Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Ce antivirus folositi? A trecut ceva de el?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
663 replies to this topic

Poll: Top antivirus (1316 member(s) have cast votes)

Ce antivirus folositi?

  1. Active Virus Shield (15 votes [1.14%])

    Percentage of vote: 1.14%

  2. Avast! (90 votes [6.84%])

    Percentage of vote: 6.84%

  3. AVG (88 votes [6.69%])

    Percentage of vote: 6.69%

  4. Avira (61 votes [4.64%])

    Percentage of vote: 4.64%

  5. BitDefender (136 votes [10.34%])

    Percentage of vote: 10.34%

  6. Comodo (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  7. Dr.Web (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. eTrust (5 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  9. F-Prot (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  10. F-Secure (12 votes [0.91%])

    Percentage of vote: 0.91%

  11. Kaspersky (295 votes [22.43%])

    Percentage of vote: 22.43%

  12. McAfee (42 votes [3.19%])

    Percentage of vote: 3.19%

  13. NOD32 (434 votes [33.00%])

    Percentage of vote: 33.00%

  14. Norman (1 votes [0.08%])

    Percentage of vote: 0.08%

  15. Norton/Symantec (79 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  16. Panda (12 votes [0.91%])

    Percentage of vote: 0.91%

  17. PC-Cillin (7 votes [0.53%])

    Percentage of vote: 0.53%

  18. Sophos (1 votes [0.08%])

    Percentage of vote: 0.08%

  19. Windows OneCare Live (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  20. ZoneAlarm with Antivirus (31 votes [2.36%])

    Percentage of vote: 2.36%

Vote

#649
k3ller

k3ller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.01.2008
kasperskay e cel mai bun si mai ales dc e si upgradat la zi .... am testat toate antivirusurile si numai asta a dat roade .... celelalte nici nu stiu ce e aka virus:)) .... plus dc il ai original merge brici :P ...

#650
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

View Postrazor74, on Jan 17 2008, 14:13, said:

Ptiuu drace!!! Ce zmei sunt unii in fata tastaturii... Fara antivirus si daca esti destul de bun. Adicatelea , astialaltii  care folosesc unul sunt mai cum domnilor???   Si pentru cel care a spus despre Kaspersky ca e facut de americani - sa caute mai bine pe la rusi    :lol:
ptiuu drace nu a zis nimeni ca era vb de kav...ci de e-trust... :death:

ptiuuu drace2 : toti au antivirus, cei care nu stiu,pt ca nu stiu iar cei care stiu..sa le fie mai usor

#651
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View Postk3ller, on Jan 17 2008, 14:18, said:

kasperskay e cel mai bun si mai ales dc e si upgradat la zi .... am testat toate antivirusurile si numai asta a dat roade .... celelalte nici nu stiu ce e aka virus:)) .... plus dc il ai original merge brici :P ...
eu as zice sa faci testele mai bine , ca nu te cred , panaa si nod 32 ii mai tare :P nu e kav asa de eficient din punctul meu de vedere

#652
alin2o

alin2o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.05.2007

Quote

nod32 !simplu si bun ,nu te bate la cap, update automat ,consuma f putine resurse.n-am avut nici o problema si intru pe multe site-uri (inclusiv la rusi)

#653
Bartolomeu

Bartolomeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 20.03.2007

View Postk3ller, on Jan 17 2008, 14:18, said:

kasperskay e cel mai bun si mai ales dc e si upgradat la zi .... am testat toate antivirusurile si numai asta a dat roade .... celelalte nici nu stiu ce e aka virus:)) .... plus dc il ai original merge brici :P ...
Hai nu mai spune... e cel mai bun pentru ca la ultimul test a picat nedetectand un virus in the wild si pentru ca are detectia mica.Daca asta inseamna pentru tine cel mai bun antivirus atunci e clar virusii vor fii bucurosi sa-ti infecteze pc-ul.

Edited by Bartolomeu, 17 January 2008 - 18:48.


#654
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View PostBartolomeu, on Jan 17 2008, 18:47, said:

Hai nu mai spune... e cel mai bun pentru ca la ultimul test a picat nedetectand un virus in the wild si pentru ca are detectia mica.Daca asta inseamna pentru tine cel mai bun antivirus atunci e clar virusii vor fii bucurosi sa-ti infecteze pc-ul.
Cemare dreptate ai :D!

#655
ShadowLT

ShadowLT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.01.2008
McAfee 10 Corporate + modul spyware integrat. De o jumatate de an nu am nici un fel de probleme, + Spybot si Lavasoft cu update-uri la zi. Paca acum sunt printre cei fericiti si nu stau doar pe Google  :D

#656
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006

View PostantinVidia, on Jan 11 2008, 13:06, said:

Adica cum vor sa renunte?? La ce sa renunte ? La dezvoltarea NOD32.......
Nu conteaza numai consumul de ram , mai e si consumul de cpu . Eu folosesc din vara lui 2007 Avira , dar inainte am folosit numai NOD32. Nu am avut niciodata probleme cu virusii in perioada aia (nici in perioada Avira :P ) .
E adevarat ca NOD a mai scazut putin in topuri , dar tot e un av bun.
Depinde si cine il foloseste (o regula valabila cam pentru toate produsele AV).
Sunt oameni care se infecteaza si cu Kaspersky si cu Avira si cu ce av vrei tu, dar sunt si oameni care se protejeaza doar cu un av free.

Acum raspund si eu la toti sa nu dau reply la toti. Va stiti voi.
Nu lucrez la ESSET (as vrea eu) lucrez la o Companie Nationala. Cand m-am referit ca vor sa renunte m-am referit ca, compania la care lurez vrea sa renunte la NOD32.
Cand o sa iau antivirus cu Bitdefender (desi nu cred) nu o sa renunt la el pentru ca nici un antivirus nu e 100% sigur. Dar in mod SIGUR nu e slab.
Asta cu consumatul nu o 'inghit' nici cu politia. La cum evolueaza sistemele nu stiu pe cine o sa mai intereseze (deja pe mine nu ma mai intereseaza de mult) cat consuma antivirusul X din 4 GB RAM sau dintr-un Quad Core. Va rog, fiti seriosi. Asa se vorbea si de Mozilla la un moment dat ca ia prea mult RAM (vreo 20-30 mb, sincer nu mai stiu sigur cat se zicea atunci) si ca nu are rost. E ia sa vedem acum cati folosesc acum Mozilla

Edited by _Gio_, 18 January 2008 - 15:24.


#657
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View PostBartolomeu, on Jan 17 2008, 18:47, said:

Hai nu mai spune... e cel mai bun pentru ca la ultimul test a picat nedetectand un virus in the wild si pentru ca are detectia mica.Daca asta inseamna pentru tine cel mai bun antivirus atunci e clar virusii vor fii bucurosi sa-ti infecteze pc-ul.
tu ce anntivirus folosesti,barto?? :P

#658
schultzu

schultzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.12.2006
am urmarit discutia voastra....
Hai ca va zic ceva da nu radeti de mine!

Din comoditate nu mi-am instalat nici un antivirus pe calculator si asta de aproape un an de zile decand mi-am instalat ultima oara windows-ul. Acum, dupa un an, mi s-a parut ca merge cam greu calculatorul si am zis sa-mi pun un antivirus sa vad care e treaba! Cu kaspersky am gasit cateva troiane si niste saburex-uri...in jur de 300 de fisiere infectate ...le-am dezinfectat sau sters si calculatorul imi merge la fel ca inainte...
Nu spun ca imi face mari probleme calculatorul...doar ca mi se pare ca merge putin mai greu...
Mentionez ca nu am avut instalat nici un Av  si nici un FW (nici macar ala din windows) iar traficul pe net in timpul asta a fost destul de mare, incluzand 8 torenturi si 4 hub-uri, si cu o medie de timp online de 14-16 ore pe zi!
Acum intreb...sunt un caz fericit? Sau sunt un bun utilizator care a stiut sa-si protejeze calc neintrand pe site-uri fantoma?

Lucrez in domeniu si stiu ce inseamna un calculator si mai ales ce inseamna un virus... si sincer am ramas uimit sa vad ca dupa un an de zile calculatorul meu nu are mai nimica....

Edited by schultzu, 23 January 2008 - 01:33.


#659
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,243
  • Înscris: 02.02.2006

View Postschultzu, on Jan 23 2008, 01:26, said:

cateva troiane si niste saburex-uri...in jur de 300 de fisiere infectate ...le-am dezinfectat sau sters si calculatorul imi merge la fel ca inainte...
300 de fisiere? Niste saburex-uri?? Ti se pare putin? :lol:  :lol:

Ia uite ce face Saburex:

Quote

The virus extracts another DLL file, which is 7168 bytes in size, and saves it to the temporary directory with a temporary name.  It tracks all windows on the user's desktop, and injects the DLL which was extracted from the body of the virus into processes connected to these windows.

  The DLL file which has been injected into processes makes screenshots of active windows on the victim machine, encryptes them, and publishes them on a site called x***e.ru.

Cu alte cuvinte, fara firewall si fara AV, intimitatea ta a fost compromisa. Ca sa nu mai vorbim de eventualele conturi, carduri, parole si alte asemenea, pe care le-ai scris in ultimul an pe calculatorul respectiv.

Eu as spune ca nu esti nici un caz fericit, nici un bun utilizator.
Poate nu stii (desi spui ca lucrezi in domeniu, si te lauzi ca stii ce-i un calculator si ce-i un virus): majoritatea virusilor nu strica nimic vizibil! Ideea e sa nu stii ca ei sunt acolo! Ideea e sa iti fure anumite date, fara ca tu macar sa iti dai seama!

Virusii care intra si, de exemplu, sterg tot ce apuca, sau provoaca nu-stiu-ce erori... aia sunt facuti pentru distractie, si nu sunt cei mai periculosi (decat in cazul in care ai documente importante pe computer...caz in care ar trebui sa ai si back-up-uri, deci tot ar trebui sa rezolvi usor). Virusii cu adevarat seriosi sunt astia pe care nu-i sesizezi, care iti fura de sub nas tot ce e mai important. :rolleyes:

So... good luck in continuare, si la inca un an cu calculatoul curat (doar cu 300 de fisiere infectate si niste saburex-uri). :coolspeak:

P.S.: Da, recunosc, rad de tine si, in acelasi timp, imi pare rau pentru tine. :kisstogether:

Edited by alexcrist, 23 January 2008 - 08:50.


#660
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Ma rog , nu stiu cat de fericit te poti numi. Sa zicem ca nu ai niciun virus major si ai "scapat". Dar hai sa numaram, daca vrei, pe toti prietenii tai care ti-au instalat keyloggere si, de un an de zile, tot rad de tine, de ceea ce scrii tu pe messenger sau pe mail . Iti cunosc toate "aventurile" de pe messenger, toate paginile web pe care intri, toata viata P©ersonala. Ti se pare o motivatie serioasa sa-ti pui un firewall , un anti-virus ?

#661
Bartolomeu

Bartolomeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 20.03.2007

View Postthe_angel, on Jan 20 2008, 16:42, said:

tu ce anntivirus folosesti,barto?? :P
Avira! ;)

#662
schultzu

schultzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.12.2006

View Postalexcrist, on Jan 23 2008, 08:48, said:

P.S.: Da, recunosc, rad de tine si, in acelasi timp, imi pare rau pentru tine. :kisstogether:

Nu cred ca trebuie sa fii atat de sarcastic  si sa-ti etalezi inteligenta in raport cu persoana mea!
Nu ma cunosti si nu ai de unde sa stii ce fac sau ce cunosc!
Si nu mai  inteleg de ce trebuie sa-ti para rau de mine (defat care este motivul compasiunii tale?)!

Eu ma ocup de reteaua de calc.  a 18 firme si in timpul meu liber sunt rugat de prieteni sau clienti sa le repar calculatorul...
Si am vazut intradevar calculatoare infectate.... Nu cred ca ai vazut vrodata peste 1500 de definitii diferite de virus pe un calculator cu o infectie a 95% din fisiere de pe hdd si toate acestea facute intr-o perioada de cateva luni..
In fine n-am chef sa scriu...iar eu personal a facut ceea ce am facut din comoditate si nu ca nu stiam sau nu eram constient...
Dar atat timp cat nu aveam ce sa pierd eu consider ca nu trebuie sa ma plangi atat de tare.... Si crede-ma ca nu am pierdut prea multe...
Oricum serverul de la care primesc eu net are un FW foarte puternic...si de tras prostii nu am tras...cat despre furat dau voie la toti sa fure ce vor de pe acel calculator care e folosit numai la filme si muzica!

#663
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,243
  • Înscris: 02.02.2006

View Postschultzu, on Jan 23 2008, 15:23, said:

Nu cred ca trebuie sa fii atat de sarcastic  si sa-ti etalezi inteligenta in raport cu persoana mea!
Dar de ce te oftici asa? Daca te-am jignit, imi cer scuze (si vorbesc serios).

Insa propozitiile:

Quote

"cateva troiane si niste saburex-uri...in jur de 300 de fisiere infectate"
si

Quote

"calculatorul meu nu are mai nimica"
"sunt un caz fericit? Sau sunt un bun utilizator care a stiut sa-si protejeze calc neintrand pe site-uri fantoma?"
se bat cap in cap cat se poate de mult.

Acuma... comparativ cu ce ai spus in ultimul post:

Quote

1500 de definitii diferite de virus pe un  calculator cu o infectie a 95% din fisiere de pe hdd
da, ti se poate parea putin ce ai avut tu, insa te asigur ca nu e asa...nici pe departe.

Nu trebuie sa ai mii si milioane de virus pe un computer ca sa il consideri virusat. Trebuie sa ai unul, si ajunge (iar in cazul tau, 300 de fisiere infectate printre care si Saburex, reprezinta mai mult decat o infecte serioasa).

Faptul ca nu te intereseaza daca esti infectat sau nu, si ca nu se poate fura nimic de pe acel calculator nu are absolut nicio relevanta. Calculatorul era infectat. Punct!

Nu ti-am pus la indoiala experienta. Tocmai pentru ca nu te cunosc, nu pot face presupuneri nici ca nu stii absolut nimic, nici ca esti un mare geniu in domeniu. Insa modul in care te-ai exprimat nu te avantajeaza, iar motivele pentru care spun asta:
- "300 de fisiere infectate (troieni + Saburex)" diferit de "mai nimic"
- "prostii nu am tras"  >> descarcarea voluntara nu este singura modalitate de infectie. Se mai alatura:
  • infectii prin stick-uri USB, CD-uri, dischete, etc...
  • worms care se transmit prin retea
  • exploit-uri de pe diferite pagini web, chiar si de pe unele pagini web legitime, dar care au fost atacate
  • si alte exemple, dar nu-mi mai vin acum in cap altele
Dupa cum am spus si mai sus: nu neaparat cunostintele te apara. Cunostintele te ajuta foarte mult la prevenire si la dezinfectare. Insa asa cum un AV/FW nu te protejeaza 100%, nici cunostintele nu te protejeaza 100%.


Asta este parerea mea, iar daca este gresita...asta e. Se mai intampla. Parerile se formeaza, se schimba, se schimba din nou, etc... Nimic nu e batut in cuie.

Edited by alexcrist, 23 January 2008 - 15:59.


#664
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Acest chestionar a fost pe anul 2007. Va invit sa votati antivirusul folosit in 2008 in noul chestionar aici: http://forum.softped...howtopic=342048

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate