Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Terenuri in jurul Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
763 replies to this topic

#37
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Cumetre, tu chiar crezi ca pretul este inotdeauna semnificativ pentru o lucrare. Nu-i asa?
Crezi ca variatia pretului este interesanta?
Am impresia ca si tu o sa fi unul dintre multi alti beneficiari care o sa se aleaga cu buza umflata.
Tine-o tot asa!

#38
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

View PostZazie, on Aug 10 2007, 10:45, said:

Cumetre, tu chiar crezi ca pretul este inotdeauna semnificativ pentru o lucrare. Nu-i asa?
Crezi ca variatia pretului este interesanta?

Cumetre, tu cind te duci la piata, cumperi de primul producator ce-ti iese in cale?  :bigwhitegrin:

Bagi benzina numai de la Shell?

Cind cumperi aceleasi "dude" le iei intotdeauna pe alea mai scumpe?

#39
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
Am o problema. Am cumparat un teren la tara, am facut actele de vanzare cumparare , notarul mi-a facut o copie dupa contract si mi-a spus sa ma duc la primarie in termen de 30 de zile. Din diverse motive am amanat...apoi am fost bolnav si nu am putut ajunge cu actele la primarie.

Acum am depasit cu 3 zile termenul...incerc sa-mi fac timp pentru zilele urmatoare....
Ce pot pati daca nu am dus la timp actele?

Pentru ce se lasa aceasta copie la primarie?

#40
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
primaria nu prea are treaba
poate e vorba de administratia financiara, pentru impozit
oricum 3 zile nu conteaza

#41
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
fiind vorba de un sat mic probabil administratia financiara de care spui tu se gaseste in acelasi loc cu primaria.  Oricum mi-a spus de primarie.. nu de finante sau alte lucruri.

Terenul este extravilan si dat la o asociatie (asa l-am luat si l-m scos din circuitul agricol).
Impoitul pentru el am inteles ca este ca modic....   5 lei pe an... putin oricum.

#42
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Si eu am fost la primarie dupa ce am luat terenul... cred ca trecerea pe rol se cheama. Presupun ca te iau in evidenta ca proprietar al parcelei respective.

Da-le un telefon sa te scuzi de intarziere ca ai fost bolnav si nu ar trebui sa fie probleme.

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
du o scutire de la medicul de familie

#44
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

View PostMosotti, on Aug 15 2007, 00:02, said:

du o scutire de la medicul de familie

Da o motivareveche de la liceu :).

Nu ar trebuia sa fie nici o problema pt 3 zile.
Dar poti fi oricand surprins de functionari.

#45
iridibo1974

iridibo1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.05.2007
Trebuie mers la primarie pentru trecere pe rol.
Daca se depasesc cele 30 zile, se plateste amenda 50 RON, dar cred ca pentru 3 zile nu se ia nimeni de tine.

#46
ellyah

ellyah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2007
va rog, poate sa-mi spuna cineva unde pot gasi un cadastrist de incredere? Multumesc

#47
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postgabimok, on Aug 9 2007, 20:33, said:

Am gasit tot pe forum ,ca nu s-ar mai da autorizatie de constructie, daca nu ai deschiderea mai mare de 18m.
E adevarat?
OMG unde ai auzit asta?? :o Nu mai credeti toate prostiile de pe forum...
Eu lucrez acum o casa pe un lot de 8m si m-au obligat la retragere de 1.90 (se invecineaza cu rapps-ul) Asadar casa pe 6m latime... sectorul 1
Tu cu 18m esti deja boier ;)

#48
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006

View Postrenderman, on Aug 15 2007, 22:48, said:

OMG unde ai auzit asta?? :o Nu mai credeti toate prostiile de pe forum...
Eu lucrez acum o casa pe un lot de 8m si m-au obligat la retragere de 1.90 (se invecineaza cu rapps-ul) Asadar casa pe 6m latime... sectorul 1
Tu cu 18m esti deja boier ;)
Un amic vrea sa cumpere o suprafata de teren cu deschiderea de 8m,are vreo sansa sa poata construi?

#49
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postgabimok, on Aug 16 2007, 21:40, said:

Un amic vrea sa cumpere o suprafata de teren cu deschiderea de 8m,are vreo sansa sa poata construi?
Bineinteles ca se poate. Te lipesti la o limita laterala. Acum depinde ce scrie in PUZ-ul zonei, se poate sa fie necesar PUD pt ca majoritatea puz-urilor dau retragere minima de 3 m fata de limita, dar cu PUD poti sa te apropii la 1.9 m sau poti veni chiar pe limita, in cazul in care ambii vecini au construit pe limita. Spune-i amicului sa ceara certificat de urbanism (se da si pt vanzare)

#50
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006

View Postrenderman, on Aug 16 2007, 21:53, said:

Bineinteles ca se poate. Te lipesti la o limita laterala. Acum depinde ce scrie in PUZ-ul zonei, se poate sa fie necesar PUD pt ca majoritatea puz-urilor dau retragere minima de 3 m fata de limita, dar cu PUD poti sa te apropii la 1.9 m sau poti veni chiar pe limita, in cazul in care ambii vecini au construit pe limita. Spune-i amicului sa ceara certificat de urbanism (se da si pt vanzare)
Pe terenurile din stanga si dreapta acestuia,sunt deja construite vile(bineinteles au teren cu deschidere mult mai mare)............cam asta ar fi situatia.

#51
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Am cateva intrebari, insa nu stiu daca topicul e bine plasat

Am pus ochii pe o zona de teren libera in zona mea.
Acuma problema e in felul urmator:
Stiu ca acel teren e administrat de ADPP prin urmare presupun ca este al primariei (asta si pentru ca in afara unor toaletari anuale locul zace in paragina).
Locul se afla intre doua blocuri care sunt aranjate spate in spate iar intre ele este acest teren destul de lat.
Daca vreau sa-l cumpar:
1. Unde trebuie sa ma adresez? La primaria de sector, generala, unde?
2. Care sunt sansele sa nu mi se vanda terenul considerand pozitia (ma gandesc ca poate trec ceva tevi pe dedesupt)
3. Exista limitari de distante intre constructii considerand ca vreau sa fac o casa micuta pe o zona de aprox 200 mp cu 1 etaj?
4. Exista probabilitatea ca acest teren sa nu fie pretabil pentru constructie?

mai pun intrebari pe parcurs.

Multumesc!

#52
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
banuiesc ca tu vrei sa-l iei in concesiune

#53
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Ai un amic arhitect? Vorbeste teoretic cu el -  ca oricum ai nevoie de proiect. Cunosti vreun consilier la sector? Bate-i un apropo.

#54
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Pai nu cunosc consilieri. Problema mea e ca daca spun cuiva o sa vanda pontul altcuiva (paranoia ajuta uneori).
Nu stiu ce inseamna concesiune dar daca nu pot deveni proprietar presupun ca e buna si aia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate