Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

dilema! on board sau audigy2?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
buna ziua. eu ascult muzica stereo, 99%, numai din comp. cu iesire intr-un amplif si 2 boxe.
intrebarea mea este? merita sa-mi iau o placa de sunet audigy 2 in detrimentul celei on board? sau imi recomandati altceva?
mentionez ca nu ma intereseaza sunet 5.1, etc....

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

View Postblo, on Feb 23 2007, 16:59, said:

buna ziua. eu ascult muzica stereo, 99%, numai din comp. cu iesire intr-un amplif si 2 boxe.
intrebarea mea este? merita sa-mi iau o placa de sunet audigy 2 in detrimentul celei on board? sau imi recomandati altceva?
mentionez ca nu ma intereseaza sunet 5.1, etc....
iti recomand Audiophile2496

#3
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004

View Postantinari, on Feb 23 2007, 17:41, said:

iti recomand Audiophile2496


merci, dar nu am bani de asa ceva. un audigy mi-ar fi mai convenabil...deci pt stereo ce audigy recomandati? ca pt joace nu ma intereseaza..

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
atunci iti recomand un CREATIVE Sound Blaster LIVE 24 bit
sau vrei neaparat Audigy?

#5
blo

blo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 20.07.2004
nu neaparat audigy. ceva sa sune bine pt muzica stereo....intr-un pret decent..:)

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postblo, on Feb 23 2007, 13:43, said:

nu neaparat audigy. ceva sa sune bine pt muzica stereo....intr-un pret decent..:)
Audigy LE, SE, Value sau Live 24 bit sunt una si aceeasi placa vanduta sub diverse nume. Nu are accelerare hardware pentru jocuri si nici nu are efecte surround hardware.
Are insa capabilitate de redare 24bit. La ce o folosi cand ascutlti mp3-uri, nu stiu, dar este acolo... Oricum nu vei simti diferente majore, in special datorita calitatii reduse a mp3-urilor in general.
Audigy2 este cam la aceesi calitate pt muzica stereo, avand in plus capabilitatile hardware mai sus mentionate.

Edited by SuperDuper, 24 February 2007 - 01:02.


#7
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Dar cu Creative SB X-fi Extreme Audio o sa se simta diferenta? Si eu am tot sistem stereo si placa de sunet Creative SB 4.1. Are rost sa iau X-fiu??? Mersi.

#8
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

View Posttavykbt, on Mar 5 2007, 11:23, said:

Dar cu Creative SB X-fi Extreme Audio o sa se simta diferenta? Si eu am tot sistem stereo si placa de sunet Creative SB 4.1. Are rost sa iau X-fiu??? Mersi.

Eu zic sa lasi  la o parte Creative Augigi si alte glume de genul .

E normal ca e scumpa o audiophila de la M-audio model 2496 , dar urmatoarea placa cu un pret mult sub ea si cu o calitate pentru muzica stereo foarte buna (cea mai buna din categoria ei de pret )este Hercules Fortissimo 4 , mai bun decat orice Augigi sau X-Fi Xtrem Audio (care pentru cei care stiu e o gluma proasta , o gogoasa de marketing un Sb Live  imbracat mireasa).

Nu zic ca nu o fi buna Audigy de oricare ar fi ea dar la un pret de 2-3 milioane nu va avea nicodata aceeasi calitate pura stereo  ca si Fortissimo 4 (aproximativ 1,7 mil) deoarece nu are DAC(Digital Analog Converter)  la fel de perfomant , iar pretul mai mare este justificat de EAX si alte chestiuni care tin de jocuri, oricum Are EAX 2.0 si crede ma nu toate jocurile folosesc EAX 5.0 .

Apropo ce amplif si ce boxe ai ca sa mi fac o imagine.

Numai bine .

Edited by Holhos, 06 March 2007 - 02:02.


#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttavykbt, on Mar 5 2007, 11:23, said:

Dar cu Creative SB X-fi Extreme Audio o sa se simta diferenta? Si eu am tot sistem stereo si placa de sunet Creative SB 4.1. Are rost sa iau X-fiu??? Mersi.
n-are rost să iei X-FI, tot cam aia e, pune banii la bancă și când se fac de un Audiophile ia-l pe ăla :D

#10
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

View Postantinari, on Mar 6 2007, 02:17, said:

n-are rost să iei X-FI, tot cam aia e, pune banii la bancă și când se fac de un Audiophile ia-l pe ăla :D


antinari  nu te contrazic , as fi batut in cap sa o fac dar prima data de ce nu intrebi omul  ce amplif si boxe are , poate are  niste monitor audio cu ceva H/K amplif si e pacat  sa nu si i-a o audiophila 2496 dar ....daaca omul are un home made  cu un amplif din ala cel mai ieftin , tot audiophila i-o recomanzi ,nu este oare cam overkill pt sistem daca aparatele din lantul audio is mai slabute ?

Ideea e ca pe el il intereseaza muzica , stereo , deci el vrea un DAC pe placa de  o calitate decenta , audiophila e o placa buna la pretul ei , are DAC uri la pretul de 4 milioane jumate care daca nu sunt mai bune sunt sigur la fel de bune ca si cea mai scumpa placa de la Creative care costa undeva peste 10 milioane , ce insemna restul diferentei de pret ? Pai e simplu insemna ceva marketing si enspe mii de features pt jocuri ,accelerari  3D de ultima generatie , 64 de rami pe placa de sunet  ca sa iti faca  jocu inca  cateva fps uri peste alte sisteme de acelasi rang si care is curios cate jocuri le folosesc (ma refer la ce features au chiar cele mai piperate placi de la Creative).

Sfatul meu este fara dor si poate Fortissimo 4 pe la 1,7-1,8 mil , are cele mai bune DAC(Digital Analog Convetrer) uri in categoria ei de pret , e 5.1 dar nu exceleaza la  3d in jocuri chiar asa de tare , iar pe tine te intereseaza conversia Digitala , Analog sa fie facuta de un chip de calitate .

Bafta la cumparaturi.

#11
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View PostSuperDuper, on Feb 24 2007, 01:00, said:

Audigy LE, SE, Value sau Live 24 bit sunt una si aceeasi placa vanduta sub diverse nume. Nu are accelerare hardware pentru jocuri si nici nu are efecte surround hardware.
Are insa capabilitate de redare 24bit. La ce o folosi cand ascutlti mp3-uri, nu stiu, dar este acolo...

Audigy SE NU este una si aceeasi cu restul. Are DAC-uri Wolfson (care sunt o idee mai bune decat ale celorlalte "rude").

Iti recomand Creative Audigy SE.

Mp3-ul nu este compabitil cu 24bit/96khz.

#12
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007

View PostHolhos, on Mar 6 2007, 02:00, said:

Eu zic sa lasi  la o parte Creative Augigi si alte glume de genul .

E normal ca e scumpa o audiophila de la M-audio model 2496 , dar urmatoarea placa cu un pret mult sub ea si cu o calitate pentru muzica stereo foarte buna (cea mai buna din categoria ei de pret )este Hercules Fortissimo 4 , mai bun decat orice Augigi sau X-Fi Xtrem Audio (care pentru cei care stiu e o gluma proasta , o gogoasa de marketing un Sb Live  imbracat mireasa).

Nu zic ca nu o fi buna Audigy de oricare ar fi ea dar la un pret de 2-3 milioane nu va avea nicodata aceeasi calitate pura stereo  ca si Fortissimo 4 (aproximativ 1,7 mil) deoarece nu are DAC(Digital Analog Converter)  la fel de perfomant , iar pretul mai mare este justificat de EAX si alte chestiuni care tin de jocuri, oricum Are EAX 2.0 si crede ma nu toate jocurile folosesc EAX 5.0 .

Apropo ce amplif si ce boxe ai ca sa mi fac o imagine.

Numai bine .
Amplificator Pioneer A-225, 4x80W, 2 Boxe Philips 80W(2 cai) + 2 Jazz(3 cai), 2 Philips(2 cai, de la o combina)[astea mai mici si inseriate cate 2]. Placa de sunet Creative SB 4.1. Ma intereseaza o placa pe la 200 lei care sa faca diferenta la calitate muzicala, si sa nu dau banii aiurea(banuiesc ca o placa doar stereo nu mai gasesc). Astept sugestii. Eu ma gandeam la Xfi, pentru ca scrie pe siteul lor ca creste considerabil calitatea mp3urilor, chiar peste studio(asta n-am prea inghitit-o :D). Mersi!

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
la vreo 200 lei hercules fortissimo, nu e stereo dar nu asta e problema
chestia aia cu cresterea calitatii mp3 e marketing...
stereo e audiophile 2496, da depaseste 200 lei ( si isi merita toti banii)
nu-s obsedat de audiophile, dar chiar e cea mai buna placa de sunet la un pret rezonabil
sistemul tau pare sa sune bine, sa-l folosesti sanatos si fara evenimente!

#14
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007

View Postantinari, on Mar 6 2007, 21:23, said:

la vreo 200 lei hercules fortissimo, nu e stereo dar nu asta e problema
chestia aia cu cresterea calitatii mp3 e marketing...
stereo e audiophile 2496, da depaseste 200 lei ( si isi merita toti banii)
nu-s obsedat de audiophile, dar chiar e cea mai buna placa de sunet la un pret rezonabil
sistemul tau pare sa sune bine, sa-l folosesti sanatos si fara evenimente!

Mersi :D! Kestia e ca Audiophile are unele kestii pe care eu nu le folosesc ca si ascultator(e profesionala)+nu-mi prea vine sa dau atat pe o placa+nu am gasit-o decat in magazine gen UltraPro, Best Computers etc., unde isi baga adaosuri cam mari. Deci Hercules(nu am auzit pana acum de ea) sau X-fi Xtreme Audio?

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
Hercules

#16
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

Quote

Audigy SE NU este una si aceeasi cu restul. Are DAC-uri Wolfson (care sunt o idee mai bune decat ale celorlalte "rude").

Nu mi permit sa-l contrazic pe E_X_t_a_s _Y pentru ca pur si simplu nu sunt in tema dar tot DAC uri  Wolfson are si Fortissimo 4 , iar ca si algoritmi de spatializare  Fortissimo foloseste Sensura daca nu ma insel fata de cei de la Creative in care imi rup limba , citeam o data un review M-audio Revoilution 5.1 si unu Hercules Fortissimo 4 si am ajuns la concluzia ca  Fortissimo 4 are un algoritm mai bun de spatializare a muzici 2.0 in 5.1  iar M-audio Revolution 5.1 al filmnelor DivX  inreg 2.0 in 5.1 canale.

Oricum placa perfecta si pentru jocuri si pentru auditie  nu o sa o gasesti si motivele ar fi multe  si totul e subiectiv deoarece doua urechi (ale aceluias indivit nu sunt la fel) , daca vorbesti cu un audiofil iti va spune ca nici cea mai cea placa  Emu cu sute de dolari nu l multumeste , el scoate pe iesirea digitala si intodeauna v-a avea un DAC separat (stand alone sa zic asa , neintegrat in placa de sunet ....ca sa ma inteleaga cine nu stie despre acesta poveste) , daca vei avea un sistem inghebat pe bani putini  cateva sute de euro (asa cum am eu Marantz PM-40  ca amplif+ Marantz  CD-63 Special Edition + Magnat 220 ca si boxe ) si il vei intreba ce interconetc sa folosesti intre cd player si amplif va zice ca el foloseste un cablu care costa mai mult decat sistemul tau , respectiv al meu daca seama ca si pret ...apoi batalia intre analog si digital se intinde pe un bine cunoscut forum de hi-fi de la noi pe cateva zeci de pagini , ce sa mai vorbim de copia perfecta a unui cd . Ca sa nu mai vorbesc de un Cd-player care ajunge in hi-fi si la 350 de milioane , cati dintre noi simt cu adevarat sau au fantezii cu astfel de scule nu stiu ....dar sa revenim cu picoarele pe pamant .

Eu mi am luat Cd playerul enuntat mai sus , azi mi a ajnuns si se aude  super , am preferat sa dau cam acelasi pret pt el decat pe o audiophila , cel putin teoretic ar trebuii sa fie deasupra ei va si DAC, acuma in practica nu stiu ....si vorbind de placa de sunet si eu cautam aceeasi chestie ca si tine doar ca am preferat un cd player si stii de ce ....m-am saturat de sunetul coolerelor si oarecum ma face sa nu  abuzez atat de pc-internet -messenger si alte patimi , bine ca nu is gamer

Toate cele bune .

#17
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
SuperDuper  a scris :

Quote

Are insa capabilitate de redare 24bit. La ce o folosi cand ascutlti mp3-uri, nu stiu, dar este acolo... Oricum nu vei simti diferente majore, in special datorita calitatii reduse a mp3-urilor in general.

SuperDuper decat sa consolezi omul  daca pot sa o numesc consolare mai bine i-ai spune ca sunt formate audio LossLess gen  F.L.A.C, diferenta este majora si pe  o placa onboard ....

Pentru ideei unde ai putea sa gasesti astfel de formate PM me...

Sa auzim de bine ;)

Edited by Holhos, 06 March 2007 - 23:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate