Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sal all

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
doralinutz

doralinutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2006
Buna tuturor !
As vrea sa imi fac doua boxe pe doua cai cu urmatoarele difuri :
       JM 104 8O
   Tweeter casa Diametru=104mm BOBINA=1" Putere M=100W Frecventa=3KHZ-20KHZ
   Senz=90dB Impedanta=8ohm - nu stiu ce putere real are asta :(
si
       YDD 200LPP 8O
   Difuzoare casa Diametru=200mm D. Magnet=110mm Putere M=150W
   Frecventa=55HZ-6KHZ Senz=91dB Impedanta=8ohm - putere reala aprox 40W

Problema e ca nu stiu ce dimensiuni sa aleg la cutii , grosime la material , diametrul si lungimea tubului , etc.
Vreau sa le fac din pal .
Inca ceva , am ales difuzoarele astea ca atat mi-a permis buzunarul ... :D
Multumesc mult si astept sugestii . Merci all !

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Cam greu, dat fiind că nu se știu prea multe date despre difuzoare, am încercat o schiță, o boxă de tip floorstanding tower de 75 cm înălțime, sper că înțelegi din poz(n)a atașată...
la filtru (asta e altă discuție, bănuiesc că știi să-l faci sau are cine să ți-l facă) ți-aș recomanda o frecvență de tăiere mai ridicată, pe undeva pe la 5 - 6 kHz, dat fiind că difuzorul urcă până la 6 kHz nu ai mai avea nevoie decât de un filtru highpass pe tweeter, la difuzorul de joase/medii căderea naturală rezolvă a mai fi nevoie de filtru
sau cumperi un filtru pe două căi, la o frecvență peste 3,5 - 4 kHz (o fi el ieftin tweeterul, dar ...)
PS: nu se potrivește poza pe care am pus dimensiunile, difuzorul de joase va fi mai sus, nu la mijloc... cam la 20 de cm de marginea superioară...

Attached Files


Edited by antinari, 20 March 2007 - 02:02.


#3
doralinutz

doralinutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2006
merci de sfat .
Eu am gasit undeva , pentru tipul asta de difuzor , urmatoarea schita , cu filtru cu tot .Attached File  ying_chun_ydd200_lpp_2_cai_261.pdf   106.25K   33 downloads
Te rog sa imi spui si tu o parere , daca nu e cam mica dimensiunea la cutie , si filtru are frecventa de taiere cam joasa , fata de ce mi-ai spus tu...
Merci mult  :D

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Am îndoieli că difuzorul respectiv se va comporta bine într-o cutie de 15 litri, poți încerca...
Cât despre frecvența de tăiere, iarăși am îndoieli că va rezista tweeterul tăiat la 3 kHz (chiar dacă pe el scrie că da). Eventual cu o protecție cu becuri... Pe de altă parte, tăiat pe undeva pe la 5-6 kHz împuști doi iepuri dintr-un foc: nu faci decât filtrul highpass pentru că difuzorul de joase/medii oricum pe la frecvența aia cade (pe el scrie 6 kHz însă am testat personal un difuzor din aceeași "familie" și curba de cădere începea pe undeva pe la 5,5 kHz, relativ abrupt, la 6,2 kHz a murit de tot :D ) deci te costă mai puțin; și "stresezi" tweeterul mai puțin, ceea ce te scutește de cumpărarea altora în viitor.
Oricum mă îndoiesc serios și de faptul că specificațiile difuzoarelor au un grad ridicat de acuratețe, oricum complete nu sunt, ceea ce face casimularea unei incinte pentru difuzoare de genul ăsta să fie dificil de realizat.

#5
P90

P90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.09.2006
Fa proiectul din pdf-ul atasat de tine. Mergi cu incredere pe aceasta varianta, proiectul fiind conceput de d-nul Vasile Frunzila.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
incearca proiectul tau, se pare ca totusi se comporta bine in cutii mici
http://www.telecomen...t...g=4&grup=37
http://www.telecomen...age.php?id=2123
ma gandisem la o cutie mai mare pentru ca genul asta de cutii mai "ajuta" la bass, iar difuzorul tau e dat cu 55Hz
dar se pare ca proiectul tau e facut de o personalitate, deci probabil ca l-a si testat, nu a facut doar o simulare pe BassBox
eu am facut un proiect in genul acela (adica cel propus de mine, cu o cutie chiar mai marisoara) din MDF dar cu niste difuzoare mai scumpisoare, si s-au comportat bine (comparabil cu niste difuri de 12 inchi bagate intr-o cutie de 45 de litri). Nefiind aceleasi difuzoare, sunt de parere ca e bine sa mergi pe proiectul gasit de tine, dat fiind ca e testat pe acele difuzoare.

Edited by antinari, 20 March 2007 - 17:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate