o dreq de limba rusa, cat am injurat-o pana acum, vad ca voi vreti sa o invatati. Daca sunt amatori va recomand ghid de conversatie pe care il am acasa, destul de util (nu promit nimic, dar stiu ca il aveam). PM si va dau detalii.

#7
vatrai

vatrai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.09.2006

 C.F.S., on Jan 16 2008, 01:30, said:

Lasati-o dreq de limba rusa, cat am injurat-o pana acum, vad ca voi vreti sa o invatati. Daca sunt amatori va recomand ghid de conversatie pe care il am acasa, destul de util (nu promit nimic, dar stiu ca il aveam). PM si va dau detalii.

N-am reusit nici cu dictionare . Nu gasesc toate cuvintele si prin urmare nu inteleg nimic

#8
frger

frger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.01.2008

 MiniMe2, on Jun 1 2007, 10:49, said:

Buna.
As vrea sa invat limba rusa si as dori sa stiu daca imi puteti recomanda voi cateva dictionare bune, carti de gramatica sau orice altceva care considerati ca m-ar ajuta in procesul de invatare.

De asemenea, as vrea sa va rog daca se poate sa ma ajutati cu un lucru:

As vrea sa stiu cum se traduce "Aiuritul" (articulat) si daca se poate transcrierea cuvantului in alfabet chirilic.

Multumesc mult.


Poti gasi dictionare bune de limba rusa pe http://www.cumparacarti.ro
Autor: Horia Zava

Cat despre invatatul limbii ruse ai nevoie de perseverenta si ceva timp. Ai putea sa asculti muzica ruseasca, chiar daca la inceput nu intelegi nimic, macar te familiarizezi cu muzicalitatea limbii ruse.

#9
cassiopeea

cassiopeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2008
Salut. am intrat sa vad daca gasesc ceva pe net despre gramatica lb.ruse. Sunt studenta la Limbi moderne si fac rusa(nu-i limba chiar moderna,dar e interesanta.) Insa complicata.... mi-a luat aproape o luna sa invat alfabetul. si acum citesc destul de greu. insa gramatica.. deocamdata e un mister pt mine. Si nu gasesc nimic pe net care sa ma poata ajuta :( Oricum..nu ma las pana nu invat. mi se pare fascinant sa stii o astfel de lb.complicata si oricum,incet incet, rusa devine f cautata. asa ca,destep om care stie:) daca stiti ceva site-uri bune cu ceva explicatii pt incepatori..va rog spuneti-mi si mie.
Maine am examen la rusa. sunt cam in plop, dar sper sa il trec macar.
Spakoinai noci-Noapte buna :) -nu am alfabetul rusesc,asa ca improvizez putin:)

#10
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
@vatrai imi trebuie adresa ta de mail . http://3ppc.net/foru...php?do=register . Aici te inregistrezi
@ CFS  ai o atitudine plina de preconceptii. Sa ai ceva impotriva unei limbi,oricare ar fi ea, denota,scuza-ma,incultura si lipsa de informare.
@casiopeea Esti la limbi straine,limba rusa moderna,banuiesc. Moderna ,deoarece este limba rusa actuala,nu cea vorbita de Tolstoi.E ciudat ca la facultate invatati atat de greu. Eu la scoala,dupa 3 luni,eram capabil sa formulez o fraza destul de corect si sa citesc oarecum cursiv,insa depinde ce profesori ai. Ma mira faptul ca nu ai manuale/cursuri.  Eu am cateva manuale (de la cls a 2-a pana la cls a 12-a,editii vechi,ce-i drept si pot sa le vand,daca doresti+ culegeri

#11
xgabriel

xgabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2006

 cassiopeea, on Jan 16 2008, 22:40, said:

Salut. am intrat sa vad daca gasesc ceva pe net despre gramatica lb.ruse. Sunt studenta la Limbi moderne si fac rusa(nu-i limba chiar moderna,dar e interesanta.) Insa complicata.... mi-a luat aproape o luna sa invat alfabetul. si acum citesc destul de greu. insa gramatica.. deocamdata e un mister pt mine. Si nu gasesc nimic pe net care sa ma poata ajuta :( Oricum..nu ma las pana nu invat. mi se pare fascinant sa stii o astfel de lb.complicata si oricum,incet incet, rusa devine f cautata. asa ca,destep om care stie:) daca stiti ceva site-uri bune cu ceva explicatii pt incepatori..va rog spuneti-mi si mie.
Maine am examen la rusa. sunt cam in plop, dar sper sa il trec macar.
Spakoinai noci-Noapte buna :) -nu am alfabetul rusesc,asa ca improvizez putin:)

Tzi-am trimis mesaj pe privat!
Cei ce vreti sa fiti ajutati....lasati un id de mess!

#12
xgabriel

xgabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2006
Nu mi-ai raspuns la mesaj! Ai manuale ori nu?

#13
garabav

garabav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.05.2005
Daca aveti intrebari legate de rusa, apelati cu incredere. Va stau la dispozitie.
Eventual fac schimb cu cunoscatorii limbii germane, in prezent ma initiez in cunoasterea ei.

#14
xgabriel

xgabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2006
Garabav, lasa un id de mess pe privat!
Stima!

#15
garabav

garabav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.05.2005
@boghitza, @xgabriel, aveti mesaj pe privat.
Nu modific decat foarte rar continutul listei de YM. Este ceva personal. Dar raspund cu placere la mesaje, pe forum sau pe e-mail.

#16
adrian_an

adrian_an

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.08.2007
Pentru studiul limbilor straine, inclusiv rusa, incercati http://www.word2word.com/

#17
Muttley_wr

Muttley_wr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.12.2005

 xgabriel, on Nov 8 2007, 09:38, said:

Я купил карандаш. (Eu am cumparat un creion)
Карандаш стоит пять рублей. ( Creionul costa 5 lei)


AIURIT = чудак

Cuvantul "дурак" inseamna "prost, nerod" si mai putzin "aiurit".

Чудак подоиди ко мне! (Aiuritule vino aici!)

Tare de tot: găsești caraterele chirilice, dar nu-ți poți instala un driver de tastatură românească. Ține-ți-o tot așa!

#18
Sedativ

Sedativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 29.05.2007
Salut am și eu o întrebare .
Care sunt â , și y în rusă ? Auzisem că y nu există în rusă . Este adevărat ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate