Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

receiver a-v potrivit

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pamfil80

pamfil80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2007
EU SUNT INTERESAT DE SUBIECT SI AM O MARE DILEMA
AM UN SISTEM 6.1 JBL SCS 146.
DAR HABAR N-AM CE RECEIVER A-V S-AR POTRIVI PT.ELE PT.CA SATELITII SUNT PE 4 OHM.
AS AVEA BANI PT.UN PIONEER VSX 516{MA INTERESEAZA MULT INTRAREA USB}DAR OARE SE POTRIVESC?
SI CICA SCOATE 6.100[DESI NU CRED] IAR EU AM MAX 50W RMS!
AR PUTEA FI CUPLATE?
VAMULTUMESC MULT,ASTEPT SA CONVERSAM!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
mai aveai un topic, tot aici... daca nu a raspuns nimeni inseamna ca nu prea avea ca sa iti raspunda...
deci:
putere RMS: 6 x 100W (6 ohmi), nu cumva acesti 6 ohmi sunt si impedanta minima suportata? (de obicei se da puterea la impedanta minima suportata, pt ca e mai mare, si nu ar fi primul amplif care nu stie sa mearga in 4 ohmi) asta ar insemna ca boxele tale pe 4 ohmi vor praji putin finalii, pe de alta parte daca e adevarata faza cu 100W/6ohmi, pe patru ohmi va fi probabil pe la 120-130W, ceea ce inseamna ca se vor praji putin si boxele (depinde care cedeaza intai, finalii sau difuzoarele)
m-am abtinut de la un raspuns pana acum pentru ca nu stiam ce altceva sa-ti recomand, nu m-a interesat pana acum zona de 5.1, am cautat putin si nu am gasit ceva la 6 x 50W/4 ohmi (sau pe aproape), cu intrare USB, in aceeasi zona de pret si disponibil in .ro, dar pentru ca insisti voi incerca un raspuns:
singura recomandare pe care ti-o pot face e sa mai iei un sistem JBL SCS 146, inseriezi boxa cu boxa (L cu L, center cu center, etc), in felul asta le aduci la 8 ohmi si vor suporta si puterea amplificatorului
sau cauti un alt amplificator, care sa suporte 4 ohmi si mai micut ca putere

#3
pamfil80

pamfil80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2007
iti multumesc mult
acu eu mam oprit la un pioneer vsx 516,cica merge si pe 6 ohm
ideea ta cu inseriatul este f.buna si cred ca voi m cauta niste sateliti
la faza cu 100w nominali nus de acord:nu cred ca un amplif care consuma max.360w la sarc maxima va scoate 6.100
un amplif de genu asta,vezi nad electronics are 40 kl,nu 11 si papa peste 700w.
merci mult astept rasp

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
daca impedanta minima e 6 ohmi nu-ti poate garanta nimeni ca nu se va praji la 4 ohmi, dupa cum poate sa mearga mult si bine in 3,66 ohmi, sau chiar in 2 ohmi...
la un consum de 360W puterea totala ar putea urca pe la 300W in cel mai bun caz, (daca e in clasa A chiar mai putin, la amplifurile in clasa A randamentul e pe undeva pe la 50%)
300/6<100 :D
da nu-ti garanteaza nimeni nici ca ce scrie pe boxe e real...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate