Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Referitor: Intretinere

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
sandra3112

sandra3112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.03.2007
Am cateva nelamuriri si m-as bucura sa aud si opinia altor persoane cu privire la acestea.

1) Este legal sa nu fie trecuta nici o persoana la intretinere? Culmea, unul dintre acesti proprietari, desi nu a fost prezent, a reusit sa consume caldura de 240 de lei (in conditiile in care are montate repartitoare de costuri)...
2) Cum se impart costurile comune de incalzire? Eu personal am montate repartitoare, iar in luna februarie am „consumat” caldura de 0,66 lei (apartamentul este in renovare, deci nu s-a locuit in el). Cu toate acestea, sunt obligata sa platesc cheltuieli de incalzire de 30 lei, pentru ca vecinii care au montate centrale termice platesc doar costul aferent tevilor, adica 4 lei (dupa cum apare in desfasuratorul oferit de firma care se ocupa de citirea repartitoarelor „costurile comune 1”), nu si incalzirea casei scarilor si tevile din subsol (ca banuiesc ca asta reprezinta „costuri comune 2”), care reprezinta 25 lei. Vi se pare ok?

Astept cu interes parerile dvs.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
1) cred ca e posibil daca a uitat caloriferele deschise
2) aici e cu dichis:
in mod normal cheltuielie cu casa scarii se impart la toate apartamentele, cu centrala sau fara,  ca cel cu centrala nu intra direct pe geam ci foloseste tot scarile;
subsolul este si el in cota parte la toata lumea dar aici apar alte lucruri: multe blocuri au tot felul de regulatoare de caldura in subsol, tevi neizolate pe unde se pierde caldura; cum cel cu centrala nu are treaba cu ele, normal ca nici nu plateste; doar daca exista calorifere la subsol are o cota parte
pe de alta parte, sunt convins ca ceea ce factureaza radet-ul este mai mult decat consumul insumat de repartitoare :D
difenta aceasta merge tot la cei cu repartitoare (sau fara), cel cu centrala neavand nici o legatura

#3
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

View Postsandra3112, on Mar 29 2007, 16:19, said:

Am cateva nelamuriri si m-as bucura sa aud si opinia altor persoane cu privire la acestea.

1) Este legal sa nu fie trecuta nici o persoana la intretinere? Culmea, unul dintre acesti proprietari, desi nu a fost prezent, a reusit sa consume caldura de 240 de lei (in conditiile in care are montate repartitoare de costuri)...
2) Cum se impart costurile comune de incalzire? Eu personal am montate repartitoare, iar in luna februarie am „consumat” caldura de 0,66 lei (apartamentul este in renovare, deci nu s-a locuit in el). Cu toate acestea, sunt obligata sa platesc cheltuieli de incalzire de 30 lei, pentru ca vecinii care au montate centrale termice platesc doar costul aferent tevilor, adica 4 lei (dupa cum apare in desfasuratorul oferit de firma care se ocupa de citirea repartitoarelor „costurile comune 1”), nu si incalzirea casei scarilor si tevile din subsol (ca banuiesc ca asta reprezinta „costuri comune 2”), care reprezinta 25 lei. Vi se pare ok?

Astept cu interes parerile dvs.

Nu prea este normal sa existe apartamente unde sa nu fie trecuta nicio persoana la intretinere, la mine in bloc proprietarii partamentelor nelocuite tot platesc intretinerea pt o persoana.
Din moment ce repartitorul indica un anumit consum inseamna k proprietarul trebuie sa plateasca respectuvul consum, e ca si cum as pleca un an de aksa si as lasa robinetul de apa mergand, dar pt faptul k am fost plekt n-ar tb sa platesc nimic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate