Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pietre la rinichi

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#37
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Printre alte lucruri pe care le poți face este să vezi ce apă bei. Ia lăsați apa într-un pahar transparent și înalt ca să vedeți ce sedimente se depun pe fundul paharului . Apa de la robinet oferă cele mai multe surprize .
În concluzie cei doi litri de apă, ar fi de preferat să fie apă filtrată, distilată sau demineralizată. O variantă este apa PI .

#38
vatavuluis

vatavuluis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2006

View Postbogdan-andrei, on May 9 2007, 14:54, said:

Salutare
anita eu sunt tot din Suceava si azi tocmai am fost la echografie la dr Tatanaru. Stupoare: am piatra de 2.5 cu 1.6 cm. Mi-a recomdat sa merg la Cj, Tg Mures sau Buc. Eu ma gandeam sa fac un tratament naturist dar dupa ce am citit ce-a zis tipul de mai sus cu piatra de 2 cm ma gandesc sa merg pana la Buc si sa fac treaba cu ESWL + ca nu costa nimic dupa cum zice el.
ESWL ce presupune mai exact? Ultrasunete? Dupa aceasta interventie pp ca piatra este sparta care trebuie eliminata. Aceasta eliminare va fi mai greu de suportat.

Multa sanatate
Parca nu mai pare atat de grav sa ai o piatra (marisoara) la rinichi. Cel putin asta simti cand citesti cele scrise mai sus. Am si eu la ambii rinichi, una de 5 si una de 7 mm si tocmai am luat a 10 capsula de rowatinex. (acum 17 ani a avut efect). Sunt si eu curios daca ESWL-ul asta despre care se tot vorbeste da rezultate si daca nu are efecte secundare. Se pare ca e cea mai simpla solutie pentru pietrele mai mari. Se poate face in orice clinica specializata sau doar la Bucuresti?

Edited by vatavuluis, 24 May 2007 - 15:47.


#39
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostThagar, on Mar 30 2007, 02:06, said:

Concluzia este ca cine a facut o data pietre, va face toata viata, daca nu schimba ceva in modul/mediul sau de viata.
Tratarea pietrelor existente este o masura pompieristica, stinge un incendiu dar nu inchide gazele.

     Nu este intru totul adevarat . Exista afectiuni care au drept consecinta formarea calculilor . Rezolvarea acestor probleme sau tratamente preventive duc la evitarea acestor tipuri de probleme ...

#40
serie_noire

serie_noire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.05.2007
Despre ESWL nu va vorbesc. E o metoda pe care o cunosc doar teoretic, nu stiu decat vag indicatiile contraindicatiile. Nu e specialitatea mea.
Despre metodele naturiste: utilizati cu incredere ceaiul de cada calului, matase de porumb sau din codite de cirese dar numai in scopul cresterii diurezei; prin spalare continua nu se mai depun straturi pe piatra deja formata si se spala intr-o oarecare masura si "nisipul". Dar nu sperati ca veti dizolva astfel piatra. e ca si cum ati pune un pietroi de pe drum in astfel de ceai si ati astepta sa se dizolve - hilar.
Cantitatea de lichide necesare inr-o zi e fals repetata "1500-2000 ml". Un individ trebuie sa bea atatea lichide incat sa urineze 1200-1500ml pe zi. In zilele reci cand se pierde prin transpiratie, perspiratie si prin fecale sa zicem o cantitate de 5-600 de ml de apa e ok, dar vara poate depasi cu mult cantitatea asta. Si rinichii in astfel de conditii functioneaza prost. Urina devine ff concentrata - sunt sigur ca ati constatat si singuri in diverse ocazii- si repetandu-se chestia asta se deschide calea catre o noua pietricica.
Explicatia e simplist si un pic exagerat redata, dar cred ca m-am facut inteles.

#41
Outi

Outi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.03.2007

View Postanita123, on Mar 12 2007, 16:00, said:

Am luat tot felul de medicamente recomandate de medici. Nici un efect. Si tot ei spun ca se pot elimina pe cale naturala.

Si asa si este. La mine asa a si fost. Am avut in 2004 o piatra de 2 cm si altele de dimensiunea milimetrilor. Aia mare s-a spart in imp si s-a eliminat ca nisipul, si tot asa a fost si cu restul. Evident ca si regimul alimentar a trebuit sa se modofice putin: peste mai rar, rosii din cand in cand, lapte nu mai zic (surpriza, nu erau restrictii la branzeturi!). Nu am luat Rowatinex, ci doar URICOL, PIAFEN contra durerilor din crize si multe lichide, mai ales apa chioara si ceaiuri diuretice: codite de cirese, matase de porumb si, pentru a fi mai hranitor ceaiul, mai adaugam si catina sau macese, avand vitamina C. Si de evitat tocurile inalte daca esti slaba, s-ar putea sa ai rinichii "cazuti" cum ii am eu, adica sa nu aiba suficient pat de grasime sa ii sustina, si atunci si pietrele sunt mai rele.

#42
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostOuti, on May 24 2007, 22:16, said:

Si asa si este. La mine asa a si fost. Am avut in 2004 o piatra de 2 cm si altele de dimensiunea milimetrilor. Aia mare s-a spart in imp si s-a eliminat ca nisipul, si tot asa a fost si cu restul. Evident ca si regimul alimentar a trebuit sa se modofice putin: peste mai rar, rosii din cand in cand, lapte nu mai zic (surpriza, nu erau restrictii la branzeturi!). Nu am luat Rowatinex, ci doar URICOL, PIAFEN contra durerilor din crize si multe lichide, mai ales apa chioara si ceaiuri diuretice: codite de cirese, matase de porumb si, pentru a fi mai hranitor ceaiul, mai adaugam si catina sau macese, avand vitamina C. Si de evitat tocurile inalte daca esti slaba, s-ar putea sa ai rinichii "cazuti" cum ii am eu, adica sa nu aiba suficient pat de grasime sa ii sustina, si atunci si pietrele sunt mai rele.

Si ce trebuie sa faci ca sa-i "ridici", sa te ingrasi?

#43
anita123

anita123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.03.2007

View Postbogdan-andrei, on May 9 2007, 14:54, said:

Salutare
anita eu sunt tot din Suceava si azi tocmai am fost la echografie la dr Tatanaru. Stupoare: am piatra de 2.5 cu 1.6 cm. Mi-a recomdat sa merg la Cj, Tg Mures sau Buc. Eu ma gandeam sa fac un tratament naturist dar dupa ce am citit ce-a zis tipul de mai sus cu piatra de 2 cm ma gandesc sa merg pana la Buc si sa fac treaba cu ESWL + ca nu costa nimic dupa cum zice el.
ESWL ce presupune mai exact? Ultrasunete? Dupa aceasta interventie pp ca piatra este sparta care trebuie eliminata. Aceasta eliminare va fi mai greu de suportat.

Multa sanatate


Din cate stiu eu dna dr. Tatanaru mai da gres in ultima vreme in diagnostice. Sper sa ti fi gresit si tie.
O colega de a mea si a spart pietrele la Tg Mures, cu ultrasunete. Daca te intereseaza iti pot da un nr. de telefon de la un dr de acolo.
cat despre piatra mea cica inca nu e nevoie sa o sparg ca e destul de mica si am sanse sa fie eliminata, asa, desi mi e greu sa cred.

Edited by mianna, 05 June 2007 - 10:32.


#44
bogdan-andrei

bogdan-andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007

View Postanita123, on Jun 5 2007, 09:47, said:

Din cate stiu eu dna dr. Tatanaru mai da gres in ultima vreme in diagnostice. Sper sa ti fi gresit si tie.
O colega de a mea si a spart pietrele la Tg Mures, cu ultrasunete. Daca te intereseaza iti pot da un nr. de telefon de la un dr de acolo.
cat despre piatra mea cica inca nu e nevoie sa o sparg ca e destul de mica si am sanse sa fie eliminata, asa, desi mi e greu sa cred.


Am auzit ca mai da gres. Sper si eu sa fi dat gres si la mine. Inca nu am mers sa rezolv problema. Astept sa se termine sesiunea si dupa aceea. Daca voi merge la Tg-Mures iti voi cere nr. de telefon. Ms anticipat

#45
mipamipa

mipamipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2006
Luna viitoare snt programat la Sp. Panduri pentru operatie ce se va realiza endoscopic.
Piatra e localizata in rinichi are 1,2 cm si nu se poate scoate decat prin acest tip de operatie.
A mai facut cineva o astfel de operatie si poate oferi niste informatii?

#46
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Pentru problemele cu rinichii eu stiam ca cel mai bun remediu sunt grefele. Si vb foarte serios, cunosc persoane care au avut piatra la rinichi si trebuiau operate si dupa o cura cu grefe practic piatra a disparut. Parerea mea e ca o grefa dimineata pe stomacul gol face minuni. Sper sa nu gresesc dar foarte multe persoane au spus si incercat acest remediu natural. :rolleyes:

#47
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postqqnqqch, on Sep 12 2007, 01:48, said:

Pentru problemele cu rinichii eu stiam ca cel mai bun remediu sunt grefele. Si vb foarte serios, cunosc persoane care au avut piatra la rinichi si trebuiau operate si dupa o cura cu grefe practic piatra a disparut. Parerea mea e ca o grefa dimineata pe stomacul gol face minuni. Sper sa nu gresesc dar foarte multe persoane au spus si incercat acest remediu natural. :rolleyes:

grefa

grepfrut

#48
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postbogdan-andrei, on May 9 2007, 19:54, said:

Salutare
anita eu sunt tot din Suceava si azi tocmai am fost la echografie la dr Tatanaru. Stupoare: am piatra de 2.5 cu 1.6 cm. Mi-a recomdat sa merg la Cj, Tg Mures sau Buc. Eu ma gandeam sa fac un tratament naturist dar dupa ce am citit ce-a zis tipul de mai sus cu piatra de 2 cm ma gandesc sa merg pana la Buc si sa fac treaba cu ESWL + ca nu costa nimic dupa cum zice el.
ESWL ce presupune mai exact? Ultrasunete? Dupa aceasta interventie pp ca piatra este sparta care trebuie eliminata. Aceasta eliminare va fi mai greu de suportat.

Multa sanatate

ESWL = extracorporeal shock wave lithotripsy ( oare am scris corect ? ), sau in traducere rom: litotritie extracorporeala cu ultrasunete. Simplu vorbind, metoda foloseste ultrasunete de diferite energii pentru a faramitza pietrele din rinichi in ideea eliminarii lor mai usor. In functie de tipul pietrelor ( marime, material din care s-au format ) si energiei folosite, metoda poate sau nu avea rezultate pozitive. In o cincime din cazuri pietrele reapar. In peste 95% din cazuri metoda este incununata de succes, pacientul eliminand pietrele de marimi f. mici in decurs de zile / saptamani dupa litotritie, fara sa resimta dureri importante. In caz de necesitate se poate repeta, neexistand riscuri.

Multa sanatate, cum bine zici ! :)

#49
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
niste metode alternative:


1) Usual dosage - zilnic timp de o luna

    * Vitamin A, 25,000 IU daily (avoid during pregnancy).
    * Vitamin B complex, 50 mg.
    * Vitamin B6 or Pyridoxal-5-Phosphate, 50mg.
    * Vitamin C mineral ascorbate, 1,000 mg.
    * Magnesium, 500 mg.
    * Potassium citrate, 2,500 mg.
    * Folic acid, 25-50 mg.
    * Glutamine, 300 mg.
    * Green food supplements.

http://www.herbs2000...dney_stones.htm

http://www.mgwater.com/rod16.shtml

2) 1 oz = 28 ml/gr
reteta1)
pe stomacul gol - Mix 2 oz of olive oil and 2 oz of lemon juice, drink it straight down and follow with a large glass of water at the first sign of stone pain.

reteta2)
Need to do the 3 oz of extra virgin olive oil (VCO) and 3 oz of lemon juice and drink 10 oz water every hour, and take the oil and lemon juice THREE time s day. Drink large glass of water before bed and when you get up. And lay on the opposite side of kidney pain when you sleep.

http://www.earthclin...ney_stones.html

#50
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
asifilip...te rog tradu-le frate!

Edited by drgroza, 27 September 2007 - 08:19.


#51
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View Postdrgroza, on Sep 27 2007, 09:17, said:

asifilip...te rog tradu-le frate!

sa traduc linkurile?  :o  e cam mult si nu prea dispun de timp.
daca vrei mai multe detalii le gasesti acolo, roaga pe cineva sa-ti citeasca/traduca.

ce am scris in rest pot traduce:
la punctul 1 cred ca se intelege in general, sunt vitamine si minerale.
avoid during pregnancy - evitati in timpul sarcinii
green food supplements -  suplimente din ierburi ce contine o mixtura de clorofila, spirulina, echinacea, etc.
la noi nu stiu sa fie asa ceva, decat separat. spirulina stiu ca este.


2) 1 oz = 28 ml/gr
reteta1)
pe stomacul gol - se amesteca 56ml ulei de masline virgin cu 56ml suc de lamaie, se bea imediat urmat de un pahar mare de apa la primul semn de durere.

reteta2)
e nevoie de 84ml ulei de masline extra virgin si 84ml suc de lamaie si se bea 280ml de apa la fiecare ora. uleiul cu sucul de lamaie se bea de 3 ori pe parcursul unei zile. Se bea un pahar mare de apa inainte de culcare si la trezire. Se doarme pe partea opusa durerii de rinichi.

in articolele din linkuri am citit ca apa nu trebuie bauta imediat dupa ulei si sucul de lamaie deoarece, acestea nu se vor absorbi la fel de repede si produc greata mai mare (uleiul pluteste deasupra apei).
o senzatie de greata probabil tot produce dar poate e mai mica daca te gandesti ca uleiul extravirgin e foarte sanatos si scump totodata :P

#52
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu am luat reteta asta cu uleiul de masline de fapt pentru pietre la fiere ,credeti-ma face minuni .deasemeni e buna tinctura de coada calului  cate o lingura seara ,se ia de la plafar ,cam 14 zile .ca sa tai greata ,eu am amestecat cele 2 cu ceai cald de sunatoare si am inghitit-o odata .

Edited by HADE 61, 28 September 2007 - 11:32.


#53
bogdan-andrei

bogdan-andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2007
Saptamana aceasta m-am externat de la spital "Dr. C.I. Parhon" din Iasi. Mi-au "extirpat" piatra de 2.5/1.6 cm descoperita asta vara. Dar din pacate mi-a ramas o ramasita care dupa spusele dr se va elimina pe cale naturala; sper sa aiba dreptate. In total am stat internat 9 zile. Destul de mult doar pentru o piatra la rinichi, dar acolo am facut din nou toate analizele de la zero: azi echografie, maine urografie etc (plus numarul bolnavilor destul de mare). Operatia a fost de tip laparoscopic, cu anestezie "lombara rahidiana" (jumatate in jos anesteziata). Singura problema a fost ca nu au reusit sa scoata piatra in totalitate (mi-a descoperit restul de piatra dupa 2 echografii + radiografie postoperatorii).
Dupa ce voi reusit sa scap si de restu de piatra va voi spune, sper sa nu creasca totusi.

Multa sanatate si aveti grija de sanatatea voastra!

#54
swimmerz

swimmerz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.12.2007
Salut, imi poate "traduce" si mie cineva acest rezultat? De mai multi am nisip care treptat a crescut pana la stadiul de pietricele, din cate stiu am si o piatra mai mare la un rinichi, am si la vezica marimile difera de la ecografist la ecografist... Asta este o problema medicala care o ignor de ani de zile cu concursul medicilor. Probabil am alte probleme mai mari. In prezent iau o gramada de medicamente dar nu i-au vreunul care sa excrete calciul in urina. N-am eliminat niciodata vreo pietricica. Deasemenea nu pot consuma lichide multe(e complicat de explicat) si nici medicamente ce contin substante ce irita gastric gen Cystenal etc, chiar si ceaiuri ce contin astfel de substante.  Cum de iese acest rezultat  "abundent oxalat de calciu" ? Ce pot face? Multumesc. Scuze am pus din greseala foto de 2 ori

Edited by swimmerz, 12 December 2007 - 12:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate