Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1261
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
fixarea cu dibluri tine de suprafata totala a peretelui si mai putin de grosimea polistirenului.eu recomand fixare si cu dibluri in orice situatie, dar nu inteleg in cazul tau folosirea polistirenului de 3cm. costul total a termosistemului este doar in proportie de 20-30 % dat de grosimea polistirenului, altfel spus pentru o grosime dubla ai da doar cu 5-6% mai mult pe termosistem si ai avea un o izolatie cu 50-60%mai eficienta.

View Postbalexe, on 12th July 2010, 13:47, said:

Astept pareri. Va multumesc.
Imi pare rau dar nu inteleg cum ai facut un  semineu din caramida pth s 25, dacaai pune niste poze as putea comenta, altfel cred ca vorbesc aiurea.

Edited by septimiu80, 12 July 2010 - 17:28.


#1262
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ septimiu

View Postbibi, on 12th July 2010, 14:28, said:

[...] daca la izolarea interioara cu polistiren de 3 cm, mai e nevoie de dibluri pt fixare [...]


#1263
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
ups, ai dreptate, raduk :peacefingers:

concluzie, la izolarea interioara nu sunt necesare diblurile si dat fiind ca se face la interior inteleg si de ce ai ales dimensiunea aceasta.
multumesc  raduk

#1264
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostRSX, on 17th June 2010, 12:38, said:

Salutare. Aș vrea să izolez casa la exterior cu polistiren. Am de ales între polistiren expandat de 10 cm cu densitate 18kg/mc și polistiren extrudat de 5 cm cu densitate de 32 kg/mc. Precizez că la 10 mp ies cu 140 de lei mai ieftin, dacă aș alege polistiren extrudat. Ce părere aveți?


Daca este vorba de peretii casei, CATEGORIC NU EXTRUDATULUI!!!

In rest, diferenta de transfer termic intre extrudat si expandat nu este de la simplu la dublu, deci nu ineteleg de ce ar trebui sa fie extrudatul pe jumatate ca grosime??

Deci de 1000 de ori NU extrudatului pus pe pereti ( cei supraterani, nu la fundatii!!!)

#1265
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Multumesc pt raspunsul rapid.

#1266
balexe

balexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.01.2007

View Postseptimiu80, on 12th July 2010, 18:27, said:

Imi pare rau dar nu inteleg cum ai facut un  semineu din caramida pth s 25, dacaai pune niste poze as putea comenta, altfel cred ca vorbesc aiurea.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   1.2MB   186 downloads


#1267
cri_p

cri_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.02.2007
Salutare tuturor!

Intrebare scurta: Vreau sa-mi instalez un aparat split de Aer conditionat si de asemenea doresc sa-mi izolez termic apartamentul, cu polistiren expandat. Care e ordinea recomandata? Instalarea AC (ma refer la unitatea exterioara) si apoi polistirenul sau invers?

Merci

#1268
cri_p

cri_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.02.2007

View Postcri_p, on 19th July 2010, 21:48, said:

Salutare tuturor!

Intrebare scurta: Vreau sa-mi instalez un aparat split de Aer conditionat si de asemenea doresc sa-mi izolez termic apartamentul (exterior), cu polistiren expandat. Care e ordinea recomandata? Instalarea AC (ma refer la unitatea exterioara) si apoi polistirenul sau invers?

Merci


#1269
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Polistiren... AC.  :peacefingers:

#1270
cri_p

cri_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.02.2007

View Postraduk, on 20th July 2010, 00:05, said:

Polistiren... AC.  :peacefingers:
Da, da, stiu... si Ana are mere...
Rog ceva mai pertinent, daca nu cer prea mult ...

#1271
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu zic ca se fixeaza intai cadrul metalic sau tijele care sustin unitarea exterioara a aerului conditionat. Ele se fixeaza in perete astfel incat dupa placare sa ramana exact distanta necesara montarii unitatii ( adica sa tii cont si de grosimea polistirenului ). Apoi se placheaza cu termosistem, apoi se monteaza unitatea.

#1272
cri_p

cri_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.02.2007

View PostMirelaLucia, on 20th July 2010, 10:31, said:

eu zic ca se fixeaza intai cadrul metalic sau tijele care sustin unitarea exterioara a aerului conditionat. Ele se fixeaza in perete astfel incat dupa placare sa ramana exact distanta necesara montarii unitatii ( adica sa tii cont si de grosimea polistirenului ). Apoi se placheaza cu termosistem, apoi se monteaza unitatea.

Merci de raspuns, asa pare idel, insa in realitate nu prea e posibil asa, decat daca imi montez AC-ul singur, altfel n-am cum sa chem echipa de instalare AC sa-mi puna doar consola, apoi sa vina cei care fac termoizolarea si apoi sa revina cei cu AC-ul sa finalizeze lucrarea.

Si eu as inclina spre varianata ca mai intai sa fie pus AC-ul si apoi facuta placarea, cu luarea in calcul pt distanta unit ext a AC fata de perete, a grosimii polistirenului. Da, cred ca asa e cel mai bine, desi ma retine ideea ca la montajul termoizolatiei, meseriasii sa deranjeze in vreun fel legaturile la unit ext a AC-ului.

View Postraduk, on 20th July 2010, 00:05, said:

Polistiren... AC.  :peacefingers:
Scuze, interpretasem gresit raspunsul tau, oboseala era de vina la ora aia tarzie :) ...

De ce nu invers? Se evita asa decuparea polistirenului in locul unde trebuie pusa unit ext a AC-ului.

#1273
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postcri_p, on 20th July 2010, 11:48, said:

De ce nu invers? Se evita asa decuparea polistirenului in locul unde trebuie pusa unit ext a AC-ului.
motivul pentru care ai primit asemenea raspuns,rezulta din felul in care ai pus intrebarea,cum ca vrei o ordine pt ca nu le poti face pe amandoua deodata.si financiar polistirenul iti aduce mai multe economii decat un AC care doar iti consuma.Daca posezi finantele necesare,fa-le concomitent,fixezi consolele,plachezi cu polistiren,scoti tubulatura,repari gaura,finisezi si....montezi aparatul.Simplu, si daca eram jucator de poker,tot as fi putut sa te sfatuiesc....

#1274
cri_p

cri_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.02.2007
Pe ce limba vorbima aici?

View Postbricolator, on 20th July 2010, 12:52, said:

motivul pentru care ai primit asemenea raspuns,rezulta din felul in care ai pus intrebarea,cum ca vrei o ordine pt ca nu le poti face pe amandoua deodata.
Vreau sa aflu care e ordinea cea mai convenabila tocmai pentru ca Nu le pot pune pe amandoua deodata, altfel nu am ar mai avea sens notiunea de ordine.
si financiar polistirenul iti aduce mai multe economii decat un AC care doar iti consuma. Care e rostul discutiei despre care consuma mai mult ? Daca posezi finantele necesare Idem pt finante. ,fa-le concomitent WTF ?  :deadtongue: ,fixezi consolele,plachezi cu polistiren,scoti tubulatura,repari gaura,finisezi si....montezi aparatul. Repeti ce s-a zis mai sus. Simplu, si daca eram jucator de poker WTF ?  :deadtongue: ,tot as fi putut sa te sfatuiesc....


#1275
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcri_p, on 20th July 2010, 14:52, said:

Vreau sa aflu care e ordinea cea mai convenabila tocmai pentru ca Nu le pot pune pe amandoua deodata.
Mi s-a părut normal ca la o "întrebare scurtă", să vină un "răspuns scurt".  ;)
Dar să detaliem un pic...  :peacefingers: În mod logic, există două variante:
1. polistiren... AC
2. AC... polistiren
Părerea mea: cu varianta 2 te complici. Va fi foarte greu de făcut o lucrare de calitate în ceea ce privește termoizolarea și finsarea acelei zone.
În cazul în care adopți varianta 1, ai două posibilități:
a. cu fixarea consolelor înainte de placarea cu polistiren (consolele vor trebui să aibă lungime în consolă mai mare, pentru că trebuie să se țină cont de grosimea termosistemului)
b. cu fixarea consolelor după placarea cu polistiren (în acest caz, consolele vor fi standard, dar metoda de fixare va fi puțin mai deosebită).



P.S. Din ce material este peretele exterior?

#1276
cri_p

cri_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.02.2007

View Postraduk, on 20th July 2010, 19:04, said:

Mi s-a părut normal ca la o "întrebare scurtă", să vină un "răspuns scurt".  ;)
Dar să detaliem un pic...  :peacefingers: În mod logic, există două variante:
1. polistiren... AC
2. AC... polistiren
Părerea mea: cu varianta 2 te complici. Va fi foarte greu de făcut o lucrare de calitate în ceea ce privește termoizolarea și finsarea acelei zone.
În cazul în care adopți varianta 1, ai două posibilități:
a. cu fixarea consolelor înainte de placarea cu polistiren (consolele vor trebui să aibă lungime în consolă mai mare, pentru că trebuie să se țină cont de grosimea termosistemului)
b. cu fixarea consolelor după placarea cu polistiren (în acest caz, consolele vor fi standard, dar metoda de fixare va fi puțin mai deosebită).



P.S. Din ce material este peretele exterior?

Merci de rapuns.
Da, fixarea doar a consolelor înainte de placarea cu polistiren ar fi cea mai buna varianta, dar din pacate asta asr insemna ca cei care monteaza Ac-ul sa vina de 2 ori: 1 data ca sa monteze doar consolele si apoi, dupa ce termoizolarea e gata, sa revina sa definitiveze montarea AC. Ori asta nu cred ca e posibil (fara costuri suplimentare).
De ce zici in varianta (B) de consola ca ar trebui sa aiba lungie standard? ele oricum ar trebui sa fie mai lungi ca sa comprnseze grosimea termoizolatiei/, ca doar tot de perete se prind si oricum nu ar ramane neizolata parea din spatele unitatii exerioare... Si de zica ca metoda de fixare ar fi mai deosebita? eu zic ca e acceasi , in afara de a decupa termoizolatia.

Zidul e din caramida.

#1277
umttmro

umttmro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.02.2007
Care ar fi argumentele tehnice pentru care polistirenul extrudat nu e recomandat la termoizolarea peretilor exteriori? Orice grafice, tabele, recomandari de la producatori sint binevenite.

#1278
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcri_p, on 20th July 2010, 21:12, said:

[...] Ori asta nu cred ca e posibil (fara costuri suplimentare). [...]
Ce anume crezi că ar putea fi mai mare: costul suplimentar sau bătăia de cap cu realizarea termoizolației? ;)


View Postcri_p, on 20th July 2010, 21:12, said:

[...] De ce zici in varianta (B) de consola ca ar trebui sa aiba lungie standard? ele oricum ar trebui sa fie mai lungi ca sa comprnseze grosimea termoizolatiei/, ca doar tot de perete se prind si oricum nu ar ramane neizolata parea din spatele unitatii exerioare [...]
Nu cred că se obține un rezultat bun realizînd complet termosistemul, apoi distrugîndu-l local, iar mai apoi cîrpind.  :thumbdown:


View Postcri_p, on 20th July 2010, 21:12, said:

[...] Si de zica ca metoda de fixare ar fi mai deosebita? eu zic ca e acceasi , in afara de a decupa termoizolatia. [...]
Nu se decupează termoizolația. Se vor fixa console standard la nivelul temoizolației.


View Postumttmro, on 23rd July 2010, 18:38, said:

Care ar fi argumentele tehnice pentru care polistirenul extrudat nu e recomandat la termoizolarea peretilor exteriori? Orice grafice, tabele, recomandari de la producatori sint binevenite.
Îți spun eu unul "netehnic", care o să te doară mai tare decît cele tehnice: prețul.  :naughty:
O posibilă problemă tehnică ar putea fi permisivitatea la vapori.  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate