Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Tehnologia VoIP oferita de Nokia (UMA)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Noua tehnologie Unlicensed Mobile Access este deja disponibila pe telefoane mobile Nokia precum 6136 sau 6086.
Din pacate este nevoie de suportul operatorului de telefonie mobila pentru a permite comutarea intre reteaua GSM si cea WLAN(Wi-Fi) atunci cand aceasta este disponibila pentru a optimiza posibilitatile, viteza si costurile de exploatare.

Aveti idee daca s-a adus in discutie implementarea acestui serviciu la nivelul operatorilor din Romania?

Mai multe detalii despre: Tehnologia UMA ; Cum functioneaza

#2
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002

 vladut_v, on Feb 23 2007, 18:46, said:

Noua tehnologie Unlicensed Mobile Access este deja disponibila pe telefoane mobile Nokia precum 6136 sau 6086.
Din pacate este nevoie de suportul operatorului de telefonie mobila pentru a permite comutarea intre reteaua GSM si cea WLAN(Wi-Fi) atunci cand aceasta este disponibila pentru a optimiza posibilitatile, viteza si costurile de exploatare.

Aveti idee daca s-a adus in discutie implementarea acestui serviciu la nivelul operatorilor din Romania?

Mai multe detalii despre: Tehnologia UMA ; Cum functioneaza


Poti sa vezi mai multe detalii in cazul implementarii serviciului Livebox la Orange FR. Dar acolo Orange aveau avantajul si in cazul retelei ADSL pe telefonia fixa ceea ce la noi e cam greu (poate doar Cosmote sa aiba sanse - a se citi Romtelecom).

In cazul LiveBox de la ORANGE FR poti sa il intrebi mai multe pe Cosconor (poate sa iti zica impresii live despre servicu) .

In cazul RO cred ca trebuie s amai astepti sau se va trece direct deja la echivalentul Orange Zone din Franta .

Bafta.

#3
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Evident Consmote-ul ar fi prioritar la implementarea solutiei UMA pe infrastructura ADSL a RTC mai ales ca de extinde de la o zi la alta.

All About UMA Technology

#4
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Tind sa cred ca la noi va prinde treaba aia similara cu Orange Zone . Nu prea e o mare dezvoltare a ADSL-ului incat sa permita un serviciu gen LiveBox .


P.S. Link-urile de la sfarsiturile posturilor tale nu imi merg, imi genereaza Board Error (cele despre : Tehnologia UMA ; Cum functioneaza ) .Poate poti sa le repari :) .

Edited by Alcatelu`, 24 February 2007 - 21:33.


#5
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Sorry, forumul ...

1. De pe site-ul Nokia Europe: http://europe.nokia.com/A4172057 si http://europe.nokia.com/A4172058

2. http://www.umatechnology.org/

#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 Alcatelu`, on Feb 23 2007, 22:56, said:

In cazul LiveBox de la ORANGE FR poti sa il intrebi mai multe pe Cosconor (poate sa iti zica impresii live despre servicu) .
:)
Da, am LiveBox-ul (îmi place foarte mult design-ul lui, este probabil cel mai frumos modem de la providerii de Net de aici) însa nu utilizez serviciul Unik (UMA) pentru ca nu ma interseaza deloc telefoanele propuse, adica Nokia 6136 / Samsung P200 / Motorola A910.

Detalii despre Unik aici.
Tarifele sunt de 10€ pentru unlimited catre fixuri, si 22e lunar catre unlimited catre fixuri si mobilele Orange atunci când esti sub acoperire WiFi.
Si nu este chiar atât de interesant : deja, în oferta Internet de la Orange, ai telefon unlimited catre fixuri (cu telefonul de acasa, care îl racordezi la LiveBox) pentru 5€ lunar ; apoi în abonamentul meu (Orange Pro) poti avea apeluri unlimited catre toata reteaua Orange incluse.


 Alcatelu`, on Feb 23 2007, 22:56, said:

In cazul RO cred ca trebuie s amai astepti sau se va trece direct deja la echivalentul Orange Zone din Franta .
Intâi trebuie sa-l mai ameliroeze putin; ca nu merge prea bine. Deja, no way de Orange Zone în 3G, pentru majoritatea este GSM only (au ceva probleme pentru configuratii pe 3G în unele locuri, dintre care în Paris). Apoi zona este destul de prost definita în unele cazuri, în locurile unde reteaua este foarte densa, de exemplu în paris : de exemplu eu nu am deloc acces la Orange Zone din apartament, dar cum cobor la parter si ma plimb prin fata imobilului, gata, intru în "zona". Le-am dat CID-ul celulei pe care ar trbui sa activeze Zone-ul, dar nimic. :mellow:

Insa pe la tara este mult mai simplu : cei care îl teseaza acolo se bucura ca sunt în Zona uneori si 10Km (da, în Franta este mult o acoperire de 10Km pentru o celula :P ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate