Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#253
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cine are trusa de curent in dotare poate face si asemenea lucrari de PRAM, dar la brand-uri de renume eu unul consider pierdere de timp si bani aruncati pe fereastra (nu uita ca si verificarile PRAM costa ca nu le face nimeni pe degeaba)

#254
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
Pentru problema insumarii curentilor reziduali de scurgere de la diverse aparate ar fi utila testarea fiecarui aparat cu un clampmetru? Aveti vreo recomandare de clampmetru? Modelul UT204 este mai ieftin dar nu cred ca are o rezolutie suficienta pentru masurari asa fine...

Attached Files


Edited by xerxes_ultimate, 27 July 2016 - 10:59.


#255
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu cred ca faci ceva cu UT-ul asta pt ca nu stiu daca ai timp sa masori ca-ti da diferentiala afara. Ai putea doar daca nu pui diferentiale.

#256
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Cu UT 202 poti masura cati mA se "scurg" dar din pacate incepe de la 10 mA.

#257
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostGeorgeTrisina, on 27 iulie 2016 - 15:28, said:

Nu cred ca faci ceva cu UT-ul asta pt ca nu stiu daca ai timp sa masori ca-ti da diferentiala afara. Ai putea doar daca nu pui diferentiale.
Era mai bun un MAVO1 d-ala de pe timpuri care masoara de la 1mA in sus

#258
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
Buna ziua,

Eu ma confrunt cu o problema destul de comuna in Romania si anume lipsa banilor si zgarcenie acuta. Am cuparat un apartament(prin PM), e din prefabricate din beton construit. Si acum renovez, vreau sa refac instalatia veche, cu cati mai putini bani.
Planul meu ar fi sa fac eu santurile si gaurile pt doze si prize , sa trag cabluri iar apoi sa chem un electrician sa lege totul. Asa am zis ca ies cel mai bine.

Attached File  plan traseu electric.png   2.23MB   78 downloads


Legenda:
  • tablou sigurante + contor (vechi trebuie inlocit)

  • prize simple existente

  • prize simple existente pe care am sa le dezafectez

  • prize duble pt care trebuie facut traseu

  • prize triple bucatarie pt care trebuie facut traseu

  • doze existente (6! doza in care firele vin de jos, nu de sus de la tablou si sunt taiate, nu duc nicaieri)

  • intrupatoare existente

  • becuri

  • priza pentru cuptor electric

  • priza pentru plita pe inductie

  • priza pentru masina de spalat vase

  • priza pentru centrala

  • priza pentru masina de spalat rufe
Singurul traseu care l-am vazut este cel din camera mare in camera mica, care trece prin pardose, traseul de la cutia de sigurante la doza din camera mica nu stiu exact pe unde merge.  Daca mi-ar idica cineva unde sa pun dozele pentru prizele care nu sunt existente si pe unde as puteam sa trag traseu pt prizele critice. Avand in vedere ca toti peretii excentand cel dintre camera mica si baie sunt din beton as vrea sa nu sparg prea mult.
Prize si intrerupatoare am sa cumpar Schneider Sedna.

Multumesc.

#259
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ce inseamna pt tine prize critice?
Pt prize noi, daca pui prize modulare nu-i nevoie de doze ci pleci din priza in priza.
- masina de spalat rufe - fara doza cu circuit direct din tablou protejat cu diferential de max.30mA
- masina de spalat vase - idem
- plita cu inductie - idem
Pt circuitele de prize pergi cu conductor FY2,5mmp, iar pt iluminat cu FY1,5 mmp
Mentiune: nu sapa prea adanc in beton ca sa nu strigi structura de rezistenta (n-ai voie sa tai armaturile)
Toate circuitele de preferat sa le duci pe pereti, iar daca ai stalpi sau grinzi de rezistenta, le duci prin pardoseala peste care torni sapa.
Ai grija cum rezolvi cu impamantarea. La bloc nu prea exista.

Edited by GeorgeTrisina, 31 August 2016 - 12:45.


#260
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
Pt mine prize critice inseamna prize la care vin conectati consumatori mari/speciali.

Cate prize pot lega la o doza?

Si daca nu exista impamantare ce sa fac?

#261
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Daca ai peretii din beton, cum zici, fara un debitor de canale profesional conectat la un aspirator profesional, nu ai nicio sansa. Aceste doua echipamente, second-hand, te vor costa cam mult, peste 500euro estimativ.

#262
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
O singura priza intr-o doza
Nu prea e in regula cu masinile de spalat. Ai toate sansele sa te electrocutezi datorita mediului umed si de aceea trebuie neaparat diferentiale de max. 30mA pe circuitele specificate.

#263
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
Ma refer de la o doza de ramificatie câte prize pot sa trag.


Nu e chiar asa rau cu betonul asta, deja am tras in bucătărie un canal intradevar foarte mult praf si pauze pt racirea flexului dar a mers relativ repede.

În camera mare am sa pun polistiren extrudat de 20 peste el parchetul și ma intreb daca e deajuns doar sa tai in el pe unde are sa vina țeava pt traseul electric.

#264
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Intr-o doza de ramificatie pt prize universale poti pune oricate prize vrei numai sa nu depasesti puterea prizei de 2KW. (de preferat, 2 - 3 locuri de priza). Pentru prizele critice cum le numesti tu nu te legi cu alta priza.
Nu e indicat sa pui tubul in polistiren pt ca ii slabesti curentul admisibil. Mai bine pui tubul direct pe pardoseala si acoperi cu sapa de 2 - 3 cm dupa care pui polistirenul. (si nu uita sa pui si aditiv pt sapa ca sa nu crape la grosime asa mica)

#265
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
Am inteles deci in principiu nu ar trebuii sa mai pun alte doze de ramificație ci eventual sa le schimb astes caci sunt cam micuțe. Mulțumesc pentru sfaturi.

#266
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008

View Postcurentarul, on 27 iulie 2016 - 18:56, said:

Cu UT 202 poti masura cati mA se "scurg" dar din pacate incepe de la 10 mA.
Revin cu update: am cumparat model Uni-T UT210E, incepe rezolutia de la 1mA.
Am si testat cateva aparate si am si gasit niste scurgeri de ordinul mA - zeci de mA.
Multumesc pentru sfaturi!

#267
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
De unde l-ai luat ?

#268
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008

View Postbobitzaaa, on 26 octombrie 2016 - 14:59, said:

De unde l-ai luat ?
Cauta te rog pe Google textul "Clampmetru digital Uni-T UT210E" si vezi primii din lista :)

#269
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Salut.am un coleg care si-a luat un apartament si si-a tras singur firele acestea fiind litate.rolul meu e sa fac legaturile.cum ar fi mai bine sa fac legaturile din doze?pe capetele de la aparataje o sa pun terminali dar in doza?sa le leg in cleme de capat sau...

#270
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Cleme de capat (morsetti). La aparataj, pini terminali. Bafta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate