Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

reciclare plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#181
Kamil77

Kamil77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2008

View Postspare-me, on Nov 11 2007, 14:11, said:

eu nu stiu de unde atata ostilitate pe arcond, care abereaza cu gratie, si imi "da lectii" explicandu-mi ca lada 'din pvc' e din polietilena de inalta densitate...
de-abia astept sa-mi spuna unde-am gresit eu, si sa-mi spuna unde-a vazut el in romania statie de reciclare a pp-ului, pvc-ului si poate, in sublima-i inteligenta, imi explica si ce se intampla atunci cand se topesc fulgii de PET obtinuti impur, cu amestecuri de PVC atunci cand la topire se intalnesc doi polimeri cu coeficiente de omogenitate diferite :death:
ai absolvit liceul, de chimie, bravo...se vede ca te-ai oprit aici dupa ostilitate si jigniri...mai ai de invatat...
eu ti-am vorbit frumos si tu :death:


spare / firma asta, Ecoplast recicleaza materiale cum ar fi PP/LDPE/HDPE/PET/PS/ABS , la simpozion au prezentat o colectare si reciclare integrata de materiale, atat din domeniul ambalajelor (folii, pet-uri, cartoane, etc) , cat si din domeniul auto (bari auto, faruri, stopuri).
Referitor PVC tipii astia de la firma asta , au zis ca exista sortatoare automate care detecteaza pvc-ul fie ca este eticheta de PVC (nu de pp), sau fie ca este sticla din PVC, instalatie care face parte integrata dintr-o linie de reciclare pet-uri. Foarte interesant domeniu, sincer m-a fascinat. As vrea sa investesc in acest domeniu fiindca este unul de viitor. Este vre-o firma de reciclare listata la bursa ? (stie cineva)

#182
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostKamil77, on Jan 13 2008, 19:16, said:

Arcond - ai un numar de telefon ? vroiam sa dezbat cateva aspecte vis a vis de reciclarea maselor plastice in special polipropilena si polietilena.
Merci.
  
   Am trimis ID-ul de YM .

#183
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

View PostKamil77, on Jan 13 2008, 19:23, said:

spare / firma asta, Ecoplast recicleaza materiale cum ar fi PP/LDPE/HDPE/PET/PS/ABS , la simpozion au prezentat o colectare si reciclare integrata de materiale, atat din domeniul ambalajelor (folii, pet-uri, cartoane, etc) , cat si din domeniul auto (bari auto, faruri, stopuri).
Referitor PVC tipii astia de la firma asta , au zis ca exista sortatoare automate care detecteaza pvc-ul fie ca este eticheta de PVC (nu de pp), sau fie ca este sticla din PVC, instalatie care face parte integrata dintr-o linie de reciclare pet-uri. Foarte interesant domeniu, sincer m-a fascinat. As vrea sa investesc in acest domeniu fiindca este unul de viitor. Este vre-o firma de reciclare listata la bursa ? (stie cineva)


salut kamil77 ... foarte interesant acest simpozion ... poti sa imi spui si mie cu ce ocazie a avut parte si daca mai sunt si altele??? as vrea sa particip si eu la asa ceva ...
multumesc

#184
general_tobaru

general_tobaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2008

View Postprise, on Dec 3 2007, 07:44, said:

am facut si primul transport ... au trimis cei de la green tech tirul ... l-am incarcat ... am fost la ei sa facem cantarul ... foarte corecti , au un cantar electronic ... am dat factura am incasat bani dupa 2 zile ... si cam asta este treaba...
spor la treaba
salut



Am citit cu atentie tot ce s-a scris pana acum, am facut calcule si este o afacere destul de profitabila.   :OK:
Vreau sa stiu cum ai incarcat tirul? Cu o transpaleta simpla, cu un stivuitor sau ai angajat pe cineva ca sa-ti incarce PET-ul?

Cum ii platesti pe cei de la care colectezi PET, adica cum cantaresti cat PET ai luat de la ei, ca apoi sa le dai banii?
Dupa ce colectezi plasticul il sortezi si il balotezi sau mai trebuie si spalat anainte?
Am citit undeva ca: "spãlaþi ºi aplatizaþi; puteþi lãsa etichetele, nu însã capacele (sigiliile de la capace)" ,adica trebuie sa scot capacele de la PET, sau am inteles eu gresit?

#185
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
depinde de client.
poti sa-l speli sau nu
poti sa-i scoti capacele sau nu (material mai greu, alta densitate, mai rezistent la macinare)
etc...

#186
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

View Postgeneral_tobaru, on Jan 28 2008, 12:53, said:

Am citit cu atentie tot ce s-a scris pana acum, am facut calcule si este o afacere destul de profitabila.   :OK:
Vreau sa stiu cum ai incarcat tirul? Cu o transpaleta simpla, cu un stivuitor sau ai angajat pe cineva ca sa-ti incarce PET-ul?

Cum ii platesti pe cei de la care colectezi PET, adica cum cantaresti cat PET ai luat de la ei, ca apoi sa le dai banii?
Dupa ce colectezi plasticul il sortezi si il balotezi sau mai trebuie si spalat anainte?
Am citit undeva ca: "spãlaþi ºi aplatizaþi; puteþi lãsa etichetele, nu însã capacele (sigiliile de la capace)" ,adica trebuie sa scot capacele de la PET, sau am inteles eu gresit?


tirul l-am incarcat cu 3 oameni plus eu, fara stivuitor fara nimic ... cand am sa iau o presa mai mare probabil o sa iau un stivuitor ... baloti de acuma sunt relativ usori 30 - 50kg merg in doi oameni (intr-o ora am fost gata)
cantarul pentru cei de la care cumpar il fac la mine la hala , am un cantar bascula romana cantareste pana la 1 tona si oricum fara un cantar verificat metrologic nu poti incepe ... deci nu neaparat ce am eu ... dar sa fie cantar ...
acuma la capitolul cum livrezi marfa vb lui spare-me , depinde de client ...
eu la green tech le trimit cum le iau cu capac si fara sa fie spalate ... dar oricum nu sunt murdare prea tare ... in general vor sa nu fie pline de noroi ca altfel cumpara pamant (daca sunt prea murdare se face un scazamant ... nu stiu cat la % din cantitate se scade)... dar iti spun ca orice operatie faci tu in plus inseamna ca cheltui alti bani ... asa ca negociezi alt pret ...
succes

P.S. referitor la topicul meu de mai sus???? nu mai stie nemeni semiarii ... sau alte conferinte, intruniri de gen ... unde sa mai schimbi o idee pe unde au loc???sunt interesat si eu... orice tine de domeniul reciclare :D
multumesc

Edited by prise, 28 January 2008 - 15:55.


#187
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Foarte interesant topicu asta.
De mai mult timp ma bate gandul sa ma implic si eu in domeniul reciclarii, este un domeniu cu perspectiva iar piata este mult mai mare decat numarul de reciclatori. O sa incep sa ma interesez de fonduri pentru a incepe ceva, dar in acest timp sunt deschis catre orice fel de colaborare in domeniu

#188
pytyc16

pytyc16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2008

View Postprise, on Jan 28 2008, 15:52, said:

tirul l-am incarcat cu 3 oameni plus eu, fara stivuitor fara nimic ... cand am sa iau o presa mai mare probabil o sa iau un stivuitor ... baloti de acuma sunt relativ usori 30 - 50kg merg in doi oameni (intr-o ora am fost gata)
cantarul pentru cei de la care cumpar il fac la mine la hala , am un cantar bascula romana cantareste pana la 1 tona si oricum fara un cantar verificat metrologic nu poti incepe ... deci nu neaparat ce am eu ... dar sa fie cantar ...
acuma la capitolul cum livrezi marfa vb lui spare-me , depinde de client ...
eu la green tech le trimit cum le iau cu capac si fara sa fie spalate ... dar oricum nu sunt murdare prea tare ... in general vor sa nu fie pline de noroi ca altfel cumpara pamant (daca sunt prea murdare se face un scazamant ... nu stiu cat la % din cantitate se scade)... dar iti spun ca orice operatie faci tu in plus inseamna ca cheltui alti bani ... asa ca negociezi alt pret ...
succes

P.S. referitor la topicul meu de mai sus???? nu mai stie nemeni semiarii ... sau alte conferinte, intruniri de gen ... unde sa mai schimbi o idee pe unde au loc???sunt interesat si eu... orice tine de domeniul reciclare :D
multumesc
prise o adresa de mess sa vb mai multe cu u:D sunt tot din Bd dar sunt stabilit in Mangalia.astept

#189
Sheytan

Sheytan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2007
Salut sunt un cititor mai vechi al forumului dar e primul reply pe care il fac( nu ma luatzi la alergat :) )
Sunt din constanta si e super interesant topicul. Vreau si eu sa shtiu care ar fii pretul la PET-urile macinate , in ideea in care pot face rost de o moara de macinat.
Adik pot vinde PET macinat shi nu balotat??
Moara de macinat trebuie sa fie neaparat omologata sau sa aiba factura (adik se poate folosi o moara asamblata artuizanal)???

#190
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pet-ul macinat se cheama fulgi...

pentru niste fulgi amestecati, murdari, etc...mai mult de 400-450 de euro pe tona nu cred ca poti sa scoti, daca nu mai putin,daca ai noroc EXW si nu DDP...

cel putin cam astea erau preturile in urma cu un an, si sincer, nu cred ca variaza prea mult...

acum trebuie sa te gandesti care sunt costurile tale pentru colectarea si macinarea + utilaje, salarii, etc a 1 tona de fulgi de pet ;)

#191
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Hadeti sa va intreb ceva pentru ca am avut o discutie cu cineva de la o firma ce colecta plasticurile din orasul meu........
Ce se accepta la plasticuri?
Pentru ca eu ma gandesc ca din moment ce se colecteaza plastic se accepta tot ce e plastic! In schimb reprezentantul firmei respective spune ca ei iau doar PET-uri, sticle de 2, 2,5 si 5L. Doar atat... Nu cutii de plastic, bidoane mici de sapun lichid, caserole si alte materiale plastice...... Asta e reciclare?! Mi se pare absurd ca din moment ce ai primit licenta sa colectezi plasticurile din oras, sa alegi doar ce e frumos si in rest sa se arunce in continuare la ghena cu gunoiul menajer stiut fiind faptul ca plasticurile nu sut biodegradabile si nu dispar prea curand din natura.

Edited by a21alex, 13 March 2008 - 09:43.


#192
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

View PostSheytan, on Mar 12 2008, 23:34, said:

Salut sunt un cititor mai vechi al forumului dar e primul reply pe care il fac( nu ma luatzi la alergat :) )
Sunt din constanta si e super interesant topicul. Vreau si eu sa shtiu care ar fii pretul la PET-urile macinate , in ideea in care pot face rost de o moara de macinat.
Adik pot vinde PET macinat shi nu balotat??
Moara de macinat trebuie sa fie neaparat omologata sau sa aiba factura (adik se poate folosi o moara asamblata artuizanal)???

poti vinde pet macinat , cei de la green tech imi spuneau ca cele mai mari cantitati le primesc macinate , dar sa sti ca si costul de intretinere al morii este marisor , consum mare de curent , apa , cutite de ascutit, inlocuit + de la mediu iti mai trebuie ceva autorizatie pt ape uzate ...etc. in vara pe macinatura se dadea 1 leu pe kg (10000 lei vechi) pe kilogram , nu conta culoare ... si probabil preturile cresc in fuctie de cantitati si cat sunt de curate. informatiile de mai sus nu sunt garantate ... cel mai bine suni la mediu si cel care vrea sa iti cumpere marfa ... dar eu te sfatuiesc sa nu te apuci de treaba daca nu esti sigur ca nu strangi cantitati serioase de plastic.

View Posta21alex, on Mar 13 2008, 09:39, said:

Hadeti sa va intreb ceva pentru ca am avut o discutie cu cineva de la o firma ce colecta plasticurile din orasul meu........
Ce se accepta la plasticuri?
Pentru ca eu ma gandesc ca din moment ce se colecteaza plastic se accepta tot ce e plastic! In schimb reprezentantul firmei respective spune ca ei iau doar PET-uri, sticle de 2, 2,5 si 5L. Doar atat... Nu cutii de plastic, bidoane mici de sapun lichid, caserole si alte materiale plastice...... Asta e reciclare?! Mi se pare absurd ca din moment ce ai primit licenta sa colectezi plasticurile din oras, sa alegi doar ce e frumos si in rest sa se arunce in continuare la ghena cu gunoiul menajer stiut fiind faptul ca plasticurile nu sut biodegradabile si nu dispar prea curand din natura.

pai daca doar cu atat vrea sa se ocupe firma in cauza problema lor, de ex si eu la inceput am vrut sa fac numai peturi dar acum vreau sa revizuiesc autorizatia de mediu sa colectez toate tipurile de deseuri fieroase si neferoase, nu fac fata la cheltuieli doar cu peturi ...dar poate firma in cauza de care zici strange suficiente sticle ca sa obtina un profit bun ...

salut

Edited by prise, 13 March 2008 - 14:11.


#193
Sheytan

Sheytan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2007
mai am o intrebare referitoare la un produs nebagat in seama de nimeni (cel putin in constanta) din cate am mai discutat cu prieteni care au baruri
inrebarea ar fi : Cat costa si sub ce forma se vand dozele de suc (asa cum sunt sau presate si facute baloti)???

#194
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
intradevar inca nu s-a pus mare accent pe acest tip de deseu , dar au aparut firme care se ocupa numai de colectarea si reciclarea acestor doze cum ar fi can-pack , respectiv amep-pack , o firma poloneza care cica ne invata cum sa reciclam doze de aluminiu. oricum si grenntech colecteaza doze si remat si probabil multe altele dar pretul cel mai bun l-am gasit la amep pack.
salut

#195
Sheytan

Sheytan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2007
multumesc mult dar stii cumva si sub ce forma le cumpara adik asa cum sunt , presate sau sub forma de fulgi??
si inca o chestie nu mi-a rasp nimeni referitor la moara de macinat dc trebe sa fie omologata sau poate fi artizanala

#196
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006

View PostSheytan, on Mar 15 2008, 21:49, said:

multumesc mult dar stii cumva si sub ce forma le cumpara adik asa cum sunt , presate sau sub forma de fulgi??
si inca o chestie nu mi-a rasp nimeni referitor la moara de macinat dc trebe sa fie omologata sau poate fi artizanala


dozele nu se fac fulgi ... se fac niste baloti mai mici bricheti se numesc ... de catre firma care ii da apoi la centrele de topire ... acum tu poti sa le trimiti cum vrei presate sau vrac , pt ei nu conteaza, dimpotriva vrac este mai comod pt ei cand le verifica.
referitor la moara de macinat cel mai bine suni la mediu si o sa iti zica ei ... dar nu cred ca este vreo problema daca o faci artizanala, eu asa am vrut la inceput sa fac cu presa, dar pana la urma am cumparat una.
Am si eu o intrebare ... te-ai hotarat cu cine vrei sa lucrezi si ce preturi iti ofera pt marfa?

#197
FCK2007

FCK2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.12.2007

View Postprise, on Mar 16 2008, 15:51, said:

dozele nu se fac fulgi ... se fac niste baloti mai mici bricheti se numesc ... de catre firma care ii da apoi la centrele de topire ... acum tu poti sa le trimiti cum vrei presate sau vrac , pt ei nu conteaza, dimpotriva vrac este mai comod pt ei cand le verifica.
referitor la moara de macinat cel mai bine suni la mediu si o sa iti zica ei ... dar nu cred ca este vreo problema daca o faci artizanala, eu asa am vrut la inceput sa fac cu presa, dar pana la urma am cumparat una.
Am si eu o intrebare ... te-ai hotarat cu cine vrei sa lucrezi si ce preturi iti ofera pt marfa?

Salut Prise ,
referitor la intrebarea despre recuperare sticla :
poate te ajuta .

Attached Files



#198
prise

prise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 30.04.2006
multumesc FCK2007 , apreciez ca mai sunt si alti care isi dau interesul sa imi raspunda la intrebari...
mai este cineva pe aici care s-a apucat de colectare deseuri???
multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate