Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Imprejmuiri, gard, porti de acces

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#163
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View PostInterneting, on 12th June 2009, 21:28, said:

Ce are daca e "prefabricat"? Care sunt dezavantajele?

Eu zic ca la avantaje nu ai decat timpul scurt de realizare a unui astfel de gard.
Dezavantaje :
- stalpii sunt un pic mai masivi + ca preiau o inccarcare mai mare de la dale => o fundatie mai sanatoasa si o spraituire atenta la montaj ;
- in timp dalele (placile de gard) , datorita nutului mai larg al stalpului , au tendinta ca una sa se incline intr-o parte , alta in cealalta parte ,s.a.=> inestetic in timp; ca sa realizezi nuturile stalpilor cat mai fix , iar e mai dificil , pentru ca e foarte greu ca dalele sa le faci la aceashi grosime (la mm);
- nu cred ca da asa de bine pentru o delimitare intre locuinte ; astfel de model se preteaza mai bine la constructii industriale sau cu alt caracter , nicidecum pt. locuinte , dar in fine aici fiecare cu gustul sau , problema e sa accepte si vecinul mofturile tale ; asta daca vrei sa fii cu obrazul subtire si sa-i ceri si lui o parere , pt. ca fara sa vrei il "legi" si pe el de imaginea acelui gard ;
in fine ;
cauta pe net , statii de betoane ce realizeaza prefabricate ; e imposibil sa nu gasesti ;

#164
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009
Multumesc de sfaturi si pareri.
E-n regula..., renunt la gardul de beton. As merge atunci pe varianta BCA +fundatie+stalpi beton armat (ca indescrierea anterioara...). Ar fi OK? Mai cu seama ca si dpv estetic as putea lucra usor..., tencuiala, vopsea etc, totul drept...

Cam cat ar trebui sa fie distanta dintre stalpi, 3 m e in regula (cu zid=gard din BCA, cum am zis...)?

Edited by raduk, 05 April 2010 - 14:13.
citarea inutilă a postului precedent


#165
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu prea e o lucrare standard, si nici preturile n-as crede sa fie unitare. E mai mult treaba de necalificat; trebuie doar sa se priceapa cat de cat. Singurul aspect ceva mai delicat e la plasa, care trebuie sa fie bine intinsa. Iti recomand sa nu ti-o intinda de pe sul direct pe gard, ci sa o desfasoare intai jos,de-a lungul gardului, si apoi sa o ridice. Sa puna sarma sus,jos si la mijloc. Daca vrei sa eviti intrarea cainilor sau a altor animalute pe sub plasa,jos poti pune un rand de sarma ghimpata; toeretic ar trebui sa nu mai intre.

Poate a mai facut cineva mai de curand.

#166
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
Cunosc tipul de gard descris de tine la inceputul topicului.
Este foarte rezistent.
Cunosc eu unul facut acum 35 de ani, dat cu strop si se prezinta perfect.
Daca vrei ti-l arat.
Cel cu BCA nu-l recomand pt. ca
1 -BCA-ul e expus
2 -inglobeaza manopera extrem de multa, fundatie, elevatie, fasonat, cofraje, TENCUIT (tencuit de gard?! ; pai daca ai 50ml de gard la 2,5 m inaltime, e ca si cum ai tencui o fatada de casa

Sa nu inventam roata.
Foloseste principiul realitatii.
E totusi un gard.
Delimiteaza doua proprietati.

In cazul tau iti recomand un produs uzinat ca cel exemplificat de tine.

SPOR

#167
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009
Avand in vedere sfaturile primite de la dvs 'menkaure' si cele anterioare (cu amabilitatea lui 'akinik'), am gasit o solutie excelenta pentru mine :coolspeak: , adaptata...pe parcursul (si) a ceea ce am discutat aici....

Deoarece, dupa am specificat in postarea initiala, gardul este de 14+2 ml (in forma literei " L " ), voi construi astfel:

- din BCA cu fundatie+soclu+centura+tencuire, partea "mica" de 2 ml a literei L si inca 4 ml din "lungimea" lui L (dinspre locul intersectiei lor din unghi de 90 de grade...), intrucat ulterior imi voi permite astfel sa "alipesc" la constructia existenta actualmente o suprafata in plus de 2 x 4 = 8 mp (evident, cu adaugirile de rigoare..., dpv constructiv, restul de ziduri, acoperis etc);

- din prefabricate, restul de 10 ml, exact cum e forma gardului ce o doream, am gasit deja executant, sapa ei si fundatia (de 0,4 x 0,4 x adancimea 0,8) mc , au transport gratuit in jurul Bucurestiului (mie imi trebuia in Dobroiesti, oamenii vin dinspre Militari).

Va multumesc  :thumbup: frumos pentru sfaturi. Iata-ma...rezolvat :) !
Luni vin oamenii si-mi rezolva partea de prefabricate din beton, iar pentru partea din BCA incep tot luni, cu sapare si turnare beton in fundatia de 2 + 4 = 6 ml, la adancime de 0,7 m si grosime de 0,4 m, iar soclul va fi de 0,3 x 0,3 x grosime 0,15 mc, voi zidi cu BCA de 0,15 de la Soceram pe H= 2,4 m (practic, am chiar 10 randuri de BCA).

Toate bune!

Edited by raduk, 05 April 2010 - 14:13.
citarea inutilă a postului precedent


#168
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
In primul rand gardul prefabricat este foarte scump. In al doilea rand destul de complicat de executat, adica sapate fundatiile la stalpi, aliniati stalpii la milimetru, altfel nu se mai potrivesc placile, manevrarea lui se face cu minim 5-6 oameni, este foarte greu, ridicarea placilor necesita macara sau sisteme de scripeti, exista o fata foarte sclivisita a panourilor pe care nu tine nici un strop, decat cu ciment alb, aracet si praf de marmura. Cand am facut asa ceva am spus ca e ultimul.

#169
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostDDuras, on 12th June 2009, 23:51, said:

Nu prea e o lucrare standard, si nici preturile n-as crede sa fie unitare. E mai mult treaba de necalificat; trebuie doar sa se priceapa cat de cat. Singurul aspect ceva mai delicat e la plasa, care trebuie sa fie bine intinsa. Iti recomand sa nu ti-o intinda de pe sul direct pe gard, ci sa o desfasoare intai jos,de-a lungul gardului, si apoi sa o ridice. Sa puna sarma sus,jos si la mijloc. Daca vrei sa eviti intrarea cainilor sau a altor animalute pe sub plasa,jos poti pune un rand de sarma ghimpata; toeretic ar trebui sa nu mai intre.

Poate a mai facut cineva mai de curand.

dduras: e vorba de gardul vecinilor si lucrarea o facem noi : ca avem experienta dar nu stiam cat sa le cer pe munca mea :) . Acum ne-am inteles, am batut palma si de azi bagam tare:)

#170
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009

View PostAstrul, on 14th June 2009, 11:40, said:

In primul rand gardul prefabricat este foarte scump. In al doilea rand destul de complicat de executat, adica sapate fundatiile la stalpi, aliniati stalpii la milimetru, altfel nu se mai potrivesc placile, manevrarea lui se face cu minim 5-6 oameni, este foarte greu, ridicarea placilor necesita macara sau sisteme de scripeti, exista o fata foarte sclivisita a panourilor pe care nu tine nici un strop, decat cu ciment alb, aracet si praf de marmura. Cand am facut asa ceva am spus ca e ultimul.

Vedeti, pentru mine - ca beneficiar - ... e OK , pentru ca:
- transportul, montarea, munca (inclusiv saparea gropilor de stalpi etc), betonul (pentru fundatie 0,4 x 0,4 x adancime 0,8 mc si pentru ce e sub "placile" dintre stalpi, fundatie 0,15 x 0,15 x adancime 0,3 mc + un soclu 0,15 x 0,15 x 0,3 mc, precum si cel ce se pune la inchieturile dintre placi si stalpi), toate sunt in pret;
- pretul in sine (920 lei) pentru gardul comandat (are 2,4 m inaltime, pe 10 ml) si cu toate cele de mai sus incluse, mi s-a parut in regula, suplimentar voi mai achita "ceva" pentru fixarea unor chestii pentru "design" deasupra placilor si stalpilor (sunt metalice, de culoare verde);
- gardul indeplineste conditiile ce le doream (opac, rezistent, agreabil).

#171
Interneting

Interneting

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.06.2009

View PostMirelaLucia, on 15th June 2009, 08:12, said:

dduras: e vorba de gardul vecinilor si lucrarea o facem noi : ca avem experienta dar nu stiam cat sa le cer pe munca mea :) . Acum ne-am inteles, am batut palma si de azi bagam tare:)

...Pai, daca tot ai intrebat pe forum si, finalmente ati "batut palma", zi si suma la care s-a intamplat asta, sa fie de folos...si intr-un ceas bun  ;) .

#172
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
pai noi am cerut 6 mil si ei s-au oferit sa ne dea 8 mil.

Edited by raduk, 05 April 2010 - 14:14.
citarea inutilă a postului precedent


#173
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007
Ce nu am vazut eu pe aici sunt gardurile facute cu piatra de rau, nu placari sau alt ceva...imi plac foarte mult, au un aer rustic si arata bine. Ceea ce eu nu stiu, este costul de constructie...habar nu am de unde sa iau piatra..eu stau in partea vest a tarii..toata lumea ma trimite spre nord, spre Maramures...aveti idee cam cat costa un astfel de gard?
Atasez niste poze...multumesc anticipat.

Attached Files



#174
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Probabil ar costa vreo 300 - 400 RON metru liniar.

#175
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMirelaLucia, on 15th June 2009, 08:12, said:

dduras: e vorba de gardul vecinilor si lucrarea o facem noi : ca avem experienta dar nu stiam cat sa le cer pe munca mea :) . Acum ne-am inteles, am batut palma si de azi bagam tare:)


Hai nu ma innebuni !!!!!   FACI MISTO DE NOI  ?

#176
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Zi si cum ai stabilit suma si cat va dura lucrarea.

#177
crista-up

crista-up

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.03.2007

View Postoverseas, on 15th June 2009, 15:03, said:

Probabil ar costa vreo 300 - 400 RON metru liniar.


Asa de mult? :bigeyed:  Ma gandeam ca piatra nu e asa de scumpa..se pare ca m-am inselat  :crying:  
Iti multuesc pentru raspuns

#178
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostDDuras, on 15th June 2009, 15:53, said:

Hai nu ma innebuni !!!!!   FACI MISTO DE NOI  ?

nu mai, nu fac. dar de ce esti asa mirat? e de bine sau de rau? sa inteleg si eu :).

Bobodinvs : cum am stabilit suma? am intrebat pur si simlu mai multi constructori ca ar lua ei manopera pe n asemenea gard, am luat in calcul faptul ca o echipa noua daca vine la teren, nu au apa, nu au curent, nu a unde sa stea deci va trebuie sa se deplaseze zilnic cu masina si uite asa am ajuns la concluzia ca 6 mil este un pret care ne-ar mltumii si pe noi si pe ei, avand in vedere ca folosim betoiera noastra, ca platim curentul consumat de betoniera de hidrofor pentru apa

Ei au considerat ca 6 mil este putin si au venit cu contra oferta de 8 mil pe care n-am refuzat-o.

Ieri am turnat deja si am fixat stalpii de la poarta, pentru ca de ei vom relega astazi sfoara pentru o mai buna acuratete a aliniamentului ( pe distante mai mici influenta vantului asupra sforii este aproape zero).

#179
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Unde-s pozele, le pui la CV? :lol:  Sa vada si ochii nostri...

#180
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
vorba lui @bobodinvs - sa vada si ochii nostri !



View PostMirelaLucia, on 16th June 2009, 08:43, said:

nu mai, nu fac. dar de ce esti asa mirat? e de bine sau de rau? sa inteleg si eu :).

e de bine, e de bine !  Da' n-am mai auzit asta pana acum: sa dea beneficiarul cu 30% mai mult decat a cerut muncitorul !  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate