Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

trandafirul

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
Acum doua saptamani am cumparat doi trandafiri pitici in glastra, unul rosu de 10 cm inaltime si unul galben de 5 cm; ii tin in bucatarie si-i ud aproape zilnic cu apa de la robinet. Problema este ca trandafirul rosu, care e si mai viguros, s-a "suparat" si e cam ofilit. Ce ma sfatuiti sa fac, sa le schimb ghiveciul cu unul mai mare, sa le pun ingrasamant?

#2
nicuspring

nicuspring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.12.2006
La fel am luat si eu anul trecut, dintr-un supermarket, doua ghivece cu trandafiri (pitici le zic eu) care toata vara i-am tinut pe pervazul balconului , in exterior, si au facut flori tot timpul. Cand a venit sezonul rece i-am bagat in interior si, aproape in doua zile le-au cazut toate frunzele. I-am taiat la cica 5 cm de pamantul din ghiveci si au inceput sa revina la viata dar, numai unul ptr ca celalalt inverzeste bine si apoi ii cad frunzele (practic se usuca). Sunt foarte ingrijorat pentu ca este febletea sotiei si ma tot intreaba ce este de facut. Dvs ce sfaturi mi-ati da?

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Am avut surpriza ca ieri sa cumpar un trandafir rosu de undeva (pe care l-am ales pentru ca arata cel mai bine) insa cand l-am adus acasa si dupa ce l-am dat am constat ca dupa nici 10 ore s-a "pleostit" petalele lasandu-se in jos.Asta desi cum l-am adus l-am pus in apa intr-o vaza.

Acu intrebari:

-cum imi pot da seama ca trandafirul e bun, chiar daca e ceva mai inflorit (ca mie astia imi plac, nu prea imi plac bobocii)
- cum pot sa am grija de ei astfel incat sa tina mai mult (temperatura apa, daca trebuie adaugat ceva in apa etc)

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 romaximusro, on Mar 5 2007, 15:51, said:

Am avut surpriza ca ieri sa cumpar un trandafir rosu de undeva (pe care l-am ales pentru ca arata cel mai bine) insa cand l-am adus acasa si dupa ce l-am dat am constat ca dupa nici 10 ore s-a "pleostit" petalele lasandu-se in jos.Asta desi cum l-am adus l-am pus in apa intr-o vaza.

Acu intrebari:

-cum imi pot da seama ca trandafirul e bun, chiar daca e ceva mai inflorit (ca mie astia imi plac, nu prea imi plac bobocii)
- cum pot sa am grija de ei astfel incat sa tina mai mult (temperatura apa, daca trebuie adaugat ceva in apa etc)


n-ai cum sa stii, daca nu lucrezi cu flori.
sant tinuti in camere frigorifice pana la 30-35 de zile, iar vanzatorii ii tin la rece pana ii vand. tu ii aduci in casa la caldura si ei se ofilesc.
cand ii aduci acasa, pune-i in apa calduta, iar in apa pune o lingura de zeama de lamaie si jumatate de aspirina. asa tin mai mult, dar sa fie racoare.

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mda, deci se pare ca a fost greseala mea ca i-am tinut pe o masuta langa calorifer

#6
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 trestie-de-balta, on Mar 5 2007, 16:58, said:

n-ai cum sa stii, daca nu lucrezi cu flori.
sant tinuti in camere frigorifice pana la 30-35 de zile, iar vanzatorii ii tin la rece pana ii vand. tu ii aduci in casa la caldura si ei se ofilesc.
cand ii aduci acasa, pune-i in apa calduta, iar in apa pune o lingura de zeama de lamaie si jumatate de aspirina. asa tin mai mult, dar sa fie racoare.

Si taie-le tulpina oblic, sub apa, ca sa impiedici intrarea bulelor de aer in vasele tulpinii...

#7
liselotte

liselotte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.12.2006
am primit un buchet frumos de trandafiri si vreau sa il pastrez. am auzit ca nu trebuie sa'l pun in apa si apoi sa'l intorc cu susul in jos...dar nu sunt sigura, si nu vreau sa fac experimente tocmai pe acesti trandafiri . daca va pricepeti. va rog. da cat de repede :P

#8
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007

 liselotte, on Mar 8 2007, 19:36, said:

am primit un buchet frumos de trandafiri si vreau sa il pastrez. am auzit ca nu trebuie sa'l pun in apa si apoi sa'l intorc cu susul in jos...dar nu sunt sigura, si nu vreau sa fac experimente tocmai pe acesti trandafiri . daca va pricepeti. va rog. da cat de repede :P
Eu tot asa ii usuc. Ii intorc cu fundu-n sus :D . Dupa ce s-au uscat da-i cu fixativ sa nu le cada petalele si frunzele. Succes!

#9
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 liselotte, on Mar 8 2007, 19:36, said:

am primit un buchet frumos de trandafiri si vreau sa il pastrez. am auzit ca nu trebuie sa'l pun in apa si apoi sa'l intorc cu susul in jos...dar nu sunt sigura, si nu vreau sa fac experimente tocmai pe acesti trandafiri . daca va pricepeti. va rog. da cat de repede :P

Legi buchetul de cozi, il intorci cu florile in jos si il ti-i intr-un loc cu umiditate a aerului redusa. Ti sefor usca frumos si isi vor      pastra culoarea. Personal nu ii dau cu nimic ca sa isi mentina petalele. Cel mai frumos se usuca trandaririi cu florile mai mici.

#10
claudel_1974

claudel_1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.05.2006

 baxyy77, on Mar 5 2007, 17:49, said:

Si taie-le tulpina oblic, sub apa, ca sa impiedici intrarea bulelor de aer in vasele tulpinii...

Inainte sa il cumperi poti sa il palpezi in zona de unde ies petalele, acolo trebuie sa fie destul de tare. Pe masura ce se ofilesc petalele, vanzatorii nostrii le zmulg. Asa se face ca daca vezi un trandafir care are tulpna destul de mare el arata ca un boboc, cu petalele nedesfacute, iar el de fapt e aproape dus.

#11
gabnicolette

gabnicolette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.05.2008
Vad ca nu s-a mai scris demult la acest topic, sper sa o faceti pentru ca am o problema. Am cumparat in primavara un trandafir galben catarator pe care l-am plantat si acum a inflorit. Din pacate florile sunt simple, sunt cam dezamagita ca arata parca ar fi salbatic. Mi-ar fi placut sa fie cu mai multe petale (batut se spune parca, nu?)... Ce sa fac, sa-l altoiesc? Daca da, cu ce? Cum? Incerc sa-i fac si o poza sa vedeti despre ce e vorba.

#12
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Am cumparat un trandafir galben luat din Obi care la scurt timp i-a cazut tot ce avea pe tulpina .Mai sunt sanse sa-si revina?

#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mey, vreau sa prind trandafiri. m-am tot documentat si cica se pune trandafirul in august in pamant cu bidon in cap.a incercat cineva? nu ii este prea cald cu bidonul fara aerisire?

#14
greenworld

greenworld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.01.2009
Eu prind trandafiri prin aceasta metoda in fiecare sfarsit de vara. Las 5 noduri din care 2 bag in pamant si 3 afara. La capatul din pamant, fac o taietura in care bag un fir de iarba. La mine procentul de prindere este in jur de 85%. Sticla in cap fara dop pana in primavara viitoare. Nu se sufoca. Pe timp de iarna le pun si dop.

In poza sunt cativa dintre cei prinsi din ramuri. Cel foarte inflorit are 2 ani, restul sunt din toamna trecuta.

Attached Files



#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
buun, detaliaza pls taietura aia (am citit undeva ca cineva punea in taietura aia un bob de grau). eu am de gand sa ii prin pe balcon si cum nu mai am ghivece disponibile as vrea sa ii pun intr-un pet, il tai la mijloc, pun pamant (fac gauri in fundul petului?), pun trandafirul si apoi lipesc cu banda adeziva jumatatea cealalta. pun peturile intr-o tava si ud doar in tava (dc dau gauri la pet). la iarna ii bag in beci (temp de 5 grade) ca pe balcon cred ca totusi ingheata.

stiu ca-s multe intrebari, dar treaba sta asa: am un trandafir in vaza care imi place tare si pe asta l-as planta. nu e vorba ca dc nu mi se prinde mai fac io experimente...da' parca totusi un sfat in plus de la un cunoscator nu strica. si pe trandafirul asta din vaza in operez maine sau astept sa i se scuture petalele?

Edited by anknic, 20 July 2009 - 21:15.


#16
greenworld

greenworld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.01.2009
Am facut o schita cu taietura. In profunzime e de maxim 1 cm.
La cel din vaza trebuie sa ii cada intai petalele si dupa aceea sa incerci sa il prinzi. Daca e numai bobocit cam scade procentul de prindere. Perioada optima de pus este sfarsitul lui august - septembrie.

E interesanta ideea cu peturile, insa nu i-as tine in beci. De vreme ce afara nu ingheata, cred ca daca invelesti partea cu pamant a peturilor in ceva hartii si carpe poti sa ii tii si pe balcon. Fa gauri, ca nu le place apa statuta.

Attached Files



#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 greenworld, on 21st July 2009, 07:40, said:

Am facut o schita cu taietura. In profunzime e de maxim 1 cm.
La cel din vaza trebuie sa ii cada intai petalele si dupa aceea sa incerci sa il prinzi. Daca e numai bobocit cam scade procentul de prindere. Perioada optima de pus este sfarsitul lui august - septembrie.

E interesanta ideea cu peturile, insa nu i-as tine in beci. De vreme ce afara nu ingheata, cred ca daca invelesti partea cu pamant a peturilor in ceva hartii si carpe poti sa ii tii si pe balcon. Fa gauri, ca nu le place apa statuta.

sarumana de indrumari!

#18
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
am cumparat un alt trandafir,nu pitic,am lipsit o luna de acasa timp in care a fost lasat in balcon
toate frunzele i-au fost uscate,l-am curatat de ele ,dar tulpina e inca verde si turgescenta
mai am sanse sa-si revina trandafirul meu?cand va maiface alte frunze?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate