Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cat timp pot circula in state membre UE

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
alibaba1234

alibaba1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.02.2005
As dori sa stiu cat timp pot circula in state membre UE cu permis de conducere romanesc. Imi mai trebuie alte acte? M-ar interesa in special pentru Italia.  Multumesc

#2
mendo

mendo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2004
Salut alibaba,

Poti conduce oricit de mult vrei, acum sintem si noi in EU si poti conduce cu permisul romanesc original (nu mai ai nevoie de cel international de la ACR, care nu e clar cam ce valoare avea, oricum).

Singura problema e ce conduci, masina inmatriculata in Romania si asigurata international (carte verde) sau masina inmatriculata in EU (depinde de tara) si aici poti conduce si poti fi asigurat pe carnetul romanesc (daca mai aduci si o scrisoare de la asiguratorul din Romania cum ca ai fost asigurat citiva ani fara nici un accident, mai obtii si o reducere).

Daca vrei neparat mai poti schimba carnetul romanesc cu cel dintr-o tara EU in care esti rezident, dar sa stii ca nu-l mai recapeti pe cel romanesc inapoi.
Daca vrei carnet romanesc trebuie sa-l preschimbi pe cel dintr-o tara EU cu unul romanesc, dar nu stiu inca care e procedura la noi, oricum nu recomand, ca naiba stie in ce incurcaturi mai intri si ramii fara nici unul (mai poti declara carnetul romanesc ca si pierdut si ceri altul nou, dar e ilegal).
Nici nu stiu cum ar reactiona un militian de la noi cind vede ca ai carnet de conducere din Anglia sa zicem si tu conduci o Dacie sau mai nu stiu eu ce si mai ai si BI sau pasaport romanesc.

Eu m-am asigurat la o companie din Irlanda, am adus o scrisoare de Romania de la Asirom si am beneficiat de vreo 400 euro reducere, mi-a fost recunoscut carnetul si perioada de vechime in condus din 2000 de cind am luat carnetul (e adevarat ca daca nu reuseam sa aduc scrisoarea nu vroia nimeni sa ma asigure in Irlanda pe carnetul romanesc, asa am reusit si platesc numai 425 euro pe an "fully comprehensive" adica "obligatorie+Casco" in echivalent romanesc).
Ma rog mai aveam varianta sa schimb definitiv carnetul cu unul irlandez dar nu am vrut, pentru ca eu mai conduc si in Romania si nu am vrut sa ma complic asa cum am mai precizat mai sus.

Mendo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate