Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Insula Lefkada

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
7035 replies to this topic

#4033
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007
DIn Iasi as zice maxim Salonic pentru o noapte, ca sa nu va rupeti de oboseala. Acum depinde si de traseul ales.
Daca erai mai aproape de Giurgiu ti-as fi recomandat zona Meteora. Pentru cine nu le-a vazut inca, drumul spre Lefkada e o ocazie buna de a vizita aceste manastiri inedite.

#4034
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postelena_j, on 16 ianuarie 2014 - 10:05, said:

... pe unde ar fi indicata o oprire de noapte, pe traseu. Mentionez ca orasul de plecare ar fi Iasi ...

La Turism auto am menţionat sumar despre hotelurile Bistriţa şi Santana, din Sandanski, unde s-au cazat prietenii noştri la întoarcerea din 23/24 august din Grecia (citeşte aici).

Voi, din Iaşi, ar trebui să conduceţi cca. 20 de ore până în Lefkada, aşa încât vreo 12 ore până la Sandanski ar fi ok în prima zi (e mai bine să conduceţi mai puţin în a doua zi, când deja sunteţi mai obosiţi, zic eu). Ba poate reuşiţi să intraţi chiar în Grecia, aşa încât puteţi găsi informaţii folositoare pe topicul de "Cazare intermediara".


Sănătate şi toate cele bune !

#4035
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna dimineata!
Imi cer scuze daca nu am intrebat unde trebuia, va sunt recunoscatoare pentru intelegere, raspunsuri si informatii! Lefkada e o enigma inca pentru mine si pana cum 2 zile eram ferm convinsa ca daca e sa mergem, va fi cu avionul; varianta masina mi se parea prea obositoare pentru noi. Cu raspunsurile voastre am mai prins curaj.

#4036
Zarathrustra

Zarathrustra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View PostbulgaruM, on 06 ianuarie 2014 - 08:54, said:

La multi ani si bine v-am gasit!dupa doi ani de Thassos,anul acesta ne-am gandit sa schimbam putin peisajul si sa mergem in Lefkada.Suntem o familie cu o fetita de 11 ani,o sa mergem cu autocarul,nu posedam carnete auto,dar am vazut ca au,ca si in Thassos dealtfel,o retea de autobuze care sunt destul de dese.V-as fi recunoscator,daca puteti sa-mi spuneti,sa ma sfatuiti daca e o idee buna!Multumesc mult!!

La multi ani!
Nu te lasa descurajata de cei care spun ca numai cu masina poti vizita insula aceasta de vis!
Daca mergeti dupa 01 iulie exista autobuze care te duc in partea de vest a insulei in Agios Nikitas de unde traversand dealul poti ajuge pe o cararuie superba de dificultate medie (e bine sa aveti incaltaminte antiderapanta apa si mancare), la plaja Milos care te lasa efectiv fara cuvinte ... Daca doresti sa nu faci efort poti alege sa iei taxi boat-ul din Agios Nikitas catre Milos. Totul e sa te organizezi si sa intrebi  soferul cand e ultima cursa pentru intoarcere .De asemeni in continuarea traseului (capatul autobuzului) poti ajunge la plaja Kathisma - extraordinar de spectaculoasa si amenajata cu dusuri ,sezlonguri, cateva baruri si restaurante dar si foarte mare ca suprafata. E indicat sa aveti o incaltaminte de plaja pentru pietricele mai ales pentru fetita . In mare este nisip dar pe plaja exista portiuni cu pietre mai maricele rotunde sau ovale. Eu am stat in Nidri si de acolo am facut aceste trasee cu autobuzul local, inclusiv capitala. Apoi poti alege sa faci excursiile pe mare in cele 7 insule si cealalta excursie pe 3 plaje din vest (Porto Katsiki, Egremni si Agiofili) . Daca vrei sa mai ajungi la Agiofili poti lua bus-ul pana in Vasiliki si apoi taxi boat-ul (6 eur dus intors) - o plaja micuta dar de vis.Poti merge cu ferry-ul din Nidri pana in insula Meganissi (25 min) si petrece acolo o zi. Sa nu ratezi cascada Dimosari la care poti ajunge cam intr-o ora pe jos din Nidri! Dupa parerea mea aceasta insula este cea mai spectaculoasa si autentica din ceea ce am vazut pana acum in Grecia. Nu ratati nici placinta de portocale/ lamaie sau frozen yogurt cu tot felul de topinguri - sunt delicioase! ;) Eu am rezervat deja pentru vara asta o super oferta - si ar fi a 4 oara ...Daca ti-a placut Thassos-ul cu siguranta Lefkada te va fermeca! Autobuzele anul trecut au circulat dupa programul de mai jos din 01.07 pana la 01 octombrie. Poate anul asta vor baga si din iunie...
http://www.lefkada.g...gid=2&pageid=40
Chiar daca nu dispui de o masina merita sa vezi Lefkada! Nu vei regreta!

#4037
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
referitor la cei care nu au posibilitatea de a vizita insula cu masina..anul trecut am fost in aceeasi situatie..autobuzele locale sunt ok..poti merge in agios nikitas, kathisma, vasiliki, capitala. cu o croaziera ajungi la egremni, porto katsiki, agiofili. si daca ai un sejur de 7 nopti e pacat sa fii pe fuga in dorinta de a vedea cat mai multe si sa nu savurezi locurile. in nidri exista o agentie locala, borsalino, care stiu ca organizeaza turul insulei cu autocarul, asta daca vrei sa vezi si alte locuri in afara de plaje..gen manastirea sau karia.

anul acesta mi-am cumparat sejur cu autocarul din 17.08 insa pana la urma vom merge cu masina. tot din iasi plec si vom face drumul dintr-o bucata. la intoarcere avem cazare si o noapte la kalambaka si vom opri pentru o vizita la metsovo si ioannina, iar la plecare vom vizita salonicul.

#4038
Zarathrustra

Zarathrustra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View PostZarathrustra, on 18 ianuarie 2014 - 11:34, said:

La multi ani!
Nu te lasa descurajata de cei care spun ca numai cu masina poti vizita insula aceasta de vis!
Daca mergeti dupa 01 iulie exista autobuze care te duc in partea de vest a insulei in Agios Nikitas de unde traversand dealul poti ajuge pe o cararuie superba de dificultate medie (e bine sa aveti incaltaminte antiderapanta apa si mancare), la plaja Milos care te lasa efectiv fara cuvinte ... Daca doresti sa nu faci efort poti alege sa iei taxi boat-ul din Agios Nikitas catre Milos. Totul e sa te organizezi si sa intrebi  soferul cand e ultima cursa pentru intoarcere .De asemeni in continuarea traseului (capatul autobuzului) poti ajunge la plaja Kathisma - extraordinar de spectaculoasa si amenajata cu dusuri ,sezlonguri, cateva baruri si restaurante dar si foarte mare ca suprafata. E indicat sa aveti o incaltaminte de plaja pentru pietricele mai ales pentru fetita . In mare este nisip dar pe plaja exista portiuni cu pietre mai maricele rotunde sau ovale. Eu am stat in Nidri si de acolo am facut aceste trasee cu autobuzul local, inclusiv capitala. Apoi poti alege sa faci excursiile pe mare in cele 7 insule si cealalta excursie pe 3 plaje din vest (Porto Katsiki, Egremni si Agiofili) . Daca vrei sa mai ajungi la Agiofili poti lua bus-ul pana in Vasiliki si apoi taxi boat-ul (6 eur dus intors) - o plaja micuta dar de vis.Poti merge cu ferry-ul din Nidri pana in insula Meganissi (25 min) si petrece acolo o zi. Sa nu ratezi cascada Dimosari la care poti ajunge cam intr-o ora pe jos din Nidri! Dupa parerea mea aceasta insula este cea mai spectaculoasa si autentica din ceea ce am vazut pana acum in Grecia. Nu ratati nici placinta de portocale/ lamaie sau frozen yogurt cu tot felul de topinguri - sunt delicioase! Posted Image Eu am rezervat deja pentru vara asta o super oferta - si ar fi a 4 oara ...Daca ti-a placut Thassos-ul cu siguranta Lefkada te va fermeca! Autobuzele anul trecut au circulat dupa programul de mai jos din 01.07 pana la 01 octombrie. Poate anul asta vor baga si din iunie...
http://www.lefkada.g...gid=2&pageid=40
Chiar daca nu dispui de o masina merita sa vezi Lefkada! Nu vei regreta!
In cazul in care se intampla sa nu prinzi autobuzul ( pe cere il poti opri si facandu-i semn cu mana daca nu ai ajuns la timp in statie) , poti face autostopul fara nici o problema. Acest lucru ni l-a spus de la inceput ghida si chiar s-a intamplat cu niste doamne din grupul nostru care pierdusera autobuzul din Kathisma si au facut drumul in capitala din 2 autostopuri desi cei care le-au luat nu stiau niciuna din limbile pe care le cunosteau doamnele in cauza...iar cea mai in varsta pentru prima oara in Grecia, era foarte panicata sa nu cumva sa o rapeasca cineva....:)) Cu calm si bunavointa se rezolva totul.
Pentru cei care duc dorul insulei, ca sa-l mai alinati pana cand veti ajunge acolo, iata 2 camere web live , prima din capitala si a doua din Vassiliki:

http://translate.goo...-y_rC-QaqgYne4w

http://www.vasiliki-...am1/sequenz.php

View Postufoman, on 02 ianuarie 2014 - 19:42, said:

Multumesc pentru primire ! Stiam ca nu sunt singur pe Forum .



Rezervarea am facut-o din 24 iunie dar cu o noapte la Salonic ( pe 23 ) si ma intorc pe 3 iulie acasa .
Cat despre Corfu te pot ajuta cu sfaturi daca te ajuta . Am lasat Thassos-ul in urma dar asa cum spuneai tot cu nostalgie .
Sper din tot sufletul ca  Lefkada sa fie la fel de frumoasa ca si Corfu .
Inca odata multumesc prietenilor pentru incurajari . Posted Image
E mult mai frumoasa decat Corfu daca facem referire la plajele spectaculoase, peisaje, si autenticitatea specifica Greciei. Capitala nu se compara cu Kerkyra, dar are farmecul ei...

#4039
bulgaruM

bulgaruM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 17.03.2012

View PostZarathrustra, on 18 ianuarie 2014 - 11:34, said:

La multi ani!
Nu te lasa descurajata de cei care spun ca numai cu masina poti vizita insula aceasta de vis!
Daca mergeti dupa 01 iulie exista autobuze care te duc in partea de vest a insulei in Agios Nikitas de unde traversand dealul poti ajuge pe o cararuie superba de dificultate medie (e bine sa aveti incaltaminte antiderapanta apa si mancare), la plaja Milos care te lasa efectiv fara cuvinte ... Daca doresti sa nu faci efort poti alege sa iei taxi boat-ul din Agios Nikitas catre Milos. Totul e sa te organizezi si sa intrebi  soferul cand e ultima cursa pentru intoarcere .De asemeni in continuarea traseului (capatul autobuzului) poti ajunge la plaja Kathisma - extraordinar de spectaculoasa si amenajata cu dusuri ,sezlonguri, cateva baruri si restaurante dar si foarte mare ca suprafata. E indicat sa aveti o incaltaminte de plaja pentru pietricele mai ales pentru fetita . In mare este nisip dar pe plaja exista portiuni cu pietre mai maricele rotunde sau ovale. Eu am stat in Nidri si de acolo am facut aceste trasee cu autobuzul local, inclusiv capitala. Apoi poti alege sa faci excursiile pe mare in cele 7 insule si cealalta excursie pe 3 plaje din vest (Porto Katsiki, Egremni si Agiofili) . Daca vrei sa mai ajungi la Agiofili poti lua bus-ul pana in Vasiliki si apoi taxi boat-ul (6 eur dus intors) - o plaja micuta dar de vis.Poti merge cu ferry-ul din Nidri pana in insula Meganissi (25 min) si petrece acolo o zi. Sa nu ratezi cascada Dimosari la care poti ajunge cam intr-o ora pe jos din Nidri! Dupa parerea mea aceasta insula este cea mai spectaculoasa si autentica din ceea ce am vazut pana acum in Grecia. Nu ratati nici placinta de portocale/ lamaie sau frozen yogurt cu tot felul de topinguri - sunt delicioase! Posted Image Eu am rezervat deja pentru vara asta o super oferta - si ar fi a 4 oara ...Daca ti-a placut Thassos-ul cu siguranta Lefkada te va fermeca! Autobuzele anul trecut au circulat dupa programul de mai jos din 01.07 pana la 01 octombrie. Poate anul asta vor baga si din iunie...
http://www.lefkada.g...gid=2&pageid=40
Chiar daca nu dispui de o masina merita sa vezi Lefkada! Nu vei regreta!
Multumesc mult!nu ne descurajam asa repede,deja avem in cap tot ceea ce avem de facut Posted Image !plecam pe 2 iulie din Bucuresti(12 nopti sa nu fim presati de timp:))),asa ca ne putem bucura de transportul lor!!inca o data va multumesc mult de tot si daca o sa mai am intrebari,o sa apelez in privat!!

Edited by bulgaruM, 18 January 2014 - 20:06.


#4040
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Compania aeriana Tarom va efectua curse charter din Romania in acest an, catre aeroportul Aktion din Preveza:
1. Din Bucuresti in fiecare zi de sambata in perioada 07.06.2014 – 13.09.2014
2. Din Cluj-Napoca in fiecare zi de sambata in perioada 21.06.2014 – 13.09.2014

Edited by raul_6776, 24 January 2014 - 09:19.


#4041
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Anul viitor sper ca vor introduce zbor si din Timisoara!

#4042
bulgaruM

bulgaruM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 17.03.2012
Ce liniste pe aici!! :)

#4043
Okolita73

Okolita73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.01.2012
uffff,am epuizat topicul,pot spune ca sunt cu informatiile la zi,parca as fi fost deja acolo,asta datorita voua,celor care ne-ati impartasit impresiile voastre de calatorie."ádjudecat'' lefkada august(cred) 2014.ar trebui sa incep sa ma ''misc'' deja cu cazarea.cred intr-o vacanta reusita,datorita naturii,peisajului si a bunei dispozitii.
vacante frumoase tuturor.

#4044
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
incearva lefkada oricand in afara "sezonului mare"
in august o sa fie circ..

#4045
gabim

gabim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.05.2005
As dori si eu informatii despre hotelul Tropicana Inn din Periagli.Sau daca a mai fost cineva in Periagli,as vrea sa stiu cum este plaja.Este aproape de Nidri deci putem merge si acolo  pe jos,1-2 km,dar as vrea sa stiu daca  totusi exista autobuz.

#4046
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View Postgabim, on 16 februarie 2014 - 11:52, said:

As dori si eu informatii despre hotelul Tropicana Inn din Periagli.Sau daca a mai fost cineva in Periagli,as vrea sa stiu cum este plaja.Este aproape de Nidri deci putem merge si acolo  pe jos,1-2 km,dar as vrea sa stiu daca  totusi exista autobuz.
autobuz exista sigur si destul de des..plaja daca nu ma inseala memoria este pietroasa

#4047
Zarathrustra

Zarathrustra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View Postgabim, on 16 februarie 2014 - 11:52, said:

As dori si eu informatii despre hotelul Tropicana Inn din Periagli.Sau daca a mai fost cineva in Periagli,as vrea sa stiu cum este plaja.Este aproape de Nidri deci putem merge si acolo  pe jos,1-2 km,dar as vrea sa stiu daca  totusi exista autobuz.

Aici ai site-ul hotelului: http://www.wiw.gr/en...cana_inn_hotel/
Inainte de a intra in Nidri exista o plaja nu grozava (pietricele si nisip), inainte de clubul Sail Inn, dar mai lata decat in Nidri si nu aglomerata iar intrarea in mare este lina si cu nisip. Nici in Nidri plaja nu este extraordinara dar peisajul este mirific atat in Perigiali, unde voi merge si eu anul acesta (dupa 3 Nidri). Perigiali iti ofera mai multa liniste , e mai aerisit si iti ofera mai multa autenticitate greceasca decat Nidri. E un mic sat pescaresc cu vilute si mici pensiuni foarte cochete . La capatul dinspre Nidri se mai afla si o taverna unde poti face plaja la iarba verde

https://www.facebook...ergialibeach.gr


http://www.greece.co.../Perigiali.html

Portul din Perigiali:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i3acty54q9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Autobuzele sunt cele care ajung in Nidri - am pus mai sus programul lor de anul trecut.
Nu rata lemon pita , portokalo pita si placintele cu spanac sau pui!!

Edited by Zarathrustra, 16 February 2014 - 19:37.


#4048
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
Tare greu raspund grecii la mail! Am primit doar 3 oferte la 12-15 cereri... Voua tot asa greu (3saptamani) v-au raspuns la mail?

#4049
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Salutare tuturor!
Din ce am citit sunt hotarat sa ma cazez pe partea vestica a acestei minunate insule. Din ce cred eu, cea mai buna zona de cazare este in Agios Nikitas, Milos sau Kathisma.
Tot ce va rog este sa imi recomandati cazare in aceste zone. Ce am pana acum in vedere este Studio Iris - Agios Nikitas.
Va multumesc!

#4050
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

View Postlivyu_s, on 18 februarie 2014 - 11:26, said:

Salutare tuturor!
Din ce am citit sunt hotarat sa ma cazez pe partea vestica a acestei minunate insule. Din ce cred eu, cea mai buna zona de cazare este in Agios Nikitas, Milos sau Kathisma.
Tot ce va rog este sa imi recomandati cazare in aceste zone. Ce am pana acum in vedere este Studio Iris - Agios Nikitas.
Va multumesc!
cauti cazare pe cont propriu sau prin agentie? din cate stiu eu, studio iris e luat de o anumita agentie din romania. la milos nu gasesti cazare..doar in agios nikitas.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate