Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Birou mare din PAL

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Vreau sa-mi fac un birou pentru maxim 4 calculatoare, cu urmatoarele dimensiuni: 420 x 80 cm. Din mai multe motive am ales ca biroul sa fie ancorat pe 2 parti din perete (spate si o latura), folosind suporturi metalice, in partea din fata sa se sprijine pe picioare iar in cealalta latura sa stea pe o bucata de pal de 65 cm latime.
Pentru o structura mai solida vreau sa fac un cadru din "scanduri" de 10 cm latime tot din pal (palul ramas de la debitarea blaturilor), dupa cum se vede si din pozele atasate.
Biroul va fi format din doua blaturi de 210 x 80 cm si se va sprijini pe acel cadru despre care am vb mai sus, apoi pe sistemele de prindere din pereti si pe picioare.

Am cumparat palul gata debitat si o parte din elementele de prindere. Problema e urmatoarea, peretele corespunzator intregii lungimi a biroului este din caramida plina (bloc de prin '65). Avand in vedere ca voi monta console metalice din 50 in 50 cm, ce dibluri recomadati (lungime, grosime). As dori totusi ca acest birou sa poata sustine greutatea a 4 pc-uri (4 x 30kg) plus alte mici echipamente, dar totusi sa nu cedeze daca cineva se sprijina de el!

Attached Files



#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Daca acea placa va sustinuta in fata si de picioare nu ai de ce sa-ti faci griji.
Pentru ca in acest caz diblurile nu vor mai fi solicitate la smulgere ci doar la forfecare, oricum iti recomand sa folosesti dibluri de 8x80 si suruburi de 5x80, ca sa treaca suruburile de 5 prin console vei fi nevoit sa largesti gaurile...

Pe cantul frontal iti recomand sa aplici un cant de 36 mm din PVC... dar nu stiu cum te vei descurca cu frezarea pentru bradut, eventual cauta cant PVC care nu necesita frezare.

Succes...

#3
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Multumesc pt sfat.
Cantul este deja aplicat de cei care mi-au debitat palul. Blaturile sunt de 18mm iar acel cadru de sub birou vine cam cu 10cm mai in spate deci nu are nevoie de cant pvc. Totusi nu sunt multumit de modelul cantului, eu voiam ceva semirotund iar ei mi-au pus ceva aproape drept cu valurele. Ce probleme pot aparea la schimbarea cantului? Cantul este din acela cu bradut :)

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Probleme pot sa apara doar in cazul in care s-a folosit adeziv la fixarea lui... incearca sa tragi de un capat si vezi daca cedeaza (majoritatea "meseriasilor" din comoditate nu pun adeziv)

#5
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Mi-am cumparat niste piese "trecere cablu" de 48mm pentru blaturi, dar acum am nevoie de o freza rotunda la acest diametru! Pe unde pot gasi asa ceva in Bucuresti la un pret rezonabil?

#6
dididido

dididido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.01.2007
La Brico sau la Praktiker sau la Mr Bricolage. E o freza cu care se dau gauri si pt spoturi si care se ataseaza la bormasina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate