Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

5.1 channel ajutor

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
blacknights

blacknights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.11.2004
salut.

am nevoie de ajutor.

am un sistem de boxe 5.1. sistemul are 5 sateliti, un subwoofer si o consola. toate mufele de la boxe si subwoofer intra in consola. nu-l pot conecta la calculator doar ca 2channel, deoarece nu am placa audio pt 5 (este laptop, si nu-i pot pune o asemenea placa).
am o statie Sony destul de performanta (7 iesiri, intrari DVD 6 channel, etc..). nu pot conecta sistemul la statie, deoarece sistem imi da 3 jackuri sa le conectez la calculator, sau sa pun la cele 3 jackuri 3 adaptoare a cate 2 rca fiecare (pt dvd). Precizez ca statie nu are iesiri pt boxe sub forma de mufe RCA, ci introduc direct firele.

Cum pot folosi sistemu? Sa-l cuplez cumva la statie. Singura solutie care am gasit-o eu este sa tai cablu RCA de la fiecare boxa si sa le conectez la statie, subwooferul ramanand nefolosit pt ca am mufa mica de tot cu 2 pini care intri in consola sistemului, si nu-l pot pune la statie (am iesire de subwoofer la statie dar este mufa RCA). Oare gasescu un adaptor la mufa acea cu doi pini de la sw pt RCA (nu stiu cum se numeste mufa cu 2 pini)

Sper ca m-am facut inteles..

Astept raspuns

THx

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu te-ai facut de loc inteles! Din povesti nu intelegem mare lucru.
Detalii: marca/model laptop, marca/model amplituner, marca/model sistem de boxe!
Cred ca trebuiesc facute niste adaptoare de catre cineva care se pricepe. Sau cumparate, posibil sa gasesti gata facute.
La Laptop se gaseste placa de sunet 5.1 pe USB.
Consola nu are si intrari digitale? Optica, coaxiala?
Laptop-ul nu are iesire de sunet partajata analog/digitala?
Fara niste poze cat mai detaliate la conectica nu cred ca te poate ajuta cineva.

#3
blacknights

blacknights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.11.2004
Nu prea cred ca are vreo relevanta firma/modelul.

Oricum, am stat 2 ore si am rezolvat problema. Am impartit boxele, sw si consola la statie, la iesirile ei.

thx

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate