Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Terenuri in jurul Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
763 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
e o cota minima pe care o impune notaru' in functie de zona. Nu conteaza pretu' real.

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si in caz de probleme juridice, proces, despagubiri, etc., proprietarul va fi obligat sa returneze suma din contract, desi tu ai platit mai mult

#21
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007

 aeon, on Jul 13 2007, 16:36, said:

si in caz de probleme juridice, proces, despagubiri, etc., proprietarul va fi obligat sa returneze suma din contract, desi tu ai platit mai mult

Asta cred ca e nasoala. sper sa nu apara . din cate am verificat eu (si ceilalti cumparatori ca suntem mai multi) actele pareau a fi ok.
Care ar fi situatiile in care ar aparea chesti dastea??

multumesc!

#22
morroshan

morroshan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.07.2007

 simad, on Jul 13 2007, 15:48, said:

Salut

am rugamintea de a ma sfatuii intro chestiune. Sunt pe cale sa achizitionez un teren pin zona branesti-ganeasa. pana aici totul e ok, dar proprietarul ar dorii sa nu tresca valoarea pe care am stabilit-o pe "oficiale". Sfatul pe care vi-l cer este daca e bine asa ceva, si la ce riscuri ma supun.

Merci!

Indiferent care i-ar fi motivele proprietarului, nu e legal si nu ar trebui sa accepti. Cred ca fiecare dintre noi ar trebuie sa punem umarul sa schimbam mentalitatea de "smecherii" care e peste tot in tara noastra. Asa ca TU poti face o diferenta. :)

#23
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Nu stiu cum ati stabilit cu plata actelor ,dar aici la mine se cam foloseste regula "cumparatorul plateste toate costurile tranzactiei"...daca o sa treci suma reala in acte costurile vor fi foarte mari...plus ca de la 1 ianuarie s-a pus si nenorocitul ala de impozit de 2% pe care trebuie sa-l plateasca vanzatorul...

Si eu am achizitionat un teren in Dr tr severin cu pretul de 170 euro/m...baremul minim la care o sa-l putem trece in acte este de aprox 90euro/m si asa o sa facem saptamana viitoare...o sa ne asumam riscurile ptr ca noi trebuie sa platim tot :huh: ...numai impozitul este de vreo 21 milioane asa ca....

#24
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
nu exista nici un risc. In acte se trece suma sugerata de notar (exista un minim stabilit in functie de zona).
Aproape in toate cazurile, valoarea din tabelele notarului e cam jumate din valoarea reala.

#25
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
nu e nici un risc. Statistic vorbind. O spun din experienta proprie..

#26
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 aylla, on Jul 14 2007, 17:14, said:

plus ca de la 1 ianuarie s-a pus si nenorocitul ala de impozit de 2% pe care trebuie sa-l plateasca vanzatorul...

Asta e o mare tampenie,pt. ca tot cumparatorul ar trebui sa plateasca si astia 2-3%, impozitul

#27
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007

 DDuras, on Jul 16 2007, 18:49, said:

Asta e o mare tampenie,pt. ca tot cumparatorul ar trebui sa plateasca si astia 2-3%, impozitul

hmmm...pai da...ca tot io' platesc impozitu'...

#28
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
In contractul nostru, de fapt precontractul nostru, scrie ca toate costurile notariale se platesc de catre cumparator, iar impozitul de catre vanzator. Deci atentie nu va lasati pacaliti de vanzatori. Impozitul este datoria lor. Cu toate acestea, in contract se poate trece o suma mult mai mica decat baremul care se afla in posesia notarului, numai ca notarul, isi va trage comisionul pe suma din barem, asta in cazul in care pretul de vanzare-cumparare este mai mic. Daca este mai mare decat in barem evident va va taxa la cel de vanzare-cumparare. E simpla smecheria.

Noi cumparam terenul cu 30E, in baremul de la notar este trecut pentru zona respectiva 65E. I-am spus ca suntem rude, si ca de fapt nu prea platim mai nimic intre noi, ci doar actele, si atunci a zis ca este de acord sa ne taxeze la 50. (Noi nu am vazut acel barem ca sa stim dc intr-adevar e 65), in schimb, a spus ca in contractul de vanzare-cumparare ne poate trece 10 sau 15, in functie de cum vrem noi. Am zis sa trecem 15, sa nu bata la ochi. Astfel, impozitul o sa vina vreo 24 de milioane, iar onorariul la avocat 40 de milioane. In total 64 de milioane. Bani pe care am cazut de comun acord cu proprietarul sa-i impartim pe din doua.

Eu inca ma minunez ce oameni de treaba am gasit:)

#29
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Vreau sa cumpar un teren intravilan,iar in jurul lui sunt deja cateva vile.
Intrebarea cat e deschiderea minima pentru a obtine actele necesare pt a construi?

#30
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
conteaza si vecinii, deci, nu prea poate nimeni sa'ti raspunda. Intre doua calcane cu distanta de 5 m intre ele, se poate emite C.U.. Adica terenu' este edificat.

#31
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

 gabimok, on Aug 8 2007, 13:54, said:

Vreau sa cumpar un teren intravilan,iar in jurul lui sunt deja cateva vile.
Intrebarea cat e deschiderea minima pentru a obtine actele necesare pt a construi?

Grea intrebare..din cate stiu eu deschiderea minima pentru o parcela este de 8 m ..daca nu are 8 m cadastru nu aproba parcelarea...in rest..0,6 m intr-o parte..cu conditia sa nu faci geamuri..sau lasi 1,90 m conform cod civil..si poti face geamuri..daca lasi 0,6 m in partea cealalta trebuie sa lasi min. 2 m  din punct de vedere pompieristic..sau daca nu veri sa lasi trebuie sa faci poarta uscata (gang)  dar tot min. 2 m latime..

#32
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Terenul are 16 m deschidere,exista deja amplasata o casa batraneasca pe teren,supr totala 760 mp.
Intrunesc conditiile sa pot face o vila?

#33
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
e teren la 760 m patrati berechet.

#34
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
Am gasit tot pe forum ,ca nu s-ar mai da autorizatie de constructie, daca nu ai deschiderea mai mare de 18m.
E adevarat?

#35
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

 gabimok, on Aug 9 2007, 20:33, said:

Am gasit tot pe forum ,ca nu s-ar mai da autorizatie de constructie, daca nu ai deschiderea mai mare de 18m.
E adevarat?

nu..raspuns final

#36
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

 cr1st1an, on Jul 5 2007, 11:10, said:

Fac un studiu al pietei pentru a studia variatia manoperei in regiunile tarii.
Ma intereseaza manopera pe zidarie, pe sape etc.
Deci cine are cunostinte, chiar si despre preturi manopera la negru este rugat sa le expuna.

Chiar nici un raspuns la intrebarea omului ?

Intrebare de novice: ofertele de pret pentru case "normale" (P +1) sint pentru metrul patrat construit sau desfasurat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate