Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre Land Rover Defender

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
focusufd

focusufd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.12.2008
Am mers si eu recent cu un defender de anu asta si nu inteleg 2 chestii:cum poți sa stai înghesuit într o mașină asa de lata? Ce dracu nu au pus scaunu ala mai departe  de ușă ca era loc.
Ce cauta frâna de mana în dreptul piciorului drept? Erau atâtea locuri unde putea fi pusa.
Nu înțeleg ce o fi fost în capul inginerilor care au proiectat o. Și în ARO stai mai bine
În rest e o mașină grozava după părerea mea. Nu se conduce asa rau cum zic unii nici pe sosea, pe lângă sosea este spectaculoasa. Am reușit ffoartegreu sa o împotmolesc și asta doar pt ca am vrut neapărat. Urca niște pante de te sperii. Și era stock.
Nu am avut ocazia sa fac același lucru cu un G classe. Toată lumea zice ca e și mai bun. Nu știu ce ar putea fi mai bun de asa, probabil o fi mai confortabil. Dar și diferența de preț e mare.

Edited by focusufd, 03 October 2014 - 21:05.


#128
discovery4x4

discovery4x4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2015
Defender 90 mi-ar place si mie sa am insa sunt cam scumpe.Ce sa zic,eu pur si simplu iubesc marca Land Rover,detin un Discovery din 98 pe care si acum il mai modific (masinile astea merg si stock pe unde altii dau bani pe modificari sa mearga pe acolo,de exemplu Camel Trophy).Am vazut pe aici ca ziceau unii ca Land Rover e renumit ca nu e fiabil......eu zic ce zic toti posesorii...NU sunt mecanici dedicati pt ele,zic din proprie experienta.Disco il am de 4 ani,si pana in ziu de azi nu am umblat la motor,cutii sau diff-uri...decat garnituri,uleiuri si rulmenti.Range Rover Clasic,Discovery 1 si Defender sunt construite pe aceeasi platforma,de exemplu RRC si Defender 90 au aceeasi constructie pe dedesubt,difera rapoartele din cutia de transfer,caroseria si anumite componente.Piese pt ele gasesti berechet si in RO dar si in UK(mai ieftine).Motoarele 200tdi si 300tdi sunt aproape identice,insa 300tdi e ceva mai puternic ca si 200tdi.Insa ambele sunt motoare Perkins.De curand a iesit si fratele mai mare a lui 300tdi si anume motorul TGV de 2.8 o copie al lui 300tdi insa mai performant.Am studiat mult marca asta (acum sunt propriul mecanic al Disco-ului,pur si simplu parca iti arata cum sa il repari,e foarte usor) insa as avea nevoie de vreo 2 ore de scris.Defender-ul pe care il stiti cativa,este intradevar o masina de teren veritabila.Si inca ceva,NU exista masina indestructibila cum se zice de Toyota si patrol.Toate au hibe insa una are mai multe,alta mai putine.Am vazut Toyota LJ73 in service pt kit complet bucse 1400ron pe cand la al meu un kit complet e 360 lei (ambele kituri pt toyota si disco erau aftermarket nu originale).

#129
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
De acord in mare parte,cu observatia ca motoarele 200 si 300 tdi nu au nici o legatura cu Perkins (si nici td5-ul cu BMW)...brazilienii de la AM International produc 300tdi-ul sub licenta de multi ani...2.8 TGV este o imbunatatire a acestuia si l-au scos demult,acum cinci ani am luat legatura cu dealerul lor din Anglia deoarece intentionam sa-mi plantez motorul respectiv in Disco1...costurile sunt aberante,un 300 tdi in mintile lui e mult mai fezabil.

#130
discovery4x4

discovery4x4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2015
Sincer,nu am căutat documente sau dovezi,însă asa am citit mai demult cum ca motoarele 200tdi 300tdi sunt produse de Perkins.Acuma intradevar poate se inselau.Cat despre TGV 2.8 doar de vre-un an stiam de el si ai dreptate,e cam scump,ma-m uitat.

#131
cor73z123

cor73z123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.11.2013
Eu am avut toate modelele din gama Lamd Rover. freelander, Disvo 1, disco 2, range p38, range vogue 4.4. V8 si 3.0d. Pentru ce a scris primul Baiat mai sus , dacă nu îmi permit defender, îmi i-au Discovery 2. Rupe asfaltul si tzarana.

#132
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LE9-K6ZrBQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate