Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#163
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Am pus vitamina A in ochi, incep sa isi revina...
Dar NU vor sa manance nimic. Ce sa fac?

#164
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Fiind animale cu sînge rece, metabolismul lor este dependent de temperatură. După vreo 2-3 săptămîni în care stau la căldură (25-27 de grade), își revin, adică sînt mult mai vioaie și le revine pofta de mîncare.
Ca să te documentezi despre îngrijire, denumirea sa este Broasca testoasa cu tample rosii sau de Folrida (chrysemys scripta elegans)
iată cîteva linkuri utile:
http://www.testoase.go.ro/
http://www.zooland.r...rida__4446.html
http://www.testoase.com/
etc etc

#165
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
am si eu o intrebare poate stiti voi....aveti indee ce pret are o testoasa de uscat?m-am tot uitat pe net la petshop-uri dar nu am gasit la niciunul :angry2:

#166
budha

budha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.01.2005

 mihura, on Feb 26 2007, 11:25, said:

am si eu o intrebare poate stiti voi....aveti indee ce pret are o testoasa de uscat?m-am tot uitat pe net la petshop-uri dar nu am gasit la niciunul :angry2:


nici nu vei gasi prea curand si daca vei avea una pana la urma,vei fi pasibila de pedeapsa,deoarece broscutele noastre de uscat sunt cam pe cale de disparitie si sunt protejate de lege.Renunta.

#167
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
aham....oki,merci...am renuntat la idee...o sa ma rezum la niste pestisori.....oricum vroiam sa o fac cadou....dar sunt mai usor de intrtinut 2-3 pestisori intr-un bol :rolleyes:

#168
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Buna, Broasca mea testoasa nu este de Florida, este adusa din insulele Amazoniene. Este ceva de specia Broasca Aligator, si mi-a hibernat toata iarna sub pietris, acuma cand sa trezit astazi am vazuto cu capu scos, are niste pleoape albe acoperite pe ochi. Nu stit ce sunt alea? Am mai avut o broasca de Florida si avea tot in genul asta si era oarba, si a murit ca nu a mai putut manca. Si mie frica sa nu fie la fel.

[ http://img179.imageshack.us/img179/4743/turtle01zv5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
uitati poza, numa ca este facuta anul trecut...peste ochi acolo are ca o piele alba subtire

Edited by Nike_2, 14 March 2007 - 14:05.


#169
budha

budha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.01.2005
salut.Este o broasca testoasa trionyx.Nu se aseamana cu cele de Florida.Este carnivora,mananca numai hrana vie.Nu stiu sa-ti spun foarte multe despre ea,dar te pot trimite la un doctor foarte bun,profesor la Facultatea de Medicina Veterinara.Iti voi da pe privat mesage detalii.Dar nu mai trage de timp.Fugi cu ea la Doctorul de care iti spun.Stiu ca si el detine o astfel de specie de testoasa.Detalii pe PM

Edited by budha, 14 March 2007 - 20:52.


#170
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
Oare pot sa le pun in acelasi acvariu cu broasca de Florida? Deoarece sta singura si as vrea sa i cumpar inca o broscuta. Si specia asta nu gasesc nici unde?????????

#171
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Merge sa le pui in acelasi acvariu, dar fii cu ochii pe ele o perioada, pt. a nu se lua la bataie.
Pana nu rezolvi problema de la ochi, sa nu o pui cu cealalta, pt. ca nu stii sigur ce boala are si se poate transmite.

Ps: cum a spus si [ budha] , grabeste-te la veterinar, pentru a nu se agrava situatia.

#172
budha

budha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 20.01.2005

 Nike_2, on Mar 15 2007, 08:57, said:

Oare pot sa le pun in acelasi acvariu cu broasca de Florida? Deoarece sta singura si as vrea sa i cumpar inca o broscuta. Si specia asta nu gasesc nici unde?????????


nu  merrge sa le pui in acelasi acvariu.Iti spun cu siguranta pt ca o va bate rau pe cea de Florida.Trionixul este destul de violent. Si stai linistit ca nu sufera de singuratate.Este solitara,nu e nevoie de inca una langa ea.Uite acum iti dau pe private si adresa unde sa te duci cu ea la sigur.Te salut.

#173
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
DIn pacate a murit....astazi dimineta era vioaie si acuma seara cand am gasito moarta......pacat mare.....mie o ciuda ca numai gasesc o broasca dinasta cel putin pe aci pe la mine.  Asta este....nici nu cred ca mai cumpar alta. ms mult celor care mi-au raspuns in special Budha......si am aflat ca nu puteam sa le pun in acelasi acavariu deoarece devine canibala Tritonyx

#174
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 Nike_2, on Mar 15 2007, 19:42, said:

DIn pacate a murit....astazi dimineta era vioaie si acuma seara cand am gasito moarta......pacat mare.....mie o ciuda ca numai gasesc o broasca dinasta cel putin pe aci pe la mine.  Asta este....nici nu cred ca mai cumpar alta. ms mult celor care mi-au raspuns in special Budha......si am aflat ca nu puteam sa le pun in acelasi acavariu deoarece devine canibala Tritonyx
Pana la urma mi-am luat si a doua broscuta  :D , in primele zile era m-ai speriata ,nu stiu poate ca este m-ai mica, dar acum este super vioaie , la inceput le dadeam de mancare impreuna, pana cand ce-a mare i-a luat capul in gura celei mici, m-am sperait am crezut ca i-a inghitit capul, dar broscuta nu are nimic, acum le d-au de mancare separat.
Am si 2 insulite , ca sa nu se certe, ele sunt extrem de vioaie.
Sa va traiasca broscutele  :coolspeak: .

#175
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 baimalesi, on Mar 18 2007, 17:20, said:

Pana la urma mi-am luat si a doua broscuta  :D , in primele zile era m-ai speriata ,nu stiu poate ca este m-ai mica, dar acum este super vioaie , la inceput le dadeam de mancare impreuna, pana cand ce-a mare i-a luat capul in gura celei mici, m-am sperait am crezut ca i-a inghitit capul, dar broscuta nu are nimic, acum le d-au de mancare separat.
Am si 2 insulite , ca sa nu se certe, ele sunt extrem de vioaie.
Sa va traiasca broscutele  :coolspeak: .
Tocmai mi-am cumparat un "acvariu" ,defapt este o cusca pentru hamsteri destul de mare  :D , este si acoperita deci nu le poate trage curentu, pe broscutele mele.
Am sa va arat niste imagini:  Attached File  Imag017.jpg   257.2K   54 downloads   Attached File  Imag018.jpg   231.68K   47 downloads
Astept parerile voastre .

Edited by baimalesi, 20 March 2007 - 18:16.


#176
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 Nike_2, on Mar 15 2007, 19:42, said:

DIn pacate a murit....astazi dimineta era vioaie si acuma seara cand am gasito moarta......pacat mare.....mie o ciuda ca numai gasesc o broasca dinasta cel putin pe aci pe la mine.  Asta este....nici nu cred ca mai cumpar alta. ms mult celor care mi-au raspuns in special Budha......si am aflat ca nu puteam sa le pun in acelasi acavariu deoarece devine canibala Tritonyx
Omule pentru viitor, se mai numeste si broasca cu carapacea moale, aici este o adresa unde te poti documenta http://www.austinstu...y_softshell.htm.
Bafta si ar trebui sa mai stii ca aceasta specie de broasca respira si prin piele, de acea are nevoie de o apa foarte curata si mai incolo de un spatiu mare, cam cat o piscina.

#177
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Are cineva idee unde pot gasii oua de furnica ?
Ce sunt ouale de furnica ?
Va multumesc si sanatate tuturor.

#178
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
:)))))Tu vrei sa lasi lumea fara furnici? :))) gasesti in musuroaie de furnnici pe dealuri. Numai vezi sa nu se urce pe tine :) ca numai scapi de ele

#179
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
salut. zilele astea o prietena de`a mea a gasit in parc in bucureshti un pui de broasca tzestoasa pe care l`a luat acasa.
eu inca n`am ajuns sa`l iau de la ea insa din ce mi`a spus este f f mic e maxim cat o unghie de la mana. va rog sa`mi spunetzi daca shtitzi despre ce fel de broasca este vorba, ce trebuie sa`i cumpar shi ce sa fac.
este pentru prima data cand o sa iau o broasca tzestoasa shi aceea nefiind dintr`un petshop.
va multzumesc.

#180
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Depinde cum arata: poate sa fie Broasca testoasa de Florida cu tample rosii sau o specie autohtona. Fara o descriere nu iti pot spune de ce fel e.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate