Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Porotherm vs Eurotherm

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
Nu stiu ce sa aleg Porotherm sau Eurotherm?

puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi?

Edited by Evergreen, 05 March 2007 - 19:50.


#2
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Porotherm produs in Ungaria, Eurotherm produs in Romania...preturi apropiate, caracteristici asemanatoare insa la contactul vizual direct...diferenta se vede...

Edited by Evergreen, 05 March 2007 - 19:50.


#3
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
Mersi.

Visual se vede differenta dar e diferenta si la calitatea "termica" ca nu iau caramida sa o pun in rama...

Edited by Evergreen, 05 March 2007 - 19:50.


#4
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
Am spus ca sunt asemanatoare la caracteristici deci si la coeficientul de transfer termic, iar cand am spus ca vizual se vede diferenta ma refeream la planeitate, calitatea executiei care iti va ifluenta finisarea ulterioara...nu credeam ca este nevoie de traducere :rolleyes:

Edited by Evergreen, 05 March 2007 - 19:51.


#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 alegros, on Mar 5 2007, 10:58, said:

Porotherm produs in Ungaria, Eurotherm produs in Romania...preturi apropiate, caracteristici asemanatoare insa la contactul vizual direct...diferenta se vede...

Porotherm=romania ;)

"In anul 2004, Wienerberger a deschis oficial cea mai mare și mai modernă fabrică de cărămizi din România, fabrica de la Gura Ocniței. Tot în anul 2004 a fost achiziționată o a doua unitate de producție în Sibiu. Fabrica de la Sibiu a intrat în retehnologizare în toamna anului 2005, proces ce se va încheia anul acesta. Investiția de la Sibiu se va ridica la valoarea de 18 milioane de EURO."

sursa : http://www.wienerber...l=wb_ro_home_ro

#6
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 renderman, on Mar 5 2007, 23:23, said:

Porotherm=romania ;)

"In anul 2004, Wienerberger a deschis oficial cea mai mare și mai modernă fabrică de cărămizi din România, fabrica de la Gura Ocniței. Tot în anul 2004 a fost achiziționată o a doua unitate de producție în Sibiu. Fabrica de la Sibiu a intrat în retehnologizare în toamna anului 2005, proces ce se va încheia anul acesta. Investiția de la Sibiu se va ridica la valoarea de 18 milioane de EURO."

sursa : http://www.wienerber...l=wb_ro_home_ro
Deacord cu tine, insa eu ma refeream la cel produs in Ungaria... :rolleyes: Cel vazut de mine era plin de etichete pe care scria in maghiara...pot sa-ti dau si firma care le aduce cu trenul ca sa verifici...iar pretul era de 6,15 ron/buc (de 38).

#7
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Porotherm in Ungaria la magazin(38) este 220 huf/bucata...1eur=250 huf deci 3 ron TVA inclus. Rezulta ca la noi ajunge cu peste 100% adaos .. ce spuneti?

#8
Super_Cristal

Super_Cristal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 30.12.2006
n-am idee , ca sa fiu sincera , dar "cum sa alegem caramida eficienta " suna criminal  :lol:

#9
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 cristianm, on Mar 6 2007, 14:43, said:

Porotherm in Ungaria la magazin(38) este 220 huf/bucata...1eur=250 huf deci 3 ron TVA inclus. Rezulta ca la noi ajunge cu peste 100% adaos .. ce spuneti?


Cumva transportul?

#10
nvmoldovan

nvmoldovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 18.12.2006
Stie cineva de unde pot achizitiona din aia de 3ron/buc? transportul cat poate fii?? ca acum putem sa luam din Ungaria fara nici o restrictie vama etc.

#11
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Acum sa nu exageram....

Lista preturi Porotherm 2006 HU

Va intereseaza ultimele doua coloane, care-s FT/db (HUF/bucata), respectiv HUF/mc. Atentia, lista e 'AFA nelkul' (fara TVA - 20% in HU).

1 mc. Porotherm 38 N+F (nut si feder) e 5696 HUF+TVA = 6835 HUF * 1.34 RON = circa 100 RON / mc...fata de aproape 300 RON cat e aici :naughty:

Pentru sado-masochisti :lol: , alte liste de preturi

aici

Sau daca nu, dupa Paste e targul Construma la Budapesta....

Construma

Edited by Dana_H, 07 March 2007 - 15:25.


#12
embedded

embedded

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.01.2006

 Dana_H, on Mar 7 2007, 15:24, said:

Acum sa nu exageram....

Lista preturi Porotherm 2006 HU

Va intereseaza ultimele doua coloane, care-s FT/db (HUF/bucata), respectiv HUF/mc. Atentia, lista e 'AFA nelkul' (fara TVA - 20% in HU).

1 mc. Porotherm 38 N+F (nut si feder) e 5696 HUF+TVA = 6835 HUF * 1.34 RON = circa 100 RON / mc...fata de aproape 300 RON cat e aici :naughty:

Pentru sado-masochisti :lol: , alte liste de preturi

aici

Sau daca nu, dupa Paste e targul Construma la Budapesta....

Construma

E vorba de pretul pe metru patrat, nu pe metru cub; pretul pe buc e 356 de ft la asta (38N+F), asta inseamna cam 5,7 lei/buc, sau 252 lei/mc

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
pret real din piata azi (depozit provincie): 290 RON/ mc Porotherm cu tot cu TVA, transport inclus in raza localitatii

#14
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Oops, scuze...eram bisnuita cu pretul / mc de la noi.

In cazul asta, diferenta de pret chiar nu justifica bataia de cap, probabil ca doar pentru orasele de la granita cu Hu este mai rentabil.

#15
embedded

embedded

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.01.2006

 Dana_H, on Mar 7 2007, 20:10, said:

Oops, scuze...eram bisnuita cu pretul / mc de la noi.

In cazul asta, diferenta de pret chiar nu justifica bataia de cap, probabil ca doar pentru orasele de la granita cu Hu este mai rentabil.


azi vara cand am luat eu, era 230 de lei/mc in Oradea, din ala de Ungaria

#16
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Ma intereseaza si pe mine subiectul - e vreo problema daca aleg eurotherm in loc de porotherm? Am primit o oferta interesanta de la un constructor care lucreaza cu Eurotherm si nu stiu daca e cazul sa ma incapatanez sa folosesc porotherm. Banuiesc ca nu mi se prabuseste casa daca nu folosesc caramida ungureasca, nu? B)
Aveti idee care e diferenta de pret intre cele 2?

#17
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 reli, on Mar 15 2007, 10:27, said:

Ma intereseaza si pe mine subiectul - e vreo problema daca aleg eurotherm in loc de porotherm? Am primit o oferta interesanta de la un constructor care lucreaza cu Eurotherm si nu stiu daca e cazul sa ma incapatanez sa folosesc porotherm. Banuiesc ca nu mi se prabuseste casa daca nu folosesc caramida ungureasca, nu? B)
Aveti idee care e diferenta de pret intre cele 2?

Caracteristicile sunt apropiate si acum ambele sunt facute in Romania...asa ca ..
Ma intereseaza si pe mine oferta ta :D

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Reli, nu sunt de meserie, dar cred ca poti sa folosesti linistit orice caramida produsa de o fabrica din romania care are agrement tehnic. Am vazut vile mari facute cu caramida simpla, arsa, de tara, sau caramida de la demolari. Stiu un constructor care de ani buni construieste cu o caramida romaneasca no-name si totul e ok. Eu am luat porotherm de 30 produsa in tara si urmeaza sa ma apuc (pretul 240 RON/ mc + TVA, inclus transport 50 km). Succese

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate