Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum fac un email server ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am cable link de la rds, ip 82.76.106.xxx si vreu sa-mi fac un server de email acasa, pe compul propriu, win XP, 2 placi de retea, cu NAT pt routare

am incercat jana server de pe un cd chip special mai vechi, dar nu ma lamuresc ce pop3 sa pun ! smtp-ul este mail.rdsnet.ro si merge sa trimit emailuri
dar de primit, nimic, desi otlookul se conecteaza (pop si smtp la outlook sunt chiar ip -ul intern)
am incercat sa pun pop chiar ip-ul extern, cel cu 82......, ip-ul intern, dar nimic

help? cu ce pot face un email server pe windows? unul simplu, dar care sa mearga si in reteaua locala

#2
suciu

suciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.02.2004
Eu vad aici doua feluri de a pune problema.

1. Serverul tau sa se conecteze la contul/conturile de mail folosite de tine si sa aduca mesajele local, dupa care fiecare client din LAN-ul tau sa-si descarce mesajele de pe serverul tau.

2. Serverul tau sa devina mail exchanger, ceea ce presupune inainte de folosirea oricarui soft urmatoarele:
- existenta unui domeniu ("aeon.ro"  de exemplu) care sa permita folosirea de adrese de genul "[email protected]"
- un IP fix in reteaua RDS (nu stiu cum se distribuie adresele pt. cable link)
- un Domain Name Server pentru domeniul aeon.ro care sa specifice ca mail-ul pentru aeon.ro este gestionat de computerul cu adresa ta din RDS.

Pe care dintre cele doua de mai sus vrei sa o realizezi?

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
varianta 2
am ip fix
imi trebuie neaparat domeniu? as vrea sa folosesc direct adrese gen "[email protected]"

#4
suciu

suciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.02.2004
Nu poti folosi aderese de e-mail de genul [email protected] in special si cele de genul email@IP in general.

Adresa trebuie sa fie [email protected] (com, net, etc.), deci da, iti trebuie neaparat domeniu.

Daca esti dispus sa faci pasul asta te invat in continuare :)

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
10x, m-am kinuit o jumatate de zi pt a face email de genul  "nume@ip" si nu a mers)

:) voi incerca la serviciu, unde exista un domeniu si curand vor schimba serverul de email, 1,2 zile poate reusesc sa configurez pe el (de fapt de aici mi-a venit ideea pt acasa, caci se punea problema ce fac la firma cu emailurile pt 1 zi sau 2 pana cand termina cu serverul de configurat - dar ac server este pe linux, eu vreau pe win)

ce program de email server sa folosesc?

#6
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Aeon ... mai ai rabdare pana ma intorc ... asta inseamna cam pe la sfarsitul saptamanii ...

Pentru Windoz, cel mai bun email server este MDaemon ( www.altn.com ) - mie personal imi place mai mult decat Exchange-ul ... nu m-am "jucat" cu Exchange 2003 deloc, desi stiu ca are niste functii aproape indispensabile fata de 2000 ...

MDaemon are versiune Trial de 30 de zile ... e cam scumput, dar pentru incercare merita ... mai ales ca iti arata TOTUL: loguri, security, sessions, users etc ... e SUPER ... Dupa ce-l chinui un pic si citesti documentatia (Destul de faina) plus ceva RFCuri de SMTP / POP3 / IMAP, vei intelege CUM functioneaza sistemul de mesagerie electronica ... si, ca urmare, itiva fi destul de usor sa pui pe picioare cam orice server de email in timp destul de scurt ...

Cand ma intorc (sfarsitul saptamanii probabil) iti dau mai multe detalii despre ce si cum ... pana atunci, ti-am setat un MX / Host pe aeon.hardnet.ro ... joaca-te cu el :D

Spor! ;)

#7
sad

sad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.07.2002

Quote

Originally posted by suciu
1. Serverul tau sa se conecteze la contul/conturile de mail folosite de tine si sa aduca mesajele local, dupa care fiecare client din LAN-ul tau sa-si descarce mesajele de pe serverul tau.


Cu ce fac chesti asta?  :help:

De mult ma intereseaza si pe mine cum se face.
Am mai intrebat, vezi: http://forum.softped...&threadid=22677

Dar poate ca nu am explicat problema.

#8
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
"Originally posted by suciu
1. Serverul tau sa se conecteze la contul/conturile de mail folosite de tine si sa aduca mesajele local, dupa care fiecare client din LAN-ul tau sa-si descarce mesajele de pe serverul tau."

Pentru Windows "602Pro Lan Suite", e un programel foarte puternic. Cred ca e free. Pentru linux nu stiu.

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
am dat un raspuns dincolo ... sper sa ajute ...

PS: va rog continuati discutia cu domain pop acolo, ca amestecam threadurile:

http://forum.softped...&threadid=22677

#10
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
am luat si eu MDaemon, sincer la prima vedere mi se pare plin de optiuni de care numa' raq (ma rog, sau Tyby :P ) stie. Dar am si eu o intrebare, pe un Windows2000 server, la scoala, unde am licentza pentru Exchange2000 ce ar fi adecvat sa pun? ... Nu am umblat niciodata cu exchange, si eu as vrea sa fac server de mail intr-un mod destul de simplu, ca nu ma pricep... Cel putin la inceput sa dau next next next, start with windows, si gata, vad io dupaia care e treaba... Inca o treaba, la scoala (si acasa de altfel) am un IP 81..... dar exista si cu .ro la sfarsit, de ex. eu care am cable link am ceva de genu 81-xxx-xxx-xxx.bucuresti.cablelink.ro, si la scoala exista o astfel de varianta... deci ar trebui sa mearga, nu? Ce ziceti, sa ma bag la exchange-ul ala?, merge ala sa fac server accesibil si de pe internet? (nu doar din reteaua locala) ? sau e prea greu ala? aaaa, si mDaemon asta, este riscant pentru un windows server? ca securitate, sau nu face probleme?

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
1. a iesit MDaemon 7.0.0 ... e in teste de cateva luni ... e super!

2. nu e vorba de draq sau de mine sau de draq, ci de faptul ca ai nevoie de optiunile alea ... sunt specifice unui mail server ... mai ales daca vrei security and reliabillity pe el ...

3. daca ai licenta de Exchange 2000, pune-l pe ala (nu de alta, dar nu vad cine ti-ar da bani la scoala de licenta de MDaemon, cu atat mai mult cu cat ai un mail-server destul de performant). Do not forget! MDaemon NU e free! Nici ieftin! Din contra.

4. Exchange 2000 are cateva bube in cap (in special in ceea ce priveste management-ul e pain-in-the-ass :( ). Au mai rezolvat din bube cu 2003 ...

Instaleaza Exchange 2000, adu-l la SP3, pune-i shi security patchurile din noiembrie parca si apoi purcede la configurare ... nu e foarte tricky, dar citirea documentatiei inainte e un must-do.

Configurarea se face din consola mmc a exchange-ului, iar configurarea userilor din AD Users & Computers.

Ai grija cu OWA (Outlook Web Access) - se bazeaza pe IIS - si trebuie sa-l "strangi" bine inainte de a-i da drumul in jungla ... sau dezactivezi web-ul din IIS - better :drac:

Nu mai stiu acu ... mai intreaba ...

#12
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
la 2. glumeam si io, n-am vrut sa te jignesc
n-am ntzeles ce-i cu IIS, de ce sa-l opresc?... Asta nu-mi prea place, ca Exchangeul imi pare prea complex, se baga cu ActiveDirectory , o sami faca useri care sa mearga pe reteaua locala, .. mi se pare cam aiurea... Ma tenta ideea unui alt programel ca stiu ca-l instalez, dau next next, mai bag ceva setari pa-colo, un ip, un user, doua, si gata... (cred), exista asa ceva :) ? Acum o ora am instalat mDaemon asta la mine in calc, si a mers imediat, next nex, gata, mi-am trimis un mail de pe outklook... a mers oK. Asa pot sa fac si la scoala?, sau apar si alte probleme?

#13
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
poti sa-l faci si la scoala ... dar:

1. Citeste bine documentatia inainte! In special partea de security (mail-server in general: relay, spam-block etc) si mdaemon in special!

2. Nu uita ca nu e free! acasa pui trial, merge 30 de zile si te-ai lamurit cu el ... ce te faci la scoala dupa 30 de zile?

Da, MDaemon e mai simplu de instalat si de configurat decat Exchange, incomparabil, si asta FARA a face rabat la calitate si optiuni. Produsele MS e normal sa fie integrate in structurile avansate si specializate de networking ale serverelor lor (like AD integration etc). Pentru a folosi exchange, trebuie sa stapanesti cat de cat bine conceptul de AD.

Exista si alte servere de mail de windows (unele chiar free). Nu sunt comparabile la optiuni si facilitati cu cele 2 de mai sus (din pacate nici la securitate), dar reprezinta o optiune ... Daca ai un OS server configurat cum trebuie si gasesti un server de mail free care sa aiba macar minimul necesar dpdv al securitatii (protectie useri, relay, spam-protection etc), e bine sa dai un try ...

Nu de alta, dar MDaemon Pro cu AV integrat pentru 50 useri e cam ... 660 + 250 USD = 910 USD ... daca mai pui si upgrade protection pe 2 ani .... :(

Pe vremea cand am dat eu de el, era ceva mai ieftinache, dar intre timp a devenit un concurent f. serios pe piata business ... si astea sunt preturile ... :(

#14
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Mda, s-ar merita unul free care sa mearga ok; Ce zici, pe server am Kaspersky si zonealarm pus, crezi ca merge sa caut unul free considerand ca impreuna cu cele doua s-ar asigura o securitate îndeajuns de buna? ... Stii vreunul free care sa-si faca treaba?
10x de raspunsuri

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
1. zonealarm e cam inflexibil pentru un server ... eu am renuntat si am trecut pe sygate (chit ca e cu bani - folosisem zonealarm free inainte - bun, dar inflexibil).

2. Pe serverele de mail se pun AntiVirusi specializati pentru asa ceva, deoarece au un regim de lucru diferit cu fisierele ... plus ca cei specializati stiu sa faca taskuri aditionale de management ... NU e recomandat (toti producatorii mari de AV specifica destul de CLAR asta) sa rulezi un AN normal (desktop, background scanner etc) pe serverele de mail (sau macar pe directoarele pe care lucreaza acestea ...).

#16
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
tyby, deci sa iau si MDaemon antivirus? M-am hotarat pe programul asta, e adevarat, versiunea 6.85, sa o folsoesc (pentru 30 de zile, normal)
10x again

#17
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003
Vreti un server de mail care:
- stie smtp, pop3, smtp cu autentificare
- multiple domenii pe o masina
- userii de mail nu au legatura cu userii de sistem
- este secure
- merge pe windows (NT/2k/XP) dar si pe linux
- are client de adminstrare remote
- distribuit sub licenta GPL - adica este completly FREE (deci aveti si access la surse - pentru cei care se pricep :))

??????

Atunci take a look aici: http://www.xmailserver.org.

#18
Gosu

Gosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.08.2004
Un antivirus foarte bun de mail si retea este Panda si pt linux si Win.

  Nu este free :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate