Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

Despre Land Rover Defender

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Ca tot a venit vorba despre Defender in thread-ul cu H2, am zis sa deschid unul nou, ma gandesc ca si printre voi sunt destui care apreciaza o recreere la sfarsit de saptamana in mijlocul naturii, atunci cand mai vor si altceva decat aglomeratie, galagie, fum, stres, etc., etc.

Dar vreau sa precizez de la bun inceput ca pentru mine a ma duce la munte nu inseamna deplasarea in Porsche Cayenne, cu cutie automata, piele Nappa si DVD-player si admirarea peisajului de pe balcon de la etajul 7 al Hotelului Alpin in timp ce-mi savurez cafeaua si o tigara ci petrecerea a catorva zile intr-un loc in care singura urma umana o reprezinta cel mult o cabanuta de barne, cu foc de lemne si fara curent electric. Nu cad nici in extrema cealalta cu catarari pe carari imposibile si traversarea unui munte doar cu rucsacul in spate - ii inteleg pe cei ce o fac dar pe mine pur si simplu nu ma pasioneaza.

Deci, o masina capabila, bine echipata, care sa ma duca pe drumuri forestiere fara teama ca raman intepenit acolo, dar nici ca-i zgarii vopseaua metalizata sau ca-i murdaresc cromurile cu noroi. Tragand linie si adunand => Defender, ca G-Klasse e totusi prea scump si pretentios iar Landcruiser (ala adevarat) nu se mai fabrica. Dar nu varianta scurta (90), deoarece nu sunt interesat de competitii gen trial, cu traseu de cativa km in care omori motorul si suspensiile prin gropi infernale si noroaie pana la praguri ci varianta lunga (110), pe care sa o captusesc bine cu tot soiul de echipamente.

Ma distreaza acum cand imi aduc aminte despre ideile mele de pe vremuri in materie de pregatire a unui 4x4: pe atunci preferatul meu era Nissan Terrano I, mai apoi Opel Frontera, iar gadget-urile se limitau la un bull-bar cromat + proiectoare si eventual niste roti supradimensionate.

Astazi mi-as dori (vise, taica) un Defender 110 kaki (sau camuflaj) si:
- motor diesel cu priza de aer la inaltime, radiator cu ventilator suplimentar, esapament din inox, baterie si filtre de aer speciale off-road.
- suspensii speciale, mai solide si cu cursa mai lunga.
- scuturi pt. directie, diferentiale si rezervor.
- bull-bar ,roll-cage si praguri.
- gratare de protectie pt. faruri, stopuri si geamuri.
- winch (chiar hidraulic!).
- caucioace speciale, cu margini ranforsate si sistem "second-air" sau "runflat".
- proiectoare suplimentare (am vazut unele de 210 watts, cu ventilare de aer, raza larga sau ingusta si bataie pana la 5 mile!).
- echipament de bord: inclinometru, GPS, etc.
- rampe de iesit din nisip sau pentru trecut peste santuri.
De asemenea se mai pot adauga: arzator pe motorina, instalatie de purificare a apei, instalatie de climatizare, topor, lopata, tarnacop, rezervoare suplimentare de apa si motorina, si nu in ultimul rand portbagaj pt acoperis ca sa ai unde pune toate astea inclusiv cortul. A, si sa nu uit: mai exista niste chestii pt capitonat interiorul, gen sandwich, impermeabile, ignifuge si izolatoare de zgomot (si huse pt. scaune la fel).

Mai adaugati si voi.

Attached Files

  • Attached File  lr4.jpg   477.41K   879 downloads


#2
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Si asta ;)

Attached Files

  • Attached File  lr3.jpg   290.26K   705 downloads


#3
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Scuze pt. calitatea scanarii.

Attached Files

  • Attached File  lr2.jpg   98.84K   667 downloads


#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Poti sa ti-o urci la et.2 daca ploua  :D  :D  :D

Attached Files

  • Attached File  lr1.jpg   234.85K   573 downloads


#5
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Land Rover Defender - 2000

user posted image

user posted image

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Misto, dar asta e totusi masina de placere.

#7
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Fiecare cu pasiunile lui . Eu de exemplu in locul defenderului + gadgeturi mi-ash prepara o masina sport superba ( multi cai putere , 2 locuri , etc. ) , m-as duce pana la sinaia , as lasa-o in parcare undeva si de-acolo cu cortul pe munte .. mi se pare mai direct contacul cu natura .

#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Da, dar eu ma gandeam la o vacanta-raid de zile si km. multi pe coclauri.

#9
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Pai daca vrei ceva pentru drum lung eu zic ca este bun un Discovery

2003

[ http://www.autogaleria.pl/tapety/img/land_rover/land_rover_discovery_2003_02_s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau un Freelancer

2002

[ http://www.autogaleria.pl/tapety/img/land_rover/land_rover_freelander_2002_06_s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
Singura masina pe care as da banii ar fi Range Rover
:OK:
[ http://www.rau-autowood.com/images/Rover-exterior.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.rau-autowood.com/images/Zam-dash-left.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta da masina ....

#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
La ora actuala e considerata cea mai tare din domeniul 4x4 de lux (mai ales cand va primi noile motoare de la Jaguar). Dar nu e pacat de ea s-o bagi pe aratura?

#12
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Mi-as lua Defender daca as fii padurar, atunci sa vezi distractie :cool:

#13
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 17.10.2003
Nu mai am revistele la mine, dar ti-as scana una echipata ca un Hummer, cu mitraliera in spate si aruncatoare de grenade in fata, numai bune pentru aia de distrug padurile.

#14
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

Quote

Originally posted by akeem
Nu mai am revistele la mine, dar ti-as scana una echipata ca un Hummer, cu mitraliera in spate si aruncatoare de grenade in fata, numai bune pentru aia de distrug padurile.



Eu ma gandeam sa fugaresc braconierii nu sa distrug padurea. Poate gasesti revista totusi, chiar sunt curios cum arata cu mitraliera si aruncator de grenade.

#15
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
xfil3s....Range Roverul acela este BESTIAL...Si eu mi-as da ultimul leut pentru ea. Am vazut in Bucuresti una neagra cu un tunning usor de am cazut pe spate..:)

#16
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
@Jarrive asa este , este o masina de nota 10+ , jos palaria . Am un amic care a refuzat sa-si ia un Range Rover si a preferat un A8 , eu cred ca nu a fost cea mai buna alegere , dar si a8 e OK !

Thankz!

#17
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
nu zic mai multe...

Attached Files



#18
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Arata bine Aro ala, imi place :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate