Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

DESPRE BROASTE SI BROSCUTE

- - - - -
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#127
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View Postacetona, on Mar 6 2006, 17:30, said:

hihi ete si broscutele mele...
[ http://img226.imageshack.us/img226/1643/12800280hw.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img374.imageshack.us/img374/2512/12800319gh.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
eu m-am speriat tare cand a facut cea mare conjunctivita dar cred ca de frica...i-a trecut a doua zi :D..
Broscutele tale nu se musca.
Am si eu o broscuta mica de florida si as m-ai vrea sa mai i-au una, ce zici se vor intelege.
Sa iti traiasca.

#128
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View Postbaimalesi, on Jun 17 2006, 19:28, said:

Broscutele tale nu se musca.
Am si eu o broscuta mica de florida si as m-ai vrea sa mai i-au una, ce zici se vor intelege.
Sa iti traiasca.
Tu le-ai luat pe amandoua in acelasi timp ?
S-au le-ai luat pe rand ?
Intreb deoarece m-ai vreau sa imi i-au si eu una, si nu stiu cum va reactiona broscuta care o am acuma.

View Postrayman, on May 3 2006, 22:52, said:

am si eu o broscuta de Florida, are un an si ceva, si pana acum n-am avut decat o singura data o problema cu ea. Ii iesise o umflatura mare in partea dreapta a capului si a trebuit dusa la operatie... insa a supravietuit! Ma intereseaza un filtru, pentru ca de cand a crescut e destul de greu sa ii schimb apa in fiecare zi sau o data la doua zile...  vreun link, ceva? Acvariul in care este momentan are cam 20l, dar ii pun cam 5-7l de apa ca sa poata respira mai usor. In primele luni, nu am stiut de faptul ca temperatura apei trebuie sa fie atat de ridicata si statea la temp camerei si manca f putin, dar de cand i-am luat incalzitor a crescut f mult fiindca mananca mult mai bine.
Ideea e ca ma intereseaza f mult un filtru de apa si orice sfat in privinta asta ar fi de ajutor!
Thanx!Attachment attachmentAttachment attachment
Sunt 2 tipuri de filtre din cate stiu eu .
Unul se scufunda in totalitate in apa, iar altul care se spune ca este mai bun are pompa se aer in afara acvariului, iar buretele care se ocupa de filtrare este in interior.
Eu nu am stiut si mi-am luat un filtru care se scufunda total in apa(pompa de aer + burete), pana o sa imi i-au un nou acvariu o s-al folosesc pe acesta.

#129
acetona

acetona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.09.2005

View Postbaimalesi, on Jun 20 2006, 14:29, said:

Tu le-ai luat pe amandoua in acelasi timp ?
S-au le-ai luat pe rand ?

le-am luat pe rand...pe cea mare o aveam deja de un an cand cea mica s-a mutat cu noi  :) in primele doua zile a fost mai stinghera si nu prea era activa, dar dupa aceea si-a revenit. cea mare a fost sociabila  :D si nu a muscat-o...acum se mai ciondanesc pe mancare dar le trece si sunt prietene(i). cea mica se mai urca pe cea mare ca sa ia o gura de aer  :P asta cand nu se urca pe insulita  :inlove: sa va traiasca broscutele..!!

#130
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View Postacetona, on Jun 22 2006, 14:25, said:

le-am luat pe rand...pe cea mare o aveam deja de un an cand cea mica s-a mutat cu noi  :) in primele doua zile a fost mai stinghera si nu prea era activa, dar dupa aceea si-a revenit. cea mare a fost sociabila  :D si nu a muscat-o...acum se mai ciondanesc pe mancare dar le trece si sunt prietene(i). cea mica se mai urca pe cea mare ca sa ia o gura de aer  :P asta cand nu se urca pe insulita  :inlove: sa va traiasca broscutele..!!
Am un prieten care are doi "monstruleti" si nu ii hraneste impreuna, am uitat sa zic ca nu le da nici mancare in acvariu,apa ramane cristal pentru mai mult timp, le hraneste intrun vas de plastic cumparat de petshop, sti tu acele vase de plastic care inlocuiesc acvarile.
Sa iti traiasca monstruleti  :coolspeak: .

Edited by baimalesi, 22 June 2006 - 22:01.


#131
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Salutare,

de curand m-am pricopsit cu o broasca testoasa. Dar nu e de florida. E mare. De Romania. Si am si eu doua intrebari:

1. Ele traiesc in apa?
2. Ce mananca? (varza nexam, rosii nici atat, la paine am vazut ca se mai deda.)

Multumesc!

#132
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View Postrolo, on Jun 26 2006, 15:53, said:

Salutare,

de curand m-am pricopsit cu o broasca testoasa. Dar nu e de florida. E mare. De Romania. Si am si eu doua intrebari:

1. Ele traiesc in apa?
2. Ce mananca? (varza nexam, rosii nici atat, la paine am vazut ca se mai deda.)

Multumesc!
Omule, pana  la o anumita varsta unele broscute sunt carnivore, dupa cate stiu eu, dupa acea mananca si anumite legume de exemplu salata, eu am vreo 2 broscute de vre-un an si le dau inima de vita congelata pe care o rad printr-o razatoare, deliciu suprem, poti sa le mai dai tubi(un fel de rame dar foarte subtiri) s-au libelule(viemisori mici rosi) , le poti procura de la unele pet shopuri care vand si mancare vie.
Presupun ca o ti intr-un acvariu.
1 Cumpara un filtru de acvariu(curata apa) ai grija sa vezi cam cati litri are are acvariul ca sa iti poti lua un filtru nici prea slab ca putere dar nici prea puternic.
2 Cupara un incalzitor de acvariu(incalzeste apa in acvariu, seteaza temperatura la 28 grade, temperatura optima pentru broscute)
Cand iti hranesti broscuta, nu ii da hrana direct in acavariu daca vrei ca apa sa ramana mai mult timp curata, daca ai un recipint de plastic punei acolo hrana si pune si broscuta acolo, ai grija ca apa din recipintul de plastic, sa ii depaseasca carapacea putin de tot, ca astfel nu poate inghiti hrana, deobicei broscutele de apa nu se pot hrani pe uscat decat in apa, au nevoie de apa ca sa poata inghiti hrana.
Nivelul apei in acavariu este recomandat sa depaseasca un pic filtru, si sa nu uiti sa ii pui o piatra ca sa se suie pe i-a sa se odiheneasca, si sa pui deasupra acavariului un bec care sa lumineze acvariu.
Apa in acvariu o schimbi neaparat de 2 ori pe saptamana si filtru il cureti cel putin de 2 ori pe zi daca apa vrei sa fie foarte curata, daca respecti chestile astea ai sanse mari sa iti supravietuiasca, noroc.

#133
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbaimalesi, on Jul 1 2006, 15:14, said:

Omule, pana  la o anumita varsta unele broscute sunt carnivore, dupa cate stiu eu, dupa acea mananca si anumite legume de exemplu salata, eu am vreo 2 broscute de vre-un an si le dau inima de vita congelata pe care o rad printr-o razatoare, deliciu suprem, poti sa le mai dai tubi(un fel de rame dar foarte subtiri) s-au libelule(viemisori mici rosi) , le poti procura de la unele pet shopuri care vand si mancare vie.
Presupun ca o ti intr-un acvariu.
1 Cumpara un filtru de acvariu(curata apa) ai grija sa vezi cam cati litri are are acvariul ca sa iti poti lua un filtru nici prea slab ca putere dar nici prea puternic.
2 Cupara un incalzitor de acvariu(incalzeste apa in acvariu, seteaza temperatura la 28 grade, temperatura optima pentru broscute)
Cand iti hranesti broscuta, nu ii da hrana direct in acavariu daca vrei ca apa sa ramana mai mult timp curata, daca ai un recipint de plastic punei acolo hrana si pune si broscuta acolo, ai grija ca apa din recipintul de plastic, sa ii depaseasca carapacea putin de tot, ca astfel nu poate inghiti hrana, deobicei broscutele de apa nu se pot hrani pe uscat decat in apa, au nevoie de apa ca sa poata inghiti hrana.
Nivelul apei in acavariu este recomandat sa depaseasca un pic filtru, si sa nu uiti sa ii pui o piatra ca sa se suie pe i-a sa se odiheneasca, si sa pui deasupra acavariului un bec care sa lumineze acvariu.
Apa in acvariu o schimbi neaparat de 2 ori pe saptamana si filtru il cureti cel putin de 2 ori pe zi daca apa vrei sa fie foarte curata, daca respecti chestile astea ai sanse mari sa iti supravietuiasca, noroc.

Am rezolvat deja problema eliberand broasca (avea cam 20 de cm diametru) intr-un mediu asemanator cu cel in care a fost gasita.

#134
CuCkOo

CuCkOo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2006
Sall all....Am si eu un racatetz.....are vro 12 centimetri.......il am de vro aprox un an.........sh lam intretinut in conditii pe cat posibil foarte naturale...vara i dau drumul prin casa si se plimba nui problema iar seara il scot unori si obisnuiesc sal pun pe perna......se intampla de multe ori sa adorm si recurgea la 2 metode......fie fugea efectiv....si se ascundea..apropo....nui problema de cadere...patul e foarte jos.....si de cele mai multe ori se cuibarea si ma trezeam dimineatza cu el pe la picioare sau chiar sub plapuma...:)..

#135
sofrosyne

sofrosyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.08.2006
ai incercat sa te duci pe site-ul www.testoase.go.ro ? acolo gasesti tot
:))

ps: foloseste neaparat un termometru!!! 29-30 e prea mult pt ele, le trebuie vreo 27! si trebuie sa verifici, de ex la mine daca ii dau incalzitorului sa faca 28 de grade imi face 31! doar nu vrei sa le coci...:D

View Postblonda, on Feb 27 2006, 14:56, said:

Ba dimpotriva...hrana vie strica apa mult mai repede decat cea uscata. Apa la mine e clara dar le dau mancare o data la doua zile pentru ca acum ele sunt destul de mari si nu e bine sa le dai foarte des de mancare.
da-le de 2 ori pe zi de mancare!!! nu e bine nici atat de rar...... intrati pe www.testoase.go.ro la forum si acolo o sa va lamuriti de totul!

Edited by sofrosyne, 13 September 2006 - 13:54.


#136
sofrosyne

sofrosyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.08.2006
imi pare rau ca trebuie sa fiu dura, dar DE CE va luati animale inainte sa stiti ce presupune ingrijirea lor?? uitati-va pe forumul de la www.testoase.go.ro. ca sa tii o testoasa in conditii bune trebuie sa-i iei un acvariu de vreo 50 L (cand e mica ii ajunge si unul de 30 L), pe care cel mai bine il iei in piata, unde e mai ieftin. iti mai trebuie incalzitor cu termostat, pe care il reglezi la 27-28 grade, un termometru ca sa verifici delay-ul termostatului, un filtru care se potriveste volumului si o lampa cu ultraviolete si una cu infrarosii. cea cu ultraviolete e ca sa asimileze calciul in carapace (de la broscuta de calciu de care au nevoie) si cea cu infrarosii ca sa le incalzeasca (daca in aer e o temperatura mult mai scazuta ca in apa pot sa faca bronsita sau chiar pneumonie). m-am saturat sa-mi bat gura aiurea-n tramvai pentru toti cei care cred ca animalele se cresc dupa ureche si carora nu le pasa de viata lor. cand aud ce inseamna sa ai grija de ele zic ca e prea scump si ca lasa, se descurca ei... in fine. scuzati-mi tonul :) intra pe forumul pe care ti l-am dat si citeste acolo tot. eu tot de acolo am invatat. si eu am fost intr-o situatie asemanatoare, doar ca am primit-o, insa am avut grija sa ma informez. intrati acolo si cititi, veti invata multe.

#137
anitza

anitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.10.2006
Si pana la urma ce apa ii puneti? fiarta, plata, de la robinet?

#138
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Salut,

As vrea tare mult sa gasesc o broscuta testoasa de uscat.
Nu de apa (Florida), ci de uscat.

Sunt aduse de obicei din Tunisia, sunt vegetariene si nu au nevoie de bazin cu apa. Culoarea este cafenie iar carapacea este mult mai bombata comparativ cu broscutele de apa.

Am avut una cu ceva vreme in urma dar, din pacate, a murit. Probabil ca perioada de hibernare nu i-a priit, cert este ca in primavara s-a intamplat... .

Multumesc anticipat. Sper sa am noroc  :)

#139
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Niciun sfat?

:worthy:  :worthy:  :worthy:

Edited by Dex., 28 October 2006 - 23:45.


#140
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Iata si o poza.

Attached File  100_0038.JPG   423.38K   97 downloads

#141
flopixa

flopixa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2006
am si eu o problema cu broscutza... are conjunctivita, nu manca si nu face nimik... imi puteti recomanda un medic? pls.... e urgent!!!!!!

#142
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006
pai..eu stiu despre ce vb tu..si stiam pe cineva..insa i au dat drumul nu stiu pe unde.//nu stiu pe nimeni care sa aiba ..de dat sau de vanzare..de ce nu incerci la pers care vand in piete..poate pot da comanda ..
de ce sunt deosebite?cat de mari se fac?de ce iti plac? :D adica sunt dragute..vad si eu ...

Edited by nicoleta V, 09 November 2006 - 10:31.


#143
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Sunt foarte frumoase iar ca marime...asta a mea era cat o jumatate de minge de tenis.

Sunt mai independente decat cele de Florida, care trebuie sa stea in apa.
Broscuta pe care am avut-o circula prin toata casa si, foarte interesant, cand auzea miscare la bucatarie, in special dimineata, isi facea imediat aparitia.

#144
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View PostDex., on Nov 9 2006, 23:20, said:

Sunt foarte frumoase iar ca marime...asta a mea era cat o jumatate de minge de tenis.

Sunt mai independente decat cele de Florida, care trebuie sa stea in apa.
Broscuta pe care am avut-o circula prin toata casa si, foarte interesant, cand auzea miscare la bucatarie, in special dimineata, isi facea imediat aparitia.

Foarte interesant ;)
De ce nu iti cumperi alta daca tot iti plac asa de mult?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate