Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

instalatie electrica in regie proprie?

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#19
Attilla

Attilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2007

View Postcr1stache, on Jun 19 2007, 23:58, said:

Cauta la magazinele de piese de electronica chiar sub aceasta denumire sau mai poti gasi sub denumirea de colofoniu, trebuie sa fie o substanta care pare casanta, de obicei este in cutie metalica. NU FOLOSI pasta decapanta care are consistenta mustarului si este putin mai inchisa la coloare decat acesta, este coroziva

Am cautat pe maica domnului la toate magazinele alea de electronice si nu auzise nimeni de asa ceva. Imi mai poti recomanda si alte magazine ? (acolo nu aveau decat doua tipuri de pasta decapanta : romaneasca si turceasca.....si nici una nu mi-a inspirat incredere)

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postblanc, on Apr 2 2007, 10:48, said:

Salutare,
Am in constructie o extindere la o casa. Am ajuns la partea electrica, contoarul se afla pe casa veche, acum intrebare: ce acte de la electrica imi trebuiesc ca sa leg instalatia noua la contoarul existent ? Se poate pur si simplu sau nu ? Multumesc

De ce trebuie sa te legi cu noua instalatie la contoar? Te poti lega foarte bine la tablou.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAttilla, on Jun 19 2007, 14:25, said:

Intrebare de baraj : Am inteles ca exista o pasta decapanta speciala care nu corodeaza in timp ( ceva pe baza de ceara de albine sau de miere) folosita la realizarea lipiturilor in dozele de legatura, stie cineva ceva mai multe detalii ?

Foloseste cu incredere aspirina dar vezi ca degaja un miros intepator ai grija sa nu-l inhalezi.

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Posttaz21, on May 14 2007, 12:44, said:

Cu proiectul am inteles care este treaba pt. ca ti-l cere la bransament, dar de unde stiu ei cine a executat lucrarea?

Nu au de unde sa stie dar te pot intreba daca persoana respectiva e autorizata. In principiu nu iti cer aceste date dar poti sa stii in timp ce se intampla?

#23
sisiord1

sisiord1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 10.01.2007

View PostAttilla, on Jun 22 2007, 12:14, said:

Am cautat pe maica domnului la toate magazinele alea de electronice si nu auzise nimeni de asa ceva. Imi mai poti recomanda si alte magazine ? (acolo nu aveau decat doua tipuri de pasta decapanta : romaneasca si turceasca.....si nici una nu mi-a inspirat incredere)

ceea ce cauti tu exista pe  vremuri la magazinele muzica si se numea saciz
la ora actuala eu nu mai folosesc cositorire ci conectori exista sub forma de bare de conectori si sunt mult mai utili
poti conecta cu ei si fire de aluminiu cu cupru fara nici o problema deoarece conecsiunea se realizeaza prin stringerea a 2 suruburi in interiorul unui tub , totul acoperit cu plastic
deci este izolat, face un contact excelent, si nu costa mult + poti conecta intre ele si fire de Al cu Cu
foloseste pt doze cele din plastic asa se si numesc doze de conexiune
pt prize, intrerupatoare dozele de aparat , asa se numesc

#24
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005

View PostAttilla, on Jun 22 2007, 12:14, said:

Am cautat pe maica domnului la toate magazinele alea de electronice si nu auzise nimeni de asa ceva. Imi mai poti recomanda si alte magazine ? (acolo nu aveau decat doua tipuri de pasta decapanta : romaneasca si turceasca.....si nici una nu mi-a inspirat incredere)

Stai ca nu inteleg zici ca nu au auzit de ea dar totusi aveau una romaneasca si una turceasca, nu prea conteaza de cine e facuta pt ca se poate face desi mai greu si acasa. Pasta trebuie sa arate cam ca cea din imagine. Se poate folosi si aspirina asa cum a zis si clovis dar mare atentie ca este toxic fumul.
P.S. Scuze de intarzierea raspunsului

Attached Files


Edited by cr1stache, 09 July 2007 - 20:04.


#25
alien1835

alien1835

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 04.10.2006

View Postsisiord1, on Jul 9 2007, 00:36, said:

ceea ce cauti tu exista pe  vremuri la magazinele muzica si se numea saciz

Cauta la magazinele cu componente electronice si vei gasi sacaz.
Se foloseste la lipiturile electrice,alaturi de fludor fac o echipa buna :lol:

#26
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007
Buna,

    am si eu mici nelamuriri privind partea de instalatii electrice. Din cate am inteles de la tablou spre interior nu trebuie sa fi autorizat ca sa faci asa ceva, daca tot o voi face de unul singur unde pot gasi ceva instructiuni, reguli privind instalatiile electrice? Ca sa fiu mai clar pun mai jos cateva intrebari:

1. instalatia electrica printr-un perete dublu din rigips izolat pe interior cu vata mineralizata, mai e necesar "tubul de tuberman (nu stiu cum ii spune stintific)", de ce tipuri de doze am nevoie si rezistenta cablului trebuie sa fie cu cat mai mare fata de consumul maxim necesar?

2. impamantarea merge pe aceleasi fire din tablou pana la priza?

3. dintr-o doza cate splitere sunt posibile? cate conexiuni paralel sunt posibile?

4. prizele se leaga separat de becuri, care este capacitatea maxima recomandata pe faza la tablou, cate becuri pe faza si cate prize pe faza?

5. ce masuri de protectie trebuie luate impotriva aparitiei oricarui incendiu?

multumesc,

#27
frank72

frank72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2007

View Postkondordv, on Jul 18 2008, 17:51, said:

Buna,

    am si eu mici nelamuriri privind partea de instalatii electrice. Din cate am inteles de la tablou spre interior nu trebuie sa fi autorizat ca sa faci asa ceva, daca tot o voi face de unul singur unde pot gasi ceva instructiuni, reguli privind instalatiile electrice? Ca sa fiu mai clar pun mai jos cateva intrebari:

1. instalatia electrica printr-un perete dublu din rigips izolat pe interior cu vata mineralizata, mai e necesar "tubul de tuberman (nu stiu cum ii spune stintific)", de ce tipuri de doze am nevoie si rezistenta cablului trebuie sa fie cu cat mai mare fata de consumul maxim necesar?

2. impamantarea merge pe aceleasi fire din tablou pana la priza?

3. dintr-o doza cate splitere sunt posibile? cate conexiuni paralel sunt posibile?

4. prizele se leaga separat de becuri, care este capacitatea maxima recomandata pe faza la tablou, cate becuri pe faza si cate prize pe faza?

5. ce masuri de protectie trebuie luate impotriva aparitiei oricarui incendiu?

multumesc,

   In mod normal instalatia trebuie realizata de cineva autorizat si care trebuie sa fie prezent atunci cand se face racordarea la retea, trebuie sa existe un dosar al instalatiei.... Acu'...depinde cine vine de la electrica cand se face racordul.
  Daca vrei sa afli mai multe   http://www.electrici...o/normative.htm

Edited by frank72, 19 August 2008 - 17:24.


#28
ttauvali

ttauvali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2008

View PostFILAtorul, on Mar 9 2007, 08:04, said:

Imi construiesc casa si o sa am si problema instalatiei electrice.  se poate face instalatia electrica ...in regie proprie ? sau trebuie electrician autorizat sau firma ?
eu intreb de partea de "in casa" partea cu prize, becuri, intrerupatoare.cea de dupa contorul de curent.(vorbesc si de partea mai hard...spart pereti , pus doze, tras cabluri...etc....care este destul de costisitoare....)
unui prieten i-a facut un meserias autorizat apartamentul de 2 camere cu manopera 400euro... :mellow:

care sunt reglememtarile ? stie careva ? cei de la electrica imi dau avizul (ma branseaza) daca o fac eu singur ?pot sa vina sa o testeze ..sau sa faca o evaluare...
stie careva ?
poti sa-ti faci in casa instalatia cu cine vrei si cum vrei, nu e treba celor de la electrica.ei doar te branseaza.

#29
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postkondordv, on Jul 18 2008, 17:51, said:

1. instalatia electrica printr-un perete dublu din rigips izolat pe interior cu vata mineralizata, mai e necesar "tubul de tuberman (nu stiu cum ii spune stintific)", de ce tipuri de doze am nevoie si rezistenta cablului trebuie sa fie cu cat mai mare fata de consumul maxim necesar?

2. impamantarea merge pe aceleasi fire din tablou pana la priza?

3. dintr-o doza cate splitere sunt posibile? cate conexiuni paralel sunt posibile?

4. prizele se leaga separat de becuri, care este capacitatea maxima recomandata pe faza la tablou, cate becuri pe faza si cate prize pe faza?

5. ce masuri de protectie trebuie luate impotriva aparitiei oricarui incendiu?
1. tubul este putin flexibil si greu de lucrat cu el , exista flex ca cel de dus , flexibil din material plastic rezistent la foc . Pentru siguranta da , trebuie intrudus prin protectie.
2. impamintarea este cel de-al 3-lea fir si da , pleaca din tablou cu faza si nulul pina la prize
3. un electrician cu experienta va evita supra aglomerarea de circuite intr-o doza .
4. se leaga pe circuite separate , prizele cu siguranta lor , becurile idem . Capacitatea maxima recomandata pe faza nu exista - se calculeaza in functie de consumatori , de exemplu la un apartament de 3 camere sunt suficienti 25A , daca ai consumatori industriali se cere de la Rnl trifazic si cota marita de amperaj . Contoarele monofazice nu pot duce sarcini prea mari , asa ca daca din calcul reiese un consum de peste 50A trebuie montat alt tip de contor.
5. Cele mai eficienta masuri contra incendiului : cabluri din Cu bine dimensionate in functie de consumatori , sigurante de calitate , siguranta disjunctor DPNA pentru protectie la suprasarcina , pamintare si scurtcircuit - cele mai indicate , dar au si dezavantajul ca nu-ti poti omori soacra in baie cind spala cu masina la care ii este defecta impamintarea  :lol:
O alta masura de precautie este folosirea prelungitoarelor autorizate , atentie la supra incarcarea unei prize cu consumatori mari - calorifer el. , fier calcat , aspirator , uscator par in acelasi triplu - aici femeile sunt experte  :rolleyes: , eu de exemplu am luat triplu stekere cu limitare de 16 A , la aceasta valoare siguranta face poc ! si gata joaca.

#30
kin3zu78

kin3zu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.11.2007
o intrebare de baraj , refac si eu acuma instalatia electrica la un apartament de 2 camere  aproximativ 50- 55 mp , am peretii deja curatati pana la caramida a venit un nea electrician si mi-a cerut 3500 lei pe instalatie de facut insa fara prize si intrerupatoare in banii astia plus ca nu imi face cu fire prin tubulatura spune el ca acuma se poarta ca la magazinele mari , gen cablu de alimentare de masina de spalat care are deja si impamantarea , insa eu nu inteleg daca doamne fereste peste 2-3 ani se arde instalatia eu ce fac ?? ca el vrea sa puna cablurile pe jos si sa torn sapa peste ele ?? Nu sunt eu de meserie dar mi se pare ce-a mai mare idiotenie !! cum schimb cablul in caz de ceva ?? Ce sa fac el are dreptate sau eu ??Si nu este totusi cam mult pentru apartament de 2 camere 3500 lei  Manopera + materiale ??

Edited by kin3zu78, 11 October 2008 - 20:07.


#31
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

View Postkin3zu78, on Oct 11 2008, 21:05, said:

o intrebare de baraj , refac si eu acuma instalatia electrica la un apartament de 2 camere  aproximativ 50- 55 mp , am peretii deja curatati pana la caramida a venit un nea electrician si mi-a cerut 3500 lei pe instalatie de facut insa fara prize si intrerupatoare in banii astia plus ca nu imi face cu fire prin tubulatura spune el ca acuma se poarta ca la magazinele mari , gen cablu de alimentare de masina de spalat care are deja si impamantarea , insa eu nu inteleg daca doamne fereste peste 2-3 ani se arde instalatia eu ce fac ?? ca el vrea sa puna cablurile pe jos si sa torn sapa peste ele ?? Nu sunt eu de meserie dar mi se pare ce-a mai mare idiotenie !! cum schimb cablul in caz de ceva ?? Ce sa fac el are dreptate sau eu ??Si nu este totusi cam mult pentru apartament de 2 camere 3500 lei  Manopera + materiale ??

Mai intai de toate imi dau si eu cu parerea. Fire de curent prin zid, de beton, sau rigips, sau orice altceva, numai prin tub se trage, indferent daca e tub modern floexibil sau tub rigid de pvc, daca e in exterior, adica pe perete si se pozeaza cu console e altceva, poate fi si fara tub. Acuma legat de pret, in general instalatiile electrice sunt scumpe, iar pretul se ia dupa numarul de doze (prize sau intrerupatoare) numarul de doze de deviatie, lungimea traseului, la care se mai adauga spartul peretelui si pozarea. Daca e numai partea electrica fara spart perete, la 2 lampi de iluminat in cele doua camere ale tale, si 4 prize, standardul cerut plus 2 intrerupatoare s-ar ridica undeva la 1600 lei cu tot cu materiale. Eu zic sa te mai interesezi. Si mai ceva poate omul ala te-a taxat si pentru bransare, acolo e mai scump deoarece sunt ceva autorizatii si licente de platit la stat si cresc preturile.

#32
security22

security22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.10.2008

View PostFILAtorul, on Mar 8 2007, 20:04, said:

Imi construiesc casa si o sa am si problema instalatiei electrice.  se poate face instalatia electrica ...in regie proprie ? sau trebuie electrician autorizat sau firma ?
eu intreb de partea de "in casa" partea cu prize, becuri, intrerupatoare.cea de dupa contorul de curent.(vorbesc si de partea mai hard...spart pereti , pus doze, tras cabluri...etc....care este destul de costisitoare....)
unui prieten i-a facut un meserias autorizat apartamentul de 2 camere cu manopera 400euro... :mellow:

care sunt reglememtarile ? stie careva ? cei de la electrica imi dau avizul (ma branseaza) daca o fac eu singur ?pot sa vina sa o testeze ..sau sa faca o evaluare...
stie careva ?

Pentru a face instalatia electrica in interior nu iti trebuie nici o autorizatie sau pe cineva autorizat, tot ce trebuie o persoana care are habar de cee ce face  si sa nu dea teapa. iar despre partea de bransare aveti nevoie de o firma autorizata .

View Postkin3zu78, on Oct 11 2008, 21:05, said:

o intrebare de baraj , refac si eu acuma instalatia electrica la un apartament de 2 camere  aproximativ 50- 55 mp , am peretii deja curatati pana la caramida a venit un nea electrician si mi-a cerut 3500 lei pe instalatie de facut insa fara prize si intrerupatoare in banii astia plus ca nu imi face cu fire prin tubulatura spune el ca acuma se poarta ca la magazinele mari , gen cablu de alimentare de masina de spalat care are deja si impamantarea , insa eu nu inteleg daca doamne fereste peste 2-3 ani se arde instalatia eu ce fac ?? ca el vrea sa puna cablurile pe jos si sa torn sapa peste ele ?? Nu sunt eu de meserie dar mi se pare ce-a mai mare idiotenie !! cum schimb cablul in caz de ceva ?? Ce sa fac el are dreptate sau eu ??Si nu este totusi cam mult pentru apartament de 2 camere 3500 lei  Manopera + materiale ??

Am o singura rugamine si in acelasi timp un sfat prietenesc, un electrician nu lucreza cu cablu MYYM pentru a reface instalatia electrica intr-un apartament, instalatia electrica pentru uz casnic se proiecteaza si se executa prin tubulatura PVC cu fire din cupru izolate si de dimensiuni diferite in functie de consum (cablu FY 1,5;2,5;4).ASA CA O SA IEI O MARE TEAPA DACA ACCEPTI ACEST MESERIAS.

#33
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Instalatia electrica din interior se poate realiza respectand cateva reguli simple:
1. Cablurile sa fie protejate prin tub (si pentru o eventula schimbare a lor)
2. Atentie sa nu pui mai mult de 8 prize pe un circuit (cam asta e media 2.5kW)
3. Centrala termica, masina de spalat, prize de bucatarie e bine sa fie protejate de sigurante cu protectie diferentiala 30mA
4. Bransamentul il platesti la Electrica oricum si daca ai o firma agreata ii faci asa numita incredintare daca nu primesti o lista de firme agreate la electrica din care iti alegi tu una.
5. Dosarul de interior trebuie sa aiba un pproiect de instalatii electrice - dar nu se uita nimeni pe el - nu stiu sigur acum pentru case daca trebue supervizat si de un verificator de proiecte.
6. Pentru vile aveti grija sa va faceti si centura de impamantare formata cam din 5 tarusi din teava de otel de 2'' cu lungimea de 2m dispusi la distanta de 4m (2xlungimea lor), uniti prin platbanda de din otel zincata de 40x4mm SUDATA pe acesti tarusi.

#34
adeana

adeana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2006
Am schimbat si eu toata instalatia electrica veche.. am tras cablurile altfel.. la 1 m inaltime.. deci n-am folosit tuburile instalatiei vechi..
Electricianul a pregatit locul tabloului si contorului cam la 40cm de locul celui vechi.. arata mai bine in noua pozitie.. La o adica.. curentul care vine de afara.. poate intra in casa cu 40 cm mai repede.. nu?
A venit azi omul de la electrica sa desigileze.. si zice ca nu se poate doar asa.. se pare ca trebuie facut un dosar.. cu proiectul instalatiei.. ca el nu se baga, ca nu vrea sa fie raspunzator bla bla..
Intrebarea e.. vrea spaga sau chiar este necesar un dosar cu instalatia?
Cat costa aceasta noua distractie?

#35
kondordv

kondordv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 05.08.2007

View Postadeana, on Nov 27 2008, 12:45, said:

Am schimbat si eu toata instalatia electrica veche.. am tras cablurile altfel.. la 1 m inaltime.. deci n-am folosit tuburile instalatiei vechi..
Electricianul a pregatit locul tabloului si contorului cam la 40cm de locul celui vechi.. arata mai bine in noua pozitie.. La o adica.. curentul care vine de afara.. poate intra in casa cu 40 cm mai repede.. nu?
A venit azi omul de la electrica sa desigileze.. si zice ca nu se poate doar asa.. se pare ca trebuie facut un dosar.. cu proiectul instalatiei.. ca el nu se baga, ca nu vrea sa fie raspunzator bla bla..
Intrebarea e.. vrea spaga sau chiar este necesar un dosar cu instalatia?
Cat costa aceasta noua distractie?

Foarte bine pusa problema, chiar sunt si eu curios ce dosar ar trebui, poate eventual o simpla schita a trasarii cablurilor prin pereti, schita asta ar fi bine oricum sa fie facuta deoarece ajuta oricand la o noua modificare. Acuma sincer, la cat de repede se schimba legile in tara asta nu m-ar mira ca ieri sa fi fost votata chestia cu dosarul, sau cine stie, poate chestia cu spaga :). Sunt foarte curios si eu cum e corect?

Apropo legat de curent, sa ne spuneti si noua supa instalare daca se simte ca vine mai repede, doar acum e cu 40cm mai scurt, asa ar fi normal :).

#36
adeana

adeana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.04.2006

View Postkondordv, on Nov 27 2008, 12:58, said:

Foarte bine pusa problema, chiar sunt si eu curios ce dosar ar trebui, poate eventual o simpla schita a trasarii cablurilor prin pereti, schita asta ar fi bine oricum sa fie facuta deoarece ajuta oricand la o noua modificare. Acuma sincer, la cat de repede se schimba legile in tara asta nu m-ar mira ca ieri sa fi fost votata chestia cu dosarul, sau cine stie, poate chestia cu spaga :). Sunt foarte curios si eu cum e corect?

Apropo legat de curent, sa ne spuneti si noua supa instalare daca se simte ca vine mai repede, doar acum e cu 40cm mai scurt, asa ar fi normal :).


:)
Am fost sa vorbesc cu alt "expert" si i-am explicat.. si nu trebuie niciun dosar.. Trebuie sa vina omul de la electrica sa desigileze.. eletricianul (neaparat autorizat) face legaturile si apoi asta sigileaza noul tablou.. Clar a vrut bani..
Acuma nu stiu cum sa procedez.. Ma duc sa-i fac reclamatie? Cer alt om?.. poate vrea si ala spaga..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate