Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#37
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Da o spaga cam 100RON si spune ca tu vrei doar sa schimbi tabloul electric si contarul. Cu dosarul e alergatura - gasesti electricieni pe la BAD (piata muncii) dispusi sa rezolve dosarul cu 500RON dar nu se merita - parerea mea

#38
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View Postpreotul75, on Nov 10 2008, 12:00, said:

Instalatia electrica din interior se poate realiza respectand cateva reguli simple:
1. Cablurile sa fie protejate prin tub (si pentru o eventula schimbare a lor)
2. Atentie sa nu pui mai mult de 8 prize pe un circuit (cam asta e media 2.5kW)
3. Centrala termica, masina de spalat, prize de bucatarie e bine sa fie protejate de sigurante cu protectie diferentiala 30mA
4. Bransamentul il platesti la Electrica oricum si daca ai o firma agreata ii faci asa numita incredintare daca nu primesti o lista de firme agreate la electrica din care iti alegi tu una.
5. Dosarul de interior trebuie sa aiba un pproiect de instalatii electrice - dar nu se uita nimeni pe el - nu stiu sigur acum pentru case daca trebue supervizat si de un verificator de proiecte.
6. Pentru vile aveti grija sa va faceti si centura de impamantare formata cam din 5 tarusi din teava de otel de 2'' cu lungimea de 2m dispusi la distanta de 4m (2xlungimea lor), uniti prin platbanda de din otel zincata de 40x4mm SUDATA pe acesti tarusi.


Buna. Este obligatorie p.6 pentru o vila? Cel care vrea sa-mi faca instalatia interioara nu a pomenit de asta.

Multumesc,

#39
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
da , dar in mod normal pentru o locuinta 3 sunt suficienti.

#40
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View Postistratei, on Mar 25 2009, 21:26, said:

da , dar in mod normal pentru o locuinta 3 sunt suficienti.

Multumesc.

Am vorbit cu electricianul si mi-a cerut 700ron pentru impamantare. Nu stiu cum sint preturile in piata, dar mi s-a parut cam scump.

#41
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
daca iti da si buletin de masuratoare a valorii rezistentei prizei de pamant este un pret corect pentru o pamantare realizata corect
- rezistenta prizei de pamant sa fie sub 5 ohmi
-daca pui si paratrasnet si vrei sa folosesti aceeasi priza de pamant rezistenta prizei de pamant trebuie sa fie su un ohm

#42
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View Postgear, on Mar 27 2009, 11:52, said:

daca iti da si buletin de masuratoare a valorii rezistentei prizei de pamant este un pret corect pentru o pamantare realizata corect
- rezistenta prizei de pamant sa fie sub 5 ohmi
-daca pui si paratrasnet si vrei sa folosesti aceeasi priza de pamant rezistenta prizei de pamant trebuie sa fie su un ohm

Multumesc pentru raspuns. Pina la urma m-am lamurit, ca nu trebuie sa-mi fac griji, caci cel care mi-a facut bransamentul la 380V a facut impamantarea (cred, ca includea in ci 4000ron, care i-am platit).

Acum incerc sa caut sa-mi faca instalatia interioara. Preturile variaza foarte mult.

Pina acum am avut oferte de

1) 45ron/aparat (fara sa-mi faca santuri) + montarea aparatelor, caci sustinea, ca teava e de 14-16, dar grosimea tencuielii e de 25mm, deci nu e nevoie de santuri in caramida ;

2) 7eur/m2 + 1eur/m2 (proiectul). E foarte scump.\

3) 45ron/aparat +150ron(proiectul).

4) 25ron + 100ron (proiectul)

Bineinteles, ca o sa merg pe varianta 4. E firma autorizata, dar totusi ma intreb de ce oare difera preturile. Este ceva putred la mijloc?

Multumesc

#43
mihai_tdi

mihai_tdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.12.2007

View PostFILAtorul, on Mar 8 2007, 19:04, said:

Imi construiesc casa si o sa am si problema instalatiei electrice.  se poate face instalatia electrica ...in regie proprie ? sau trebuie electrician autorizat sau firma ?
eu intreb de partea de "in casa" partea cu prize, becuri, intrerupatoare.cea de dupa contorul de curent.(vorbesc si de partea mai hard...spart pereti , pus doze, tras cabluri...etc....care este destul de costisitoare....)
unui prieten i-a facut un meserias autorizat apartamentul de 2 camere cu manopera 400euro... :mellow:

care sunt reglememtarile ? stie careva ? cei de la electrica imi dau avizul (ma branseaza) daca o fac eu singur ?pot sa vina sa o testeze ..sau sa faca o evaluare...
stie careva ?


        Aceasi problema am intampinat-o si eu. Mi-am construit casa, undeva langa bucuresti...si am ajuns si la instalatia electrica. M-am interesat, am intrebat si am aflat ca, instalatia electrica este foarte importanta si sa nu merg pe mana lui nea' fane, care a mai facut el..si sigur se pricepe. Practic, si de instalatia electrica tine siguranta mea si a familiei mele. Unor prieteni, le-a luat foc casa, de la un scurt-circuit la instalatia electrica, pagube, in jur de 25.000 €. Instalatie noua, facuta fara acte de un individ, pe care nu l-au putut trage la raspundere. Eu recomand, firme AUTORIZATE ANRE, cu electricieni competenti, ce cunosc normative in domeniul instalatiilor electrice. Repet, nu sunt un priceput in domeniu, dar inainte de a ma apuca de ceva, intreb, verific. De regula, eu si vecinii mei, am mers cu aceleasi firme, in materie de constructie (echipe de mesteri), instalatii sanitare, termopane..etc. Instalatia electrica ne-a facut-o o firma, din Buzau, autorizata ANRE, ce lucreaza extrem de bine, rapid ( nu a fost nevoie sa ne intinda luni de zile), 4 zile la ( S+P+1) si 2 zile, la final, aparatura. De pret ? Nu va zic, pai o firma din bucuresti, mi-a cerut pt aceasi instalatie 2000 €, iar firma asta 900 € (cu materialele mele, cumparate impreuna cu acestia). Pe langa acest lucru, mi-a intocmit dosarul, pe care l-am depus la Electrica, fara probleme. Aaa..si sa nu uit, bransamentul electric, cei la care apelasem initial, imi luau 3400 ron, iar firma aceasta mi-a luat 1100 ron + 18 ron taxa de dosar (1118 ron).    Fratele meu, isi construise casa in urma cu 2 ani de zile, si a platit pe doza de aparat-60 ron, iar firma de mi-a facut mie in jur de 35 ron (34,4 ron - in deviz).    Concluzia mea, mergeti pe firme autorizate.  Daca va intereseaza un contact al firmei - www.instelectrice.ro.  Nu vreau sa para a reclama, dar eu am fost foarte multumit de lucrarea lor si vi-i recomand cu placere.

#44
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmihai_tdi, on Mar 28 2009, 12:29, said:

Aceasi problema am intampinat-o si eu. Mi-am construit casa, undeva langa bucuresti...si am ajuns si la instalatia electrica. M-am interesat, am intrebat si am aflat ca, instalatia electrica este foarte importanta si sa nu merg pe mana lui nea' fane, care a mai facut el..si sigur se pricepe. Practic, si de instalatia electrica tine siguranta mea si a familiei mele. Unor prieteni, le-a luat foc casa, de la un scurt-circuit la instalatia electrica, pagube, in jur de 25.000 €. Instalatie noua, facuta fara acte de un individ, pe care nu l-au putut trage la raspundere. Eu recomand, firme AUTORIZATE ANRE, cu electricieni competenti, ce cunosc normative in domeniul instalatiilor electrice. Repet, nu sunt un priceput in domeniu, dar inainte de a ma apuca de ceva, intreb, verific. De regula, eu si vecinii mei, am mers cu aceleasi firme, in materie de constructie (echipe de mesteri), instalatii sanitare, termopane..etc. Instalatia electrica ne-a facut-o o firma, din Buzau, autorizata ANRE, ce lucreaza extrem de bine, rapid ( nu a fost nevoie sa ne intinda luni de zile), 4 zile la ( S+P+1) si 2 zile, la final, aparatura. De pret ? Nu va zic, pai o firma din bucuresti, mi-a cerut pt aceasi instalatie 2000 €, iar firma asta 900 € (cu materialele mele, cumparate impreuna cu acestia). Pe langa acest lucru, mi-a intocmit dosarul, pe care l-am depus la Electrica, fara probleme. Aaa..si sa nu uit, bransamentul electric, cei la care apelasem initial, imi luau 3400 ron, iar firma aceasta mi-a luat 1100 ron + 18 ron taxa de dosar (1118 ron).    Fratele meu, isi construise casa in urma cu 2 ani de zile, si a platit pe doza de aparat-60 ron, iar firma de mi-a facut mie in jur de 35 ron (34,4 ron - in deviz).    Concluzia mea, mergeti pe firme autorizate.  Daca va intereseaza un contact al firmei - www.instelectrice.ro.  Nu vreau sa para a reclama, dar eu am fost foarte multumit de lucrarea lor si vi-i recomand cu placere.
  

  Acum depinde ce se ofera in cei 900 sau 2000 euro.Eu la o casa ca a ta sub 1500-1700 nu iau.dar in banii astia omul are cam tot ce vrea: circuit separat pt fiecare camera( pt prize),circuit sparat pt fiecare nivel (pt iluminat),cablare pt fiecare camera cu : catv,satelit,telefonie,date (uneori sistem de sunet),2-3 circuite pt bucataie,circuite separate pt iluminat exterior(parc,gradina,piscina),pt porti automate si automatizare garaj,cablare pt alarma si cablare pt cctv exterior. pe langa asta in fiecare camea(la cerea clientului) iluminat tip cap-scara cu minim 3 posturi de control.
    daca toate astea le-ai facut la 900 euro esti super norocos!!!

#45
mihai_tdi

mihai_tdi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.12.2007

View Postady_77, on Mar 28 2009, 13:29, said:

Acum depinde ce se ofera in cei 900 sau 2000 euro.Eu la o casa ca a ta sub 1500-1700 nu iau.dar in banii astia omul are cam tot ce vrea: circuit separat pt fiecare camera( pt prize),circuit sparat pt fiecare nivel (pt iluminat),cablare pt fiecare camera cu : catv,satelit,telefonie,date (uneori sistem de sunet),2-3 circuite pt bucataie,circuite separate pt iluminat exterior(parc,gradina,piscina),pt porti automate si automatizare garaj,cablare pt alarma si cablare pt cctv exterior. pe langa asta in fiecare camea(la cerea clientului) iluminat tip cap-scara cu minim 3 posturi de control.
    daca toate astea le-ai facut la 900 euro esti super norocos!!!

  Te salut Adi, sincer sa fiu, eram circumspect, cand am auzit de tarife asa mici, dar m-au linistit vecinii, ca sunt in regula oamenii si ca-si fac treaba bine, repede si curat.Cu siguranta si norocos.  Eu insa, vorbesc in calitate de client, repet, nu ma pricep foarte bine la domeniul instalatiilor, dar am cerut cat pt o casa normala : circuite separate -iluminat/prize, cateva intrerupatoare cap-scara-i, panouri de comanda separate ( parter, respectiv etaj),  CATV, circuit exterior pt: lampi de iluminat, impamantare. Am mers pe tub pvc-ingropat si nu pe copex.  Ma rog, nu aveam nevoie de alte lucruri gen : satelit, sistem sunet, porti automate si altele . Pt internet - am 2 aparate- de care voi lega emitatoare wireless.     Ai dreptate adi, cu cat ceri mai multe, cu atat devizul este mai incarcat, eu unul cred, ca m-am rezumat la strictul necesar si cred ca sunt norocos . In regula, multa bafta.

#46
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

View Postmihai_tdi, on Mar 28 2009, 12:29, said:

Aceasi problema am intampinat-o si eu. Mi-am construit casa, undeva langa bucuresti...si am ajuns si la instalatia electrica. M-am interesat, am intrebat si am aflat ca, instalatia electrica este foarte importanta si sa nu merg pe mana lui nea' fane, care a mai facut el..si sigur se pricepe. Practic, si de instalatia electrica tine siguranta mea si a familiei mele. Unor prieteni, le-a luat foc casa, de la un scurt-circuit la instalatia electrica, pagube, in jur de 25.000 €. Instalatie noua, facuta fara acte de un individ, pe care nu l-au putut trage la raspundere. Eu recomand, firme AUTORIZATE ANRE, cu electricieni competenti, ce cunosc normative in domeniul instalatiilor electrice. Repet, nu sunt un priceput in domeniu, dar inainte de a ma apuca de ceva, intreb, verific. De regula, eu si vecinii mei, am mers cu aceleasi firme, in materie de constructie (echipe de mesteri), instalatii sanitare, termopane..etc. Instalatia electrica ne-a facut-o o firma, din Buzau, autorizata ANRE, ce lucreaza extrem de bine, rapid ( nu a fost nevoie sa ne intinda luni de zile), 4 zile la ( S+P+1) si 2 zile, la final, aparatura. De pret ? Nu va zic, pai o firma din bucuresti, mi-a cerut pt aceasi instalatie 2000 €, iar firma asta 900 € (cu materialele mele, cumparate impreuna cu acestia). Pe langa acest lucru, mi-a intocmit dosarul, pe care l-am depus la Electrica, fara probleme. Aaa..si sa nu uit, bransamentul electric, cei la care apelasem initial, imi luau 3400 ron, iar firma aceasta mi-a luat 1100 ron + 18 ron taxa de dosar (1118 ron).    Fratele meu, isi construise casa in urma cu 2 ani de zile, si a platit pe doza de aparat-60 ron, iar firma de mi-a facut mie in jur de 35 ron (34,4 ron - in deviz).    Concluzia mea, mergeti pe firme autorizate.  Daca va intereseaza un contact al firmei - www.instelectrice.ro.  Nu vreau sa para a reclama, dar eu am fost foarte multumit de lucrarea lor si vi-i recomand cu placere.

Eu acum tot vreau sa-mi fac instalatia electrica si am aflat, ca bransamentul trebuie sa ti-l faca o firma autorizata, dar instalatia interioara poate sa-ti faca cine-o vrea.

Eu am gasit o firma autorizata in zona. Am negociat pana la 40ron/aparat. Mai putin nu se putea si am gasit o firma neautorizata, dar persoana care face instalatiile sint autorizate ANRE si imi cere 25ron/aparat sau 30ron/aparat cu TVA. Totusi la 60 aparate diferenta este de 600ron.

Numai bine

Offtopic : Stie cineva care sapa fantani manual in zona Prahova? Ofer 150-200ron/m.l.

#47
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Salutare, eu imi fac casa pe structura de lemn si am ceva cabluri care sunt izolate din fabrica ignifug:3 fire de 2,5 pt prize si 1,5 lumina invelite intrun material plastic gri-maro, cica nu se prea gasesc la noi ca-s pt export :worthy:  Sunt ok cablurile astea pt a fi aplicate direct pe lemn si sa stau linistit ca nu ia fac in caz de scurtcircuit? ;)

#48
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postovidiuprotv, on Mar 30 2009, 13:12, said:

Salutare, eu imi fac casa pe structura de lemn si am ceva cabluri care sunt izolate din fabrica ignifug:3 fire de 2,5 pt prize si 1,5 lumina invelite intrun material plastic gri-maro, cica nu se prea gasesc la noi ca-s pt export :worthy:  Sunt ok cablurile astea pt a fi aplicate direct pe lemn si sa stau linistit ca nu ia fac in caz de scurtcircuit? ;)


  sunt ok,nu iau foc stai linistit! se gasesc si in romania din ce am vazut ceva de genul: 3*2,5 la 4 ron pe metru!

#49
Henty

Henty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2009
Ma ajutati si pe mine va rog cu un sfat.
Acum sunt in faza de instalatie electrica interioara la o casa P+E in suprafata de 80 de mp pe nivel.
Am curent trifazic in bransamant (acesta e facut de anul trecut) si vreau si 2 prize trifazice una in garaj si una in spatele casei pe o terasa.

Electricianul mi-a estimat lucrarea cam asa:
- materiale cam 3500 de ron;
- manopera 30 de ron/ aparat. Adica pt priza, intrerupator, priza tv cablu sau de internet.
Ar iesi cam 70 de aparate in total de facut circuitul electric.

Ca si pret total ar fi cam la 5500-6000 de ron. E un pret cat de cat corect?

Multumesc!

#50
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007

View Postovidiuprotv, on Mar 30 2009, 12:12, said:

Salutare, eu imi fac casa pe structura de lemn si am ceva cabluri care sunt izolate din fabrica ignifug:3 fire de 2,5 pt prize si 1,5 lumina invelite intrun material plastic gri-maro, cica nu se prea gasesc la noi ca-s pt export :worthy:  Sunt ok cablurile astea pt a fi aplicate direct pe lemn si sa stau linistit ca nu ia fac in caz de scurtcircuit? ;)

Pentru a fi corect d.p.d.v al executiei intr-o casa de lemn cablurile sunt pozate in tub flexibil metalic. Ai grija cu cablurile ignifuge ca sunt cam asa: cu intarziere la propagarea flacarii (tip CYY-F), cu ardere fara emisie de halogeni (NHXH) sau rezistente la foc (N2XH) cu un E-60;90 etc - care sunt rezistente la foc (E-minute). Parerea mea este sa iti protejezi cablu in orice fel de tub si vezi ce cumperi.

#51
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostHenty, on Mar 31 2009, 07:46, said:

Ma ajutati si pe mine va rog cu un sfat.
Acum sunt in faza de instalatie electrica interioara la o casa P+E in suprafata de 80 de mp pe nivel.
Am curent trifazic in bransamant (acesta e facut de anul trecut) si vreau si 2 prize trifazice una in garaj si una in spatele casei pe o terasa.

Electricianul mi-a estimat lucrarea cam asa:
- materiale cam 3500 de ron;
- manopera 30 de ron/ aparat. Adica pt priza, intrerupator, priza tv cablu sau de internet.
Ar iesi cam 70 de aparate in total de facut circuitul electric.

Ca si pret total ar fi cam la 5500-6000 de ron. E un pret cat de cat corect?

Multumesc!

Mie personal mi se pare un pret corect , poate o idee cam maricel la manopera dar si acolo depinde daca el trebuie sa efectueze santurile in pereti sau nu .
Daca el doar traseaza traseul tuburilor pe pereti si apoi constructorul , sau o alta persoana care nu este platita de el , efectueaza santurile atunci este un pic cam mare pretul la manopera .
Despre pretul la materiale daca include si tabloul electric si toate elementele ; intrerupatoare , prize , etc. atunci nu este mare .

#52
Henty

Henty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2009
Tot electricianul decupeaza si peretii pt a realiza circuitele.
Dar efectiv prizele si intrerupatoarele (ca si piese finale de pus la finalul finisarii casei) nu sunt incluse in pretul de materiale.  Tabloul electric este inclus. Ziceam de materialele pt circuitul electric ca sunt 3500 de ron (cablurile, dozele, sigurantele, tablou electric, cablu de tv, de internet).
Deci sa inteleg ca ar fi ok?

Edited by Henty, 31 March 2009 - 10:37.


#53
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostHenty, on Mar 31 2009, 10:34, said:

Tot electricianul decupeaza si peretii pt a realiza circuitele.
Dar efectiv prizele si intrerupatoarele (ca si piese finale de pus la finalul finisarii casei) nu sunt incluse in pretul de materiale.  Tabloul electric este inclus. Ziceam de materialele pt circuitul electric ca sunt 3500 de ron (cablurile, dozele, sigurantele, tablou electric, cablu de tv, de internet).
Deci sa inteleg ca ar fi ok?

Sant putin depasit de situatie dpdv al preturilor la materiale , datorita faptului ca nu locuiesc in tara , dar tinand cont de preturile care le poti gasi pe internet cred ca este destul de mult.
Acum depinde si de tipul de instalatie electrica pe care o vei construi , de cate circuite de iluminat de tip cap-scara ai insa cred ca un pret corect la materiale ar fi cu tot cu prize si intrerupatoare in cei 3500 de lei.
http://www.magazin-e...conductoare.php
http://www.elcompa.r.....i echipamente
http://www.marcofil.ro/oferta.html

#54
Henty

Henty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2009
Asa mi se pare si mie.
Mai ales ca unii electricieni ziceau ceva de genul cam 150 de ron sunt materialele pt o camera. Iar tabloul si ce mai e mai mare s-ar socoti tot cam 150 cat o camera.
Deci ar fi la mine cam 10 camere sa zic ceea ce ar costa 1500 de ron.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate