Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#181
lilith23

lilith23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.04.2007
daca e autohtona, e ilegal sa o tii. e specie protejata si se pedepseste luarea ei din mediul natural.

#182
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sa vad si eu cine ar cauta o broasca cat unghia :)
fa-ne si noua o poza cu ea langa o moneda ca sunt tare curios cum arata o testoasa asa mica

#183
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
broscutza azi am adus`o acasa, e intr`adevar micutza, are cam 4 cm maxim maxim 5, pe burtica shi lateralul burticii are nishte pete galbene mici mici de tot...obrajii nu`i pot vedea f bine,dar au 2 buline parca tot galbene, culoarea ei este un maronie, ma voi uita maine la lumina soarelui mai bine. mai tot timpul sta in apa...nu prea sta pe uscat...am incercat s`o ashez pe partea uscata a vasului shi nu vrea sa stea :(
din pacate am ramas shi fara acumulator la aparatul foto ceea ce ramane pe maine sa atashez shi o poza, in cazul in care voi putea. pt ca cea facuta cu telefonul mobil n`o pot atasha shi nu este prima data cand nu pot atasha o poza pe acest forum :(

multzumesc mult pt raspunsuri.

#184
mario_19

mario_19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2007
Buna tuturor

am  si  eu  o problema asemanatoare cu  o  broscuta mica gasita de cineva  prin zona Copou - IASI  . am fost  la un Pet Shop  si  mi sa spus ca ar fi o specie de uscat  , daca este cineva care cunoaste aceasta specie si poate sa imi dea cateva sfaturi  ar  fi  binevenit .
Tin  sa precizez ca nu sta locului  pur si  simplu  o ia din loc si nu se mai  opreste .

Aici  aveti cateva instantanee cu  Ea

http://img211.images...p5050143qx2.jpg

http://img527.images...p5050145de3.jpg

http://img527.images...p5051560je8.jpg

http://img143.images...saninja4vu7.jpg

http://img527.images...p5051557ls4.jpg

#185
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Pare o broască țestoasă de lac, dar e prea mică să îmi dau seama exact. Fă următorul experiment: iei un vas cu apă călduță și bagi broasca în apă. Dacă înoată cu capul sub apă și nu se panichează, e acvatică. Dacă dă din labe ca disperata să iasă din apă, e terestră. Subliniez, apa trebuie să fie călduță. Dacă e acvatică, e carnivoră și se hrănește numai sub apă. Dacă e terestră, se hrănește cu salată și alte vegetale.

#186
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Later edit: dacă are membrane între degete, e clar că e de apă. Deși, la pui, s-ar putea să nu fie atît de evidentă această particularitate. Oricum, un punct de plecare e Google. Denumirea latină a broaștei țestoase de lac este Emys orbicularis iar a celei terestre este Testudo hermanni (cea din Banat) sau Testudo graeca   (cea dobrogeană). Toate trei sînt protejate de lege. Vezi să nu ai necazuri în acest sens.

#187
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
eu am testoase de Florida si pot sa-ti spun ca de Florida NU e sigur ! in rest ... daca e acvatica are nevoie sa stea cu capul sub apa pentru a inghiti mancarea, ceea ce inseamna ca nu va rezista mai mult de cateva zile fara apa ... eu zic sa o duci frumos inapoi unde ai gasit-o si scapi de orice bataie de cap !
oricum nu inteleg de ce ar lua cineva o broasca de orice fel ar fi ea din mediul natural, doar din dorinta de a avea un pet mai neobisnuit ? adica, in opinia mea, sunt cel putin 2 motive pentru care NU e indicat sa faci asa ceva: 1. boli si paraziti la purtator si 2. in absenta reperelor despre modul de ingrijire o ai pe constiinta :)

#188
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006

View Postmario_19, on May 5 2007, 20:15, said:

Buna tuturor

am  si  eu  o problema asemanatoare cu  o  broscuta mica gasita de cineva  prin zona Copou - IASI  . am fost  la un Pet Shop  si  mi sa spus ca ar fi o specie de uscat  , daca este cineva care cunoaste aceasta specie si poate sa imi dea cateva sfaturi  ar  fi  binevenit .
Tin  sa precizez ca nu sta locului  pur si  simplu  o ia din loc si nu se mai  opreste .

Aici  aveti cateva instantanee cu  Ea

http://img211.images...p5050143qx2.jpg

http://img527.images...p5050145de3.jpg

http://img527.images...p5051560je8.jpg

http://img143.images...saninja4vu7.jpg

http://img527.images...p5051557ls4.jpg

este o testoasa de lac autohtona, cel putin asa pare din fotografii, terestra nu e si cum spunea cineva mai sus e foarte probabil sa fie Emys orbicularis. Daca vrei sa o pastrezi vezi ca pe viitor va creste destul de mare (15-20 cm) si va avea nevoie de un bazin pe masura asta pentru ca se hraneste, la fel ca cea de "Florida" exclusiv in apa, conditiile de crestere fiind asemanatoare.

p.s. pentru o mai buna identificare, daca poti sa faci niste poze "macro" cu capul si gatul extins al broastei si cu coada.bafta

#189
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
multzumesc mult ca ai postat aceste poze aici...exact asha arata shi brosca mea, e inca mica...acum cred ca are de la cap la coada maxim 7 - 8 cm. a mea toata ziua sta numai in apa...mananca numai din apa nu prea iese pe uscat, i`am pus nushte pietre decorative special ca sa poata ieshi pe uscat sa aibe shi altfel de activitate. intr`adevar mananca numai din apa...doarme in apa, tot ce face...face numai in apa. o hranesc cu insecte shi viermishori uscatzi cumparatzi din pet`shop, nu prea agreeaza mancarea sub forma de granule.
insa intrebarea mea este: cam la ce dimensiuni poate ajunge, cat traieshte shi ce trebuie sa fac pe viitor pt ca la mine e o problema: am casa plina de animale shi anume un caine dog german f f curios care ajunge oriunde, am perushi am hamster shi acum shi broasca. in cazul in care ea creshte f f mult shi nu o sa mai am posibilitatea sa o cazez ce fac?! :( eu stau langa un lac shi ar fi 2 variante: 1 sa`i dau drumul in lac dar dupa ce am tzinut`o in captivitate se mai poate adapta shi 2 exista oare crescatori de astfel de broashte tzestoase care sa o poata adopta?!
multzumesc mult shi ashtept raspunsurile.
p.s. daca nu va creshte f mare o tzin :P

#190
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006

View PostPsych0Bitch, on May 8 2007, 00:53, said:

multzumesc mult ca ai postat aceste poze aici...exact asha arata shi brosca mea, e inca mica...acum cred ca are de la cap la coada maxim 7 - 8 cm. a mea toata ziua sta numai in apa...mananca numai din apa nu prea iese pe uscat, i`am pus nushte pietre decorative special ca sa poata ieshi pe uscat sa aibe shi altfel de activitate. intr`adevar mananca numai din apa...doarme in apa, tot ce face...face numai in apa. o hranesc cu insecte shi viermishori uscatzi cumparatzi din pet`shop, nu prea agreeaza mancarea sub forma de granule.
insa intrebarea mea este: cam la ce dimensiuni poate ajunge, cat traieshte shi ce trebuie sa fac pe viitor pt ca la mine e o problema: am casa plina de animale shi anume un caine dog german f f curios care ajunge oriunde, am perushi am hamster shi acum shi broasca. in cazul in care ea creshte f f mult shi nu o sa mai am posibilitatea sa o cazez ce fac?! :( eu stau langa un lac shi ar fi 2 variante: 1 sa`i dau drumul in lac dar dupa ce am tzinut`o in captivitate se mai poate adapta shi 2 exista oare crescatori de astfel de broashte tzestoase care sa o poata adopta?!
multzumesc mult shi ashtept raspunsurile.
p.s. daca nu va creshte f mare o tzin :P

Creste destul de mare, 15-20 cm diametru si are nevoie de un bazin destul de mare (asta daca vrei sa o ti in conditii optime). Aproximativ 2m/50cm si cam 30-40cm adincime. Exista si varianta de a o duce inapoi, sunt animale rezistente care nu "uita" asa de repede mediul natural.

#191
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
multzumesc mult m4v3rick pt informatzii shi sfaturi dar totushi cred ca o voi duce in parc....am realizat  ca trebuie s`o las sa`shi vada de viatza ei in parc decat sa o chinui eu intr`un vas cu apa. numai ca miloasa din fire cum sunt, shtii acum stau shi ma gandesc...daca vine un copil mai retard din fire shi o ia shi o chinuie sau in general animale prin parc sau nush...ma gandesc la ce`i mai rau. eu sunt din bucureshti broscutza am intzeles ca a gasit`o in cishmigiu cand erai pui deci automat ar trebui sa mai fie shi alte broscutze pe acolo?! :-?
bun daca ma duc sa o las...unde sa o las mai exact? in apa direct sau pe uscat langa apa?! :-??
n`am nici cea mai vaga idee.
incerc sa ma gandesc cum e cel mai bine pt ea dar nici sa nu ajung sa o tzin pana creshte mare shi voinica shi dupa aia..sa ajunga tot acolo. ashtept pareri.
btw...pe timp de iarna ele ce fac?! unde stau shi cum supravietzuiesc...ai idee?!
inca odata multzumesc anticipat shi ashtept raspunsuri.
P.S. daca e cineva interesat de broscutza sa`mi spuna...o donez cu cea mai mare placere.

#192
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
in primu rand nu mai scrie pe SP cu sh si tz ca te iau moderatorii de urechi  :naughty: De broscoi nu tre sa iti faci griji, te duci si il lasi la marginea lacului sau il pui in apa, e tot una. Mai mult ca sigur se va duce in apa. Iarna se ingroapa in mal sau in pamant intrand intr-un fel de "hibernare", letargie. Isi incetinesc foarte mult metabolismul si astfel supravietuiesc, asta se intampla in general sub 12-14oC.

#193
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
hmmm interesant chiar nu stiam chestia asta, dar cu siguranta asa voi face. multumesc pt sfat.
*offtopic: pt randul de mai sus am depus eforturi pt a nu mai scrie cu sh si tz. asa m`am obijnuit :| sorry dar n`am stiut.
:kisstogether:

#194
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005
Pentru cei interesati, am gasit aseara "broscute de calciu" la Carrefour Militari la Pet World (tipi super OK). Nu este publicitate, a fost prima oara cand i-am vazut si mi-au placut.

#195
politia112

politia112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2007
helppp!!!!!m-am trezit in casa cu o broasca testoasa de lac,care cik e si terestra.umbla toata ziua prin casa,vrea in pat,doarme pe perna
problema e ca indiferent ce ii dsau nu maninca,a vrut doat pufuleti.la veterinar mi-a zis sa-i dau mincare speciala dar nu vrea,carne-nu salata-nu,ce fac?
moare de foame...

Attached Files



#196
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Mananca foarte rar, odata la 1-2 saptamani. Incearca cu peste. Oricum doar carne slaba, nu carne rosie. In alta ordine de idei, de ce nu-i dai drumul?

#197
politia112

politia112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2007
i-as da,dar unde?
ce fel de lac,ce fel de apa?
mi-e mila de ea,dar vad k vine ca un ciine dupa mine,doarme in cascheta mea,in pat,fornaie cind ii vorbesc,mi-e frica sa nu cumva sa se fi adaptat in casa :confuzzled:

#198
raduta.bogdan

raduta.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.11.2006
Daca ii arunci un bat, se duce dupa el? :D
In caz ca stai in bucuresti, da-i drumul in lacul herastrau, sau daca poti, in snagov.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate