Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#217
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
In Germania ,cablu rigid.

#218
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
stie cineva care sunt motivele tehnice ca in Germania se foloseste cablu rigid si in Italia flexibil?

#219
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 ionel.sat, on 17th February 2011, 17:03, said:

stie cineva care sunt motivele tehnice ca in Germania se foloseste cablu rigid si in Italia flexibil?
Normativele admit ambele tipuri de conductoare pentru instalatiile electrice fixe.Totul depinde de proiectant ,de abordare,etc.
Eu unul prefer fy.

#220
Genyca

Genyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 01.02.2011

 fredo, on 17th February 2011, 11:51, said:

nu stiu dar se pare''ca calitatea''cablului in vest este foarte buna si cantitatea de cupru pur din cablu este net superioara celor folosite la noi si cred ca de acceia se folseste mfy ,un cablu bun pe care eu il recomand si pentru ''ca cind'' se impusca sau vrei sa il cshimbi cu unul de sectiune mai mare o poti face mai usor chiar daca tubul prin care trece are si pina la 3 curbe,si nu iesti nevoit sa spargi pereti

Ok, or folosi aia litat, dar cel putin teoretic,
1. conductorul (nu cablul) FY este mai rezistent mecanic;
2. la conectarea in aparate nu trebuie cositorit; la executarea conexiunilor cu surub, daca nu il cositoresti exista riscul sa piarda din li?e si se subtiaza calea de curent.
Pe de alta parte, ultimile variante ale normativului de proiectare si executie instalatii electrice... I7, nu interzice folosirea conductoarelor flexibile, in instalatii electrice, dar atentie, aceste conductoare trebuiesc cositorite sau sertizati pini la capetele unde se fac conexiuni.

Electricienilor cred ca le este mai usor sa impinga pe tevi conductor masiv FY decat litat (nu toti folosesc "sarpe").

Edited by Genyca, 17 February 2011 - 22:23.


#221
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
Salut!
Am si eu cateva intrebari legate de instalatia electrica care trebuie sa o finalizez la o casa recent construita.
Sper ca postez unde trebuie, altfel am rugamintea ca moderatorii sa mute postul meu unde este mai bine.

Concret am instalatia partial efectuata (o perioada am avut sistata financiar constructia);
as vrea sa continui eu instalatia electrica si sa verific ca a fost ok executata partea existenta.

Urgent am de tras circuite electrice de iluminare in mansarda pentru lumini si intrerupatoare lumini.
Acum se realizeaza peretii si tavanele din rigips la mansarda. Acoperisul este din grinzi de lemn, cu izolatie intre grinzi din polistiren.

Circuitele existente sunt trase in tub de PVC prin tencuiala si lasate liber peste nivelul plafonului de rigips.
1. Cu ce tip de tub sa le izolez intre tencuiala si aparataje
(tubul trece prin pod: sus acoperis lemn + polistiren, jos rigips, laterale beton/caramida)

2. Pot merge cu acel tub pe profilele metalice de rigips?

3. Cum pot sa cobor din tavan in pereti cu acel tub? Trebuie gaurite profilele?

4. Daca vreau sa pun o lumina in pod (nu este folosit), este bine sa-l montez pe grinda sau pe un perete de caramida?
Si ce corp sa pun?


Din pacate nu am o schita, electricianul a plecat din tara si nu reusesc sa fac rost de planuri asa ca o sa le refac eu din ce notite am avut inceperea constructiei.
5. As vrea sa va intreb ce inseamna LL, LP pentru ca m-am uitat pe alte planuri si erau notate asa circuitele acolo si as vrea sa fac si eu la fel.

Multumesc pentru ajutor si voi reveni cu detalii.

Edited by xerxes_ultimate, 22 July 2015 - 11:28.


#222
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 xerxes_ultimate, on 22 iulie 2015 - 11:11, said:

Salut!
Am si eu cateva intrebari legate de instalatia electrica care trebuie sa o finalizez la o casa recent construita.
Sper ca postez unde trebuie, altfel am rugamintea ca moderatorii sa mute postul meu unde este mai bine.

Concret am instalatia partial efectuata (o perioada am avut sistata financiar constructia);
as vrea sa continui eu instalatia electrica si sa verific ca a fost ok executata partea existenta.

Urgent am de tras circuite electrice de iluminare in mansarda pentru lumini si intrerupatoare lumini.
Acum se realizeaza peretii si tavanele din rigips la mansarda. Acoperisul este din grinzi de lemn, cu izolatie intre grinzi din polistiren.

Circuitele existente sunt trase in tub de PVC prin tencuiala si lasate liber peste nivelul plafonului de rigips.
1. Cu ce tip de tub sa le izolez intre tencuiala si aparataje
(tubul trece prin pod: sus acoperis lemn + polistiren, jos rigips, laterale beton/caramida)
Copex metalic.

2. Pot merge cu acel tub pe profilele metalice de rigips?
Da

3. Cum pot sa cobor din tavan in pereti cu acel tub? Trebuie gaurite profilele?
Daca nu au gauri,trebuie.

4. Daca vreau sa pun o lumina in pod (nu este folosit), este bine sa-l montez pe grinda sau pe un perete de caramida?
Si ce corp sa pun?
De preferat pe caramida ,o lampa cu bec fluorescent.

Din pacate nu am o schita, electricianul a plecat din tara si nu reusesc sa fac rost de planuri asa ca o sa le refac eu din ce notite am avut inceperea constructiei.
5. As vrea sa va intreb ce inseamna LL, LP pentru ca m-am uitat pe alte planuri si erau notate asa circuitele acolo si as vrea sa fac si eu la fel.
LL-loc de lampa,LP- loc de priza

Multumesc pentru ajutor si voi reveni cu detalii.


#223
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Genyca, on 17 februarie 2011 - 22:11, said:

Ok, or folosi aia litat, dar cel putin teoretic,
1. conductorul (nu cablul) FY este mai rezistent mecanic;
2. la conectarea in aparate nu trebuie cositorit; la executarea conexiunilor cu surub, daca nu il cositoresti exista riscul sa piarda din li?e si se subtiaza calea de curent.
Pe de alta parte, ultimile variante ale normativului de proiectare si executie instalatii electrice... I7, nu interzice folosirea conductoarelor flexibile, in instalatii electrice, dar atentie, aceste conductoare trebuiesc cositorite sau sertizati pini la capetele unde se fac conexiuni.

Electricienilor cred ca le este mai usor sa impinga pe tevi conductor masiv FY decat litat (nu toti folosesc "sarpe").
In unele cazuri nu poti folosi conductoare FY, ci numai conductor flexibil ex: in tablouri de automatizare cand ai aparataj pe usa tabloului (butoane, lampi semnalizare, selectoare, regulatoare) Fiecare tip de conductor zic eu ca-si are rolul la locul potrivit.

#224
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
@ anaki - multumesc pentru raspunsurile clare si prompte.
Astazi voi finaliza tragerea cablurilor. O singura intrebare mai am, la copexul metalic cum realizez un T-eu pt a separa/splitui 2 circuite?
Exista T-uri sa pot cumpara?

#225
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Numai  prin  intermediul unei doze de trecere.

#226
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 xerxes_ultimate, on 24 iulie 2015 - 07:57, said:

@ anaki - multumesc pentru raspunsurile clare si prompte.
Astazi voi finaliza tragerea cablurilor. O singura intrebare mai am, la copexul metalic cum realizez un T-eu pt a separa/splitui 2 circuite?
Exista T-uri sa pot cumpara?
Conform normativului I7 conexiunile se pot executa numai in doze sau cutii de legatura/derivatie, fiind strict interzisa executarea acestora in tuburi, jgheaburi, plinte, goluri, etc.

#227
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 xerxes_ultimate, on 24 iulie 2015 - 07:57, said:

@ anaki - multumesc pentru raspunsurile clare si prompte.
Astazi voi finaliza tragerea cablurilor. O singura intrebare mai am, la copexul metalic cum realizez un T-eu pt a separa/splitui 2 circuite?
Exista T-uri sa pot cumpara?
T-urile le poti folosi numai cand instalatia este aplicata pe tencuiala ca sa poti avea acces la acea derivatie. (se poate demonta prin clips-uri). Nu este valabil pt instalatii sub tencuiala.

Edited by GeorgeTrisina, 05 August 2015 - 17:23.


#228
Dindirica

Dindirica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2011
Buna ziua.

Am nevoie de o solutie la urmatoarea problema. Am un cablu electric in afara casei care alimenteaza un singur bec, iar intrerupatorul aferent este in casa. Vreau sa ma leg la acest cablu (in exterior, fara sa mai gauresc peretii) si sa alimentez un modem de internet. Dilema mea este legata de cum pot face ca un circuit sa functioneze continuu (cel care alimeteaza modemul), dar circuitul care aprinde becul sa functioneze doar cand am nevoie, fara sa mai instalez un nou intrerupator in exterior (amintesc ca exista un intrerupator in interiorul casei pentru acel bec).

Va multumesc.

#229
Dindirica

Dindirica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2011
2 fire.

#230
Dindirica

Dindirica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.06.2011
Multumesc de sfat
Vroiam sa stiu daca pot face asta fara un intrerupator suplimentar. Se pare insa ca nu prea exista o solutie. :(

#231
Dann80

Dann80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2013
Buna seara.Urmeaza se execut  instalatia electrica la casa si sunt un pic nedumerit in a alegea solutia corecta.
Cum este corect;executarea instalatiei inainte de tencuiala sau dupa si cum recomandati ca traseele electrice sa fie prin tavan(rigips)sau pe jos,prin pardoseala inainte de turnare sapei?.
sau iluminatul pe sus si prizele pe jos?
Zidurile sunt din caramida porotherm pe care nu as dori sa le tai pentru traseele electrice.In cazul in care in care gasesc alta varianta buna de luat in in calcul.
multumesc anticipat!

#232
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
mai bine faci instalatia inainte de tencuit din motive lesne de inteles

indiferent ca-i prin tavan sau pardoseala, tot tre sa tai canale-n caramida, daca le faci prin pardoseala ai mai putin canale-n pereti

#233
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Dindirica, on 17 august 2015 - 12:09, said:

Buna ziua.

Am nevoie de o solutie la urmatoarea problema. Am un cablu electric in afara casei care alimenteaza un singur bec, iar intrerupatorul aferent este in casa. Vreau sa ma leg la acest cablu (in exterior, fara sa mai gauresc peretii) si sa alimentez un modem de internet. Dilema mea este legata de cum pot face ca un circuit sa functioneze continuu (cel care alimeteaza modemul), dar circuitul care aprinde becul sa functioneze doar cand am nevoie, fara sa mai instalez un nou intrerupator in exterior (amintesc ca exista un intrerupator in interiorul casei pentru acel bec).

Va multumesc.

Se poate face destul de usor:
In principiu legatura clasica la bec se face cam asa: se duce nulul direct la bec, iar faza se trece prin intrerupator.
Practic ce ai tu de facut este sa mai bagi inca un fir pe traseul pe care sunt bagate cele 2 fire care duc la bec pe care o sa il legi la intrerupatorul becului pe faza evident dar care sa nu treaca prin intrerupator (trebuie legat la acelasi pin cu firul care vine de la curent)

O sa ai 3 fire la bec: un nul si 2 fire cu faza pe ele, unul care trece prin intrerupator si comanda becul si unul care bypaseaza intrerupatorul - ai curent tot timpul- care va alimenta modemul, nulul va fi comun pentru ambele aparate. Eventual poti schimba intrerupatorul si pune un intrerupator dublu: unul pentru bec, altul pentru modem.

Edited by brawnie, 20 August 2015 - 15:51.


#234
xerxes_ultimate

xerxes_ultimate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.05.2008
Revin cu o rugaminte de alegere la un circuit monofazat,  protectia la scurtcircuit intre 2 variante:
A - diferentiala urmata de sigurante 1P+N
B - numai sigurante 2P

Varianta A - asigura si protectia la supracurent pe N?
Avantajul variantei A - asigura si protectia la electrocutare.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate