Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Configuratie sistem home cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Era chitit sa-mi iau un sistem home cinema complet ( DVD si sistem 5+1 ) dar trebuie sa recunosc ca nu am gasit pana in acest moment unul care sa satisfaca toate cerintele si nu vreau sa intru in detalii. M-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca DVD-ul trebuie sa-l achizitionez separat iar sistemul audio deasemenea si am ajuns la 2 variante ( de la vreo 10 variante tot e un progres ) si anume:

1. Singurul DVD care ar satisface cam toate cerintele este E-boda 777 (nu mai precizez de ce), la care pot atasa un sistem 5.1 separat (care ramane de vazut, ceva pana in jur de 5-7 milioane) care sa aiba si audio input RCA pentru a scoate sunetul din TV, compromisul fiind de a nu avea radio. Tot sistemul undeva in jur de 1000 RON

2. DVD E-boda 777 si sa astept ceva timp pentru a strange ceva mai multi bani pentru un sistem mai serios de genu: boxe 5.0 Attached File  product1842.jpg   20.02K   38 downloads specificatii
si un receiver AV Attached File  3879.jpg   10.7K   52 downloads detalii
pretul estimativ fiind undeva la 1700 RON ( 300 DVD + 664 boxe + 725 receiver ). Inca nu stiu daca boxele si receiverul sunt compatibile, deoarece nu sunt un cunoscator in acest domeniu, dar nu vreau sa ma trezesc ca iese fum din ele.

Am cautat multe opinii si pareri despre sisteme in general, dar doresc cateva si pentru optiunile mele si chiar variante fiabile.
Numai bine la toti.

Edited by dacica, 28 March 2007 - 21:37.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006
1. O varianta de 5.1 activ (un pic mai scump de 5-7 milioane) ar fi asta, intrare de auxiliar pe jack 3,5 stereo si nu pe RCA :D
2. De obicei varianta mai scumpa e mai buna... Boxe Sony SS-FCR455H si receiver Sony STR-DG500, daca te-ai oprit la ele inseamna ca ti-au si placut (oricum alegerea sistemului audio e subiectiva, conteaza si chestia asta). Daca nu mergi in distorsiuni nu o sa iasa fum din boxe.
Ar fi foarte bine daca ai putea sa le si asculti inainte de a le cumpara, parerea mea este ca cea mai mare greseala la achizitionarea unui sistem audio e cumparatul dupa sfaturi, si nu dupa ce spune urechea ta.

PS1: daca folosesti aux in inseamna ca vei avea un fals 5.1 sau 5.0. Eu as lua in calcul si o varianta stereo (statie + 2 boxe)
PS2: PS1 e doar o opinie, eu oricum nu sunt un fan 5.1 deci ASCULTA INAINTE SA CUMPERI!!!

#3
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Vreau sa-mi fac un sistem pentru filme si muzica. Am inteles ca pentru muzica se recomada varianta stereo de 2 boxe si receiver, pentru filme varianta 5.1, iar pentru ambele varianta 5.0 cu receiver AV. Am mai cautat si receiverul sony nu este foarte bine cotat. Ca varianta alternativa am gasit si  Yamaha RX-V359 care este cu 150 RON mai scump, dar am inteles ca mai bine iei Yamaha in loc de Sony. La boxe inca nu am gasit alternative convenabile ca pret.

#4
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Sunt și eu pe drumul descris de tine.
Un pic mai în față adică am achiziționat deja câte ceva din cele (mai mult sau mai puțin) necesare.
Îți recomand varianta cu boxe 5.0 + reciever. Nu îți va părea rău. Garantez.
(Ca o paranteză - având 2 boxe serioase în față -stânga/dreapta- boxa de joase nu mai este necesară. Recieverele au în setare această optiune -de ex Sony- și distribuie joasele către aceste boxe)
Muzica, de obicei, o ai în varianta stereo deci ai nevoie numai de 2 boxe. Cu cât mai bune cu atât mai bine. Din nou recieverele trebuie să aibă opțiunea de a gestiona sunet stereo -și de a œtăiaœ restul boxelor care acum emit œzgomot de fondœ-. Îți vor cădea în mână DVD-uri cu muzică așa că având deja sistemul surround pus la punct totul va fi super ok. Sunetul este excelent. Eram, mai demult, un fan al sunetului clasic, stereo. Dar de când am surround mi-am schimbat total părerea. Acum caut DVD-uri cu muzică. Atenție, există și standarde mai speciale, pe care trebuie să le știe și DVD playerul de ex. SACD dar și DVD-Audio.
De filme... nu mai zic nimic.

Edited by eddingro, 04 April 2007 - 14:21.


#5
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Multumesc mult pentru raspuns eddingro. Vreau sa-ti spun ca de 1 luna de zile ma informez cu privire la receivere si boxe pasive. In acest moment am ajuns la capatul unei configuratii si anume :

Receiver AV Yamaha RX-V359 si Boxe Magnat Monitor 990

Acum mai ramane sa strang banii, insa daca receiverul Yamaha este la noi 900 Ron, in tarile din estul Europei ajunge undeva la 550 Ron, o diferenta destul de substantiala. De asemenea am gasit pe forumurile noastre un gagiu care vinde boxe Magnat, noi in cutie si cu 1 an garantie, cu 850 Ron, fata de magazin unde le gasesti la 1100 Ron. Personal sunt hotarat sa fac aceasta investitie cu toate ca stau si ma gandesc daca aceasta linie audio merita sau este prea puternica pentru o sufragerie dintr-un apartament de bloc.

Inca ceva eddingro, precizeaza te rog ce echipamente audio ti-ai achizitionat si de unde. Inca odata, multumesc anticipat.

#6
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 31.03.2005
cand iei sistemul sa te gandesti un pic si la mobila care va absorbi din calitatea audio.
aceste sisteme sunt pentru sufragerii occidentale de 40 mp cu canapele si o consola av minuscula.
parerea mea este sa mergi pe sateliti mici si un sub. finut. este de ajuns pentru o camera de bloc.

#7
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004

 pownee13, on Apr 4 2007, 17:24, said:

cand iei sistemul sa te gandesti un pic si la mobila care va absorbi din calitatea audio.
aceste sisteme sunt pentru sufragerii occidentale de 40 mp cu canapele si o consola av minuscula.
parerea mea este sa mergi pe sateliti mici si un sub. finut. este de ajuns pentru o camera de bloc.

Eu inteleg, numai ca nu am posibilitatea de pozitionare a unor sateliti mici, doar pentru cei din spate. Pentru fata am nevoie de standfloor. Si daca tot a venit vorba, am inteles ca boxele de la Magnat nu au decat satelitul central ecranat magnetic. Are cineva idee la ce distanta de televizor trebuie pozitionate boxele fata?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate