Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Porotherm vs Eurotherm

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Mai este si Euroterm produsa in Croatia care are absolut aceleasi caracteristici si dimensiuni ca Porotherm-ul, in plus la toate dimensiunile are si normala si N+F, eu am primit o oferta de ex pt cea de 30     290ron/mc TVA si transport inclus pt Bucuresti deci se pare ca preturile se invart in jurul acelorasi sume.

#20
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Eu la Euroterm ma refeream - si da, nu e produsa in Romania, e importata din Croatia sau Slovenia, nu mai stiu (mi-a spus un constructor aseara).

#21
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
la ce se refera N+F (nut feder, parca)?

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
N+F sunt prezenta la caramida seismica, recomandata in zone cu risc seismic ridicat sau persoanelor cu buget excedentar :)

#23
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
aha, got it :)
Cam care e diferenta de pret?

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
vezi preturi pe 1001case.ro
nu erau diferente mari de pret

#25
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 cristianm, on Mar 16 2007, 11:04, said:

Mai este si Euroterm produsa in Croatia care are absolut aceleasi caracteristici si dimensiuni ca Porotherm-ul, in plus la toate dimensiunile are si normala si N+F, eu am primit o oferta de ex pt cea de 30     290ron/mc TVA si transport inclus pt Bucuresti deci se pare ca preturile se invart in jurul acelorasi sume.

De Euroterm produs in Croatia eu nu am auzit...asta nu inseamna ca nu exista :rolleyes:
Ce stiu eu ca provine din Croatia este un termobloc de la firma Nexe...
Poate imi dai si mie pe PM firma si un tel de contact. Multumesc!

#26
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 alegros, on Mar 16 2007, 16:46, said:

De Euroterm produs in Croatia eu nu am auzit...asta nu inseamna ca nu exista :rolleyes:
Ce stiu eu ca provine din Croatia este un termobloc de la firma Nexe...
Cat despre pret...eu am gasit in aceleasi conditii pt cel de 38...
Poate imi dai si mie pe PM firma si un tel de contact. Multumesc!


#27
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
@ reli
N+F este nut si feder adica caramizile se imbina intre ele pe orizontala.
Cele cu rezistenta seismica  au la Poroterm adaugat S (ex 38 si 38S) diferenta este mica intre normal si S. La Porotherm in RO N+F este doar la cele de 20, 11.5 si 10 (astea se folosesc numai la compartimentare nu si la pereti portanti)

#28
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
alegros, ai pm

#29
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 reli, on Mar 17 2007, 13:10, said:

alegros, ai pm

Multumesc, l-am primit.
Ma gandeam la o colaborare in genul celei pe care am facut-o cu un prieten care isi construieste acum o casa, pentru a obtine niste discounturi mai substantiale de la furnizorii de materiale de constructie si anume:
Am fost impreuna la Andami pentru o oferta de fier beton la care am adunat ambele cantitati 15+17=32 de tone si am obtinut discountul maxim acordat de obicei pentru firmele de constructii (8% la fier beton) si transport si decarcare gratuit. El a achitat pe loc si l-a ridicat azi, eu il achit luni si il ridic pana pe 20 aprilie (se pare ca de la 1 aprilie se va scumpi iar...nu stiu daca e pacaleala dar nu ma mai risc :D )
La fel voi proceda si pentru beton, caramida, lemn, invelitoare, termopane si celelalte....astept si alti doritori: cu cat cantitatea este mai mare pretul devine mai mic...desigur in anumite limite!

#30
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
wow, eu am 15 tone de fier pentru 2 case, tu ai 15 doar pentru una??

Edited by reli, 17 March 2007 - 20:21.


#31
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 alegros, on Mar 17 2007, 17:39, said:

Multumesc, l-am primit.
Ma gandeam la o colaborare in genul celei pe care am facut-o cu un prieten care isi construieste acum o casa, pentru a obtine niste discounturi mai substantiale de la furnizorii de materiale de constructie si anume:
Am fost impreuna la Andami pentru o oferta de fier beton la care am adunat ambele cantitati 15+17=32 de tone si am obtinut discountul maxim acordat de obicei pentru firmele de constructii (8% la fier beton) si transport si decarcare gratuit. El a achitat pe loc si l-a ridicat azi, eu il achit luni si il ridic pana pe 20 aprilie (se pare ca de la 1 aprilie se va scumpi iar...nu stiu daca e pacaleala dar nu ma mai risc :D )
La fel voi proceda si pentru beton, caramida, lemn, invelitoare, termopane si celelalte....astept si alti doritori: cu cat cantitatea este mai mare pretul devine mai mic...desigur in anumite limite!


La ce pret a iesit in final? Sunt si au interesat. Cea mai avantajoasa oferta o am  de la Arabesque. Inca nu l-am luat.

Edited by X-plane, 17 March 2007 - 20:22.


#32
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 X-plane, on Mar 17 2007, 20:22, said:

La ce pret a iesit in final? Sunt si au interesat. Cea mai avantajoasa oferta o am  de la Arabesque. Inca nu l-am luat.

Practic am iesit pe aceleasi preturi pe care le obtinusem cu exact o luna in urma pt 15 t (am avut 5% discount), dar pt. 30 t (s-a scumpit intre timp, acum am 8% discount).
OB neted OL 37 colac fi 6-12 1,80ron/kg;
PC striat PC 52 colac fi 8-12 1,83ron/kg;
OB neted OL37 bare fi 14-30 1,90 ron/kg;
PC striat PC 52 bare fi 8 1,95ron/kg;
                                 10 1,90ron/kg;
                                 12-32 1,88ron/kg;


+ TVA

Am fost si la Arabesque (cu recomandare!!! :rolleyes: ) acum o luna si am obtinut preturi apropiate de cele de la Andami...si acolo e OK, dar nu mi-a placut ca directorul de vanzari la care m-am dus a incercat sa ma abureasca atunci cand i-am spus ca o sa ma duc si la Andami sa iau o oferta "pai sigur o sa-ti dea preturi mai mici pentru ca ei aduc marfa de la turci nu ca noi din tara"...urat...mai ales ca am vazut certificatele de calitate si provenienta de la un prieten de-al meu cu care am obtinut oferta si era de la Targoviste si Hunedoara....

Edited by alegros, 17 March 2007 - 23:02.


#33
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cei de la Arabesque aduceau de la Targoviste si Campia Turzii. Dar, cum bine ai remarcat, unii oameni de la echipa de vanzari fac ca firma sa nu mai fie dezirabila. <_<

#34
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 Dana_H, on Mar 18 2007, 13:30, said:

Cei de la Arabesque aduceau de la Targoviste si Campia Turzii. Dar, cum bine ai remarcat, unii oameni de la echipa de vanzari fac ca firma sa nu mai fie dezirabila. <_<


Pana la urma tot de la Arabesque am luat: cu 5% in plus la cantitate si doar 25% avans si tot am iesit sub preturile de la Andami unde trebuia sa-l platesc si tot odata...insa tot mai profesionisti sunt Andami :D

Edited by alegros, 26 March 2007 - 16:14.


#35
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Cine stie maghiara, sa ma faca si pe mine sa inteleg ce spune certificatul urmator:

Edited by X-plane, 29 March 2007 - 17:06.


#36
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 X-plane, on Mar 29 2007, 18:05, said:

Cine stie maghiara, sa ma faca si pe mine sa inteleg ce spune certificatul urmator:
nu stiu magiara, dar se pare ca ai numai date de dimensionare, rezistenta la compresiune..dar unde este coeficientul de transfer termic?

Edited by alegros, 30 March 2007 - 00:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate