Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

un lucru ciudat.placa de sunet integrata vs. Creative

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Inainte de a schimba calculatorul cu unul nou,aveam o placa de sunet Creative Audigy SE si boxele Logitech Z2300 . Problema e ca nu puteam de nici un fel sa dau volumul boxelor mai mult de jumatate,incepea sa distorsioneze la greu,chiar daca egalizatorul era default,volumul la winamp respectiv al sistemului erau pe la 80%. Pe noul PC,acum,nu am apucat sa pun placa de sunet,si surpriza. :rolleyes: tot cu egalizatorul default,volumele tot pe la 80% pot asculta muzica mult mai tare,nu mai exista distorsiuni ca inainte.
Nu-mi vine sa cred ca placa de sunet integrata pe placa de baza Gigabyte 965P-DS3 [Intel High-Definition 8 chanel] e mai  performanta,si pot spune mult mai performanta decat Creative[care nu este nici cel mai nou model,nici cel mai bun,dar totusi este o placa speciala pentru sunet].
Nu am incercat sa o pun pe PCul nou,poate contau si restul componentelor PC-ului?Desi nu cred,nici cel vechi nu era chiar slab...

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
1. Driverele contează foarte mult în ce privește performanța, ai încercat un alt driver pentru Audigy?
2. Poți ridica volumul mai mult, sau se și aude efectiv mai tare? Pot exista diferențe în ce privește nivelul de ieșire al celor două plăci de sunet, în sensul că, la același volum, semnalul de ieșire poate fi mai mic sau mai mare.
3. Creative nu sunt recunoscuți pentru calitate, chiar dacă o grămadă de reviewuri spun că ar fi... E foarte posibil ca o placă de sunet integrată pe o placă de bază bună să fie calitativ superioară unei plăci Creative (nu mă refer la plăcile integrate cu chipset AC97 sau CMI, produse pe câmpurile de orez). Aici intervine și producătorul, implicit calitatea produsului, chiar dacă se numesc la fel două produse pot diferi dpdv calitativ (compară o placă Realtek integrată pe o placă de bază de 150 ron cu a ta)
4. În definitiv și la urma urmei, ar fi fost și păcat ca la cât a costat placa ta de bază (aproape 400 roni din câte văd pe net) să fi avut o pocnitoare pe post de placă de sunet...

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postantinari, on Mar 22 2007, 14:45, said:

1. Driverele contează foarte mult în ce privește performanța, ai încercat un alt driver pentru Audigy?
2. Poți ridica volumul mai mult, sau se și aude efectiv mai tare? Pot exista diferențe în ce privește nivelul de ieșire al celor două plăci de sunet, în sensul că, la același volum, semnalul de ieșire poate fi mai mic sau mai mare.
3. Creative nu sunt recunoscuți pentru calitate, chiar dacă o grămadă de reviewuri spun că ar fi... E foarte posibil ca o placă de sunet integrată pe o placă de bază bună să fie calitativ superioară unei plăci Creative (nu mă refer la plăcile integrate cu chipset AC97 sau CMI, produse pe câmpurile de orez). Aici intervine și producătorul, implicit calitatea produsului, chiar dacă se numesc la fel două produse pot diferi dpdv calitativ (compară o placă Realtek integrată pe o placă de bază de 150 ron cu a ta)
4. În definitiv și la urma urmei, ar fi fost și păcat ca la cât a costat placa ta de bază (aproape 400 roni din câte văd pe net) să fi avut o pocnitoare pe post de placă de sunet...

1...aici m-ai prins :) cu alte drivere nu am incercat
2. am ridicat,dar ideea era ca se auzea mai tare...un semnal prost,eu spuneam ca pot asculta la maxim jumatate un sunet bun,ce era mai tare,nici nu mai intelegeai

Cand am timp o sa incerc sa o [re]pun pe PC ,sa pun drivere noi, si sa probez...daca nu va fi vreo diferenta,sunt de parere cu tine,ca placa de sunet integrata e de calitate mai buna  :D

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Întâi probează-le pe amândouă... ideea e că, dacă la același volum din soft poți ridica volumul sistemului mai mult fără să intre în distorsiune e foarte posibil ca semnalul plăcii de sunet să fie mai slab, de aceea am întrebat dacă doar poți da mai tare din buton sau se și aude efectiv mai tare. Părerea mea e că distorsiunea nu vine din placa de sunet, altfel s-ar auzi indiferent de volumul sistemului, ci că Creativul are nivelul de ieșire mai ridicat decât suportă sistemul de sunet, distorsiunea provenind din amplificator. Totuși nu sunt fan Creative :D
Nu e exclusă nici ipoteza de la punctul 3, însă ia-le în ordine :D

#5
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
In mod sigur ai avut o configurare incorecta pentru Creative. O placa integrata pe placa de baza nu va fi niciodata mai buna decat o placa independenta, mai ales daca e vorba de Creative. Aici e vorba de amplificare, filtre, etc.

#6
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
mai mult ca sigur ai dat basul si inaltele la maxim din surround mixer de la creative

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Majoritatea placilor audio integrate au nivel de iesire mai mic, ceea ce face sa fie posibila ridicarea volumului sistemului audio mai sus fara a distorsiona, asta nu inseamna ca se aude mai tare, ci ca, cu acelasi volum la sistem, se aude mai incet de pe placa integrata, de aceea si sistemele audio pot intra in distorsiune cu volumul la maxim, ele fiind concepute SI pentru placile de sunet cu un nivel mai mic al semnalului, pe acestea se poatre ridica volumul la max.


View PostAndi Pavel, on Mar 26 2007, 11:39, said:

In mod sigur ai avut o configurare incorecta pentru Creative. O placa integrata pe placa de baza nu va fi niciodata mai buna decat o placa independenta, mai ales daca e vorba de Creative. Aici e vorba de amplificare, filtre, etc.
1. never say never
2. de ce mai ales Creative? E vreo referinta in domeniu?
3. nu am prea inteles in ce sens e vorba de amplificare... au cumva placile Creative amplificare?

#8
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
LA mine era pe dos : placa onboard de pe Gigabyte gajaia si avea noise level -25 db pe inregistrare in SoundForge (cu tot cu calibrare), cea Creative se aude impecabil, zgomotul e pe la -65 db, singurul - e ca are doar o singura intrare line in sau :death:  microfon, nu poti face o mixare elementara

Edited by rvic77, 26 March 2007 - 14:39.


#9
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
"singurul - e ca are doar o singura intrare line in sau  microfon, nu poti face o mixare elementara "
te-ai uitat bine? are cel putin intrare de CD, aux, pe linga microfon - mufele pot fi pe placa, valabil Live!, Audigy, Audigy2, Audigy4 si banuiesc si pe XiFi. Ca nu ai un driver cu care sa faci mixare e alta poveste. Eu folosesc kx si inca mai am de invatat ce poate o Audigy2.

proffesor are o parere pertinenta

Alta idee e ca folosesti o iesire amplificata de casti in loc de una de linie adica poate dublu decat e nevoie.

Parerile despre sound-ul Creative sunt impartite dar nu s-a putut ajunge la o concluzie ca nu se aud bine :) comparative cu alte solutii. Nici macar acel resampling intern la 48kHz nu e sesizabil de la Live! incolo. Toate sunt pareri subiective atat timp cat nu exista aparatura pentru a masura calitatea sunetului ci numai aprecieri ca THD, armonicele, S/Z si alte marimi electrice ar influenta intr-o oarece masura.
NVidia SoundStorm (parca) era mai grozava ca Audigy la performante si se putea folosi ca solutie integrata pe placa de baza. Nenorocirea e ca placa de baza are 4-7 straturi si mii de trasee care interfereaza cu chipul audio montat, chiar daca se iau toate masurile pentru a nu fii afectat negativ tot va fii. Chiar si o placa PCI de sunet pusa linga placa video s-ar putea sa inceapa sa bazaie.

"antinari-Creative nu sunt recunoscuți pentru calitate"
ba da, sunt. Nu-si permit sa puna cipuri proaste ca alte firme :) dar mai fac economie unde nu trebuie.

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
da...in legatura cu tot ce sa spus,sigur a fost setata bine placa,nu e vorba de faptu ca are sunetu integrat volum mic si dau boxele mai tare ci pur si simplu se aude sesizabil mult mai tare fara sa-mi baraie la volum ridicat cu placa integrata.

Nu am avut timp sa testez iar placa,sa demontez calculatoru,sa instalez drivere..asta voi face in weekend.Dar printre altele am observat ceva,tablitele de pe mufele jack,cele care fac contact cu jackul sunt decolorrate,tind sa cred spre ruginite un pic de tot. <_<  Nu stiu cum au ajuns asa,si e posibil sa faca contact cu jack-ul boxelor insa nu asa cum trebuie  -_- Ce as putea face si in privinta asta?daca tot am observat...Este o poza atasata,daca reusiti sa vedeti ceva,o fi irecuperabila placa? ;)

Attached Files


Edited by d4m4g3, 29 March 2007 - 10:01.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Ete ca s-a dezlegat misterul...
Iti recomand sa te duci la un atelier specializat/meserias. Se pot curata, preferabil de cineva care e obisnuit sa faca asa ceva. In ultima instanta se pot si schimba, tot de un meserias. Dar nu e cazul, cel putin deocamdata, la cat s-a putut vedea sunt recuperabile.

#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postantinari, on Mar 29 2007, 11:14, said:

Ete ca s-a dezlegat misterul...
Iti recomand sa te duci la un atelier specializat/meserias. Se pot curata, preferabil de cineva care e obisnuit sa faca asa ceva. In ultima instanta se pot si schimba, tot de un meserias. Dar nu e cazul, cel putin deocamdata, la cat s-a putut vedea sunt recuperabile.

Mersi...sa dezlegat ^_^ finalu nu e prea placut dar...sa speram ca va fi bine.Ai idee unde e un "atelier specializat/meserias"? unde as putea sa o curat,cu ce..cum...eu nu am idee  :huh:

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View Postd4m4g3, on Mar 29 2007, 21:51, said:

Ai idee unde e un "atelier specializat/meserias"? unde as putea sa o curat,cu ce..cum...eu nu am idee  :huh:
n-am idee, ca nu sunt din bucuresti... in principiu orice electronist caruia ii place ce face, chitibusar si singuratic :D (adica poate sa fie un nene care repara tv-uri, sau poate sa fie service-ul computerland)

Edited by antinari, 29 March 2007 - 23:12.


#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postantinari, on Mar 29 2007, 23:11, said:

n-am idee, ca nu sunt din bucuresti... in principiu orice electronist caruia ii place ce face, chitibusar si singuratic :D (adica poate sa fie un nene care repara tv-uri, sau poate sa fie service-ul computerland)

asa e  :peacefingers: am gasit,iau de la serviciu de la taicamiu niste spray contact,ceva de genu,e special si curata orice...doar si ei il folosesc special pentru instalatii audio & others . Dar pana o curat,o pun,o probez,va dura pentru ca nu prea am timp... :confuzzled:
tnx

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate