Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sistem audio ( 2.0, 2.1 sau 5.1 ) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Salut. Me and my folks ne gandim sa luam un sistem audio ceva pana in 9 milioane . Acum intrebarea este.. de care ?

Varianta 1 Combina audio :
- Sony MHC RG 490, combina cu subwoofer ,puternica ,poate chiar prea puternica
- Sony CMT-SPZ 70 ,micro sistem ,pozitionat nu pe bubuiala ci pe calitatea sunetului ,mie mi-ar place dar ai mei zic ca e prea mic
- Panasonic SC-PMX1, love at first sight , dar nu stiu cum se aude fata de Sony-ul de mai sus

Mai sunt si alte marci /modele de luat in seama aici ?

--------
Varianta 2 Sistem Home Cinema

De luat in calcul daca are si radio si eventual intrare optical . Se aud toate boxele la un cd cu muzica ? Nu prea ma omor cu filmele , conteaza partea audio mai mult , dar ar fi interesant sa stie si de fisiere video .

Varianta 3 Diverse combinatii ..

- Dvd Player + Logitech Z 2300 ?
- Boxe + Amplificator ?

Aici astept si propunerile voastre .Nu prea ma pricep la aparatura asta profesionala ....
Am avut odata niste boxe de magnetofon Unitra parca ,puse pe mag se auzeau naspa , zic hai sa le vand ma duc la om acasa cu ele ,le pune pe un amplificator home-made si am avut un soc ce diferenta de sunet era ...imi venea sa zic , imi pare rau dar nu le mai dau  :huh: Deci "diverse combinatii" ar putea sa iasa chiar foarte bine ...

#2
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
pentru muzica clar boxe + amplificator ca boxe iti recomand ELTAX CONCEPT400 sunt ieftine si suna bine

Edited by proffesor, 25 March 2007 - 18:14.


#3
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Alte propuneri ? Trebuie sa am neaparat cd(mp3), radio si line-in . Parintii sunt hotarati sa ia Sony RG 490 . Eu incerc sa-i conving spre un microsistem gen Sony SPZ 70 sau Panasonic PMX1 sau PM53E dar vreau sa stiu daca intr-adevar se aud mai bine astea mici .Ei cred ca daca n-are butelia aia de subwoofer nu se aude bine bassul ..:D

Edited by flowrent, 26 March 2007 - 09:42.


#4
pytbul

pytbul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2007
vand sistem audio altec lansing 641e 4.1, 8 mil. adresa de email [email protected]

#5
SHARP

SHARP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2004
S-a mai discutat pe forum in legatura cu mini (si micro)-sistemele audio din ziua de astazi.
Eu personal am preferat sa pasez sony-ul rg-290 (2x100 w) si sa cumpar un sistem mai vechi de la sony (RX110AV), tot cu 100 W pe canal, dar care se aude de 10 ori mai bine. Cea noua, desi dispunea de MP3 (singurul avantaj) sunetul era jalnic, gen boombox ieftin, fara putere. Acum de ce sa zic...subwooferul acela de la rg-490 ajuta ceva...dar in nici un caz nu creaza un bas profund, cald etc...doar zgomot mai mult.
Microsisteme gen CMT-SPZ70 sau panasonicul acela nu-ti recomand. Cel putin, cei de la sony au inceput sa foloseasca amplificatoare s-master in locul stk-urilor. Ca idee, amplifurile s-master se pun in casetofoanele de masina, unde cerintele de putere si fidelitate sunt minime. Insa si pretul e mult mai mic, numai este nevoie de sistem de racire cat de cat mai serios.
Daca vrei putina calitate audio, si totusi ceva nou si nu SH, cred ca ar trebui sa te orientezi catre un receiver si 2 boxe, fie ele chiar si sony (recomandabil ar fi JBL, Infinity etc....dar preturile cresc vertiginos in zona asta)

#6
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Multumesc de sfat dar a venit unpic cam tarziu . Am luat deja Sony CMT-SPZ70 :(
Se aude destul de incet fatza de cei 2x75 w pe care ii specifica iar nici calitatea sunetului nu ma da pe spate ..
Eu as fi vrut sa iau dvd player + amplificator + 2 boxe ca sa fie toata lumea multumita dar taica-miu era disperat sa ia ceva, s-a dus in primul magazin si a cheltuit banii cu "chibzuinta" .
Acum nu mai pot sa fac nimic, e luat de 2 zile si nu cred ca o sa mi-l schimbe cu altceva( oricum aveau numai pocnitori pe acolo , am ales-o si noi pe aia care arata mai bine :D) .
Pentru boxe ,se poate face ceva sa se auda mai bine ? Am auzit ceva de genul sa le bagi vata inauntru..?
--------------------------------------------------
Ca idee ,unde se pot face amplificatoare si boxe la comanda,poate voi da si eu un sfat bun pe viitor cuiva...Mi se pare foarte surprinzator ca se poate face un amplificator home-made si cu o calitate peste cea a combinelor audio .Ce componente se pun in ele ?

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,377
  • Înscris: 08.12.2006
poti incerca cu vatelina din aia pentru termoizolatii, de pe la magazinele cu materiale de constructii, pui intr-o boxa si faci o comparatie "obiectiva" (adica urechiometric)

cat despre home made, arunca o privire pe aici sau aici, faza e ca trebuie, totusi, sa te si pricepi un pic ca sa faci un amplif sau o boxa (sau sa studiezi inainte de a te apuca de treaba)

Edited by antinari, 04 April 2007 - 11:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate