Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Placa audio + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cia3194

cia3194

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.02.2007
De ceva timp ma tot gandesc sa cumpar niste boxe pt PC. Dar fiindca am audio on-boarb, cred ca imi trebe si o placa audio.
La boxe, as alege dintre http://www.turbozone.../401 Z2300.html si http://www.turbozone...omeTheater.html . Daca alegerea mea nu este buna, astept si alte optiuni. As dori putere de minim 70W.
Iar la placa audio nu ma pricep.
Aaaa....si era sa uit: boxe + placa sa nu fie mai mult de 650 RON

#2
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006
Sistemul 5.1, dar nu modelul ala  ci asta cu mai 30W RMS in plus si placa de sunet. Daca esti din Bucuresti ai livrarea gratuita.

Edited by Manny AC, 07 April 2007 - 10:14.


#3
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Cu ochii închiși aș lua Altec Lansing MX5021 + Creative Audigy SE.

Sau Logitech Z-2300 + aceeași placă de sunet.

La banii ăștia, e păcat să-i arunci pe geam... Ai bani, dar nu pentru Genius.

Logitech Z-2300

Altec Lansing MX5021

Creative Audigy SE

Tu alegi! :peacefingers:

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Eu zic sa asculti, daca ai posibilitatea, ce ti s-a recomandat pe aici.
Daca nu ai posibilitatea, ia-ti ce ti-a recomandat Manny AC. Da la capitolul placi de sunet ia-o si pe asta in consideratie.

#5
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Nu știam că se mai comercializează Hercules Fortissimo 4 în țară. E chiar MAI BUNĂ.

Dar.. de ce să ia Genius? :lol:

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

Quote

Eu zic sa asculti, daca ai posibilitatea, ce ti s-a recomandat pe aici.
Gusturile la sunet difera de la om la om...
De ce Genius?
1. Daca tot vrea un sistem x.1. cred ca e mai recomandat 5.1. La pretul asta nu stiu vreun sistem mai bun. Dupa gusturile mele as recomanda un sistem stereo full range (amplificator+2 boxe), problema e ca nu prea se incadreaza in buget...
2. Genius-ul e construit integral din lemn (cred ca asta e motivul nr. 1  :coolspeak::D  )
3. Daca e folosit omeneste (adica nu in distorsiuni, cabluri/conexiuni fara probleme etc.) e un sistem fiabil, daca nu e folosit omeneste orice sistem ajunge la garantie :D
4. E suficient de puternic pentru a acoperi cu succes o camera de marime medie

Edited by antinari, 10 April 2007 - 12:12.


#7
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Decat Genius-urile, sunt mai bune Logitec X-530 sau X-540...

#8
blue_slid3r

blue_slid3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.12.2006

 edmund.chevul, on Apr 10 2007, 13:06, said:

Decat Genius-urile, sunt mai bune Logitec X-530 sau X-540...

Logitech-urile astea sunt pentru cineva care doreste sa asculte muzica de buna calitate...si cam atat.Daca vrei sa dai si tu o petrecere ce faci,te imprumuti la prieteni pentru ca nu au o putere mare,sau poate sa dai petrecere intr-o debara ca sa poata sa faca fata  :lol: .Asa cu Genius  nu-ti faci nici o problema de genul. :D

#9
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

 antinari, on Apr 10 2007, 13:05, said:

Gusturile la sunet difera de la om la om...
De ce Genius?
1. Daca tot vrea un sistem x.1. cred ca e mai recomandat 5.1. La pretul asta nu stiu vreun sistem mai bun. Dupa gusturile mele as recomanda un sistem stereo full range (amplificator+2 boxe), problema e ca nu prea se incadreaza in buget...
2. Genius-ul e construit integral din lemn (cred ca asta e motivul nr. 1)
3. Daca e folosit omeneste (adica nu in distorsiuni, cabluri/conexiuni fara probleme etc.) e un sistem fiabil, daca nu e folosit omeneste orice sistem ajunge la garantie :D
4. E suficient de puternic pentru a acoperi cu succes o camera de marime medie
1. Cu X-530 nu se va face de rușine. ;)
2. La tine, rumeguș = lemn ? :)
3. Distorsionează oricum.
4. Până la 50 % din volumul overall, nici nu zici că are subwoofer. E adevărat că dup-aceea face gălăgie.. dar atât! :naughty:

 blue_slid3r, on Apr 10 2007, 14:30, said:

Logitech-urile astea sunt pentru cineva care doreste sa asculte muzica de buna calitate...si cam atat.Daca vrei sa dai si tu o petrecere ce faci,te imprumuti la prieteni pentru ca nu au o putere mare,sau poate sa dai petrecere intr-o debara ca sa poata sa faca fata. Asa cu Genius  nu-ti faci nici o problema de genul.
Stai liniștit, mai degrabă dai un party cu Z-2300 decât cu Genius-urile, și ai și mai puține șanse să te faci de kko.. știm cu toții câte Genius-uri au murit subit. :) Besides, garanția de 2 ani la Logitech vă spune ceva, în comparație cu cea de 1 an de la Genius? Ca să nu mai zic că G-urile se repară la un atelier oarecare, nu la un service specializat și autorizat "Genius". Da' chiar, aștia de la G unde au sediul? :lol:

:peacefingers:

#10
blue_slid3r

blue_slid3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.12.2006
Poate au murit subit dar ai ramas in urma putin cu informatiile.Acum si Geniusurile au tot 2 ani garantie.Si apropo intre Genius si Logitech z2300 e diferenta de aprx 200 de lei,daca nu mai bine. :nonobad:Si daca nici macar nu stii unde au sediu,atunci de unde stii ca nu au un service specializat?

Edited by blue_slid3r, 10 April 2007 - 22:56.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Si pana la urma ar trebui sa schimbe titlul topicului in Genius vs Logitech...
Intotdeauna vor exista produse mai ieftine si produse mai scumpe, nu intotdeauna diferenta de pret se reflecta proportional si in calitate. In toate situatiile in care bugetul este limitat trebuie sa faci unele compromisuri. Singurul care poate hotari pe ce va da banii este in cazul de fata initiatorul topicului, de aceea reiau:

Quote

Eu zic sa asculti, daca ai posibilitatea, ce ti s-a recomandat pe aici.
.
Nu cred ca e foarte dificil sa asculti un sistem Genius, dat fiind ca le gasesti aproape la toate magazinele de profil. Din punctul meu de vedere se aud surprinzator de bine raportat la pret. Daca exista si alte pareri e bine, insa a sugera ca un produs se va defecta fara o alta proba decat generalitati... nu mi se pare corect. Din experienta proprie, nici una din cunostintele mele posesoare de Genius nu s-a confruntat cu moartea subita. Am auzit de astfel de probleme, am citit opinii pe forum, si sunt convins ca au fost cazuri, ce nu am citit insa este in ce regim au functionat acele sisteme cand au murit subit, si nu am auzit sa fi fost refuzata garantia in vreun caz, uneori chiar imputabil poate utilizatorului. Nu stiu daca procentul de probleme este mai mare in cazul Genius decat in cazul Logitech, stiu insa ca, cel putin in zona pe care o cunosc, recordul la vanzari il are Genius. Nu spun ca acesta ar fi un argument in privinta calitatii acestora, dar se pare ca beneficiaza de un raport calitate/pret foarte atragator...
E foarte posibil insa ca un sistem Logitech in aceeasi plaja de pret sa-ti placa mai mult. Sau sa fi dispus sa cumperi unul mai scump, dupa ce l-ai ascultat. La fel cum e posibil sa-ti placa mai mult un alt sistem la acelasi pret (exemplu complet aleatoriu).  
Parerea mea este ca cea mai mare greseala la achizitionarea unui sistem audio este sa-l cumperi fara a-l asculta inainte, fara a te asigura ca sunetul produs iti satisface gusturile proprii. Parerile celorlalti sunt doar pareri, X asculta in proportie de 90% muzica populara, Y asculta rock, Z asculta manele, probabilitatea ca cei trei sa isi exprime aceeasi opinie privitoare la un sistem audio sau altul e foarte mica spre nul. Pentru ca gusturile lor difera, si fiecare asteapta altceva de la un sistem de sunet. Asculta, compara, si nu o jumatate de melodie la volum mediu... vezi cum suna aceeasi melodie pe sisteme diferite si cumpara-l pe cel care iti place tie (nu noua).


Personal prefer rumegusul in locul plasticului, cand vine vorba de incinte audio...

#12
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Mie, personal, NU îmi place Genius-ul. Și NU ascult manele & muzică populară, doar house și puțin rock.

I-am recomandat altceva decât Genius (care, da, are un raport calitate/preț foarte bun, dar eu NU l-aș cumpăra nici dacă ar fi 100 RONi) pentru că are bani de ceva mai bun! Dacă el ascultă toate sistemele care se încadrează în banii aștia și alege Genius, asta e treaba lui.. :)

Și nu mai puneți accent pe Logitech, eu am zis ceva și de Altec Lansing. -_-

P.S. Și eu prefer lemnul în locul rumegușului sau plasticului. ;)

:peacefingers:

#13
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Deci ia-ti logitech si vei fi multumit. Sunt posesor de asa ceva si nu virbesc din auzite. Alta varianta mai buna sincer chiar nu mai e in banii astia. Geniusu ar mai fi si asta doar pt ca e 5.1 (daca esti interesat de jocuri/filme). Daca vrei numai muzica ia logitech si nu mai sta atat pe ganduri. Altec lansing sunt niste panarame nu le recomand ... bass-ul este prea anemic si de obicei un bass puternic impresioneaza un tanar audiofil fara prea multa experienta. Intradevar altecurile au niste medii si inalte bine definite dar cum toata lumea sculta muzica mp3 nu stiu de ce le puneti ca si cum chiar ar fi o varianta buna.

#14
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Are și Logitech 5.1 - X-530 :) Și chiar nu se compară cu Genius. ;) Fiecare cu părerea lui.. dar chiar azi am ascultat iar un Genius și ... no comment, că se ia lumea de mine. <_< Le-am reglat cât am putut de bine. Subwooferu' pârâie și nimic mai mult, la un bass mai puternic + volum mai mare de 50 %... Dacă-l reglez (în "jos") din egalizator, nu mai ai bass aproape deloc... Nu-mi plac și pace... :bored: Cu banii de Genius-uri mi-aș lua X-530.

Regarding Altec-ul... am auzit numai păreri de bine despre el.. și chiar mi s-a pus pata.. aveam în gând să-mi iau și eu MX-ul, cât de curând.. dar nu înainte de a-l asculta (oare o să am vreo surpriză? :w00t:).. Faza e că nu prea găsesc nicăieri un exemplar, să-l ascult.. avea o prietenă de-a mea.. dar cică i-a distrus, husky-ul, sateliții.. :huh: Văd io...

Keep in touch! :peacefingers:

#15
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
indiferent de ce alegere faci sa nu incepi imediat sa iti dai cu pararea despre ele. Asteapta sa isi faca rodajul sa ajunga la capacitatea lor maxima ... o sa fie o diferenta considerabila.

#16
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Complet de acord! :coolspeak: Acum am Logitech X-230.. cumpărat în decembrie 2006.. În timp, testele de bass au făcut subwoofer-ul să se schimbe mult.. e de nerecunoscut acum. ;) Poate și placa de sunet AudigySE a contribuit.. :whistling:

:peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate