Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Despre urarea "Paste fericit"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Poate stie cineva sa ma lamureasca... in ultimii ani se foloseste tot mai des urarea "Paste fericit", probabil ca o traducere a englezescului "Happy Easter". Din cite stiu eu, firesc este sa ne salutam cu "Hristos a inviat", cel putin cei de religie ortodoxa. Cum e corect pina la urma ? M-ar interesa cum vede biserica aceasta problema.

#2
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
paste fericit spui inainte de a veni pastele. este ceva de genul "sa petreci un paste fericit", la fel cum este si "Craciun fericit". "Hristos a inviat!" spui din duminca Pastelui incolo.

#3
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 09.01.2006
Cand imi spune cineva Paste fericit primul impuls este de a spune "Si tu" si asta fara vreo intentie de a face misto sau ceva de genu'. De cele mai multe ori raspund cu "Mersi, la fel" .  Eu prefer sa spun "Sarbatori fericite".

#4
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
Urare speciala de Pasti (Nu Paste) nu exista la romani. Chestia asta idioata cu "Paste fericit" a aparut si s-a raspandit gratie (vorba vine "gratie") mass-media si publicitatii, care habar nu aveau cum sa traduca mot-a-mot urarea americana Happy Easter. Apoi au preluat-o stiristii. E ca chestia aia si mai idioata in care soui ca "crestinii ortodocsi sarbatoresc" intr-o tara cu o majoritate covarsitoare (declarata) crestin ortodoxa.


Cand mi se spune paste fericit raspund deseori ca eu nu pasc sau "ba tu".

#5
DigitalMaster

DigitalMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 18.02.2007
:D  fratzilor voi ati deviat de la subiect..dar oricum va urez Sarbatori Fericite!!!..in special Paste Fericit!  :D

#6
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008
Ati uitat ce paste fericit au avut evreii in egipt?...
Fatarnici!!

#7
Leviss

Leviss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 07.01.2007
Apropos de urarea "Paste Fericit" uitati aici ceva hazliu:

Attached Files



#8
anghelv69

anghelv69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 22.11.2006
Este corecta urarea !!!

Cu prilejul Sfintelor Sarbatori Pascale echipa NEWALANDALA & MOBILEWAVE va doreste multa sanatate Dv si Familiilor Dv.Hristos A Inviat!

Si sa ciocnim un ou

Cu multa stima.

Edited by anghelv69, 26 April 2008 - 21:46.


#9
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Ortodocsilor si Greco-catolicilor de pe acest Forum le urez:
HRISTOS A INVIAT!

#10
Răposatu'

Răposatu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 28.02.2007

 Motzoc, on Apr 26 2008, 21:49, said:

Ortodocsilor si Greco-catolicilor de pe acest Forum le urez:
HRISTOS A INVIAT!
Adevarat a inviat! veterane.

(Edit: Nu esti cu a' batrana la Biserica?)

Edited by Răposatu', 26 April 2008 - 21:51.


#11
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

 Motzoc, on Apr 26 2008, 22:49, said:

Ortodocsilor si Greco-catolicilor de pe acest Forum le urez:
HRISTOS A INVIAT!
Vere resurrectus est!!

#12
dual

dual

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.07.2007

 Motzoc, on Apr 26 2008, 21:49, said:

Ortodocsilor si Greco-catolicilor de pe acest Forum le urez:
HRISTOS A INVIAT!

Adevarat a Inviat.

Printre lucrurile asociate pastelui crestin si care ma deranjeaza e deja de acum celebrul iepure sau iepuras
Ma cam scoate deja din minti chestia asta cu iepuri de paste.
Am citit de atatea ori noul testament si nu am vazut niciunde vreo referire la iepuri.
Exista doar mielul lui Dumnezeu, nicidecum iepurele lui Dumnezeu - Doamne iarta-ma.
Asta cu iepurele o vad ca pe o blasfemie, o incercare de asemanare sau mai bine zis de ratacire a omului intre cele doua animale, deltfel pasnice, dar cu o diferenta enorma intre ceea ce pot reprezenta acestea.
Oare nu putem face nimic pentru a interzice asocierea animalului - iepure - cu pastele crestin ?

Edited by dual, 29 April 2008 - 18:43.


#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,891
  • Înscris: 16.03.2004
Într-o zi ca aceasta, #vineri, în orașul Ierusalim oamenii au atenția  în continuare îndreptată  asupra Domnului Isus. Doar că de data acesta nu pentru a-i asculta discursurile și nici pentru a-L proclama, după cum au făcut-o în momentul intrării în Ierusalim, duminica. Sunt adunați pentru a rosti sentința morții.
În momentele de chin și durere provocate de oameni și acceptate de Domnul Isus, inima Mântuitorului continuă să bată pentru oameni. Aspect dovedit în rugăciunea rostită pe lemnul crucii:  ,,ISUS ZICEA: Tată, iartă-i caci nu știu ce fac.”


--------------------------

Am găsit acest text pe site-ul unei biserici penticostale.
Întrebare: când multe persoane din norodul/poporul ierusalimitean îl aclamau pe Isus care intra călare pe măgăruș (sau pe 2 măgăruși, conform cu Matei), știau ce fac?Posted Image :dontgetit:

Părerea mea: dacă Isus i-a declarat pe locuitorii Ierusalimului ca fiind iresponsabili, în ziua răstignirii Sale, atunci la fel de iresponsabili erau și cu 5 zile înainte! Posted Image

#14
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 26.01.2007
Adevărat a înviat, frate Dark!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate