Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1877 replies to this topic

#1837
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 costel_1978, on 19 iunie 2015 - 12:58, said:

e grav? mai pot sa fac ceva acum?
nu
nu

#1838
nicuata

nicuata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.04.2007

 costel_1978, on 19 iunie 2015 - 12:58, said:

cand au inceput mesterii lucrul eu n-am fost de fata si abia la final am observat ca nu au pus profil de soclu ... Posted Image
e grav? mai pot sa fac ceva acum?

Depinde in ce stadiul sunteti in acest moment cu lucrarea. Profil de soclu de AL cu prindere mecanica in perete nu mai puteti folosi daca deja s-a placat fatada. Mai exista insa un profil de soclu cu picurator de PVC ce se poate folosi(se introduce intre  izolatia de soclu-xps-ul si izolatia de fatata eps-ul ) si se inglobeaza plasa lui in masa de spaclu; se poate aplica doar daca nu s-a finisat cu decorativa; oricum trebuie refacuta ulterior planeitatea fatadei in acea zona.
Folosirea profilului de soclu ajuta la:
-alinierea si sustinerea placilor din primul rand
-impiedica patrunderea elementelor din exterior (rozatoare..etc)
-impiedica patrunderea umezelii in materialul izolant
-imbunatateste aspecul estetic(creeaza o muchie dreapta)
-manopera

#1839
coltgeos

coltgeos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2015
Salutare, eu vreau sa plachez interiorul casei,peretii care comunica cu exteriorul cu vata bazaltica de exterior . Peretii sunt tencuiti anul trecut, deci numai este problema de umiditate, vata bazaltica vine montata la fel cum se monteaza la exterior , pe pat de adeziv cu drisca dintata. Pe vata pun plasa din fibra de sticla, adeziv , 2-3 maini de glet si vopsea lavabila . De ce am ales sa pun vata bazaltica de exterior pe peretii din interior ? pt o izolare buna -5 cm de astfel de vata echivaland cu 10 cm de vata bazaltica de interior, numai ca la cea din urma e nevoie de structura metalica si rigips , neputand fi tencuita si finista la fel ca cea de exterior. Eu cred ca fac bine, voi ce spuneti?

#1840
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Are ceva daca peste polistiren pun plasa + adeziv si las asa, fara tencuiala decorativa? E vorba de interiorul unei pivnite, daca nu exista riscul sa se farame in timp adezivul, nu am nici un motiv sa mai pun si tencuiala decorativa.

#1841
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Pai si racoare cum mai ai in pivnita? Sau nu e pivnita ci subsol tehnic sau locuibil.
Intr-o pivnita traditionala este racoare, datorita caldurii latente de vaporizare absorbita de apa din pereti (capilaritate) ce se evapora. Cele mai racoroase pivnite sunt cele zidite din caramida si dusumea nepavata, eventual piatra-nisip.
  Ca exista riscul inundarii, alta discutie. In mod traditional faci pivnita unde panza freatica e la peste 10-15m si-ti asumi riscul de inundare accidentala la cativa ani.
  Altfel vorbim de subsol hidroizolat.
   Poate am inteles eu gresit si e  doar o problema de semantica....
  Din alt punct de vedere izolarea in interior are marele dezavantaj al pierderi efectului de inertie termica. Plus ca e lipsa de bun simt, animalele au blana, penele  pe dinauntru?

#1842
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Eu am pus o intrebare foarte simpla: adezivul de polistiren lasat expus, netencuit decorativ, se va degrada (faramita) in timp?
Nimic mai mult.

Daca totusi e lumea chiar atat de curioasa, mai pot consuma inutil 2 minute sa mai tastez si urmatoarele precizari suplimentare complet irelevante la intrebarea pe care am pus-o:

Este vorba de o incapere de 10mp aflata 80% sub pamant. Din diverse motive nemonetare, NU este posibila izolarea prin exterior a peretilor, ramanand asadar doar 2 variante: 1) sa las asa cum este, si sa las sa se degradeze cu certitudine bunuri de ~5000 euro (biciclete + scule), 2) sa fac o izolare cu polistiren, reusind cel putin pe termen scurt sa rezolv problema condensului si ridicand temperatura cu cel putin cateva grade, bineinteles, asumandu-mi riscul sa se formeze mucegai/ umezeala/ desprinderea placilor.

Mare adevar in zicala romaneasca "vorba lunga - saracia omului".

#1843
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
asta e, unii sunt mai curiosi... da si tu de la tine si explica...

daca e afara nu e prea bine sa lasi netencuit adezivul.
daca e inauntru nu e nevoie sa dai cu ceva peste adeziv, poti sa il lasi asa cat vrei tu.
daca peste adeziv nu bate ploaia si soarele atunci el nu se va faramita niciodata.

#1844
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ps: trebuie sa faci cumva sa ventilezi incaperea daca vrei sa scapi de umezeala

#1845
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Cheltuiala prea mare cu polistiren si risti o cultura nesanatoasa de mucegai. O tulpina de spori poate cauza chiar decesul pe un fond imunologic scazut. Nu am experimentat personal, am citit doar :-)
Sunt zemuri de aplicat pe perete semibeciului tau care stopeaza superficial umezeala, vezi megatopicul cu apartament umed la demisol.
Ca solutie de avarie, ieftina, fa un lapte de ciment cu aracet 10-15%, de consistenta kefirului sa zicem  si aplica cu bidineaua doua straturi.
  Am aplicat metoda acum 10 ani la un camin de canalizare (caramida tencuita) si asa a ramas pana in ziua de azi. M-a invatat un batran care nu are habar de solutii moderne...
   Daca vrei musai termosistem, nu are nimic fara tencuiala, chiar si afara rezista mult timp, stiu blocuri in Bucuresti reabilitate acum 3 ani si neterminate, masa de spaclu e ca in prima zi.

Edited by kesarion111, 15 November 2016 - 17:34.


#1846
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
trebuie sa ma ridic de la placa cu aproximativ 9 cm, ma gandesc la varianta XPS de 80 + OSB. Ce parere aveti? Pentru XPS e ok GIAS, merita diferenta de pret pentru altceva? (peste tot voi pune laminat)

Edited by phat_sua, 13 December 2016 - 19:18.


#1847
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Multa lume foloseste osb in interior. Motivele sunt multe, cel mai adesea de ordin financiar. Eu personal, as sta deoparte de osb in interior. Mai ales suprafata mare. Pe motive de toxicitate.


#1848
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 06.01.2014
Se poate inlocui OSB -ul cu scandura.

#1849
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
am verificat cu producatorul si as putea sa pun doar XPS de 100mm, ei spun ca tine. In felul asta scap de problema cu toxicitatea de la OSB. Ce parere aveti?

#1850
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Care este cel mai bun polistiren pentru izolat exerior o casa??? EPS A 150 sau EPS AF Plus Grafitat ???  A 150 este mai scup decat cel grafitat, dar vad ca cel grafitat are indicele lambda mai bun (0.032); EPS 200 are indicele de 0.033. Eu cred ca este mai scump doar din simplul motiv ca este mai dens, mai tare, dar cu ce ma ajuta asta pe mine?; care ma intereseaza ca indicele lambda sa fie cat mai mic...si nu ma intereseaza sa cumpar cel mai tare polistiren (nu da nimeni cu pietre in peretii casei ca sa pun EPS 200). Multumesc anticipat pt lamuriri.

Inca ceva? Care este cel mai bun adeziv? NU vreau sa folosesc dibluri, sau foarte putine...(constructie noua, caramida poro)

Edited by livyu_s, 15 February 2017 - 14:02.


#1851
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Pentru izolarea peretilor nu are importanta prea mare rezistenta la compresiune (numarul de dupa EPS este, de obicei, rezistenta la compresiune in kPa). Un EPS 80 este suficient din acest punct de vedere.
Dpdv al termoizolarii, relevanta este conductivitatea termica, cu cat mai mica cu atat mai bine si din aceasta cauza grafitatul este mai ok.

#1852
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 16.02.2007
Multumesc pentru raspuns. Acum este clar ca pentru a izola exterior cel mai bun eps este cel de 80 graftat. EPS ul care are rezistenta de compresiune mare este bun de folosit la izolarea placii de egalizare de la cota 0, sau in alte aplicatii unde trebuie sa suporte greutate mare...

Edited by livyu_s, 16 February 2017 - 08:20.


#1853
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 nicuata, on 27 iunie 2015 - 06:24, said:


Depinde in ce stadiul sunteti in acest moment cu lucrarea. Profil de soclu de AL cu prindere mecanica in perete nu mai puteti folosi daca deja s-a placat fatada. Mai exista insa un profil de soclu cu picurator de PVC ce se poate folosi(se introduce intre  izolatia de soclu-xps-ul si izolatia de fatata eps-ul ) si se inglobeaza plasa lui in masa de spaclu; se poate aplica doar daca nu s-a finisat cu decorativa; oricum trebuie refacuta ulterior planeitatea fatadei in acea zona.
Folosirea profilului de soclu ajuta la:
-alinierea si sustinerea placilor din primul rand
-impiedica patrunderea elementelor din exterior (rozatoare..etc)
-impiedica patrunderea umezelii in materialul izolant
-imbunatateste aspecul estetic(creeaza o muchie dreapta)
-manopera
Situatia la mine este similara. Au fixat niste grinzi pe care le aveam si au lipit primul rand de polistiren inclusiv cu spuma din loc in loc. Acum ce sa fac? Sa cumpar sau nu picurator? Precizez ca este casa noua.
Inca 2 intrebari ... Nu au tencuit la exterior casa .. are importanta? Ar trebui tencuita? Si desi am luat dibluri au zis ca nu sunt bune ca sunt de plastic si nu tin in caramida.ca ar trebui metalice. Casa este p+m si au zis ca pana la 9 m polistiren de 10 grafitat nu are nevoie de dibluri.
Merci mult.

#1854
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Va salut dragi colegi.

Rog sa imi spuneti cum vi se pare un material cu K egal 0,28 w/m2K  Materialul are o grosime de 10 cm.

Multumesc fain.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate