Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Modem 3G. Video call?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
exista posibilitatea in cazul in care am un modem 3g si un laptop sa efectuez apeluri video pe laptop ?

ce soft aditional imi trebuie?

multumesc anticipat

#2
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postbogdanan, on Mar 28 2007, 14:22, said:

exista posibilitatea in cazul in care am un modem 3g si un laptop sa efectuez apeluri video pe laptop ?

ce soft aditional imi trebuie?

multumesc anticipat

simpla intrebarea dar raspunsul e foarte complicat... de ce? pai pe laptop poti avea o conexiune de date la viteza 3G si folosind un client de video messenger sa folosesti aceasta conexiune conexiune pentru un video call catre un alt client de messenger (cum ar fi un apel intre 2 abonati de skype)... daca te referi la apelul video catre un alt abonat 3G folosind serviciul de VideoCall oferit de operator atunci lucrurile se complica pentru ca din cate stiu eu nimeni nu ofera un client PC pentru asa ceva singura modalitate fiind cu ajutorul telefonului mobil 3G cu camera... in general datacardul sau modemul 3G a fost conceput pentru aplicatii business si apelul video nu prea e una dintre ele...;)

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postakajohn, on Mar 29 2007, 00:00, said:

simpla intrebarea dar raspunsul e foarte complicat... de ce? pai pe laptop poti avea o conexiune de date la viteza 3G si folosind un client de video messenger sa folosesti aceasta conexiune conexiune pentru un video call catre un alt client de messenger (cum ar fi un apel intre 2 abonati de skype)... daca te referi la apelul video catre un alt abonat 3G folosind serviciul de VideoCall oferit de operator atunci lucrurile se complica pentru ca din cate stiu eu nimeni nu ofera un client PC pentru asa ceva singura modalitate fiind cu ajutorul telefonului mobil 3G cu camera... in general datacardul sau modemul 3G a fost conceput pentru aplicatii business si apelul video nu prea e una dintre ele... ;)

permite-mi sa te contrazic, dar de cand videoconferinta nu e o aplicatie business?

si ca implementare, iti pot da exemplu majoritatea operatorilor de telefonie prin satelit...

#4
anonimus001

anonimus001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 28.01.2007
Simplu de la telf folosesti 3G pt transmisie date pe telf si pe laptop conectat la net prin 3g folosesti messenger yahoo/msn ... Ce preferi si care ofera facilitatea de videoconferinta.

#5
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Daca ai un card de date 3G, si un set de casti cu microfon, poti sa dai un telefon, ne3G ? Nu poti, ca-ti lispseste telefonul. Ce soft vrei sa-ti emuleze capabilitatile unui aparat GSM ?

Apelul 3G nu este un simplu streamming video pe IP, folosindu-se o largime de banga mai mare (ca la Skype,YM!,etc). E cu totul altceva. De aceea termenii de "Apel video 3G" si "Trafice de date de mare viteza prin 3G" vor fi doua elemente diferite, care vor merge in paralel. E adevarat ca se intersecteaza in momentul apelului 3G, in sensul in care partea de video din apel se transmite pe banda de date. Dar doar atat. In estenta ramane un apel de voce, peste care sa poate trimite si imagine - pe banda de date ... daca se doreste ... daca nu se doreste, se poate opri transmisia de video chiar in timpul convorbirii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate